Jest już zdecydowanie mniej upalnie, ale w środowisku wyścigowym emocje dalej nie opadają. Wielka Warszawska już za rogiem, a to jest jednoznaczne z nadejściem jesieni, co z kolei właścicielom koni wyścigowych natychmiast kojarzyć się może z aukcjami roczniaków. W zbliżającym się tygodniu, we wtorek 24 września, rozpocznie się jedna z najważniejszych aukcji z perspektywy polskiego kupca – Tattersalls Ireland Yearling Sale 2024. Przed laty tam zostały kupione trójkoronowane Va Bank i Bush Brave, czy derbista 2023 Westminster Moon.
Aukcja potrwa trzy dni, a pod młotek trafi ponad 800 koni. Znaleźć będzie można na niej roczniaki po absolutnie topowych ogierach, jak Sea The Stars, No Nay Never, czy Wootton Bassett.

Tradycyjnie ogromną ciekawość u wszystkich obecnych wzbudzają ogiery „first crop” (których pierwszy rocznik potomstwa pokaże się w przysżłym roku na torach) i nie inaczej będzie w tym roku, ponieważ na padokach prezentacyjnych i w ringu aukcyjnym Tattersalls będzie można znaleźć roczniaki aż po jedenastu nowych reproduktorach, a wśród nich znalazły się m.in. jeden z najlepszych milerów XXI wieku – Palace Pier (5 x G1), Victor Ludorum (francuskie 2000 Gwinei), Starman (July Cup Stakes), Space Blues (3 x G1, w tym Breeders Cup Mile), Lucky Vega (Phoenix Stakes), Japan (Juddmonte International Stakes) i sporo innych.
W klasyfikacji poprzedniego rocznika ogierów „first crop” było trochę zaskoczeń, więc potencjalni kupcy zupełnie inaczej, bardziej przychylnie, będą spoglądać na konie po ogierach Sands Of Mali, Sergei Prokofiev, a odwrotnie na ogiery takie jak Wooded, Ghaiyyath, czy nawet Sottsass, których potomstwo z pierwszego rocznika było bardzo drogie, ale na torach rozczarowały i teraz ceny prawdopodobnie opadną, a to szczególnie w przypadku koni dystansowych, jak Sottsass, może być świetną okazją do nabycia roczniaka w stosunkowo niskiej cenie. Ponieważ potomstwo Sottsassa może być znacznie późniejsze niż konkurentów i dobrze pokaże się dopiero w wieku trzech lat, więc po pierwszym roczniku jedynie dwulatków, stoi nisko w notowaniach.
W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa pomocniczy arkusz, zawierający istotne informacje na temat reproduktorów, których potomstwo zobaczymy na tegorocznej aukcji Tattersalls Yearling Sale, a większość z nich także na innych aukcjach w Europie. W bazie danych znajdują się m.in. następujące informacje:
– ceny stanówek,
– stosunek zwycięzców do liczby koni, które wyszły do startu,
– stosunek koni, które uzyskały black type,
– średni dystans, na jakim biega potomstwo,
– średnia wygranych na jednego konia,
– mediana sprzedaży roczniaków w poprzednim sezonie,
– liczba potomstwa, które przekroczyło rating 110 funtów (w przypadku second crop – 100 funtów, first crop – 90 funtów),
– lista nowych ogierów z cenami pierwszego rocznika źrebaków,
– ranking ogierów first crop,
– ranking ogierów second crop,
– podział na kategorie cenowę.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1VENlO6qmaURgH6BnFOKH1UgaPXHWstulErqjzNxcEss/edit?gid=0#gid=0
Aukcyjny arkusz pomocniczy Traf – Arkusze Google
Arkusz jest dostępny dla każdego, można z niego korzystać poprzez powyższy link w formie przeglądającego, bez opcji edycji. Aby móc dowolnie zmieniać dane wystarczy pobrać dokument lub skopiować go w nowym arkuszu.

Z aukcji Tattersalls Ireland do Polski trafiły setki koni, a w tym roku współpraca irlandzkiego domu aukcyjnego i polskich kupców obchodziła ciekawy jubileusz. Konie zakupione na Tattersalls Ireland wygrały na naszych torach bowiem już ponad 600 gonitw. Najważniejszymi zakupami z perspektywy torowych sukcesów okazały się: Westminster Moon (Derby), Lightning Jock (Westminster Freundschaftspreis), Lady Iwona (Oaks), Night Thunder (Derby), Santa Klara (Oaks), Bush Brave (Derby, Wielka Warszawska), Va Bank (Derby, Wielka Warszawska), Hard Work (Rulera), Emperor Ajeez (Rulera), Star Poker, Black Panthera, Exciting Life.
Początek aukcji standardowo zaplanowany jest na godzinę 10 lokalnego czasu, a od godziny 8 na miejscu zainteresowani będą mieli możliwość przyglądania się koniom na życzenie, wystarczy jedynie znaleźć boks przypisany do danego konia, który znajduje się pod “lotem”, w lewym górnym roku kartki z katalogu aukcyjnego.
Co roku z tej aukcji pojawia się sporo koni w gonitwach rangi Pattern, jak dotąd w sezonie 2024 status black type winner uzyskało 17 z nich – odniosły 7 zwycięstw w wyścigach Listed, 9 w G3 oraz 2 w G2. Najtańszy z grupy tych koni był Ponntos (6800 euro), wylicytowany przez Adama Wyrzyka (, ale trafił do czeskich właścicieli), który w tym roku wygrał już gonitwy Listed, G3 i G2. Rok wcześniej były 22 takie sukcesy na poziomie gonitw Pattern.
Domy aukcyjne kwalifikują do pierwszego dnia najbardziej obiecujące konie, więc niemal zawsze jest on najdroższy. W zeszłym sezonie trzeba było wydać średnio 31 tysięcy euro żeby na kupić roczniaka już podczas dnia otwarcia (mediana – 27), drugiego było trochę taniej, średnia cena to 29 tysięcy euro (mediana – 25), a trzeciego średnia wynosiła jedynie 8 tysięcy euro (mediana – 6).

Dom aukcyjny Tattersalls Ireland znajduje się w miejscowości Ratoath, około 30 kilometrów od Dublina, a przedstawicielem firmy Tattersalls Ireland na Polskę jest Tomasz Szumski.
mc
Na zdjęciu tytułowym zakupiony na aukcji Tattersalls Ireland za 4500 euro trójkoronowany w Polsce Va Bank. Fot. Edyta Twaróg