More

    Sobota w Trafie z francuskimi wyścigami pod znakiem kumulacji w dwójce, trójce, czwórce i tripli, córki Tunisa pobiegną w G3 na Auteuil

    To będzie w Trafie sobota z kumulacjami. Już w pierwszej gonitwie o godz. 13.23 na torze Paris-Vincennes mamy kumulacje w dwójce i trójce oraz tripli. Jednak najwyższa kumulacja jest w czwórce o godz. 15.15 na tym samym torze. Pula wyjściowa wynosi ponad 5500 złotych i powinna przekroczyć siedem tysięcy. Druga szansa na trafienie czwórki będzie o godz. 17.35. Dla polskich kibiców ciekawie zapowiada się o godz. 15.32 na słynnym paryskim torze Auteuil przeszkodowa gonitwa Prix Sytaj G3 na dystansie 4400 m, w której zobaczymy dwie utalentowane córki wyhodowanego w Polsce Tunisa – Kiss Langy i Knoxville, mające już status black type. Obie są wśród faworytek. W innych wyścigach wystartują trzy kolejne konie po Tunisie. W sobotę w programie Trafu jest 17 gonitw (ostatnia o 18.10) z trzech francuskich torów – Pornichet (wyścigi płaskie), Auteuil (płotowe i przeszkodowe) oraz Paris-Vincennes (kłusaki).

    Wyścig, w którym będzie kumulacja w dwójce i trójce (a także rozpoczynający pierwszą triplę) to o godz. 13.23 na torze Paris-Vincennes – Prix d’Oraison, gonitwa klasy E dla czteroletnich kłusaków, które w karierze nie wygrały więcej niż 44 tysiące euro, na dystansie 2700 metrów z pulą nagród z 35 tys. euro. Wystartuje 16 koni.

    Zdecydowanie najmocniej (kursy około 3:1) w porannych notowaniach stały szanse dwóch koni – z nr 3 Kart Haufor i z nr 16 Kilimandjaro Playa. Ten drugi po serii dyskwalifikacji jest w wysokiej formie, bo w sześciu startach wygrał cztery swoje pierwsze gonitwy w karierze. Było to jednak na mniej renomowanych torach, na Paris-Vincennes pobiegnie po raz pierwszy. Kart Haufor odwrotnie, dobrze zaczął karierę, ale ostatnio mu nie szło.

    Wśród koni, które mogą się włączyć do walki o zwycięstwo francuscy eksperci wymieniają z nr 1 Koweit de Chenu (kurs około 4:1) i z nr 15 Koves du Pont (kurs powyżej 10:1), który wygrał swoje dwa ostatnie wyścigi. O niespodzianki mogą się postarać z nr 6 Kerro de Houelle, z nr 8 Kazan de Vandel, z nr 9 Kefir Cohiais, czy z nr 11 Knox Jenilou.

    Synteza typów w mediach: 15-16-3-11-6-1-7-8

    Pierwsza sobotnia czwórka, ze skumulowaną pulą na starcie – ponad 5500 zł – będzie do zagrania o godz. 15.15 na torze Paris-Vincennes w Prix de Mirambeau, gonitwie klasy B dla kłusaków (tylko czteroletnich klaczy) na dystansie 2700 m z pulą nagród 52 tysiące euro. Wystartuje 15 koni. We Francji to wyścig z cyklu Quinte+ (piątka).

    Umiarkowaną faworytką (kurs około 7:1) tego wyścigu jest z nr 13 Kash Lady (w roli powożącego utytułowany Eric Raffin), która świetnie zaczęła karierę, od trzech zwycięstw w pierwszych czterech startach, ale później przydarzyło jej się kilka dyskwalifikacji i słabszych wyników. Jesienią wróciła jednak do wysokiej dyspozycji, zajmując pierwsze i drugie miejsce na Paris-Vincennes (w parze z Raffinem) i dziś znów powinna walczyć o zwycięstwo.

    Wśród koni, które pobiegną z realnymi szansami na walkę o czołowe miejsca są: z nr 1 Kika Josselyn (po czterech zwycięstwach w pięciu wyścigach, dwa ostatnie występy miała słabsze), z nr 3 Key Lady (po dwóch zwycięstwach ostatni wyścig miała nieudany), z nr 4 Kelly Jane (wygrała ostatnio na Paris-Vincennes), z nr 6 Kosanostra (ma spore możliwości, ale często zdarzają się jej dyskwalifikacje), z nr 9 Kiss Me de Navary (biega ostatnio równo, rzetelnie, ale bez błysku i zwycięstw), czy z nr 12 Kavala de Padd (dobrze zaczęła karierę, ale w tym roku miała tylko dwa, nieudane, występy).

    Synteza typów w mediach: 13-12-3-1-5-6-4-9

    Typy francuskich mediów

    Dla polskich kibiców ciekawie zapowiada się o godz. 15.32 na słynnym paryskim torze Auteuil przeszkodowa gonitwa Prix Sytaj G3 na dystansie 4400 m dla czteroletnich i pięcioletnich klaczy (pula nagród 140 tysięcy euro plus premie), w której zobaczymy dwie utalentowane córki wyhodowanego w Polsce Tunisa – Kiss Langy (nr 10) i Knoxville (nr 12), mające już status black type. Obie są wśród faworytek w 13-konnej stawce (klacz z nr 1 została wycofana). W porannych notowaniach pierwszą grą (kurs około 4:1) była jednak z nr 6 Jolidee.

    Na drugim miejscu w notowaniach (kurs około 6:1) była czteroletnia klacz wysokiej półkrwi Knoxville (Tunis – Moskoville po Kadalko), która dopiero w tym roku zadebiutowała i na początku kariery odniosła w maju dwa zwycięstwa w gonitwach płotowych na torze w Moulins. We wrześniu, debiutując w wyścigu przeszkodowym, też od razu wygrała i to na Auteuil. Pierwsze podejście do Listed w tej konkurencji było nieudane, ale 6 listopada zajęła w Paryżu pod Geatanem Masure (dziś pojedzie na niej z niską wagą 64 kg) drugie miejsce w stiplowej Prix Triqerville LR na 4400 m, zyskując status black type. Podopieczna trenera Arnaud Chaillé-Chaillé zarobiła już w karierze ponad 88 tysięcy euro.

    Kiss Langy wygrywa dowolnie. Fot. Equidia

    Wysokiej półkrwi czteroletnia Kiss Langy (Tunis – Upsonne po Voix du Nord) od początku kariery biega bardzo dobrze. W debiucie w Argentan (29 października 2023 roku) w płotowym conditions klasy czwartej Prix d’Enghien na 3600 m też zwyciężyła dość łatwo – o 4,5 długości pod znakomitym dżokejem Bertrandem Lestradem. Miesiąc później w Fontainebleau w Prix de Macherin na 3550 m była, tym razem pod innym cenionym dżokejem Jamesem Reveleyem, faworytką wyścigu (3,5:1) w stawce trzynastu trzyletnich klaczy. Przeprowadzona ofensywnie, na finiszu w ręku łatwo odeszła od rywalek i wygrała dowolnie o 6 długości.

    Pierwsze podejście do płotowego Listed w marcu tego roku nie było udane (siódme miejsce) i została przestawiona na przeszkody. Najpierw zwyciężyła w tej konkurencji w maju w Compiegne w wyścigu klasy drugiej, a w czerwcu Kiss Langy wygrała aż o 7 długości przeszkodowy wyścig Listed na torze Auteuil na 3500 m. Kolejne dwa starty miała jednak na Auteuil w płotach, była w gonitwach rangi Listed druga i trzecia. Dziś wraca na przeszkody, pojedzie na niej Clement Lefebvre z wagą 66 kg. Jej suma nagród to 171 tysięcy euro, a przeszkodowy rating 66,5. Trenerem Kiss Langy jest Donatien Sourdeau De Beauregard.

    Synteza typów w mediach: 12-10-11-13-9-6-14

    Na torze Ligniers biegała już w sobotę rano trzyletnia córka Tunisa – L’Unique Apple’s. Zajęła czwarte miejsce w płaskim wyścigu typu bumper na 2400 m, przygotowującym do startów w gonitwach płotowych. Dziś na torze Auteuil w Paryżu, oprócz Kiss Langy i Knoxville, w innych wyścigach zobaczymy dwie kolejne córki Tunisa. O godz. 13.05 Kroupade pobiegnie w przeszkodowej gonitwie dla czterolatków Prix le Pontet na 3500 m. Nie jest w gronie faworytek (kurs około 10:1) w ośmiokonnej stawce.

    Natomiast o godz. 13.40 w płotowym wyścigu klasy drugiej dla czterolatków na dystansie 3500 m – Prix Gerard Philippeau (pula nagród 55 tysięcy euro plus premie) zobaczymy pod Lucasem Vandammem (waga tylko 65 kg) z nr 7 klacz Kikea du Mou, kolejną utalentowaną córkę Tunisa. 11 listopada w Angers Kikea du Mou wygrała swój pierwszy w karierze wyścig płotowy (wcześniej triumfowała w gonitwie płaskiej), była to klasa czwarta na 3400 m. Dziś czeka ją trudniejsze zadanie, ale jest liczona (kurs około 6:1). Faworytem (4:1) jest z nr 2 Chardasso, który jednak poniesie 70 kg.

    Synteza typów w mediach: 1-2-7-5-8-4

    We Francji konie po Tunisie biegały dotąd 282 razy, wygrały 39 wyścigów i z premiami ponad 1,1 mln euro.

    Tunis

    Wyhodowany w Iwnie Tunis w 2016 roku startował na Służewcu jako dwulatek dwa razy, zajął trzecie miejsce w debiucie na 1400 metrów i zwyciężył łatwo o 5 długości na dystansie 1600 metrów. Ogiera trenowała Małgorzata Łojek dla Marka Zawady i Krzysztofa Szymańskiego. Kupiony za 100 tysięcy złotych na aukcji na Służewcu przez trenera Guillaume’a Macaire’a Tunis w latach 2017-2018 świetnie biegał we Francji w gonitwach płotowych. Wygrał gonitwy G2, G3 i Listed. Zajmował też drugie miejsca w biegach G1.

    We Francji Tunis nigdy nie wypadł z pierwszej czwórki. Przez dwa lata zarobił ponad 613 tysięcy euro. Ogier z Iwna pokrył we Francji już ponad 500 klaczy, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii użycia reproduktorów z Polski w Europie Zachodniej. W 2024 roku cena stanówki Tunisem wynosiła 4 tysiące euro.

    Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

    RZ

    Na zdjęciu tytułowym Knoxville, córka Tunisa. Fot. Equidia

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły