More

    Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 28., Służewiec)

    Analiza niedzielnych gonitw.

    I – Gonitwa uczniowska: 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 1600 m

    W roli bitej faworytki wystąpi prawdopodobnie Miracles, która uzyskała aż 31 wskazań w LE. Klacz w każdym z dotychczasowych występów plasowała się w trójce, ale nie udało jej się wygrać. Może  w końcu przełamie serię drugich miejsc. Z pozostałych koni po jednym wskazaniu uzyskały Namiętność (w siodle Oskar Nowak pod 57 kg), Vir oraz Miraculus. Z tej trójki chyba więcej można się spodziewać po Namiętności i Virze, który ciągle zdaje się posiadać rezerwy. W walce o płatne miejsca nie powinno zabraknąć Norden Touch, której dotychczasowe dokonania trzeba ocenić wyżej niż Króla Słońce, Rivery i Piosenki. Trudniejsza do oceny jest biegająca bez powodzenia w Wielkiej Brytanii Quick Fling. Towarzystwo nie jest szczególnie wymagające, więc nie można wykluczyć niespodzianki z jej strony.

    II: 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1200 m

    Wycofana została Zuzza. Postępy robią Smooth Queens (najmocniej liczona w LE – 19 wskazań) oraz Dżersejka (3), które ostatnio zajmowały czołowe miejsca. Nie do końca udały się debiuty Malou (0) oraz Icetynie (3), ale na prostej pokazały się z lepszej strony i powinny się wyraźnie poprawić. Nie są bez szans na udział w rozgrywce. Stage Door (6) dwukrotnie słabo wypadła w Anglii, jednak jest chwalona przez trenera i mocno liczona w tym biegu.

    Stawkę uzupełnia debiutująca Regina Force (3). Wyhodowana we Francji klacz jest pozytywnie oceniana i już w debiucie uzyskała kilka wskazań, więc nie można wykluczyć, że namiesza w czołówce.

    III – Nagroda Tattersalls Ireland Pink Pearla: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1800 m

    Niemal jednocześnie na celownik wpadły ostatnio Clyde i Comin’Through, które powinny liczyć się w rozgrywce. Tym razem dystans jest o 400 m dłuższy. Matematycznie zdecydowanie większe szanse wypadałoby przyznać 10-letniemu weteranowi, bo wówczas niósł o 4 kg więcej o rywala, a teraz sytuacja się odwróciła. Jednak w LE mają niemal identyczne notowania – Clyde uzyskał 15 wskazań, a Comin’Through 14.

    W kratkę biega szybki Quibou (4). Ostatnio spisał się nieźle na zbliżonym dystansie, więc i tym razem może być widoczny. Przyzwoicie w rywalizacji o Nagrodę Kozienic wypadła Wedding Ring (5), której notowania w LE wyglądają nieźle – jest liczona w trzeciej kolejności.

    Pozostałą trójka nie uzyskała wskazań. Wydaje się, że o niespodziankę może pokusić się Espresso, bo jego ostatni występ zrobił dobre wrażenie. Przeciwników ma teraz zdecydowanie mocniejszych, ale za to poniesie najniższą wagę w polu. O płatne miejsce z pewnością powalczy także zdolny El Corazone. Siedmioletni Intuitive niedawno po raz pierwszy biegł w Polsce, więc może się trochę poprawić.

    IV: 3-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), II gr., 2000 m

    Z tej licznej stawki uczestnicy LE wyróżnili dwójkę klaczy: świetnego pochodzenia janowską Szeherezadę (15 wskazań) i znacznie mniej od niej doświadczoną Ghyat Al Khalediah (13). Szeherezada z każdym startem spisuje się trochę lepiej i powinna zyskać, jeśli trafi na elastyczną bieżnię. Ghyat mogła podobać się w debiucie, ale od tamtej pory sporo pauzowała, ponieważ potłukła się w transporcie do Sopotu.

    Kandydatkami do wywalczenia miejsc w czołówce są także Medra (w siodle Sanzhar Abaev), Cechini (3), Monta (2) i Mussaka, robiące postępy i prezentujące niezłe możliwości. Przeciętnie wypadły debiuty Misji, Etiory, Marwesty i Wistuli, ale to klacze o ciekawych rodowodach i powinny się poprawiać. Któraś z nich może sprawić niespodziankę. Nie zachwyciły dotąd Cava, Morgetta oraz Mouj Alhaifi. Debiutująca Omena (1) jest siostrą utalentowanej Ollali. Na jej niekorzyść przemawia fakt, że jest jedyną debiutantką w tej licznej stawce.

