Przed nami już przedostatni wyścig cyklu Women Power Series w sezonie 2024. Sytuacja na czele klasyfikacji po sześciu dotychczasowych etapach jest niesamowicie wyrównana. Prowadzi Magdalena Kierzkowska, ale tylko o punkt wyprzedza Darię Pantchev, o dwa Angelikę Burakiewicz, a o trzy Karolinę Kamińską. Pierwsza dwójka nie ma jednak dosiadu w sobotę, więc to Angelika i Karolina są w najkorzystniejszej sytuacji. Teoretycznie mniejsze szanse ma obrończyni tytułu, Oliwia Szarłat (11 pkt straty do liderki), jednak gdyby to ona odniosła tym razem zwycięstwo… to może jeszcze włączyć się do walki.
Zapraszamy do zapoznania się uczestnikami tej gonitwy, której start zaplanowany jest na godzinę 14:45 w sobotę, 7 września.
1. u. Agnieszka Tokarek – 4-let. kl. LADY GIGI (IRE), waga 55 kg
Najczęściej możemy ją oglądać w akcji we Wrocławiu. Pierwsze starty zaliczyła niemal dekadę temu, jednak rocznie przekładało się to na ledwie kilka lub kilkanaście dosiadów, więc trudno było o większą liczbę zwycięstw. Obecnie ma ich na swoim koncie 9, a więc kolejne da jej tytuł starszego ucznia. Warto nadmienić, że Agnieszka Tokarek za udany dla siebie sezon 2020 została wyróżniona podczas Gali Zakończenia Sezonu, zdobywając nagrodę „Odkrycie Roku”. Jeśli moje kalkulacje są prawidłowe, to sobotni występ będzie dla niej jubileuszowym, setnym dosiadem. Byłaby to wspaniała okazja do sięgnięcia po 10. zwycięstwo w karierze, ale może to nie być takie łatwe.
Z jednej strony dosiadana przez nią Lady Gigi w wieku dwóch lat była jedną z bardziej obiegujących klaczy w roczniku, będąc niepokonaną w dwóch startach. Potem jednak jej kariera się nie rozwijała za dobrze. W ub. roku jeszcze miała trzy przyzwoite występy – piąta w Wiosennej i Novary, trzecia na poziomie III grupy, ale za dobrymi końmi. Od lipca jednak pauzowała i w tym roku pobiegła tylko dwukrotnie, spisując się już wyraźnie poniżej oczekiwań. Jeśli nie nastąpi raptowne „przebudzenie” klaczy, to chyba stać ją co najwyżej na wywalczenie niższej płatnej lokaty.
2. u. Marta Komuda – 9-let. kl. UZZA, waga 56 kg
Ma niewielkie doświadczenie. Po raz pierwszy w wyścigu brała udział w ubiegłym roku. 7 razy pojechała w sezonie 2023 i tyle samo, do tej pory, w bieżącym. Najlepszym wynikiem w dotychczasowych próbach jest czwarte miejsce, więc amazonka zapewne z niecierpliwością czeka na pierwsze podium w karierze. Tym razem łatwo o to nie będzie, choć tak zupełnie bez szans nie jest.
Dosiadana przez Martę Komudę 9-letnia Uzza to bardzo doświadczona klacz, która zaliczyła już blisko 60 startów w oficjalnych wyścigach. Przez pierwszych 5 sezonów jej karierę można określić jako słabą – w tym czasie tylko raz była druga, a kilkukrotnie plasowała się na trzecim lub czwartym miejscu. Zupełnie niespodziewanie ciemnogniada klacz się przełamała w ub. roku, sensacyjnie wygrywając w pierwszym starcie, a następnie zajmując czołowe miejsca w kilku kolejnych biegach. Dopiero na koniec sezonu wypadła z pierwszej piątki. Sumarycznie w 2023 r. zarobiła niemal tyle samo, co w pięciu poprzednich latach. 3 sierpnia Uzza wróciła na tor po rocznej przerwie i spisała się dość przyzwoicie, co teoretycznie pozwala uważać ją za kandydatkę do walki o płatne miejsce.
