Już za tydzień, po wakacyjnej przerwie, kolejne wyścigi na Służewcu (w sobotę m.in. gonitwy płotowe i Nagroda Demon Cluba, a w niedzielę 23 lipca Derby dla koni arabskich), a tymczasem wyścigowa niedziela upłynie nam w klimacie nadmorskich wyścigów w Sopocie i ciekawych gonitw z serii Pattern Races ze słynnego toru w Chantilly pod Paryżem. W niedzielę w ofercie Traf Online jest do obejrzenia i obstawienia aż 17 gonitw z Francji, pierwsza o godz. 12.35, ostatnia o 18.10. Oprócz płaskich gonitw z Chantilly, będą także wyścigi kłusaków w La Capelle i Hyeres. Trafonline.pl, poza stałymi zakładami (pojedynczy, dwójka, trójka, tripla) w każdej gonitwie, oferuje dziś jedną czwórkę (godz.15.15 w Chantilly) z pulą gwarantowaną 2555 zł. Można też obstawić kwintę (gonitwy 6-10) z pulą 1555 zł.
W niedzielę na torze w Chantilly zostaną rozegrane trzy gonitwy Pattern. Dwulatki wystartują o godz. 14.33 w Prix Robert Papin G2 na 1200 m (pula nagród 130 tysięcy euro). W pięciokonnej stawce bitą faworytką (1,1:1) jest Ramatuelle (Justify – Raven’s Lady po Raven’s Pass), trenowana przez Christophera Heada, kupiona na aukcji roczniaków Arqany za 100 tysięcy euro.
Córka trójkoronowanego w USA ogiera Justify (Scat Daddy – Stage Magic po Ghostzapper) wygrała już na trzy starty dwa wyścigi, w tym 18 czerwca w Chantilly, też na 1200 m, Prix du Bois Longines G3 z przewagą aż pięciu długości. Do bicia ma dwulatki po ogierach No Nay Never, Wootton Bassett, Magna Grecia i Calyx – to jedna z takich prostych wskazówek do rozeznania, po których ogierach konie w miarę wcześnie dojrzewają i osiągają sukcesy w pierwszym roku startów.

O godzinie 15.50 zostanie rozegrana Prix Messidor G3 dla trzyletnich i starszych koni na dystansie 1600 metrów (pula nagród 80 tysięcy euro). Na starcie też tylko 5 koni i znów mamy mocnego faworyta (1,7:1), którym jest czteroletni Erevann (Dubawi – Ervedya po Siyouni) ze stajni księcia Agi Khana. Podopieczny trenera Jeana-Claude’a Rougeta jako trzylatek wygrał we Francji dwa duże wyścigi na milę – Prix Daniel Wildenstein G2 i Prix Paul de Moussac G3. Na 7 startów wygrał dotąd 4 razy i zarobił z premiami około pół miliona euro.
1 maja tego roku w Prix du Muguet G2 na 1600 metrów nie sprostał roli faworyta, zajął trzecie miejsce za Tribalistem i Facteur Cheval. W ostatnim starcie, pod Cristiane Demuro, który pojedzie na nim także dzisiaj, w Prix d’Ispahan G1 na 1850 metrów (z pulą nagród 250 tysięcy euro) dla czteroletnich i starszych koni Erevann zajął piąte miejsce, ale odłegłości na celowniku były minimalne, do zwycięskiego Anmaata stracił mniej niż długość.

Ojciec Erevanna Dubawi był championem reproduktorów w Wielkiej Brytanii w 2022 roku i jest obecnie najdroższym ogierem na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów). Matka Erevanna – Ervedya była fenomenalna na torze. Wygrała dla Agi Khana 7 wyścigów i ponad 1,2 mln euro. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 na 1600 m – Poule d’Essai des Pouliches, Prix du Moulin de Longchamp, Coronation Stakes.
W Prix Messidor najgroźniejszymi rywalami Erevanna będą czteroletni Topgear (Wootton Bassett – Miss Lech po Giant’s Causeway) oraz pięcioletni Fast Raaj (Iffraaj – Interesting po Raven’s Pass).
O godzinie 16.25 w Chantilly start do kolejnej gonitwy z serii Pattern – Darley Prix Chloe G3 na 1800 metrów dla trzyletnich klaczy (pula nagród 80 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia). Tu też mamy mocną faworytkę (2,4:1), jest nią z nr 8 Araminta (Gleneagles – Mince po Medicean), którą trenuje w Anglii Henry Candy. W siodle weteran Gerald Mosse.
Jako dwulatka Araminta nie biegała. Po zwycięskim debiucie w kwietniu w Newbury na 1400 m, w maju wystartowała w dwóch gonitwach Listed dla klaczy w Goodwood na 1600 i 2000 m. W pierwszej była trzecia (długość za Roman Mist), drugą wygrała (pokonała o 1,5 długości Understated) i jej forma idzie w górę (rating 103 funty).

Stawka rywalek z Francji jest niezła i wyrównana. Jest wśród nich Sea The Lady (Sea The Moon – Blumenfee po Soldier Hollow), córka niemieckiego derbisty, a więc po mieczu siostra Moonu i Westminster Moona oraz tegorocznego zwycięzcy Derby w Hamburgu Fantastic Moona. Jako dwulatka Sea The Lady wygrała gonitwę Listed w Bordeaux, a w maju była blisko piąta w Prix Saint Alary G1 na 2000 m na Longchamp, około dwóch długości za zwycięską córką Frankela Jannah Rose.
Do walki może się włączyć Immensitude (Lawman – Petite Poule po Elusive City), która niedawno wygrała Listed na Longchamp i jest w formie, a także dwie córki wybitnych ogierów – Kamiyah (Frankel – Macheera po Machiavellian) i Eternal Dance (Dubawi – Yellow Band po Dalakhani).
Z Niemiec przyjedzie natomiast ciekawa pochodzeniowo Quantanamera (Lope de Vega – Quaduna po Duke of Marmalade), trenowana przez Andreasa Suboricsa. Pojedzie na niej Martin Seidl. Biegała dotąd tylko trzy razy, ale dwa razy wygrała, w tym jako dwulatka gonitwę Preis der Winterkonigin G3 na 1600 m. W tym roku była druga w Hanowerze 18 czerwca w mniejszym wyścigu, startując po przerwie spowodowanej kontuzją.
Synteza typów w mediach: 4-2-7-3
Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
RZ
Na zdjęciu tytułowym niesamowity finisz w Prix d’Ispahan G1. Erevann traci do zwycięskiego Anmaata tylko niecałą długość, a zajmuje dopiero piąte miejsce. Fot. jourdegalop.com