Błękitna Wstęga Derby to obiekt wyścigowego pożądania, rozbudzający wyobraźnię. Wygląda na to, że w tym roku w Derby na Służewcu szykują nam się wielkie emocje i rozgrywka na międzynarodowym poziomie. Z myślą m.in. o starcie w polskim Derby należąca do Ukraińców spółka Millennium Stud zakupiła właśnie w słynnej irlandzkiej stadninie Coolmore syna epokowego Galileo, ogiera Bremen, który jest bratem znakomitej Warm Heart, zwyciężczyni Yorkshire Oaks G1, Prix Vermeille G1, Pegasus World Cup Turf Invitational Stakes G1, a także Ribblesdale Stakes G2 podczas Royal Ascot. Bremen (Galileo – Sea Siren po Fastnet Rock) kosztował około 150 tysięcy euro.
Jego trenerem w Irlandii jest Donnacha O’Brien i to on ma przygotować syna Galileo do startu w Derby na Służewcu. Bremen na 6 startów w Irlandii wygrał dwa wyścigi, był piąty w gonitwach rangi G2, G3 i i Listed (rating 105 funtów). 12 maja w G3 w Leopardstown na 2000 m był tylko nieco ponad dwie długości za ogierem Los Angeles, który w sobotę zajął trzecie miejsce w Epsom Derby 2024. Jeśli Bremen jest w pełni zdrowy i w formie, to nawiązanie z nim walki przez konie trenowane w Polsce będzie trudne. Dodatkowy zapis do polskiego Derby (jest taka możliwość 26 czerwca) kosztuje 26 tysięcy złotych, czyli równowartość nagrody za trzecie miejsce.
Westminster Derby 2024 na Służewcu (pula nagród 227 500 złotych plus 72 500 premii od firmy Westminster, a więc w sumie 300 tys. zł) zapowiadają się niezwykle ciekawie i będą miały międzynarodowy wymiar. Zgłoszone do walki o Błękitną Wstęgę są także konie trenowane we Francji przez Alicję i Roberta Karkosów – Bali dla braci Zielińskich (jest zapisany 4 czerwca w Saint-Cloud na 2400 m do wyścigu klasy drugiej), Polanzor dla Krzysztofa Goździalskiego oraz Serines i La Fouine dla Sławomira Pegzy.
Start Polanzora w Warszawie stoi jednak pod znakiem zapytania, bo ma zgłoszenie na 16 czerwca do Prix du Lys Longines G3 na 2400 metrów w Chantilly, w dniu Prix de Diane, czyli francuskiego Oaksu. W pierwszym zapisie do Derby 2024 na Służewcu znalazła się także trenowana przez Rolanda Dzubasza w Niemczech dla stajni Westminster – Lovely Lena. Córka Camelota biegała dotąd trzy razy – była czwarta, trzecia i ósma w gonitwach klasy D.
Wokół zakupu Bremena było w ostatnich dniach sporo zamieszania. Najpierw pojawiła się na Służewcu pogłoska, że syn Galileo został zakupiony przez Sławomira Pegzę, ale właściciel Konia Roku 2023 w Polsce Le Destriera w rozmowie z Traf News zdementował tę informację. Po Służewcu rozniosła się też wieść, że brata Warm Heart zakupiła rodzina Grzegorowskich (właściciele Pretty Rocket), ale to też była plotka. Jak udało nam się ustalić podczas weekendu, Bremen został zakupiony przez Millennium Stud, Ukraińców, reprezentowanych przez Konstantina Zgarę, którzy od lat mają konie na Służewcu, a od roku znów szeroko weszli na polski rynek.
Stajnię Millennium Stud, która jest ostatnio bardzo ekspansywna, reprezentować miały w tym sezonie 24 konie (głównie dwulatki), przynajmniej tyle zostało zgłoszonych do 31 stycznia 2024 roku. 24 konie Millennium Stud kupiło łącznie za ponad 1,3 miliona dolarów, czyli około 5,5 miliona złotych. To jednak nie koniec inwestycji. Podczas niedawnej aukcji Breeze Up (konie w treningu) w Irlandii Ukraińcy zakupili pięć kolejnych dwulatków za ponad 300 tysięcy euro. Trafiły one do trenera Macieja Jodłowskiego i kilka dni temu przybyły na Służewiec.
Dwulatki to dopiero przyszłość, a ukraińska stajnia ze Służewca ma ambicje wygrania Derby w Polsce. Przed laty udało się to za sprawą Patronusa (zakupiony od braci Zielińskich) w 2013 i rok później dokonała tego Greek Sphere. Oba konie triumfowały też w Wielkiej Warszawskiej. Jednak tegoroczne trzylatki Millennium Stud okazały się przeciętne lub średnie i żaden z nich nie rokował nadziei na triumf w polskim Derby.
Kolejnym zakupem Millennium jest więc wyborny pochodzeniowo i biegający już na wysokim europejskim poziomie (rating 105 funtów) trzyletni Bremen (Galileo – Sea Siren po Fastnet Rock), którego trenerem w Irlandii jest Donnacha O’Brien, syn słynnego Aidana O’Briena. Kupiony w Coolmore za około 150 tysięcy euro Bremen na 6 startów w Irlandii wygrał dwa wyścigi, był piąty w gonitwach rangi G2, G3 i i Listed (rating 105 funtów). 12 maja w G3 w Leopardstown na 2000 m był tylko nieco ponad dwie długości za ogierem Los Angeles, który w sobotę zajął trzecie miejsce w Epsom Derby 2024, wygranym przez City of Troya (oba konie należą do Coolmore).

Póki co Bremen ma zgłoszenia do dwóch wielkich gonitw w Anglii i Irlandii. Pierwsze, 21 czerwca podczas Royal Ascot do King Edward Stakes G2 na 2400 m (ten wyścig wygrywały ogiery, których potomstwo z powodzeniem biega w Polsce – Balios i Eagle Top) oraz do Irish Derby G1 (30 lipca).
Po zakupie Bremena zastanawiano się do którego trenera w Polsce może trafić syn Galileo. Millennium Stud ma konie na Służewcu pod opieką Krzysztofa Ziemiańskiego, Macieja Jodłowskiego i Emila Zaharieva. Z naszych informacji wynika jednak, że na razie Bremen nie trafi do żadnego z nich. Zmiana trenera na miesiąc przed Derby byłaby ryzykownym posunięciem. Ogier ma więc nadal pracować w Irlandii i przyjechać na polskie Derby w treningu Donnachy O’Briena. Możliwe jest, że później zostanie w treningu w Polsce i u nas będzie przygotowywany do startów w Wielkiej Warszawskiej LR i gonitw Pattern w Europie Zachodniej. Stajnia Millennium na podpisany kontrakt na jazdy na pierwszą rękę z najlepszym polskim dżokejem Szczepanem Mazurem.
Bremen jest bratem znakomitej Warm Heart, jednej z najlepszych klaczy na świecie w sezonie 2023, zwyciężczyni w wieku trzech lat Yorkshire Oaks G1, Prix Vermeille G1, w tym roku Pegasus World Cup Turf Invitational Stakes G1, a także Ribblesdale Stakes G2 podczas Royal Ascot 2023.
Dlaczego Coolmore pozbywa się ogiera o tak znakomitym rodowodzie (i to nie za miliony euro, ale niewiele ponad 100 tysięcy), który kilka tygodni temu był blisko za Los Angeles, trzecim koniem w angielskim Derby? Być może został on oceniony jako koń podwyższonego ryzyka, którego lepiej jest sprzedać. W młodym wieku Bremen miał kontuzję tylnej nogi, musiał przejść zabieg. Czasami w galopie trochę krzywi głowę i szyję, ma mniej płynna akcję. Jego nogi raczej idealnie proste nie są – wynika ze zdjęć i filmów, które miałem okazję oglądać.
Nie musi mu to absolutnie przeszkodzić w dobrym bieganiu (pokazał przecież w tym roku i ubiegłym wysoki poziom), ale ziarno niepewności jest. To jest na przyszłość też bardzo ciekawy koń pod kątem hodowli i może okazać się cennym reproduktorem, jako brat wybitnej Warm Heart. Jeśli chodzi o budowę, korpus, to prezentuje się bardzo dobrze.
Bremen zadebiutował jako dwulatek 5 lipca pod Gavinem Ryanem (dosiadał go we wszystkich startach) w Tipperary w Irlandii na 1400 m i zajął drugie miejsce, o szyję za Spanish Flame. 12 dni później pod Ryanem wygrał o niespełna dwie długości maiden w Killarney na milę. W trzecim starcie poszedł już Coolmore Stud Churchill Stakes (Listed Race) na 1500 m w Tipperary, ale był dopiero piąty, trzy długości za zwycięzcą. W ostatnim starcie w poprzednim sezonie zajął piąte miejsce na 7 koni w Champions Juvenile Stakes G2 w Leopardstown. Stracił prawie 6 długości do Diego Velazqueza (był w niedzielę podliczany w Derby we Francji, ale zajął ósme miejsce), też z Coolmore.
W tym roku Bremen wyszedł do startu dwa razy. 26 kwietnia wygrał w Corku pod Ryanem gonitwę przygotowawczą do biegów Pattern, było to na dystansie 2000 m. Wyprzedził o dwie długości Stromberga i o kolejne pół Euphorica, który w sobotę biegł na lidera dla City of Troya i Los Angeles w Epsom Derby. Bremen otrzymał za ten wyścig rating 100 funtów.

W swoim ostatnim starcie, 12 maja w Leopardstown, Bremen zajął piąte miejsce w Cashel Palace Hotel Derby Trial Stakes G3 na 2000 m, sprawdzianie przed angielskim Derby. Było to miejsce ostatnie, ale strata do koni przed nim była bardzo niewielka. Tylko około długość przed nim finiszował drugi Euphoric, a zwycięski Los Angeles miał przewagę nad Bremenem tylko 2,25 długości. Wyścig był rozegrany w przeciętnym czasie – 2 min 6,82 s.
Finisz tak blisko czołowych trzylatków w Europie świadczy o dużym potencjale Bremena. Raczej nie jest w stanie zbliżyć się do klasy swojej siostry Warm Heart, ale jeśli przyjedzie na Służewiec, będzie w pełni zdrowia i formy, to trenowane w Polsce trzylatki będą miały z nim niezwykle trudną przeprawę.
Wyhodowana w Coolmore siostra Bremena Warm Heart biegała 11 razy, wygrała 6 wyścigów i około 2,2 mln dolarów (najwyższy rating 121). W ubiegłym roku zwyciężyła w dwóch wielkich gonitwach G1 dla klaczy na 2400 m – Yorkshire Oaks i Prix Vermeille oraz na tym samym dystansie Ribblesdale Stakes G2 podczas Royal Ascot. W listopadzie była druga, o szyję za wybitną Inspiral, w Breeders Cup Filly & Mare Turf G1 na 2000 m. 10 grudnia zajęła trzecie miejsce w Hong Kong Vase G1 na 2400 m, tracąc ponad trzy długości do zwycięskiego francuskiego Junko.
Warm Heart to prawdziwa globtroterka, ale dzielnie znosiła trudy podróży na różne kontynenty. Od maja 2023, gdy wygrała swój pierwszy wyścig w karierze w Leopardstown na 2000 m, w każdej gonitwie w zasadzie biegała na bardzo wysokim poziomie, a było ich aż 9 na trzech kontynentach. Jedyny trochę gorszy występ miała w irlandzkim Oaks, gdy zajęła piąte miejsce, tracąc 5,5 długości do zwycięskiej Savethelastdance, też z Coolmore.

Matką Warm Heart i Bremena jest wyhodowana w Australii i zakupiona przez Coolmore (gdy miała trzy lata) bardzo dobra wyścigowo Sea Siren (Fastnet Rock – Express a Smile po Success Express), która na 19 startów wygrała 7 wyścigów i w przeliczeniu ponad milion funtów (RPR 118). Sea Siren była świetną sprinterką, wygrała jako dwulatka w Australii trzy gonitwy G1 na dystansach 1200-1400 m.
