More

    Druga odsłona rywalizacji w Women Power Series w niedzielę we Wrocławiu – poznaj uczestniczki

    Za nami pierwsza gonitwa cyklu gonitw wyłącznie dla amazonek. W Warszawie triumfowała Daria Pantchev na Taymourze, ale w drugim wyścigu z serii, tym razem rozgrywanym na Partynicach, liderka nie wystąpi. W tej sytuacji przed szansą przesunięcia się na pierwszą pozycję staną sklasyfikowane na kolejnych miejscach Oliwia Szarłat, Magdalena Kierzkowska oraz Karolina Kamińska. Zapraszamy do śledzenia tych zmagań w najbliższą niedzielę o godzinie 15:50. Poniżej przedstawiamy sylwetki uczestniczek i dosiadanych przez nie koni.

    1. u. Agnieszka Tokarek – 4 let. kl. Claycastle (IRE), waga 54 kg

    Choć pierwsze starty w wyścigach zaliczyła niemal 10 lat temu, to w poszczególnych sezonach nie miała okazji zbyt wiele jeździć i sumarycznie nie ma jeszcze na swoim koncie nawet 100 przejechanych gonitw. Odniosła 9 zwycięstw, a więc jest o krok od uzyskania tytułu starszego ucznia. Z pewnością jednym z jej najbardziej udanych sezonów był ten w 2020 roku, za który została wyróżniona podczas Gali Zakończenia Sezonu jako „Odkrycie Roku”.

    W niedzielnym wyścigu dosiądzie klaczy Claycastle, która została sprowadzona z Irlandii po niezbyt udanej karierze. W tym roku ten duet w akcji widzieliśmy już dwukrotnie w maju, co będzie ich atutem. Były to dość przyzwoite starty, zakończone wywalczeniem czwartych miejsc. Tym razem także w zasięgu Claycastle powinno być niższa płatna lokata.

    2. st. u. Nikola Cyrkler – 7 let. og. Fugaz (FR), waga 57 kg

    Na wyścigowej bieżni zadebiutowała w 2018 roku. Przełomowy okazał się dla niej poprzedni sezon (2023), w którym zaczęła otrzymywać dużo dosiadów od trenera Emila Zaharieva i jej kariera wyraźnie nabrała tempa. Uzyskała tytuł starszego ucznia, a szczególnie udanie układa się jej współpraca z ogierem Trijumf, na którym już czterokrotnie wygrywała we Wrocławiu.

    Z siedmioletnim Fugazem także zna się bardzo dobrze, bo wspólnie zaliczyli już kilka startów, zazwyczaj zajmując płatne lokaty. W połowie maja ogier wywalczył na Partynicach drugie miejsce pod Szczepanem Mazurem, co świadczy o jego dobrej dyspozycji. W tej sytuacji staje się jednym z kandydatów do rozgrywki.

    3. st. u. Anna Gil – 5 let. kl. Duszka, waga 55 kg

    Anna Gil w swojej karierze zebrała już sporo doświadczenia. Jest szczególnie ceniona za umiejętność wyważenia się na bardzo niskie wagi – nawet 41-42 kg, co jest rzadkością. To sprawia, że trenerzy chętnie zapisują ją do wyścigów handikapowych, gdzie ma okazję często rywalizować z najlepszymi dżokejami. Do tej pory odniosła 14 zwycięstw.

    W niedzielnej gonitwie będzie dosiadała klaczy Duszka, która w ubiegłym roku potrafiła odnieść zwycięstwo na Partynicach. Wydaje się jednak, że tym razem trafiła na kilka koni o większych możliwościach, więc duetowi pozostanie prawdopodobnie walka o niższe płatne lokaty. Ostatnio ta sztuka im się udała.

    4. k. dż. Karolina Kamińska – 4 let. kl. Lady Gigi (IRE), waga 57 kg

    Choć wcześniej kilkunastokrotnie startowała, to jej kariera na dobre rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy też odniosła pierwsze zwycięstwo (na trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego arabie Hiszpanie). W kolejnych latach regularnie wygrywała od kilku do kilkunastu wyścigów, co na ten moment sumarycznie dało liczbę 82 pierwszych miejsc. Jeden z największych sukcesów w karierze odniosła ub. jesieni, prowadząc do prestiżowego triumfu w biegu o Nagrodę Efforty (kat. A) dwuletnią klacz Stage Door. Ma na swoim koncie także wygrane w Deer Leapa, Haracza i Przedświta (obie kat. B) na znakomitym Umberto Caro, którego jest współwłaścicielką. W poprzednich edycjach cyklu WPS plasowała się na podium, w tym na drugim miejscu w 2023. Tegoroczne zmagania rozpoczęła od zajęcia 4. miejsca na Orinoco Flow na Służewcu.

    Dosiadana przez nią Lady Gigi była niepokonana w dwóch startach w wieku dwóch lat, jednak poprzedni sezon miała już mniej udany. Była piąta w Wiosennej i Novary, a następnie trzecia w biegu III grupy. Od końcówki lipca pauzowała, więc jej aktualna forma jest sporą niewiadomą. Wydaje się mieć największe możliwości w tej stawce i jeśli jest gotowa, to w parze z doświadczoną amazonką powinna walczyć o zwycięstwo.

    Gonitwy Women Power słyną z niezwykle zaciętych rywalizacji na finiszu. Taka był także pierwszy wyścig tegorocznej edycji.

    5. u. Magdalena Kierzkowska – 4 let. kl. Basidar (IRE), waga 54 kg

    Miała okazję już zebrać trochę doświadczenia. W poprzednich czterech sezonach współpracowała z trenerem Adamem Wyrzykiem i łącznie miała okazję wystartować ponad 30 razy. Udało jej się odnieść 7 zwycięstw, w tym trzy w ub. roku. Dzięki bardzo dobrej postawie w zeszłorocznym cyklu zajęła trzecie miejsce, do końca walcząc o drugą lokatę z Karoliną Kamińską. Niedawno (30 maja) na Partynicach triumfowała w gonitwie uczniowskiej, a w pierwszym wyścigu cyklu WPS była trzecia na ogierze God of War.

    Dosiadana przez nią klacz Basidar słabo zaczęła karierę za naszą południową granicą w gonitwie płaskiej. Nie zachwyciła też w obu tegorocznych próbach płotowych. Przyzwoicie wypadła natomiast 30 maja na Partynicach, zajmując trzecią lokatę. Kandyduje tu do walki o płatne miejsce.

    6. dż. Małgorzata Kryszyłowicz – 6 let. kl. Miss Equus (FR), waga 58 kg

    Jedyna w stawce amazonka z tytułem dżokeja. Ma ogromne doświadczenie, a w swojej karierze wygrała ponad 240 gonitw, czyli więcej niż wszystkie jej niedzielne rywalki razem wzięte. W ostatnich latach odnosi już mniej sukcesów, dopisując na swoje konto po kilka oczek, ale też mocno realizuje się w roli trenerki.

    Trenowaną przez się klacz Miss Equus zna oczywiście doskonale. W ub. roku wspólnie odniosły dwa zwycięstwa, a ten rozpoczęły od zajęcia trzeciej lokaty w biegu III grupy na Partynicach. Wiele wskazuje na to, że tym razem mają spore szanse przynajmniej powtórzyć ten wynik.

    7. u. Daria Sieńko – 4 let. wał. Kakao Blue (FR), waga 56 kg

    W kontraście do poprzedniczki – jest najmniej doświadczoną amazonką w tej stawce. Startowała dotąd 10-krotnie i choć nie może się pochwalić jeszcze wygraną, to udawało jej się uzyskiwać obiecujące wyniki (raz druga i raz trzecia). Wraca do rywalizacji po dłuższej przerwie, co nie jest do końca sprzyjającą okolicznością.

    4-letni wałach Kakao Blue nie zachwyca dotychczasowymi osiągnięciami. W debiucie spisał się przyzwoicie, zajmując 5. miejsce, ale w dwóch kolejnych startach zamykał pole. Także wraca po rocznej przerwie i raczej trudno mieć wielkie oczekiwania w stosunku do niego już w tym występie. Przypadnie mu rola outsidera.

    8. st. u. Oliwia Szarłat – 4 let. og. Wizou (CZE), waga 57 kg

    Utalentowana amazonka rozpoczęła karierę jeździecką w 2018 roku, w którym wystartowała dziewięciokrotnie. Pierwszy sukces przyszedł pod koniec kolejnego sezonu. W 2020 i 2021 wygrywała Czempionat Młodych Jeźdźców (cykl gonitw uczniowskich). Bardzo udany rok 2021 zakończyła z dorobkiem 9 wygranych i tytułem starszego ucznia. Perypetie zdrowotne spowolniły rozwój jej kariery, ale w sezonie 2023 powróciła w dobrym stylu (7 zwycięstw), okazując się najlepsza w cyklu Women Power Series. Ten także zaczęła udanie, finiszując na drugim miejscu na Green Cloverze, tuż za zwycięskim Taymourem.

    Wiceliderka cyklu dosiądzie przeciętnie radzącego sobie dotąd w wyścigach ogiera Wizou. W pięciu dotychczasowych startach dwukrotnie udało mu się zająć płatne miejsce, co daje nieco powodów do optymizmu. Być może pod ambitną i waleczną amazonką dokona tej sztuki po raz trzeci, jednak włączenie się do rozgrywki tego duetu wydaje się mało realne.

    Aktualna klasyfikacja:

    1. Daria Pantchev – 12 pkt.
    2. Oliwia Szarłat – 9 pkt.
    3. Magdalena Kierzkowska – 7 pkt.
    4. Karolina Kamińska – 5 pkt.
    5. Angelika Burakiewicz – 4 pkt.
    6. Joanna Wyrzyk – 3 pkt.
    7. Martyna Ćwiek – 2 pkt.
    8. Kinga Poruszek – 1 pkt.

    Daty kolejnych etapów Women Power Series:

    (3). 16 czerwca (Służewiec)
    (4). 30 czerwca (Służewiec)
    (5). 20 lipca (Hipodrom Sopot)
    (6). 3 sierpnia (Służewiec)
    (7). 7 września (Służewiec)
    (8). FINAŁ – 6 października (Służewiec)


    Krzysztof Romaniuk

    Na zdjęciu tytułowym dekoracja laureatek cyklu 2023.

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły