Krótka analiza niedzielnych gonitw na Służewcu.
I: 2-latki, II gr., 1600 m
Po dwa starty za sobą mają La Reverie oraz Gelenda. Pierwsza z nich przeciętnie zadebiutowała, ale poprawiła się w drugim starcie i finiszowała na drugim miejscu. Powinna robić dalsze postępy. Z kolei Gelenda była dwukrotnie trzecia, potwierdzając niezłe opinie ze stajni. Klaczy zdaje się odpowiadać dystans 1600 m. O 4 długości za klaczą finiszował Dynamo Blues, który wówczas debiutował, zatem należy spodziewać się po nim poprawy.
Nieźle karierę rozpoczął Tequila Shot, zajmując trzecie miejsce w Warszawie. Wyraźnie słabiej w tym samym wyścigu wypadł Typhoon, ale to koń o ciekawym pochodzeniu i nie należy go zbyt pochopnie skreślać. Z kolei we Wrocławiu spotkały się La Knight oraz pokonany przez niego Oasis Stars. Na celowniku dzieliły je niespełna dwie długości, więc wydają się mieć zbliżone szanse. Progresu należy się spodziewać od piątej w debiucie Lady Agaty, ale czy to wystarczy by liczyła się w rozgrywce?
II – gonitwa uczniowska: 3-letnie i starsze, wył. IV gr., 1600 m
Bardzo dobrze zgrane są duety Fugaz – Nikola Cyrkler oraz Arkano – Anna Gil, które już w przeszłości święciły triumfy. Dobrze wygląda także współpraca Bint Marshal oraz Mikołaja Przybka, którzy mają nadzieję powalczyć o pierwszy sukces dla młodego jeźdźca. Fugaz ostatnio lekko rozczarował, ale startował po dłuższej przerwie. Powinien pobiec lepiej, na co mocno liczy jego trener. Z kolei wspomniani rywale lubią rywalizację na miękkim podłożu i jesienne warunki.
Tym doświadczonym folblutom mogą zagrozić młodsi rywale – biegające poniżej oczekiwań Mr Horn oraz Lady Gigi. Klacz w wieku dwóch lat zapowiadała się świetnie i była niepokonana w dwóch startach, ale później obniżyła loty. W tym roku radzi sobie średnio, choć w tej stawce nie jest na straconej pozycji. Z kolei z Mr Hornem trener wiązał spore nadzieje, jednak ogier biega bez błysku. Od czasu słabego występu w Derby, także na poziomie IV grupy nie błyszczał. Czy w końcu się przełamie?
Poprawy można oczekiwać od niedawnej debiutantki, Knockturn Alley. W niedawnym debiucie spisała się przeciętnie, mimo to jeszcze zbyt wcześnie, żeby ją skreślać. Z trójki podopiecznych Kazimierza Rogowskiego w gonitwach płaskich dotąd najlepiej spisywała się Jolene, biorąc pod uwagę bieżący sezon. W poprzednim lepsza była Dżersejka, obecnie nieźle prezentująca się w rywalizacji płotowej. Manitu wydaje się być outsiderem.
III – Nagroda Efforty: 2-letnie klacze, kat. A, 1400 m
Świetnie prezentuje się Lady Ilze, która pobiegnie w roli faworytki. Ma jednak mocne konkurentki, wśród których są pokonana przez nią ostatnio o długość Cloud Street, utalentowana polska Formuła oraz wysoko oceniana Sunny Silence (w siodle Wladimir Panov). Rozgrywka szykuje się niezwykle pasjonująca i trudno będzie się do niej włączyć Arizonie Blue.
Więcej o rodowodach, karierach i szansach uczestniczek można przeczytać w artykule: „Liderka rocznika Lady Ilze nie do ogrania w Nagrodzie Efforty?”.
IV: 3-letnie i starsze, III gr., 1800 m
Wycofane zostały Isyndur, Belly Boy oraz Romantic Tale. Gloria Gentis udanie wróciła na tor po długiej przerwie i choć w rywalizacji o Nagrodę Rzeki Wisły nie poszło jej tak dobrze, to na poziomie III grupy trzeba się z nią liczyć. Zagrozić jej mogą Apollo’s Angel oraz Marie More, które wygrywały w ostatnich startach i są w formie. Sukces, ale w słabszej stawce, odniosła także Dyspensa. Płatne miejsce jest w jej zasięgu. Na dobry wynik stać Invencję, biegającą od początku kariery na rzetelnym poziomie.
Niewielkie szanse na dobry wynik ma w tym towarzystwie debiutujący Ralf.
V – Nagroda Mokotowska: 2-letnie ogiery, kat. A, 1600 m
Bardzo dobrze radzi sobie Belmond (Wladimir Panov), który w debiucie nie dał rady Montenegrinowi, ale w ostatnim stracie zrewanżował mu się z nawiązką i wydaje się być mocnym kandydatem do rozgrywki. Może podobać się także Bold (Martin Srnec). Ogier po imponującym debiucie uległ Belmondowi niedawno na poziomie pozagrupowym, zajmując czwarte miejsce i tracąc do drugiego na mecie rywala 3 długości. Trener Janusz Kozłowski liczy także na udany występ najbardziej doświadczonego w stawce Prince’a Michaela, który wydaje się robić stopniowe postępy.
Progresuje także Chestnut Rocket. Chociaż nie ma jeszcze na swoim koncie zwycięstwa, to mógł się podobać w drugim starcie i może być widoczny także tym razem. Pozostała trójka ma za sobą tylko po jednym występie. Z tego grona najlepiej zaprezentował się Another Kodi, bowiem uległ tylko znacznie bardziej doświadczonemu Prince Michaelowi i trzeba zakładać, że się poprawi. Trener wierzy w Pana Chico, chociaż w debiucie nie poszło mu najlepiej. Trudne zadanie czego uzupełniającego stawkę Golden Hundreda, bowiem w debiucie przegrał z Boldem o kilkanaście długości.
Więcej o rodowodach, karierach i szansach uczestników można przeczytać w artykule: „Kto może wyprzedzić Belmonda w wyścigu o miano zimowego faworyta na Derby?”.
VI: 3-letnie i starsze, hcp. III gr., 1600 m
Nie jest to łatwy wyścig do typowania. Niskie wagi poniosą Hertsa (50) oraz Lay Low (50), co może im ułatwić zadanie. Z tego duetu chyba większe rezerwy i możliwości ma klacz. W niezłej sytuacji będą także Peace Tide (ok. 56 kg) oraz Quattro Rocket (56,5), których notowania stoją wyżej. Ogier wygrał w tym sezonie dwie gonitwy, natomiast klacz trzykrotnie plasowała się w czołówce, na drugich i trzecim miejscu. Najmocniej obciążone będą z kolei Louisville (62,5) oraz Mr Nunek (61,5). Pierwszy z nich lepiej prezentował się wiosną, natomiast drugi ostatnio zaliczył zaskakującą wpadkę, ale wcześniej biegał równo i dobrze, więc nie można go skreślać. W dobrej dyspozycji są Belarda (59,5, startuje po nieco dłuższej przerwie) oraz Sindicato (58), mające spore szanse na niezły wynik. Trudniej może być o to Juvenilowi (60), który po wygranej na początku sezonu, mocno obniżył loty.
VII – Criterium: 2-letnie i starsze folbluty, kat. A, 1300 m
Aż cztery konie w niemieckim treningu zobaczymy w tym wyścigu. Wydaje się, że w rozgrywce nie powinno zabraknąć Vinnare, ale nie można też lekceważyć Big Secreta, pomimo nieudane ostatniego startu. Słabsze wydają się Amigo Charly (choć płatne miejsce jest w jego zasięgu) oraz Powerstown.
Z dwójki służewieckich weteranów, Timemaster ma lepszy bilans w tym sezonie niż Intuitive. Wprawdzie oba przeciętnie spisały się ostatnio w Mosznej, ale pierwszego z nich nigdy nie można lekceważyć. Czteroletnia Black Angel dobrze czuje się na tym dystansie i w drugiej części sezonu prezentowała wysoką formę, więc nie jest bez szans na wywalczenie miejsca w czołówce. Z trójki trzylatków Stage Door oraz Heaven Give Enough wydają się lepsze od Top Profita, który po udanym pierwszy starcie w sezonie, potem prezentował się już trochę słabiej.
Więcej o uczestnikach gonitwy i ich szansach można przeczytać w artykule: „Czy ktoś powstrzyma gości z Niemiec przed wywiezieniem pucharu za Criterium?”.
VIII – Sac-a-Papier: 3-letnie i starsze, kat. B, 1000 m
Zapowiada się ciekawa długodystansowa rozgrywka. W roli faworytki pobiegnie z pewnością Lady Agnieszka, bowiem klacz pokazała się dobrze na długich dystansach, a wszystkie konie ze stajni Macieja Jodłowskiego prezentują wysoką formę. Nie bez szans jest także drugi z trzylatków, Boitdanssonblanc, mający naprawdę udany sezon – wygrał trzykrotnie, a płatnego miejsca nie zajął jedynie biorąc udział w Derby.
Z grona koni starszych warto zwrócić uwagę na duet trenera Adama Wyrzyka, a w szczególności Adahlena, który triumfował w Sac-a-Papier przed dwoma laty. Obecnie nie wydaje się aż tak mocny, ale ciągle posiada spory potencjał i może być mu łatwiej go zaprezentować na wymagającym dystansie. Sigismundus Rex także lubi stayerskie rozgrywki, a jego stabilna forma nakazuje go brać pod uwagę przy typowaniu czołowej trójki.
Trzy zwycięstwa z rzędu odniósł American Basset. Tym razem przyjdzie mu rywalizować w mocniejszym towarzystwie, ale pułap jego możliwości nie jest znany. Najtrudniej ocenić przyjeżdżającą z Niemiec Shenzhen, która nieźle biegała w Niemczech na poziomie kat. D.
Więcej o uczestnikach gonitwy i ich szansach można przeczytać w artykule: „Szóstka „twardzieli” powalczy w najdłuższym wyścigu płaskim na Służewcu”.
IX: 3-letnie i starsze, II gr., 2000 m
Wycofane zostały Don Kasters oraz Smooth Queens. Trudna do pokonania będzie wiceoaksistka Luna Rae, która klasą przewyższa konkurentów. Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, to pozostałe konie powalczą o drugie miejsce. Wydaje się, że niezłe Serpention i Ophelia’s Aidan mają nieco większe szanse niż Socorania (w siodle Martin Srnec) oraz Cinamoon.
Krzysztof Romaniuk