Trwa niezwykle atrakcyjny weekend na Służewcu, gdzie można pasjonować się wyścigami konnymi i zawodami Warsaw Jumping (w niedzielę finał Europejskiego Pucharu Narodów). W niedzielę we Francji zostanie rozegrany bardzo ważny mityng na paryskim torze Longchamp. W Prix du Moulin G1 zobaczymy europejską czołówkę milerów na czele z Notable Speechem ze stajni Godolphin i rewelacją tego sezonu – Charynem. Przygotowywany w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dwuletni Heybetli, po zwycięstwie w wielkiej gonitwie aukcyjnej w Deauville (pula nagród 260 tysięcy euro) wystartuje dziś w Prix la Rochette G3 na 1400 m. Zgłoszony do Wielkiej Warszawskiej sześcioletni Vert Liberte z Czech, sprawdzi formę z mocnymi rywalami w Prix Gladiateur G3 na 3100 m. W niedzielę w wyścigach z Francji już od pierwszej gonitwy (godz. 15.15) mamy skumulowaną pulę w tripli i czwórkę z gwarantowaną pulą 2555 złotych (w niedzielę zostały przewidziane cztery takie czwórki). Dziś w ofercie Trafu jest 6 gonitw (ostatnia o godz. 18.10) z dwóch francuskich torów – Paris-Longchamp i Strasbourga (wyścigi płaskie).
Trenowany przez Polaków dwuletni Heybetli (Showcasing – Al Mayhola po Sea The Stars), należący tureckiego biznesmena Fedaiego Kahramana, dobrze 22 czerwca zaczął karierę, od zajęcia drugie miejsca w maiden w Compiegne na 1400 m. 12 lipca Heybetli w dobrym stylu wygrał w Compiegne gonitwę maiden na 1400 m pod Mickaelem Barzaloną, bijąc dwie faworytki – o pół długości córkę Caravaggio Rarified, za którą o łeb była znakomita pochodzeniowo Astral Way (Wootton Bassett – Diaphora po Pivotal) z renomowanej Flaxman Stables. Heybetli, wyhodowany przez Katarczyków z Al Shaqab Racing, zarobił w tym wyścigu dla Turka wraz z premią 26 250 euro.
15 sierpnia Heybetli wygrał w Deauville pod Stephanem Pasquierem w stawce jedenastu koni Arqana Series – Criterium d’Ete na 1300 metrów. Pula nagród w tej gonitwie przeznaczonej dla dwulatków zakupionych na aukcjach Arqany, wynosiła aż 260 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy. Było to niespodziewane zwycięstwo, które wzbudziło uznanie dla polskiej stajni w francuskim świecie wyścigowym. Heybetli zarobił już dla swojego właściciela ponad 166 tysięcy euro.
Heybetli wystartuje w niedzielę o godz. 13.23 na Longchamp pod Pasquierem w Prix la Rochette na 1400 m w stawce ośmiu koni. W porannych notowaniach był piątą grą z kursem 19:1. Faworyzowane są: z nr 1 Houquetot (Wootton Bassett – Happen po War Front) Gerarda Augustina-Normanda oraz z nr 8 Sir Tommy Cen (Dark Angel – Lastroseofsummer po Haafhd) ze stajni Yeguada Centurion, z której są też Big Rock, czy Blue Rose Cen.
Bardzo dobry pochodzeniowo Heybetli został zakupiony za – zaledwie, jak na ten rodowód – 27 tysięcy euro dla Turka Kahramana przez Martę Kubicką z Chantilly Bloodstock Agency, Polkę od lat mieszkającą we Francji, która aktywnie i skutecznie działa jako agentka na europejskim rynku aukcyjnym.
O godz. 15.50 na Longchamp W Prix du Moulin G1 (pula nagród 450 tysięcy euro) zobaczymy europejską czołówkę milerów. Szykuje się wielki pojedynek na szczycie – Notable Speeche ze stajni Godolphin kontra rewelacja tego sezonu – Charyn, należący do biznesmena z Kazachstanu Nurlana Bizakova.
Notable Speech (Dubawi – Swift Rose po Invincible Spirit) w milerskim klasyku 2000 Guineas Stakes G1 Notable Speech pokonał rywala o 1,5 długości znakomitego Rosalliona. Jednak w czerwcu podczas Royal Ascot rewanż w St. James’s Palace Stakes G1 na 1600 m był srogi. Rosallion w pięknym stylu zwyciężył, a syn Dubawiego (będąc faworytem z kursem 6:4) zajął dopiero siódme miejsce ze stratą sześciu długości. To była jego pierwsza porażka w karierze, wcześniej był niepokonany w czterech startach.
31 lipca Notable Speech wrócił do wielkiej formy w Sussex Stakes G1 w Goodwood, wygrywając pod Williamem Buickiem o 1,5 długości. Faworyzowany był wówczas wybitny pochodzeniowo Henry Longfellow (Dubawi – Minding po Galileo) z Coolmore, ale kończył dopiero czwarty. Dziś na Longchamp zmierzą się po raz kolejny.
Kazachski biznesmen Nurlan Bizakov kupił go jako roczniaka na aukcji Tattersalls za 250 tysięcy gwinei (funtów). Trenowany w Anglii przez Rogera Variana Charyn (Dark Angel – Futton po Kodiac) błysnął już jako dwulatek, ale stopniowo wspinał się na szczyt. W czerwcu zaczarował rywali i na otwarcie mityngu Royal Ascot wygrał swój pierwszy w karierze wyścig rangi G1, prestiżowy Queen Anne Stakes na 1600 m. 11 sierpnia czteroletni Charyn oczarował widzów w Deauville, wygrywając w pięknym stylu, o 3 długości, bardzo mocno obsadzoną milerską gonitwę Prix Jacques le Marois G1 z pulą nagród milion euro. Dziś na Longchamp będzie faworytem.
Zgłoszony do Wielkiej Warszawskiej sześcioletni Vert Liberte z Czech, sprawdzi formę z mocnymi rywalami o godz. 16.25 na Longchamp w Prix Gladiateur G3 na 3100 m. Ten wyścig można obstawiać w Trafie. Vert Liberte jest ostatnią grą z kursem około 30:1. Nie ma zdecydowanego faworyta, pięć koni ma zbliżone notowania – Harbour Wind, Presage Nocturne, Sevenna’s Knight, Goya Senora i Sunfast.
Zdecydowanie najwyżej sklasyfikowany spośród siedemnastu koni zgłoszonych do Wielkiej Warszawskiej 2024 (Listed) jest właśnie trenowany przez Dalibora TorokaVert Liberte (Muhaarar – Rose Et Noire po Dansili) ze stajni DS Pegas, który w sezonie 2022 wygrał w Pradze dwa duże wyścigi – Velka Cena Ceskeho Turfu i Nagrodę Prezydenta. Jest koniem black type po tym, jak w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce na Longchamp w Prix Gladiateur G3 na 3100 m. Był też piąty w Paryżu w słynnej próbie dla stayerów Prix Cadran G1 na 4000 m.
W tym roku Vert Liberte był w kwietniu i maju dwa razy czwarty w gonitwach Listed na 2400 metrów – w Prix Lord Seymour na Longchamp (ograł dobrego Rashforda, a stracił tylko 4 długości do niemieckiego Goliatha, który niedawno wygrał w Ascot wielki wyścig King George and Queen Elizabeth Stakes G1) i na torze Lyon Parilly. Ostatni raz biegał 21 czerwca w Saint-Cloud, wygrał pod Theo Bachelotem Prix Phil Drake, wyścig klasy drugiej na 2400 m. Ósme miejsce w tym biegu zajął należący do Sławomira Pegzy Proletarius, uczestnik ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej.
Synteza typów w mediach: 5-1-10-2-9
Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Charyn wygrywa Prix Jacques le Marois G1. Fot. Paris Turf