To będzie dzień z trafonline.pl, jakiego dawno nie było. Nie dość, że mamy kumulację trójki i tripli, to jeszcze we Francji pobiegną konie znane z występów w Polsce. Wspomniane wyścigowce wystąpią podczas głównego mityngu dnia w Chantilly. I to na dodatek w kolejnych gonitwach. Co ciekawe, będzie można postawić „polską triplę” (gonitwy 10-12)! Na rozgrzewkę jednak trójka w kłusakach w Caen. Tam też rozpoczniemy i zakończymy triplę. A w środku czwórka z Chantilly. Pokażemy również jedną gonitwę z marsylskiego toru Pont de Vivaux (kłusaki).
Zmagania rozpoczniemy o godzinie 13.27 w Caen. Prix d’Hauteville to gonitwa klasy F z pulą nagród 21000 euro na 2200 metrów z autostartu dla 5-letnich ogierów i wałachów.
Kiwi de Baffais (numer 7) zaliczył przyzwoity występ na Vincennes. W kolejnym wyścigu jednak zagalopował. King of Day (3) wystartuje bez podków, co będzie jego wielki atutem. Karo Dairpet (5) jest w formie. W tym roku wygrał (płacił 102:1) i był drugi. Kenavo Tuilerie (1) to koń o dużych możliwościach, jednak nie startował od września.
Propozycja trójki: #1,3,5,7
Prognozy Equidii: 1-5-3-7-9-2

Środkować triplę będziemy o godzinie 13.55 piątkową dla Francuzów, a czwórkową dla nas Prix de la Journee des Plantes. W handicapie klasy 2 za 53000 euro na 1400 metrów po piasku włóknistym wystąpią 4-letnie i starsze konie.
Podczas swojego drugiego startu w treningu Geralda Mosse Centenario (7) wygrał gonitwę sprzedażną.
– Dopisałem go do wyścigu, ponieważ chcę wykorzystać jego bardzo dobrą formę, nawet jeśli są tu zdecydowanie mocniejsi rywale. Dystans i profil toru będą mu odpowiadać. Powinien powalczyć – mówi trener Gerald Mosse.
Mimo niewielkiego doświadczenia Times Warrior (9) pod koniec roku zrobił duże wrażenie w dużych handicapach. Mimo 106-dniowej przerwy wydaje się, że może powalczyć.
– Nie biegał od czterech miesięcy, ale ostro trenował zimą. Ma niewielkie doświadczenie, ale już udowodnił, że w Quinte+ i w rywalizacji ze starszymi końmi potrafi sobie radzić. Tak może być i teraz – twierdzi trener Christophe Ferland.
Między październikiem a lutym Fou Furieux (3) wygrał dwa wyścigi handicapowe. Ostatnio w mocniejszych stawkach nie radził sobie.
– Podczas swojej ostatniej próby w Quinte+, 22 lutego w Cagnes-sur-Mer, pomimo fatalnego, 16. boksu startowego, spisał się przyzwoicie. Tym razem wylosowaliśmy jedynkę, co jest wielką zaletą. Koń jest w dobrej kondycji. Liczę na niego – nie kryje dżokej Hugo Boutin.
Po półrocznej przerwie Big Log (10) miał trzy słabe wyścigi w Cagnes-sur-Mer.
– A ja nie uważam, że były to słabe występy. W Quinte+ 22 lutego zbyt wcześnie zaatakował i to go kosztowało dobrą pozycję. Ma już na koncie trzy wyścigi i myślę, że wrócił do swojej najlepszej formy – uchyliła rąbka tajemnicy trenerka Pauline Prod’homme.
Omicrone (1) jest dosyć zagadkową klaczą. W mocnych stawkach biega dobrze, w słabych źle. Ma najwyższy handicap w stawce.
– Podczas swojego ostatniego występu, w połowie grudnia, na prostej nie miała przejścia, bo byłaby bliżej. Dobrze przezimowała, jestem zadowolony z jej pracy treningowej i uważam, że jest w formie. Jeśli będzie jej się chciało, powinna osiągnąć dobry wynik – przypuszcza trener Pierre Groualle.
No Limit Dream (15) w niezłym stylu wygrał ostatni swój wyścig na Lazurowym Wybrzeżu.
– Jest w formie. Wylosował dobry numer startowy, więc jest w stanie zacząć w czubie, a na prostej finiszowej przyspieszyć. Towarzystwo jest jednak mocne. Chyba wolałbym go zobaczyć w drugiej turze z wyższą wagą, ale słabszymi rywalami – zastanawia się trener Gerald Mosse.
Z dobrej strony w tegorocznej gonitwie Quinte+ zaprezentował się Leoparduccio (8), który zajął piąte miejsce.
– Wolałabym wyższy numer boksu startowego, bo Leoparduccio potrzebuje czasu, żeby rozbujać się w wyścigu, a ja nie chcę go na początku poganiać. Jeśli podczas gonitwy będzie swobodnie galopował i dobrze oddychał, ruszę, może się uda – zdradza amazonka Frida Valle Skar.
Malinovka (14) lubi ścigać się po piasku. Ma dobry numer boksu startowego (5). Minusem jest to, że nie biegała w Chantilly.
– Miała ostatnio dwa dobre starty w Quinte+. Jest w świetnej formie, poniesie niską wagę. Ma wiele zalet i jestem przekonany, że uplasuje się w piątce – nie kryje właściciel Domingos Batista Ribeiro.
Prognozy Equidii: 7-9-1-15-14-3-8-12
Pierwsze miejsce (w nawiasie liczba wskazań) – 9 (7), 3 (1), 7 (1), 10 (1)
Drugie miejsce – 1 (7), 3 (1), 9 (1), 10 (1)
Synteza prasy:
Faworyci – 9-14-15-8-1-10-6
Aspiranci – 7-2-3-4
Odpuszczeni – 12-11-13-16-5
Analiza equidia.fr:
Podstawa: 7-9-1-15
Duże szanse: 14-3-8-12
Aspiranci: 4-2-6-10-16-11-13
Odpuszczony – 5

Na zakończenie tripli o godzinie 14.12 wrócimy do kłusaków w Caen. Tym razem monte, czyli dosiadane. W Prix de Puchay zmierzą się 5- i 6-latki na dystansie 2450 metrów w klasie E z pulą nagród 24000 euro.
Kryseis (12) wraca do wysokiej formy. Ostatnio wygrała wyścig w zaprzęgach. W dosiadanych nie powinna mieć problemu z odniesieniem zwycięstwa. Kristale d’Erable (13) nieźle spisywała się w silniejszych stawkach na Vincennes. Powinna być blisko. Korso Snob (3) miewał przebłyski w Paryżu, ale ostatnio spisuje się słabo. Kantoutstart (7) raz biegał w dosiadanych i był trzeci w Cabourg. Poza tym w siodle Eric Raffin, co jest ogromnym atutem.
Propozycja tripli: 1,3,5,7/1,3,7,8,9,10,14,15/12
Prognozy Equidii: 12-13-3-7-5-9-6
Będziemy mieli również możliwość zagrania „polskiej tripli”. W trzech kolejnych gonitwach w Chantilly wystartują konie, które biegały w Polsce.
W Prix de la Queue du Renard o godzinie 16.10 spotkają się: znany ze Służewca Matt Machine (1) i będący własnością Mariana Ziburske Westminster Night (15). Wyścig klasy 3 z warunkami i pulą nagród 18000 euro zostanie rozegrany na 1700 metrów po piasku wzmocnionym sztucznym włóknem. Wezmą w nim udział 4-letnie i starsze konie.
Matt Machine w latach 2021-2022 w barwach stajni Westminster i w treningu Macieja Jodłowskiego wygrał na Służewcu biegi o nagrody: Mokotowską i Strzegomia, był też drugi w Ministra Rolnictwa, Rulera i Iwna. Przed sprzedażą konia w październiku 2023 roku trenował go Vaclav Luka. Obecnie 6-latka przygotowuje do startów Markus Geisler, a właścicielem jest austriacka Stall Liberty Leaf. Matt Machine we Francji wygrał cztery wyścigi. W międzyczasie wygrał jeden z najważniejszych biegów sezonu na Węgrzech – Millenniumi Dij na 1800 metrów.
Westminster Night rozpoczynał karierę we Francji, będąc w treningu Vaclava Luki. Przez 16 miesięcy wygrał jeden wyścig, raz także ścigał się w Pradze w Velka Jarni Cena (odpowiednik polskiej Nagrody Rulera). Na wiosnę 2024 roku został przeniesiony do Niemiec do stajni Andreasa Wohlera. Pod jego okiem wygrał dwa wyścigi na milę – w Hamburgu (klasa E) i Monachium (klasa B). Status black type zyskał 20 sierpnia 2023 roku, gdy w Dusseldorfie zajął trzecie miejsce w Groser Sparkassen-Familien-Cup LR na 1600 m. Jesienią wygrał w Rzymie na Capannelle w Premio Ribot – Memorial Loreto Luciani G3 na 1600 metrów. W ubiegłym roku startował tylko dwa razy w Niemczech i to wiosną.
W prognozach equidia.fr Westminster Night pod Tonym Picconem jest typowany na czwarte miejsce, zaś Matt Machine pod Marie Velon na ósme. W przedpołudniowych notowaniach na pmu.fr konie w kolejności były dziesiątą i czwartą grą, zaś na genybet.fr szóstą i czwartą.
35 minut później zobaczymy w akcji Abelarda F (3) i Remamę (5) w handicapie klasy 3 na 1400 metrów z pulą nagród 27000 euro dla 4-letnich i starszych koni Prix de la Fabrique d’Extravagance.
Siedmioletni Abelard F, który w dniu Derby 2024 na Służewcu był drugi w Memoriale Jurjewicza za Timemasterem, ostatni raz biegał 10 stycznia w Deauville w handicapie klasy 3 na 1400 metrów i był trzeci. Na francuskich torach wygrał w treningu Alicji Karkosy trzy wyścigi. W treningu Krzysztofa Ziemiańskiego na Służewcu też trzy. Po sprzedaży przez Krzysztofa Goździalskiego biegał również w Hiszpanii, ale bez sukcesów oraz we Francji pod wodzą trenera Enrique Leona Penate. W końcu Abelard F został zakupiony przez francuskiego właściciela Yoana Popeliera 13 lutego 2023 roku na aukcji i znów trafił do treningu Alicji Karkosy. Wiosną 2024 roku wygrał dwa biegi handicapowe klasy 3.

5-letnia Remama, której właścicielem i trenerem na Służewcu był Salih Plavac, startowała we Francji siedem razy i raz wygrała. Klacz przechodzi z rąk do rąk i od trenera do trenera. W pierwszym starcie we Francji była zapisana na trenera Plavaca, w drugim i trzecim na Briana Beauneza, w czwartym na Adelaide Budkę a w piątym, szóstym i siódmym na Miroslava Ruleca. We Francji miała już pięcioro właścicieli. W Polsce wygrała trzy gonitwy niższych grup.
Abelard F pod Benjaminem Marie poniesie najwyższą wagę w polu. W prognozach equidia.fr jest typowany na siódme miejsce. Remama nie jest wymieniana w ósemce. W przedpołudniowych notowaniach na pmu.fr konie w kolejności były dziewiątą i jedenastą grą, zaś na genybet.fr szóstą i szesnastą (ostatnią).
Jeśli będziemy cierpliwi i poczekamy kolejne 35 minut, zobaczymy w akcji w Prix du Valmondois – Kaboom. Klacz własności Westminster wystartuje w gonitwie sprzedażnej klasy 3 na 1800 metrów z pulą nagród 16000 euro.

Urodzona w Czechach Kaboom do połowy ubiegłego roku była trenowana na Służewcu przez Macieja Jodłowskiego. W wieku dwóch lat wygrała dwa biegi (w tym gonitwę o Nagrodę Dorpata), była druga w wyścigu o Nagrodę Cardei i trzecia o Nagrodę Efforty. W ubiegłym roku była druga w biegu o Nagrodę Irandy i trzecia o Nagrodę Soliny. Następnie trafiła do Francji, do współpracującego z Westminster Henriego-Alexa Pantalla, gdzie pobiegła pierwszy raz po pięciu miesiącach przerwy. W połowie listopada była przedostatnia na 10 koni w gonitwie klasy 1, wygranej w przez znanego nam również ze Służewca Sir Siljana. W kolejnym starcie zawiodła. W gonitwie sprzedażnej zajęła 11 miejsce w stawce 15 koni. W tym roku byłą dwa razy szósta w biegach sprzedażnych.
W prognozach equidia.fr Kaboom pod Tonym Picconem nie jest wymieniana w ósemce. W przedpołudniowych notowaniach na pmu.fr była dwunastą grą, zaś na genybet.fr piętnastą.
Konie dnia:
gon. 4 (godz. 14.29) – Stupefiante (1) – 100 procent głosów ekspertów
gon. 6 (godz. 15.03) – The Black Sky (1) – 100 procent głosów ekspertów
gon. 8 (godz. 15.37) – Wit (4) – 100 procent głosów ekspertów
Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na trafonline.pl.
MACRO
Na zdjęciu tytułowym Westminster Night fot. equidia.fr