Po jednodniowej przerwie związanej z protestem środowisk wyścigowych we Francji, wracamy do rywalizacji koni w tym kraju. Na torze Lyon-Parilly wystartują dwa rumaki trenowane przez Krzysztofa Ziemiańskiego, które były bohaterami Wielkiej Warszawskiej 2024: Bremen – obecnie i Kaneshya – niegdyś (aktualnie przygotowuje go Henri-Alex Pantall). W ofercie Traf również płaskie gonitwy z Deauville, gdzie mamy do rozegrania dwie czwórki. Zagościmy także w Laval, gdzie rywalizować będą kłusaki, a transmisję na trafonline.pl zakończymy jedną gonitwą z paryskiego toru Vincennes. Startujemy o godzinie 13.30.
W czwartek wyścigi we Francji nie odbyły się. Zamiast tego, środowiska wyścigowe przeszły ulicami Paryża między Denfert-Rochereau a Les Invalides w proteście przeciwko wyższemu opodatkowaniu zakładów wzajemnych. Ale to nie był jedyny cel. Była to także okazja do ogłoszenia, że branża uważa się za zagrożoną.
– Jesteśmy w kryzysie. W ciągu dziesięciu lat PMU straciło połowę swoich klientów. Potrzebujemy nowych – wyjaśnia prezes Trotteur Français, spółki-matki organizującej wyścigi kłusaków we Francji, Jean-Pierre Barjon w rozmowie z Ouest-France.
W poniedziałek we francuskim parlamencie została odrzucona poprawka do ustawy o zmianie opodatkowania branży wyścigowej. Ale to nie koniec tematu, bo sprawa z pewnością wróci.
– Wyścigi konne zniknęły z mojego kraju, podobnie zła sytuacja robi się we Włoszech. Trzeba walczyć, aby uniknąć tego samego fatalnego losu dla sektora francuskiego – mówił znakomity belgijski dżokej, jeżdżący na stałe we Francji, Christophe Soumillon.
Branża naciska także na wprowadzenie nowych zakładów, w tym także na żywo, mając na uwadze spadek obrotów w końskim totku o dwa procent.
– Model wyścigów konnych opiera się na prawie, które ma 133 lata i uniemożliwia nam wprowadzanie innowacji. Na ogólnym rynku internetowym 50 procent zakładów jest zawieranych na żywo. A my nie mamy prawa tego robić. Żyjemy w systemie, który nie pozwala nam na podążanie za nowymi trendami. Dziś musimy dostosować naszą ofertę do obecnych czasów – wyjaśnia Barjon.
Poprawka w tej sprawie ma zostać uchwalona w piątek na Zgromadzeniu Narodowym.
Po jednodniowym proteście, w którym nie organizowano wyścigów w całej Francji, dziś znów konie staną do rywalizacji. Na trafonline.pl będą do zagrania dwie czwórki. Obie z Deauville.
Prix de la Pigeonniere zaplanowano na godzinę 16.53. W maidenie za 22 000 euro na 1400 metrów, po piasku wzmocnionym sztucznym włóknem, zmierzą się trzylatki.
Wielkim faworytem gonitwy jest irlandzka Concertation (numer 9). Klacz trenowana przez Francisa- Henriego Graffarda dobrze spisywała się w gonitwach Quinte+, zajmując czwarte, trzecie i drugie miejsce. Trener może mówić o pechu, gdyż klacz na 12 występów w karierze aż pięć razy była druga. Teraz ma taką stawkę, że już powinna wygrać.
Udany debiut w Compiegne – drugie miejsce – zaliczyła Amabati (14), pokonując o krótki łeb bardziej liczoną Spring Heart (4). Las Vegas Dream (7) ostatnio była druga w Deauville. Dość wysoki handicap ma Nurture (13). Jedyny w stawce ogier Wild City (1) przegrał ostatnio tylko o nos w Marsylii. Swoich zwolenników będzie miał również brytyjski Rabastero (2), który ścigał się jedynie w… Niemczech. Zagadkowa jest Highfield Heiress (8), która startowała w Wielkiej Brytanii, zaś w jedynym wyścigu we Francji, w Clairefontaine, była szósta.
Propozycja czwórki: 9/4,14#1,2,4,7,8,13,14
Prognozy Equidii: 9-14-4-13-7-2-1-12
Na torze Lyon-Parilly o godzinie 15.24 wystartuje Bremen. Ogier trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego pobiegnie w Prix du Grand Camp. To gonitwa Listed z warunkami z pulą nagród 52 000 na 2400 metrów. 3-letek zmierzy się w wyścigu z byłym koniem trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego – 5-letnim Kaneshyą własności Westmister, który obecnie jest szkolony przez Henriego-Alexa Pantalla. Młodszego gniadosza dosiądzie Gavin Ryan, zaś starszego Tony Piccone.
W przedpołudniowych notowaniach na pmu.fr Kaneshya był trzecią grą, zaś Bremen szóstą, na genybet.fr, odpowiednio, piątą i trzecią na dziewięć koni. Zdecydowanym faworytem jest Birr Castle ze stajni Godolphin.
Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na trafonline.pl.
MACRO
Na zdjęciu tytułowym Concertation (kamzoł w żółto-czarne poziome pasy) zajmuje drugie miejsce w Dieppe w gonitwie Quinte+ fot. genybet.fr