3.k. dż. Karolina Kamińska (zmiana) – 8-let. wał. ARKANO (IRE), waga 59 kg
Karolina Kamińska łączy w sobie spore doświadczenie i możliwość jazdy pod niskimi wagami, więc trenerzy chętnie zapisują ją w gonitwach handikapowych. Jej kariera na dobre rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy też odniosła pierwsze zwycięstwo (na trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego arabie Hiszpanie). Regularne zwycięstwa w kolejnych sezonach pozwoliły jej uzbierać już 83 wygrane, a więc stopniowo przybliża się do tytułu dżokeja. W swojej karierze sięgała także po prestiżowe laury, jak ubiegłoroczna wygrana na klaczy Stage Door w biegu o Nagrodę Efforty. Wcześniej wygrywała nagrody Haracza czy Przedświta na dzielnym Umberto Caro. Tegoroczna wygrana na Toujours Plus Vite w Sopocie pozwoliła jej awansować do ścisłej czołówki klasyfikacji. Obecnie jest czwarta, ale traci do liderki zaledwie trzy punkty. W dotychczasowych cyklach WPS zawsze liczyła się w walce o miejsca na podium. W ubiegłorocznym stoczyła zaciętą walkę z Magdaleną Kierzkowską o drugą lokatę.
Tym razem Karolina Kamińska pojedzie na bardzo doświadczonym Arkano. Wałach preferuje ściganie się po miękkiej bieżni, ale potrafi sobie radzić także na szybkim podłożu, czego przykładem mogą być chociażby udane starty w Sopocie. Właśnie ostatni występ zaliczył na nadmorskim hipodromie i był on obiecujący. Niepokoić może natomiast fakt, że od tamtej pory pauzował. Dosiad doświadczonej amazonki powoduje, że Arkano ma realną szansę na udział w rozgrywce.
4. st. u. Anna Gil (zmiana) – 7-let. wał. SAYIF SHADAD (GB), waga 57 kg
Anna Gil w swojej karierze zebrała już sporo doświadczenia. Jest szczególnie ceniona za umiejętność wyważenia się na bardzo niskie wagi – nawet 41-42 kg, co jest rzadkością. To sprawia, że trenerzy chętnie zapisują ją do wyścigów handikapowych, gdzie ma okazję często rywalizować z najlepszymi dżokejami. Do tej pory odniosła 14 zwycięstw. W tegorocznym cyklu zgromadziła dotąd 4 pkt, co oznacza, że nie ma szans włączyć się do walki o miejsce na podium, ale bez wątpienia postara się zająć jak najwyższą pozycję.
Ma spore szanse na znacznie poprawienie swojego dorobku punktowego, a zarazem miejsca w klasyfikacji, bowiem Sayif Shadad jest programowym faworytem tej gonitwy. To doświadczony wałach, który lubi się ścigać na krótkich dystansach, ale biega stosunkowo nierówno. W ub. roku wygrał dwukrotnie, w tym jeszcze ta sztuka mu się nie udała, choć był trzykrotnie drugi. Ostatnio spisał się bardzo dobrze, aż o 5 dł. ogrywając mocniej liczoną Renomę. Może znaleźć się w rozgrywce, choć nieco łatwiej byłoby mu na krótszym dystansie.
4. u. Ariana Sienkiewicz – 4-let. kl. AD REM, waga 55 kg
Najmniej doświadczona uczestniczka gonitwy. Na swoim koncie ma zaledwie trzy starty, ale dwa z nich zakończyła na drugim miejscu, w walce z doświadczonymi jeźdźcami – na będącym jej współwłasnością arabie Williamsie. Jak sama mówi, potrzebuje jeszcze popracować nad siłą posyłu i techniką, jednak ma nadzieję rozwijać swoje umiejętności jeździeckie, a do tego potrzebuje dosiadów. Tym razem ma przede wszystkim okazję do nauki, bowiem powalczyć o miejsce w czołówce będzie jej trudno.
Klacz Ad Rem nie przejawiła dotąd zbyt wiele talentu wyścigowego. W piętnastu startach siedem razy udało jej się „załapać” na płatne lokaty – raz było to czwarte miejsce, a sześciokrotnie piąte. Ma niewielkie szanse na poprawę tego bilansu w tej gonitwie.
5. st. u. Oliwia Szarłat – 6-let. og. TULLAMORE (IRE), waga 57 kg
Początki jej kariery to rok 2018, a pod koniec następnego przyszło pierwsze zwycięstwo. W latach 2020-21 okazywała się najlepsza w Czempionacie Młodych Jeźdźców (cyklu gonitw uczniowskich). Bardzo udany rok 2021 zakończyła z dorobkiem 9 wygranych i tytułem starszego ucznia. Perypetie zdrowotne spowolniły rozwój jej kariery, ale w sezonie 2023 powróciła w dobrym stylu (7 zwycięstw), okazując się najlepsza w cyklu Women Power Series.
Całkiem niedawno odniosła dwudzieste trzecie zwycięstwo w karierze (trzecie w tym roku), więc nieuchronnie zbliża się do uzyskania tytułu praktykanta dżokejskiego. W tegorocznym cyklu WPS jest sklasyfikowana obecnie na szóstym miejscu, z dość wyraźną stratą do prowadzącej czwórki, jednak ewentualne zwycięstwo może znacząco poprawić jej sytuację i dać szansę na walkę o obronę tytułu wywalczonego przed rokiem.
Nie jest to niemożliwe. Oliwia Szarłat dosiądzie bowiem 6-letniego ogiera Tullamore ze stajni Macieja Jodłowskiego, z którym współpracuje w bieżącym sezonie. Tullamore to niezłej klasy sprinter, który najlepiej biegał w wieku trzech lat – w dziesięciu startach wygrał dwa razy i zawsze plasował się w pierwszej trójce. Sezonach 2022 i 2023 odnosił po jednym zwycięstwie, a w obecnym był trzeci, drugi i ponownie trzeci. Teraz biegnie po dłuższej przerwie, ale to doświadczony koń, więc nie musi mu to przeszkodzić. Ten duet wydaje się kandydatem do rozgrywki.
7. u. Angelika Burakiewicz – 4-let. kl. RENOMA (IRE), waga 55 kg
Karierę jeździecką rozpoczęła w ubiegłym roku. Miała okazję pojechać w wyścigu 12-krotnie i najbliżej sukcesu była jesienią we Wrocławiu, dosiadając The Residencies. Skończyło się na drugim miejscu. W grudniu przeniosła się ze Służewca do ośrodka Adama Wyrzyka w Podbieli. W tym sezonie udanie rozpoczęła cykl gonitw uczniowskich, zajmując drugie miejsce na Pileckim. Podobnej sztuki dokonała później w handikapie pod niską wagą na Don Luigim. Prawdziwą euforię przeżyła jednak 30 czerwca, gdy po raz pierwszy odniosła zwycięstwo, pokonując na Cinamoonie doświadczone rywalki w czwartej gonitwie cyklu. To nie było jednak jej ostatnie słowo, ponieważ na początku sierpnia młoda amazonka poprowadziła do wygranej silnego Adahlena, co ciekawe, również w gonitwie z cyklu WPS. Dzięki tym sukcesom Angelika Burakiewicz wdarła się do czołówki klasyfikacji. Jest obecnie trzecia, tylko o 2 pkt za liderką, Magdaleną Kierzkowską.
Dosiadana przez nią Renoma będzie w gronie faworytów. Klacz miała szczególnie udaną pierwszą część poprzedniego sezonu, kiedy wygrała aż trzykrotnie. Potem biegała już zbyt wysoko. W tym roku radzi sobie nieźle – we wszystkich pięciu występach kończyła na płatnych miejsca, ale jeszcze nie odniosła zwycięstwa. Niedawno przegrała z Sayifem Shadadem o 5 dł., jednak nie jest zupełnie bez szans na rewanż. Duet kandyduje do miejsca w pierwszej trójce, co powinno pozwolić amazonce zachować szanse na sukces w całym cyklu.
Aktualna klasyfikacja:
1. Magdalena Kierzkowska – 30 pkt.
2. Daria Pantchev – 29 pkt.
3. Angelika Burakiewicz – 28 pkt.
4. Karolina Kamińska – 27 pkt.
5. Małgorzata Kryszyłowicz – 19 pkt.
6. Oliwia Szarłat – 19 pkt.
7. Nikola Cyrkler – 18 pkt.
8. Joanna Wyrzyk – 14 pkt.
9. Agnieszka Tokarek – 7 pkt.
10. Klaudia Zwolińska – 6 pkt.
11. Anna Gil – 4 pkt.
11. Martyna Ćwiek – 4 pkt.
13. Daria Sieńko – 2 pkt.
13. Kinga Poruszek – 2 pkt.
13. Joanna Balcerska – 2 pkt.
Finał cyklu Women Power Series zostanie rozegrany 6 października na Służewcu (w dniu rozgrywania Wielkiej Warszawskiej).
Krzysztof Romaniuk
Na zdjęciu tytułowym dekoracja po 6 etapie WPS 2024