Jako trzylatka zwyciężyła w Irlandii w Belgrave Stakes LR na 1200 m, była też druga w Australii w BRC Doomben G1 na 1400 m. W hodowli przed Warm Heart Sea Siren urodziła cztery konie (wszystkie po Galileo), z których trzy wygrywały, ale tylko Celestial Object zyskał tytuł black type, jednak na średnim poziomie (RPR 99 funtów).
Bremen i Warm Heart pochodzą z bardzo wysoko cenionej, aczkolwiek niezbyt obecnie licznej rodziny 3-e (klaczy Quiver). Na dodatek wywodzi się z tej samej odnogi rodziny 3-e co jej najwybitniejszy przedstawiciel, zwycięzca Kentucky Derby, a później multichampion reproduktorów w Japonii, epokowy dla tamtejszej hodowli Sunday Silence. Te koneksje mogły być motywem dla włodarzy Coolmore, by zakupić w Australii klacz Sea Siren, matkę Warm Heart i Bremena.
Najwybitniejsze konie z rodziny 3-e (klaczy Quiver): Sunday Silence, La Fleche, Memoir, Umidwar, John O’Gaunt, Tiger Hill, Wild Again, Indian Ridge, Uganda (Ukrania, Udaipur), Bamboo Atlas, Octave, Hindostan, Umiddad, Palestine, Dominion, Rosewell, Fraise Du Bois, Sweet Nymph, Beau Pere (Nicer), Memoir.
Warm Heart miała być w tym roku pokryta w USA trójkoronowanym w tym kraju w sezonie 2018, niepokonanym w sześciu startach ogierem Justify (Scat Daddy – Stage Magic po Ghostzapper), który w 2019 roku zaczynał stanówkę w Ashford Stud od 150 tysięcy dolarów, w 2023 roku było to 100 tysięcy, a w tym sezonie cena jest ustalana na podstawie prywatnych negocjacji (private).
W ubiegłym roku biegały pierwsze trzylatki po Justify – cztery konie po nim osiągnęły rating powyżej 115 funtów, najwyżej sklasyfikowany (124) był City of Troy z Coolmore, w 2023 roku niepokonany w trzech startach jako dwulatek, zwycięzca Dewhurst Stakes G1 w Newmarket na 1400 m. W tym roku, po klęsce w 2000 Guineas Stakes, City of Troy w sobotę pewnie wygrał Epsom Derby.
Ojcem Warm Heart jest wielokrotny champion reproduktorów w Europie Galileo (Sadler’s Wells – Urban Sea po Miswaki), którego sylwetkę znają chyba wszyscy miłośnicy wyścigów konnych na świecie. Galileo biegał tylko 8 razy, wygrał 6 wyścigów. Łatwo wygrał angielskie i irlandzkie Derby w 2001 roku, ale najwyższą notę otrzymał po triumfie w King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes (132 rpr), bijąc od dwie długości ogiera Fantastic Light.

Po sześciu kolejnych zwycięstwach Galileo przegrał w Irish Champion Stakes G1 o łeb z Fantastic Lightem, a rzucony niespodziewanie na piach w Belmont Park w USA był szósty w Breeders Cup Classic G1 na 2000 m, ponad 7 długości za świetnym ogierem Tiznow, co i tak należy uznać w tych warunkach za przyzwoity występ. Na torach zarobił ponad 1,6 miliona funtów. Galileo zakończył życie w 2021 roku.
W hodowli zasłynął jako epokowy ogier, dając przede wszystkim najwyżej ocenionego konia w historii wyścigów – ogiera Frankel (niepokonanego w czternastu startach, 143 rpr, obecnie znakomitego reproduktora) oraz 16 innych koni z ratingiem na poziomie 125 funtów lub wyższym. Wśród nich są takie sławy jak: New Approach, Rip Van Winkle, Australia, Waldgeist, Nathaniel, Kyprios, Ulysses, Teofilo, Churchill, Japan, czy Ruler Of The World. W Polsce Derby 2021 wygrał syn Galileo Guitar Man, a ostatnio do hodowli został zakupiony z Coolmore Proud And Regal, który w sezonie 2024 krył w Golejewku.
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Bremen wygrywa wyścig w Corku. Fot. Irish Racing