More

    W poszukiwaniu Inter Royal Lady, Nemezis i Zen Spirita – od wtorku do piątku (1-4 X) w Irlandii aukcja roczniaków Goffs Orby

    Podczas wrześniowej aukcji Tattersalls Ireland Yearling Sale polscy właściciele zakupili ponad 30 koni za prawie 400 tysięcy euro. W tym tygodniu liczna grupa właścicieli i trenerów znów wyrusza do Irlandii, tym razem na aukcję firmy Goffs. We wtorek i środę (1-2 października) w Kildare odbędzie się aukcja roczniaków – Orby Book 1, a w czwartek i piątek (3-4 X) druga jej odsłona – Orby Book 2, podczas której konie będą zapewne średnio sporo tańsze niż w pierwsze dwa dni. Wystawionych zostało prawie tysiąc roczniaków – dokładnie 996. W poprzednich latach na aukcjach firmy Goffs zostało zakupionych do Polski bardzo dużo znakomitych koni, takich jak: Inter Royal Lady, Nemezis, Zen Spirit, Miss Dynamite, Power Barbarian, Matt Machine, Ophelia’s Aidan, Migliore Speranza, Marigold Blossom, Jolly Jumper, Gryphon, Socorania, Magnezja, Mary Elizabeth, Adahlen, Heaven Give Enough, Wedding Ring, Bella Antonella, Luna Rae, czy The Clash.

    Firma Goffs przez wiele lat patronowała na Służewcu wyścigowi dla dwulatków o Nagrodę Dakoty. W tym sezonie natomiast Goffs – z inicjatywy swojego przedstawiciela na Polskę Kishore Mirpuriego – zorganizował w Warszawie galę podczas której nagrodzeni zostali właściciele i trenerzy, którzy zakupili do Polski najlepsze konie na aukcjach tej firmy w latach 2017-2024. Rozdane zostały nagrody w pięciu kategoriach.

    Miss Dynamite będzie jedną z faworytek Wielkiej Warszawskiej 2024

    Najlepszym dwulatkiem zakupionym na aukcji Goffs została wybrana wyborna Inter Royal Lady, która w pierwszym roku startów była niepokonana, wygrywając dla Sławomira Pegzy m.in. nagrody Ministra Rolnictwa i Efforty, a jako trzylatka przegrała w Polsce tylko jeden wyścig, w Derby z Night Thunderem. Konkurentów w wyborach miała mocnych, bo w wieku dwóch lat świetnie biegały też w Polsce Zen Spirit, Power Barbarian, Matt Machine, Ophelia’s Aidan, Migliore Speranza, czy Marigold Blossom.

    Trenowana przez Adama Wyrzyka Inter Royal Lady zwyciężyła także w kategorii najlepsza trzyletnia klacz. Rywalki też miała znakomite, bo były wśród nich derbistki Nemezis (wygrała też Oaks) i Magnezja, a także oaksistki Miss Dynamite i Bella Antonella, wiceoaksistka Luna Rae, czy zwyciężczyni Wiosennej Marigold Blossom.

    Jolly Jumper wygrywa Westminster Derby 2022

    W kategorii najlepszych trzyletnich ogierów zwycięstwo przypadło Jolly Jumperowi (własności panów Sobolewskiego, Wiśniewskiego i Gawryszewskiego), zwycięzcy Westminster Derby w 2022 roku. Jolly Jumper w niedzielę wystartuje w Wielkiej Warszawskiej (Listed), w której przed rokiem był drugi, zdobywając status black type. Oprócz niego nominacje w tej kategorii przypadły ogierom Zen Spirit i Matt Machine (triumfatorzy klasycznej Nagrody Rulera), a także Opehlia’s Aidanowi, drugiemu w Derby, podobnie jak Zen Spirit.

    Wśród koni zakupionych na aukcjach Goffs do Polski, które największe sukcesy osiągnęły w wieku czterech lat i później handicaper PKWK Krzysztof Wolski najwyżej ocenił dokonania Nemezis (własności Andrzeja i Ryszarda Zielińskich), która biegała niezwykle równo na najwyższym poziomie. Trzy nominacje w tej grupie przypadły Gryphonowi, Miss Dynamite i Jolly Jumperowi.

    Nemezis wygrała na Służewcu Derby i Oaks

    Te dwa ostatnie konie w niedzielę pobiegną w Wielkiej Warszawskiej (Listed, 2600 metrów, pula nagród ponad 100 tysięcy euro), podobnie jak Luna Rae i The Clash. Miss Dynamite będzie prawdopodobnie faworytką, obok czeskiego Vert Liberte.

    Zwycięzcą w kategorii „Najlepszy trener” został Maciej Jodłowski, który doprowadził do sukcesów największą liczbę wymienionych powyżej koni. Wśród nich były: Zen Spirit, Miss Dynamite, Power Barbarian, Matt Machine, Marigold Blossom, Jolly Jumper. Nominacje otrzymali także Andrzej Walicki, Maciej Janikowski, Janusz Kozłowski, Adam Wyrzyk, Michał Borkowski i Salih Plavac.

