W sobotę na Służewcu pełen atrakcyjnych wyścigów Westminster Day, w niedzielę na Partynicach kulminacja sezonu – Wielka Wrocławska i Wielka Partynicka. W Trafie codziennie można śledzić także wyścigi z Francji, w piątek ciekawie zapowiada się mityng w kurorcie La Teste de Buch podczas którego zostaną rozegrane dwie gonitwy rangi G2 dla trzylatków czystej krwi arabskiej oraz dwa wyścigi Listed dla folblutów. W Prix Occitanie LR jest zaplanowana jedna z trzech piątkowych czwórek w Trafie z gwarantowaną pulą 2266 złotych. Już w pierwszej gonitwie (godz. 13.57) jest kumulacja w trójce z pulą wyjściową ponad 1700 zł i należy oczekiwać, że w sumie do podziału między graczy będzie kilka tysięcy. W piątek w programie Trafu jest 16 gonitw (ostatnia o godz. 18.23) z czterech francuskich torów – La Teste de Buch (gonitwy płaskie), Dieppe (płotowe) oraz Laval i Paris-Vincennes (kłusaki).
W czwartek w Paryżu na słynnym torze Longchamp wystartowały dwa konie, znane z występów na Służewcu, przygotowywane w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla polskich właścicieli – Dafne (Krzysztof Goździalski) i uczestnik tegorocznego Westminster Derby 2024 Bali (Ryszard i Andrzej Zielińscy), które zwyciężały we Francji w swoich poprzednich startach. Tym razem w mocniejszych stawkach spisały się przeciętnie, kończyły wyścigi pod Benjaminem Marie poza płatnymi miejscami.
Bali (Exceed and Excel – Balkis po Galileo) mocno poprowadził, odskoczył od rywali, ale na finiszu opadł z sił i zajął dziewiąte miejsce (na 14 koni) w Prix du Bois de Boulogne, gonitwie dla trzylatków na dystansie 1600 metrów. We Francji był to wyścig dnia, handicap z serii Quinte+ z pulą nagród 55 tysięcy euro, a z premiami 96 250 euro. 29 lipca Bali wygrał pod Benjaminem Marie w Dieppe handicap dla trzylatków na 1800 metrów, prowadząc w zasadzie od startu do celownika. Zarobił dla braci Zielińskich, łącznie z premią za francuskie pochodzenie – 24 500 euro.
Wyhodowana przez Krzysztofa Goździalskiego czteroletnia Dafne (Gleneagles – Dione po Authorized), która karierę rozpoczynała jako dwulatka na Służewcu, zajmując dwa drugie miejsca, była w czwartek na Longchamp siódma (startowało 11 koni) w Prix de Saint-Mande, handicapie klasy trzeciej na 2000 metrów. W dystansie była prowadzona przy wolnym tempie na ostatniej pozycji, oddała niezły finisz, nie straciła dużo do najlepszych, ale przy szybkiej końcówce nie dała rady wejść na płatne miejsce.
25 lipca na torze w Vittel Dafne wygrała pod Benjaminem Marie, o długość przed Bremontierem, Prix de la Lutherie de Mirecourt, handicapie klasy czwartej na 2100 m dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 16 tysięcy euro. Zarobiła z premią 11 600 euro.
Gonitwa ze skumulowaną wyjściową pulą trójki ponad 1700 złotych zaplanowana jest w piątek o godzinie 13.57 w Laval. To Prix de L’Erve, wyścig dla 5-6-letnich kłusaków (monte – jeźdźcy w siodle, jest to gonitwa uczniowska) na dystansie 2850 metrów z pulą nagród 24 tysiące euro.
W porannych notowaniach faworytką (kurs około 4:1) była z nr 2 Jenna Dairpet, która w ostatnich czterech startach prezentowała wysoką formę, zawsze będąc w czwórce i jeden z tych wyścigów wygrywając (właśnie monte). Za jej najgroźniejszego rywala (kurs około 5:1) uznawany jest z nr 1 Jaguar du Rib, który po serii dyskwalifikacji i słabszych wyników, ostatnio zajął drugie i trzecie miejsce.
Wśród pretendentów do czołowych miejsc w tej trudnej do typowania gonitwie są także: z nr 3 Jedeo des Vaux (jest ostatnio w dobrej formie), z nr 5 Ideal du Brieu (miał udane trzy ostatnie starty), z nr 6 Jott du Bocage (ma spore możliwości, ale prezentuje nierówną formę), z nr 8 Jurancon, z nr 9 Jade du Parc (zwyciężyła w ostatnim starcie) i z nr 12 I Love du Cherisay.
Synteza typów w mediach: 5-2-9-12-6-1
Jedna z czwórek z gwarantowaną pulą 2266 złotych została zaplanowana w kurorcie La Teste de Buch, gdzie zostaną rozegrane dwie gonitwy rangi G2 dla trzylatków czystej krwi arabskiej oraz dwa wyścigi Listed dla folblutów. W Prix Occitanie LR o godzinie 16.35 wystartuje aż 14 trzyletnich klaczy na dystansie 1900 metrów (pula nagród 55 tysięcy euro, z premiami 96 250).
Umiarkowaną faorytką (kurs około 4:1) jest z nr 6 trenowana przez Jeana-Claude’a Rougeta – Partir (Zarak – Spotless Mind po Invincible Spirit). W siodle znakomity włoski dżokej Cristian Demuro. W czterech tegorocznych startach Partir dwukrotnie zwyciężyła, ale na 1500 i 1600 m, a ostatnio (29 czerwca) była siódma w Listed w Chantilly na milę.
Dwie liczone klacze (kursy około 6:1) wystawia mocna stajnia rodziny Wertheimerów. To z nr 14 trenowana przez Eda Monforta, mająca status black type winner (jako dwulatka wygrała Listed w Bordeaux) Sans Voix (Saxon Warrior – Blarney Stone po Pientre Celebre) z Leo Rousselem w siodle oraz z nr 15 Zuna (Kizuna – Matematica po Rock of Gibraltar) w treningu Carlosa Laffona-Pariasa. W siodle czempion Maxime Guyon. Sans Voix ostatnio zwyciężyła w wyścigu klasy trzeciej na 1600 m w Vichy. Zuna, po zwycięstwie w handicapie na Longchamp, 21 lipca była dopiero dwunasta w Listed właśnie w La Teste de Buch.
Być może do walki włączą się (kursy około 12:1) dwie klacze treningu Henrieg-Alexa Pantalla ze stajni Godolphin, które mają już na koncie zwycięstwa, ale są bez status black type. To dobre pochodzeniowo – z nr 9 Soft Winds (Night of Thunder – Placidia po Sea The Stars) pod Mickaelem Barzaloną i z nr 10 Winter Snowwfall (Galileo – Winter Lightning po Shamardal), na której pojedzie Tony Piccone.
Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
RZ
Na zdjęciu tytułowym Zuna. Fot. France Sire