Skumulowana pula sobotniej septymy na Służewcu przekroczyła 30 tysięcy złotych, trzech graczy, którzy trafnie wytypowali zwycięzców siedmiu gonitw, zainkasowało po 11 872 zł. W niedzielę w Trafie można obstawiać wyścigi zarówno z Warszawy, jak i z francuskich torów (w programie jest 6 gonitw). Już w pierwszej tripli z Francji (początek o godz. 14.50) jest kumulacja z pulą wyjściową ponad 2600 zł i powinna ona przekroczyć pięć tysięcy. W niedzielę o godz. 15.15 w Deauville w Sumbe Grand Handicap (w tym wyścigu jest w Trafie czwórka z pulą gwarantowaną 2555 zł) na 1900 m wystartuje przygotowywany w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów Abelard F, który podczas tegorocznej Gali Derby na Służewcu zajął drugie miejsce w milerskim Memoriale Fryderyka Jurjewicza. Dziś w Deauville zaplanowano też dwie gonitwy rangi G1 – Prx Morny na 1200 m dla dwulatków i Prix Jean Romanet na 2000 m.
W Sumbe Grand Handicap (klasa 1, nawierzchnia PSF) pula nagród z premiami wynosi 108 750 euro dla koni czteroletnich i starszych oraz aż 131 250 dla trzylatków, które mają wyższe premie. Oczywiście pule nie sumują się, tylko trzylatki mają wyższe premie. Jeśli wygra trzylatek, zgarnie 65 625 euro, koń starszy 54 375. Płatnych jest siedem pierwszych miejsc. Zgłoszonych zostało 16 koni z wagami od 51 do 60,5 kg.
Sześcioletni Abelard F (Belardo – Art Story po Galileo) wystartuje w niedzielę w Deauville z nr 12 pod Benjaminem Marie z niską wagą 53 kg. W przedpołudniowych notowaniach był ostatnio grą z kursem około 50:1. Dystans 1900 metrów jest dla niego trochę zbyt długi, w tym roku wygrywał wyścigi na 1400 i 1600 m. Zagrał się jednak dość wysoko i poniżej gonitw rangi Pattern trudno znaleźć dla niego w tym terminie odpowiedni wyścig na krótszym dystansie, więc ze względu na korzystną wagę i bardzo wysoką pulę nagród dostaje szansę w handicapie na 1900 m.
Abelard F wygrał wiosną tego roku dwa biegi handicapowe klasy trzeciej na piaskowo-syntetycznej nawierzchni PSF. W kwietniu w Deauville na 1400 m i 2 maja w Chantilly na 1600 m. W obu popisał się pod Ludovicem Boisseau fantastycznymi finiszami z dalekich pozycji. 23 maja wystartował na Longchamp w Prix Montretout, wyścigu rangi Listed dla czteroletnich i starszych koni na 1600 m z pulą nagród 52 tysiące euro. Miał zdecydowanie najniższy handicap w stawce jedenastu koni, zajął pod Thomasem Trullierem, dziewiąte miejsce, niewiele tracąc do czołówki.
W pierwszą niedzielę lipca podczas tegorocznej Gali Derby na Służewcu zajął pod Benjaminem Marie drugie miejsce w Memoriale Fryderyka Jurjewicza na 1600 m, ustępując tylko kapitalnie dysponowanemu Timemasterowi. W ostatnim swoim starcie, 30 lipca w handicapie klasy drugiej w Deauville na 1400 m (PSF) był pod Marie dziewiąty na 16 koni, odległości między poszczególnymi miejscami były bardzo małe, jak to zwykle w tego rodzaju handicapach.
Umiarkowaną faworytką (kurs około 6:1) niedzielnego Sumbe Grand Handicap jest z nr 13 trenowana przez Fabrice’a Chappeta czteroletnia Kleora (Le Havre – Kleo po Kavafi), na której Cristian Demuro ma pojechać z bardzo korzystną wagą 52,5 kg. Na 13 startów Kleora wygrała 2 wyścigi i 77 tysięcy euro. 28 lipca była w Deauville druga pod Demuro w handicapie klasy drugiej na 1900 m właśnie i na nawierzchni PSF.
Dość mocno liczony (kurs około 8:1) jest z nr 1, mający status black type, trenowany przez Patrice’a Cottiera czteroletni Cambronne (Alex The Winner – Candie po Kendargent), na którym Mickael Barzalona pojedzie z najwyższą wagą w polu 60,5 kg. Ten koń ma dość wysoki handicap (45,5, a miał jeszcze wyższy – 48,5), na 22 starty wygrał aż 7 wyścigów i ponad 313 tysięcy euro. W tym roku biegał tylko trzy razy, zimą był drugi i trzeci w Cagnes-sur-Mer, a 1 sierpnia drugi w Mont-de-Marsan w wyścigu klasy pierwszej na 2000 m.
Jak zawsze w wielkich handicapach nie można lekceważyć konia z nr 3 (kurs około 16:1), to sześcioletni Ciccio Boy (Hunter’s Light- Sogdiana po Dutch Art), który 14 lipca wygrał Prix de la Fete Nationale, handicap klasy drugiej quinte+ na 1800 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 53 tysiące euro. Trzecie miejsce zajęła w nim Noir braci Zielińskich, czwarta w Wielkiej Warszawskiej 2023. Dziś na Ciccio Boyu Stephane Pasquier pojedzie z wagą 60 kg.
Ciccio Boy to specjalista od wysoko dotowanych handicapów. W latach 2022-2024 wygrał 6 wyścigów (w tym cztery handicapy quinte+) i prawie 400 tysięcy euro, co jest wysoką sumą dla konia, który nie biega w gonitwach rangi Pattern i nie ma statusu black type. Jego matka Sogdiana jest półsiostrą Batiara, który zaczynał karierę na Służewcu, a teraz trenuje w Chantilly. Półbrat matki Sogdiany i Batiara – Charge D’Affaires wygrał Prix Morny G1 dla dwulatków oraz dwie gonitwy rangi G2 w USA. Był też drugi w trzech gonitwach rangi G1 we Francji: Prix de la Salamandre, Grand Criterium i Prix De La Foret”.
Abelard F został zakupiony przez francuskiego właściciela Yoana Popeliera (od dłuższego czasu związanego ze stajnią Polaków), po rekomendacji Karkosów, 13 lutego tego roku na aukcji koni w treningu firmy Arqana w Deauville za jedyne 8 tysięcy euro (od tamtej pory wygrał ponad 34 tys. euro i 18 tys. zł). Abelard F został jako roczniak kupiony za 40 tysięcy euro w Irlandii przez Krzysztofa Goździalskiego. W tym roku po raz trzeci już wrócił do treningu u Alicji i Roberta Karkosów, u których zaczynał karierę.
Abelard F w treningu Polaków wygrał w marcu 2023 roku pierwszą gonitwę we Francji – Prix de la Butte Aux Gens D’Armes w Chantilly i został po niej sprzedany za 17,5 tysiąca euro do Hiszpanii. Od tamtej chwili Abelard F biegał dla stajni Pedro A Mateosa w Hiszpanii. Był trzeci, piąty i dziewiąty w Madrycie oraz trzeci w San Sebastian. Przyjeżdżał też do Francji. Od września trenował go Enrique Léon Penate dla nowego właściciela, stajni Borriquito Como Turf. Od tego czasu wystartował we Francji sześć razy. Ścigał się na torach w Marsylii, Cagnes-sur-Mer, Deauville oraz Pau. Trzy razy zajmował trzecie miejsce, dwa razy był piąty i raz dziewiąty.
Na starcie kariery, od stycznia 2021 roku, jako trzylatek, Abelard F trenował i biegał na konto polskiej trenerki. Pokazał spore możliwości. Był drugi i czwarty w mocnych stawkach w Chantilly, a także trzeci w Deauville. Ograł w jednym z wyścigów Colosseo, który dwa miesiące później zajął drugie miejsce w francuskim klasyku 2000 Guineas G1, tracąc do wybitnego St Marc’s Basilica tylko niecałe dwie długości.
W maju 2021 Abelard F zajął szóste miejsce na 8 koni w gonitwie Listed w Chantilly na 2000 m, ale to był chyba dla niego za długi dystans. Miał wstępne zgłoszenie do francuskiego Derby w Chantilly (na 2100 m), ale ostatecznie w nim nie wystartował, wyjechał do Polski, gdzie trafił do treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, u którego wygrał na Służewcu trzy wyścigi.
Synteza typów w mediach: 13-10-1-8-4-2-9-6
W niedzielę w Deauville zaplanowano też dwie gonitwy rangi G1 – Prix Morny na 1200 m dla dwulatków i Prix Jean Romanet na 2000 m dla czteroletnich i starszych klaczy. W tym drugim wyścigu wystartuje tylko 5 koni. Bardzo mocną faworytką (kurs około 1,5:1) jest niepokonana w tym roku w trzech startach pięcioletnia Mqse de Sevigne (Siyouni – Penne po Sevres Rose), którą Andre Fabre trenuje dla barona Edouarda de Rothschilda, byłego prezydenta France Galop.
26 maja, w bardzo mocnej konkurencji, Mqse de Sevigne wygrała pod rewelacyjnym Alexisem Pouchinem Prix d’Ispahan G1 na paryskim torze Longchamp, gonitwę dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 1850 metrów. Francuska oaksistka 2023 Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom po Jeremy) była wtedy dopiero piąta. 28 lipca Mqse de Sevigne poszła za ciosem i w Deauville wzięła pod Pouchinem – nota bene – Prix Rothschild G1 na milę dla klaczy. Blue Rose Cen (dziś ma kurs około 7:1) była tam siódma, ostatnia.
Mqse de Sevigne w ubiegłym roku wygrała w Deauville dwa wyścigi G1 – Prix Rothschild na 1600 m i Prix Jean Romanet na 2000 m, więc jest bliska powtórzenia tej znakomitej dubli. W tym sezonie zaczęła od zwycięstwa w Prix Jacques Laffitte LR na 1800 m na Longchamp.
W Prix Morny G1 na 1200 m dla dwulatków wystartuje 9 koni (w tym aż 5 z Anglii i Irlandii), nie ma wyraźnych faworytów. Rano najmocniej grane były – trenowany w Anglii przez Karla Burke’a Arabie (Dandy Man – Mamma Morton po Elnadim), na którym pojedzie James Crowley i ze stajni Cottiera Daylight (Earthlight – Latita po Silver Frost) pod Mickaelem Barzaloną. Burke przyzwiózł też dla emira Kataru z Wathnan Racing Shareholdera (Not This Time – Cloudy Dancer po Invincible Spirit), który podczas Royal Ascot wygrał Norfolk Stakes G2.
Podliczany jest też pod Ryanem Moorem Whistlejacket (No Nay Never – Adventure Seeker po Bering), własności Coolmore i Petera Branta, ale on zaledwie osiem dni temu biegał w Phoenix Stakes G1 w Curragh, w którym w roli faworyta zajął drugie miejsce. W Norfolk Stakes był czwarty. Whistlejacket jest trenowany przez Josepha Patricka O’Briena.
Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Abelard F wygrywa gonitwę w Deauville. Fot. Canal Turf