    Maciej Jodłowski zwyciężył w kategorii „Najlepszy trener”

    Już w tym tygodniu kolejne poszukiwania przyszłych gwiazd podczas czterodniowej aukcji firmy Goffs. We wtorek i środę (1-2 października) w Kildare odbędzie aukcja roczniaków – Orby Book 1, a w czwartek i piątek (3-4 X) druga jej odsłona – Orby Book 2, podczas której konie będą zapewne średnio sporo tańsze niż w pierwsze dwa dni i zapewne wtedy kupcy z Polski będą najbardziej aktywni. Wielokrotnie udawało się im kupić za kilka tysięcy euro bardzo dobre konie, choć z kolei derbistka Nemezis kosztowała sporo, bo bracia Zielińscy zapłacili za nią 80 tysięcy euro.

    W tym roku na europejskim rynku roczniaków jest lekka „nadprodukcja” i jak ocenia Kishore Mirpuri, przedstawiciel Goffs na Polskę, jest większa szansa na trafienie wartościowego roczniaka, czasami w bardzo korzystnej cenie, o jaką trudno było w poprzednich latach. Na tegorocznej aukcji Tattersalls właściciele i trenerzy nabyli do Polski w ostatnim dniu licytacji sporo koni w przedziale cenowym 1-5 tysięcy euro, choć przez pierwsze dwa dni ceny były znacznie wyższe.

    Ryszard Zieliński odbiera nagrodę za zwycięstwo Nemezis w kategorii „Najlepszy koń starszy”

    Podczas czterech dni aukcji Goffs Orby wystawionych zostanie prawie tysiąc roczniaków – dokładnie 996. Wśród nich są konie po tak znakomitych ogierach jak: Oasis Dream, Teofilo, Night of Thunder, Camelot, Australia, Sea The Moon, Acclamation, Blue Point, Caravaggio, Churchill, Cracksman, Dark Angel, Holly Roman Emperor, Hello Youmzain, Iffraaj, Kodiac, Mehmas, New Bay, Persian King, Showcasing, St. Mark’s Basilica, Sottsass, Starspangledbanner, Territories, czy Footstepsinthesand.

    Tradycyjnie dużą ciekawość u wszystkich obecnych na aukcjach wzbudzają ogiery „first crop” (których pierwszy rocznik potomstwa pokaże się w przyszłym roku na torach). Wśród nich znalazły tak dobre konie jak – Victor Ludorum (francuskie 2000 Gwinei), Starman (July Cup Stakes), Space Blues (3 x G1, w tym Breeders Cup Mile), Lucky Vega (Phoenix Stakes) i sporo innych.

    Sottsass wygrywa Nagrodę Łuku Triumfalnego. Fot. Equidia

    W klasyfikacji poprzedniego rocznika ogierów „first crop” było trochę zaskoczeń, więc potencjalni kupcy inaczej, bardziej przychylnie, będą spoglądać na konie po ogierach Sands Of Mali, Sergei Prokofiev, a odwrotnie na ogiery takie jak Wooded, Ghaiyyath, czy nawet Sottsass, których potomstwo z pierwszego rocznika było bardzo drogie, ale na torach rozczarowały i teraz ceny prawdopodobnie opadną, a to szczególnie w przypadku koni dystansowych, jak Sottsass, może być świetną okazją do nabycia roczniaka w stosunkowo niskiej cenie. Ponieważ potomstwo Sottsassa może być znacznie późniejsze niż konkurentów i dobrze pokaże się dopiero w wieku trzech lat, więc po pierwszym roczniku jedynie dwulatków, stoi nisko w notowaniach.

    W tym roku z okazji aukcji roczniaków dziennikarz Traf News Michał Celmer przygotował dla Państwa pomocniczy arkusz, zawierający istotne informacje na temat reproduktorów, których potomstwo oglądaliśmy na tegorocznej aukcji Tattersalls Yearling Sale i które obejrzymy podczas aukcji Goffs Orby, a większość z nich także na innych aukcjach w Europie (od 22 do 26 października w Deauville odbędzie się aukcja firmy Arqana, na której też dużo koni zakupują właściciele i trenerzy z Polski). W bazie danych znajdują się m.in. następujące informacje:

    – ceny stanówek,
    – stosunek zwycięzców do liczby koni, które wyszły do startu,
    – stosunek koni, które uzyskały black type,
    – średni dystans, na jakim biega potomstwo,
    – średnia wygranych na jednego konia,
    – mediana sprzedaży roczniaków w poprzednim sezonie,
    – liczba potomstwa, które przekroczyło rating 110 funtów (w przypadku second crop – 100 funtów, first crop – 90 funtów),
    – lista nowych ogierów z cenami pierwszego rocznika źrebaków,
    – ranking ogierów first crop,
    – ranking ogierów second crop,
    – podział na kategorie cenowe.

    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1VENlO6qmaURgH6BnFOKH1UgaPXHWstulErqjzNxcEss/edit?gid=0#gid=0

    Zdjęcie poglądowe bazy ogierów Traf News.

    Arkusz jest dostępny dla każdego, można z niego korzystać poprzez powyższy link w formie przeglądającego, bez opcji edycji. Aby móc dowolnie zmieniać dane wystarczy pobrać dokument lub skopiować go w nowym arkuszu.

    Linki do katalogów aukcji roczniaków Goffs Orby:

    Orby Book 1 2024 (goffs.com)

    Orby Book 2 2024 (goffs.com)

    Robert Zieliński, współpraca Michał Celmer

    Na zdjęciu tytułowym Inter Royal Lady

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły