Niedzielna transmisja na trafonline.pl z francuskich torów zapowiada się niezwykle ciekawie i emocjonująco. W Paryżu na Longchamp planowane są między innymi trzy gonitwy grupowe, jedna listed i wielki handicap. O godzinie 17 rozegrana zostanie Prix d’Harcourt (G2), w której w ubiegłym roku szósty był Gryphon. Zobaczymy również dwa biegi G3 dla 3-latków: Prix la Force dla ogierów i wałachów (godzina 15.50) oraz Al Shira’aa Racing Prix Vanteaux dla klaczy (godzina 16.20). Prix Zarkava to wyścig Listed dla 4-letnich i starszych klaczy. Fajny będzie też Super Handicap de Reouverture (godzina 15.15), w którym mamy jedyną w niedzielę czwórkę. A rozpoczniemy od skumulowanej dwójki i czwórki w La Capelle (kłusaki, godzina 13.38), Zagościmy również w Le Lion d’Angers na gonitwach płaskich oraz skakanych.
Szykują się wysokie pule w pierwszej gonitwie w dwójce i trójce. Na starcie Prix de Voulpaix staną 6-letnie konie. To wyścig klasy F na 2700 metrów z pulą nagród 19000 euro, w którym zobaczymy praktykantów.
Konie tak wylosowały numery, że wydaje się, iż szansę rozgrywki mają tylko te startujące z pierwszego rzędu za maszyną.
Joyau Darling (numer 3) jest w formie. Był dwa razy drugi (w dosiadanych i zaprzęgach, w klasie F i G) w Le Croise-Laroche a ostatnio wygrał klasę G w Chartres. Jackson Hill (6) mierzył się z mocniejszymi końmi i kończył w środku stawki. Z tymi rywalami ma szansę powalczyć o czołowe miejsca. W jednym z ostatnich swych występów ograł Jackpota des Monts (8), rewanżując się mu za porażkę w poprzednim wspólnym starcie. Jayzi du Bourg (1) wygrał dotychczas najwięcej z całej stawki i ma za sobą udany występ na Vincennes. Jupanquie Tonique (4) to niezła klacz i powinna poprawić po pierwszym starcie po przerwie. Jerimow (2) i Jess d’Hertals (5) nie biegały jeszcze w tym roku, zaś Jamaique de Hoerdt (7) zaliczyła ostatnio trzy bardzo słabe starty.
Propozycja trójki: #1,3,4,6,8
Prognozy Equidii: 3-8-4-1-6-7-12-10

Jedyna niedzielna czwórka do gry wyznaczona została na Super Handicap de Réouverture. To, jak nazwa gonitwy wskazuje, handicap dla 4-letnich i starszych koni z pulą nagród 100000 euro na 1400 metrów. Różnica w handicapie między koniem numer 1 a końmi numer 17, 18, 19, 20 wynosi 8,5 kilograma.
W sierpniu ubiegłego roku Lanzelot Gold (10) zajął trzecie miejsce w Quinte+ podczas swojego jedynego startu na Longchamp. Na siedem występów w Quinte+, pięć razy był w piątce, w tym raz wygrał. Antonio Orani zna go bardzo dobrze.
– Pierwszy raz od dawna wylosował korzystny numer boksu startowego. Oby nie ruszył tak wolno, jak ostatnio w Saint-Cloud, bo zostanie zamknięty w klatce. Zobaczymy, czy będzie w stanie dorównać starszym rywalom. Nie mam zbyt dużego pola manewru w zapisach, dlatego biega tu. Jeśli wszystko ułoży mu się dobrze podczas wyścigu, może być w rozgrywce – przypuszcza trener Jerome Reynier.
Ten Horns (2) zaliczył 19 startów, z których cztery wygrał, dwa razy wystąpił w handicapie, ale nigdy w Quinte+. W Paryżu zajął jedno trzecie miejsce w dwóch startach.
– To świetny koń. Właśnie spisał się bardzo dobrze w Chantilly i pozostał w doskonałej formie. Zna ten tor, ma przyzwoity 10 boks startowy. Spodziewam się po nim świetnego występu – przewiduje trener Patrice Cottier.
Grand Son of Calyx (14) ostatnio wygrał Quinte+ w Saint-Cloud i przez to dostał w handicapie 3,5 kilograma. Lubi ten tor, ponieważ w zeszłym roku zajął drugie miejsce w wyścigu Listed. Ma też dobry boks startowy i w siodle Christophe’a Soumillona.
Times Warrior (12) w swoim ostatnim występie wygrał w Chantilly Quinte+, za co dostał cztery kilogramy w handicapie. Biegał niewiele i wydaje się, że jest w stanie robić dalsze postępy. W siedmiu startach tylko raz był poza piątką i to na torze Longchamp w październiku ubiegłego roku.
Omicrone (8) do tej pory wzięła udział w siedmiu wyścigach Quinte+ i wygrała dwa z nich. Wydaje się, że wraca do formy z listopada. Ma dobry boks startowy.
Lucky Wine (3) zajął drugie miejsce w Quinte+, przegrywając o głowę, podczas swojego jedynego startu w Paryżu we wrześniu ubiegłego roku. W jedenastu startach tylko dwa razy znalazł się poza pierwszą piątką. Niestety, ma chyba zbyt wysoką wagę.
– Znam go, odkąd wygraliśmy Grand Handicap des Flyers na Longchamp w dniu Qatar Prix de l’Arc de Triomphe. Podoba mu się ten tor i mamy szczęście, że startuje dużo koni, bo Lucky Wine lubi liczną obsadę. Ma szanse powalczyć w tym towarzystwie – przypuszcza dżokej Augustin Madamet.
Szybki Lanaken (15) znakomicie zaprezentował się w ostatnim starcie w Quinte+. Z drugiej strony ostatni boks startowy nie ułatwi mu walki o miejsce w piątce.
– Nieźle ostatnio pokazał się w Saint-Cloud. Jest w dobrej kondycji i w świetnej formie. Teraz będziemy musieli poradzić sobie, mimo 20 boksu startowego – zdradza trener Eric Libaud.
W dwóch startach na Longchamp Bauhinia Rhapsody (11) zajął czwarte miejsce. Prawdopodobnie wolałby nieco dłuższy dystans. W Quinte+ radzi sobie przyzwoicie, odnosząc dwa zwycięstwa i jedno miejsce w piątce w sześciu startach, ale wszystkie te wyniki zostały osiągnięte na piasku. Ma niezły numer startowy.
Wiosną ubiegłego roku, podczas swojego jedynego występu na torze Longchamp, Skylight Brochard (5) poniósł sromotną porażkę. Od tego czasu prezentował się z dobrej strony. Trzeba jednak pamiętać, że nie biegał po trawie od czerwca ubiegłego roku.
– Utrzymuje dobrą formę od czasu ostatniej próby w Chantilly. Ostatnio zdjęliśmy mu nauszniki, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Myślę, że w tę niedzielę zastosujemy tę samą taktykę, co ostatnio. Powinien się pokazać – powiedział trener Tim Donworth.
Propozycja czwórki: 2,10/2,10,12,14/2,3,8,10,11,12,14/2,3,5,8,10,11,12,14,15
Prognozy Equidii: 10-2-14-8-12-9-3-7
Pierwsze miejsce (w nawiasie liczba wskazań) – 3 (3), 2 (2), 10 (2), 11 (1), 14 (1), 15 (1)
Drugie miejsce – 8 (5), 2 (2), 10 (1), 11 (1), 12 (1)
Synteza prasy:
Faworyci – 10-2-12-14-3-5
Aspiranci – 8-15-9-13-7
Odpuszczeni – 20-4-11-7-1-18-16-19
Analiza equidia.fr:
Podstawa: 10-2-14
Duże szanse: 8-12-9-3-7
Aspiranci: 5-13-15-17-4-1-19-11-20-16
Odpuszczony – 18

W Le Lion-d’Angers pobiegnie klacz znana z występów na Służewcu. Dafne zobaczymy w Prix Pierre Cadeau (godzina 16.42), handicapie klasy 4 za 17000 euro na 2000 metrów. Dafne rozpoczynała karierę na Służewcu w wieku dwóch lat, zajmując dwa drugie miejsca w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego. Później hodowca i właściciel klaczy Krzysztof Goździalski przeniósł ją do stajni Alicji Karkosy we Francji. Wygrała jeden wyścig na 20 startów – handicap klasy czwartej na 2100 m z pulą nagród 16000 euro. Pod koniec ubiegłego roku została sprzedana i skierowana do treningu Maximiliena Justuma. W tym roku pod jego wodzą startowała dwa razy. Bez sukcesu. Na 5-latce ponownie pojedzie trener. W prognozach Equidii Dafne nie jest wymieniana w ósemce, zaś w przedpołudniowych notowaniach była trzecią grą na genybet.fr i drugą na pmu.fr.
Konie dnia:
gon. 12 (godz. 17.00) – Map of Stars (5) – 100 procent głosów ekspertów
gon. 4 (godz. 14.33) – Mme de Pompadour (1) – 95 procent głosów ekspertów
gon. 14 (godz. 17.35) – Rose Jaipur (2) – 95 procent głosów ekspertów
Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na trafonline.pl.
MACRO
Na zdjęciu tytułowym Lanzelot Gold wygrywa styczniową gonitwę Quinte+ w Cagnes-sur-Mer fot. genybet.fr