    V – Nagroda SK Krasne: 3-letnie i starsze klacze, kat. A, 2200 m

    Wycofana została Virago Westminster. W tej sytuacji starsze roczniki będą reprezentowały czteroletnie Lady Jaguar (pojedzie Sanzhar Abaev) oraz Iva Grey. Pierwsza z nich miała bardzo udany początek sezonu, chociaż jej ostatni występ pozostawił lekki niedosyt. Mimo wszystko ma duże szanse na udział w rozgrywce. Iva Grey nieźle radzi sobie na poziomie grupowym, chociaż tutaj może ją czekać cięższa przeprawa, szczególnie że młodsze rywalki poniosą o kilka kg mniej.

    Trzylatki zdają się stanowić wyrównaną grupę. Nominalną liderką jest oczywiście triumfatora Oaks, Miss Dynamite, ale zbliżone możliwości do niej prezentuje Skarbie, mniej szczęśliwie ostatnio przeprowadzona. Sporo talentu ma także Migliore Speranza, która mimo dobrej postawy, w tym roku jeszcze nie ma na swoim koncie wygranej. Niżej trzeba ocenić szanse Renomy, trzykrotnie pierwszej na poziomie grupowym.

    W przewidywaniach ekspertów LE najwięcej wskazań uzyskały Migliore Speranza (14) oraz Lady Jaguar (12). Swoich zwolenników ma oczywiście także oaksistka Miss Dynamite (5). Rzadziej na pierwsze miejsce typowane są Skarbie (2) oraz Renoma (1).

    VI – Nagroda Tattersalls Ireland: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

    Wycofany został Zabajone. Zagadkowa stawka, co potwierdzają rozrzucone typy uczestników Ligi Ekspertów. Niezłe dwa pierwsze starty miał Wild Warrior i to on ma najwięcej wskazań na pierwsze miejsce – 10. Tydzień temu lekko rozczarował, ale jego strata nie była zbyt duża. Udanie karierę rozpoczął polski Streak (8), który jest chwalony przez trenera i dżokeja. Spore grono zwolenników ma także debiutujący Vivaldi (7). Na niekorzyść tego ostatnio przemawia fakt, że dopiero debiutuje. Nieco rzadziej typowany jest drugi z debiutantów – Jeremys Iron (3).

    Część typujących liczy na wyraźną poprawę ze strony Oasis Kinga (5), chociaż poprzednio zdecydowanie uległ Wild Warriorowi. Najmniej liczony jest Korsarz (1), ale raczej nie jest skazany na porażkę i nie można go zupełnie skreślać.

    VII – Nagroda Deep Leapa: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1300 m

    Wycofany został Ophelia’s Aidan. Spore różnice w niesionych wagach sprawiają, że teoretycznie wyróżniające się Jenny of Success oraz Emiliano Zapata, nie są zdecydowanie faworyzowane. Większość rywali poniesie od 8 do nawet 13 kg mniej od nich. Jenny of Success (12) uzyskała ostatecznie najwięcej wskazań. W siodle klaczy ponownie zobaczymy Sanzhara Abaeva, który ostatnio wygrał na niej w bardzo dobrym stylu. Mimo aż 64 kg na grzbiecie, trener kasztanki wolałby elastyczną bieżnię. W drugiej kolejności liczony jest Thibaan (9), który wiosną nie radził sobie za dobrze w starciach z czołówką, ale ponownie warunki biegu są dla niego bardzo korzystne – poniesie zaledwie 56 kg. Emiliano Zapata (7) cały czas utrzymuje się na topie. Niezwykle dzielny ogier chyba trochę lepiej radzi sobie na szybkim torze. Poniesie 65 kg, jednak to doświadczony i silny koń, więc i tak powinien być blisko. Całkiem liczne grono zwolenników ma także Blizbor (5), chociaż zwykle trochę mu brakowało do najlepszych, to 56 kg sprawia, że nie jest bez szans.

    Utalentowaną sprinterską jest Marigold Blossom, jednak typerzy zgodnie uznali, że 63 kg na grzbiecie trzylatki, mocno ogranicza jej szanse. W dużo lepszej sytuacji będą Moonara (prawdopodobnie 54 kg) oraz Drink Life (52 kg pod Ravshanbekiem Mannanbekiem). Z grona trzylatek, to właśnie Moonara uzyskała jedno wskazanie.

    VIII: 2-letnie follbuty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1300 m (seria B)

    Najbardziej doświadczone Willis (1 wskazanie) i Optimus Angel nie zrobiły zbyt dobrego wrażenia w swoich drugich występach i raczej trudno zaliczyć je do grona faworytów. Przeciętnie karierę rozpoczęły Telimena Nałęcz i Bajka. Chociaż można się spodziewać po nich postępów, to na ten moment są trudne do oceny. Nie zachwyciła także Petra, jednak brała udział w szybszym wyścigu i nie straciła tak wiele. Z grona mających już starty w nogach to ją trzeba ocenić najwyżej. W LE jest wyraźną faworytką, z wynikiem 21 wskazań na zwycięstwo.

    Pozostała dwójka debiutuje. Liczony w LE w drugiej kolejności El Capri (12) jest synem niezłej Elegant Pride, której najlepszych do tej pory przychówkiem był ogierek Emperor’s Game, pożyteczny na poziomie niższych grup. Podobnie trzeba ocenić matkę Cinemarka. Choupette biegała na niezłym poziomie, a w hodowli dała przyzwoicie radzącego sobie Chou Peta oraz przeciętne Chamsina i Citronellę.

    IX: 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

    Wycofana została Little Pati. Bardzo udaną wiosnę miał Westmister Grey. Później ścigał się wysoko i na długich dystansach, stąd słabsze rezultaty. Teraz wraca na poziom grupy i chyba dość optymalny dystans, więc trzeba się z nim liczyć. Podobnie jak ogier, ciut krótszy wyścig byłby korzystny dla Blue Sash. Klacz ostatnio wygrała w dobrym stylu i powinna walczyć o czołowe miejsce. Szanse Kalindana wydają się wyższe niż pokonanego niedawno przez niego External Powera oraz kończącej z większą stratą Donii Exaltacji (pojedzie Anna Dąbrowska pod 53 kg). Warunki gonitwy nie są korzystne dla niezłego Machu Picchu, szczególnie że ogier ostatnio był słabiej dysponowany. Zagadkowa jest National Freedom (w siodle Sanzhar Abaev). Klacz ma świetny rodowód, ale do tej pory pobiegła tylko raz i w dodatku w maju, więc do jej występu po niemal czteromiesięcznej przerwie trzeba podchodzić z pewna rezerwą.

    Uczestnicy LE największe szanse na zwycięstwo przyznają Westminster Greyowi (15) oraz Kalindanowi (15). Zdecydowanie rzadziej typowane są Blue Sash (3) oraz National Freedom (1). Pozostałe nie są liczone.

    X – Gonitwa uczniowska: 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 1600 m

    Najlepiej do tej pory radziły sobie Mr Nunek (20) oraz Izzy Bizzy (11), które powinny rozgrywać wyścig. Pojedyncze lepsze wyniki mają na swoim koncie Sundae, Kreskówka, Shalenzaya (2) oraz Paradise Sunset (1), więc mogą liczyć się w walce o płatne lokaty. Bardzo przeciętny poziom prezentowały dotąd Ad Rem i Savage Storm, jednak stawka nie jest wymagająca, więc mogą pokusić się o lepszy wynik.


    NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

    I – Miracles (31) / Namiętność, Miraculus i Vir (po 1)
    II – Smooth Queens (19) / Stage Doors (6)
    III – Clyde (15) / Comin’Through (10)
    IV – Szeherezada (15) / Ghyat Al Khalediah (13)
    V – Migliore Speranza (14) / Lady Jaguar (12)
    VI – Wild Warrior (10) / Streak (8)
    VII – Jenny of Success (12) / Thibaan (9)
    VIII – Petra (21) / El Capri (12)
    IX – Westminster Grey (15) i Kalindan (15)
    X – Mr Nunek (20) / Izzy Bizzy (11)

    Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Miracles – 31/34 (91% wskazań na zwycięstwo).
    Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły