More

    Na Służewcu znów niespodzianki, wysokie wypłaty i kumulacja w septymie, tydzień z francuskimi wyścigami zaczynamy od czwórek w Saint-Cloud i występu Australian Spring

    W niedzielę na Służewcu doszło w kilku gonitwach do niespodzianek, co sprawiło, że nikt nie trafił kwinty i już po raz drugi z rzędu septymy. To oznacza, że w sobotę na warszawskim torze skumulowana pula septymy sięgnie prawdopodobnie 50 tysięcy złotych. W niedzielę z kolei gonitwy zaplanowane są na wrocławskich Partynicach, gdzie odbędzie się m.in. w mocnej międzynarodowej obsadzie prestiżowa gonitwa przeszkodowa – Crystal Cup, a także Nagroda Cheval Francais dla kłusaków i bieg z okazji 20-lecia wyścigów koni tej rasy w Polsce. W poniedziałek w programie Trafu jest 16 gonitw (pierwsza o godz. 13.27, ostatnia o 18.10) z trzech francuskich torów – Saint-Cloud (wyścigi płaskie), Fontainebleau (płotowe i przeszkodowe) oraz Enghien (kłusaki). Najwyższe pule gwarantowane są w dwóch czwórkach w Saint-Cloud – po 2655 zł. Podwyższona jest pula pierwszej tripli.

    W poniedziałek na podparyskim torze Saint-Cloud o godz. 16.19 w Prix de Clairefontaine, gonitwie sprzedażowej klasy trzeciej dla czteroletnich i starszych koni (suma nagród z premiami 27 550) pobiegnie z nr 8 pod Benjaminem Marie, przygotowywana dla Sławomira Pegzy przez Alicję i Roberta Karkosów, sześcioletnia Australian Spring (Australia – Ayshea po Mr Greeley). Osiem koni wystawionych jest z cenami sprzedaży od 15 do 24 tysięcy euro. Australian Spring za 18 tysięcy i poniesie najniższą wagę w polu 54,5 kg.

    Obok dobrego pochodzeniowo niemieckiego Alerio (Adlerflug – Amazona po Dubawi) z nr 1 (kurs około 8:1) pod Cristianem Demuro, najwyższą wagę w polu (58 kg) poniesie z nr 2 faworyzowany (3:1) dziewięcioletni Plain Beau (Thewayyouare – Preveza po Dalakhani), który jest wystawiony za 24 tysiące euro. W swojej długiej karierze wygrał już 9 wyścigów i ponad 200 tysięcy euro.

    Australian Spring jest jedną z ostatnich gier. 8 sierpnia w swoim debiucie we Francji była mało liczona i zajęła jedenaste miejsce w dwunastokonnej stawce w Prix Paris Turf, gonitwie sprzedażowej (reclamer) klasy trzeciej dla czteroletnich i starszych koni na 1900 metrów (pula nagród 26 tysięcy euro, z premiami 37 700). Jednak odległości między końmi były małe, nie straciła dużo do czołówki.

    Australian Spring miała w Polsce przyzwoitą karierę, ale do czołówki trochę jej brakowało. W 16 startach odniosła 3 zwycięstwa (na poziomie grupowym), wygrała przez cztery sezony ponad 53 tysiące złotych. Miała już wcześniej czterech trenerów. Najpierw trenował ją Adam Wyrzyk do końca sezonu 2020, później przez dwa lata Michał Borkowski, cały sezon 2023 Marlena Stanisławska i i w tym roku Cornelia Fraisl. Od kilku miesięcy trenuje w Chantilly pod okiem Karkosów.

    Co roku Australian Spring odnosiła jedno zwycięstwo, poza sezonem 2021, kiedy nie biegała z powodu kontuzji. Najlepiej spisała się w 2023 roku w Nagrodzie Konstelacji we Wrocławiu (1907 m), zajmując trzecie miejsce, 3 długości za Oriwall. W tym roku, 9 czerwca, była w Nagrodzie Konstelacji siódma (wygrała Lady Jaguar). Po wygraniu gonitwy w wieku dwóch lat była też druga, za Quibou, w pierwszogrupowej Nagrodzie Jaguara. We wrześniu 2022 roku wystartowała w Dreźnie w gonitwie klasy D na 1500 m, zajęła pod Szczepanem Mazurem czwarte miejsce.

    Synteza typów w mediach: 4-2-7-6

    Jedna z czwórek z gwarantowaną pulą 2655 zł zaplanowana jest na godz. 13.55 na torze Saint-Cloud w Prix des Landes, to handicap klasy drugiej z serii Quinte+ (piątka we Francji) na 1600 metrów dla czteroletnich i starszych koni z podwyższoną pulą nagród do 76 850 euro. Wystartuje 16 koni z wagami od 52 do 61,5 kg.

    W porannych notowaniach umiarkowaną faworytką (kurs około 5:1) była z nr 11 czteroletnia siwa Terredeguerre (Al Wukair – War Story po Sunday Break), na której pojedzie aktualny czempion jeźdźców we Francji i lider tegorocznego rankingu Maxime Guyon z niską wagą 54 kg. Klacz w ubiegłym roku wygrała maiden w Compiegne na 1600 m, właśnie pod Guyonem. W tym roku była trzy razy druga, w tym w dwóch ostatnich startach. Jest w formie i ma spore szanse na zwycięstwo.

    Dość mocno liczonym koniem (kurs około 8:1) jest też z nr 1 pięcioletni Galord (Galiway – Revedargent po Kendargent), ale pod Eddym Hardouinem poniesie najwyższą wagę w polu – 61,5 kg. To koń z wysokim handicapem we Francji – 43. W październiku 2023 roku wygrał handicap z serii Quinte+ pod Hardouinem, na Longchamp na 1600 m. W tym roku zaczął biegać dopiero po wakacjach, w pierwszym starcie był szósty, ale 25 września wygrał w Compiegne wyścig klasy trzeciej na 1800 m, bijąc trzy konie black type i znaną z Polski Singers Star.

    Wśród koni, które mogą się włączyć dziś w Saint-Cloud do walki o zwycięstwo są: z nr 4 Tigrr (wygrał na początku tego roku trzy wyścigi, w siodle znakomity Mickael Barzalona), z nr 6 Tumbler (dobry rodowodowo koń hodowli Wertheimerów, ma możliwości, ale ostatnio wypadł słabiej) z nr 7 Pandia Selene (dobra forma, zwycięstwo i drugie miejsce w ostatnich startach), z nr 8 Divine Chrisnat (dwie wygrane w tym sezonie), z nr 12 Mr Cassiope (tylko 53,5 kg po rewelacyjnym Alexisem Pouchinem), czy z nr 13 Joh Spirit (zasygnalizowała wzrost formy, a Cristian Demuro też pojedzie tylko na 53,5 kg). O niespodziankę może się postarać z nr 5 doświadczony siedmioletni Celestin, mający status black type winner.

    Synteza typów w mediach: 1-11-8-10-6-13-4-7

    Typy francuskich mediów

    W poniedziałek o godzinie 14.30 na torze Castera-Verduzan w wyścigu płotowym dla trzylatków na 3100 metrów pobiegnie pod Kilianem Dubourgiem córka polskiego Tunisa – Magic Tanit, trenowana przez duet Lageneste-Macaire. Konie po Tunisie wygrały dotąd we Francji 35 wyścigów, a ich suma nagród zbliża się do miliona euro.

    Program wszystkich poniedziałkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

    RZ

    Na zdjęciu tytułowym Australian Spring w walce na Służewcu

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły