More

  Trzy gonitwy Listed i jedna G3 plus trzy czwórki – francuska super sobota w Traf Online

  Sobota z francuskimi gonitwami w Traf Online rozpocznie się o godzinie 13:05, a koniec transmisji zaplanowany jest na godz. 18:10. W tym czasie transmitowanych będzie osiemnaście gonitw z torów w Lisieux, Tuluzie i Saint-Cloud. Na paryskim torze w gonitwie Prix la Camargo (Listed dla trzylatków) zobaczymy klacz Knock On, której współwłaścicielem jest piłkarz reprezentacji Francji Antoine Griezmann. W Prix Exbury G3 pobiegnie Bakhchisaray, syn klaczy Brioniya, która wygrała na Służewcu Nagrodę Soliny. W tym tygodniu starty na koniach trenowanych przez Andre Fabre’a (i nie tylko) rozpoczął Bauyrzhan Murzabayev.

  W dzisiejszych analizach skupimy się na paryskim torze Saint-Cloud, ze względu na sporą wagę rozgrywanego tam mityngu. O godzinie 13.23 ruszy pierwsza z trzech gonitw Listed dla trzylatków, następna 35 minut później, a ostatnia o 16.25. Przed nią, o 15:50, wystartuje gonitwa rangi G3.

  Oprócz tych czterech interesujących ze względu na ich status wyścigów, odbędą się także gonitwy czwórkowe. Pierwsza z nich już o 15.15 (pula gwarantowana 3055 zł), druga o 17.00 (pula 2555 zł), a trzecia o 18.10 (pula 2555 zł). Skumulowana jest pula pierwszej tripli (gonitwy 1-3) – 562,80 zł. Pula w kwincie (gonitwy 2-6) to 1255 zł.

  W sobotę na torze Saint-Cloud wystartuje koń własności Krzysztofa Goździalskiego, trenowany przez małżeństwo Karkosów – pięcioletni Abelard F (Belardo – Art Story po Galileo). O godzinie 18.10 pobiegnie w Prix de Crecy Fitz-James, handicapie klasy trzeciej na 1400 m w stawce aż szesnastu koni (13 500 euro za pierwsze miejsce). Pojedzie na nim Ludovic Boisseau (59,5 kg).

  Mityng w Saint-Cloud otworzy gonitwa Listed – Prix Francous Mathet dla trzyletnich ogierów i klaczy, rozgrywana na dystansie 2100 metrów z pulą nagród 55 tysięcy euro. Godzina 13.23.

  Eksperci portali Equidia i Voix du Nord są zgodni co do faworyzowanej trójki koni w tym wyścigu – są nimi Winter Pudding (Seahenge – Darling Traou Land po Iron Mask), Sirtaki (Kingsalsa – Foresta po Forestier) oraz Harry Way (Galiway – Miss Vingha po High Rock). Voix du Nord typuje pierwszą trójkę dokładnie w wymienionej kolejności, a Equidia większe szanse daję Sirtaki od Winter Puddinga. 

  Przechodzimy do koni – Winter Pudding ma na koncie tylko dwa starty, oba pod koniec roku 2022 na dystansie 1900 metrów w gonitwach maiden w Chantilly. Z debiutu (16.11) był czwarty ze stratą czterech długości do zwycięzcy. W drugim starcie wygrał o nieco ponad jedną długość (13.12), pewnie bijąc aż piętnastkę koni. Trenują go Alessandro i Giuseppe Botti, a dwa razy dosiadał Theo Bachelot i nie inaczej będzie tym razem. 

  Najwyżej oceniony przez francuskich handikaperów jest Sirtaki, który ma niewiele bogatszą karierę od głównego rywala. Startował trzykrotnie w Bordeaux. Z debiutu na milę był piąty (18.09), a później wygrał maiden i wyścig drugiej klasy na 1900 metrów (06.09 i 28.10). Pierwszy o ponad dwie długości, drugi o szyję.

  W pierwszych dwóch występach dosiadała go Adeline Merou, a na ostatni wyścig do siodła wskoczył Alexandre Gavilan. W środę zobaczymy na nim Geralda Mosse’a. Sirtaki jest w treningu Jerome’a Reyniera, należy do Valor Team Barry’ego Irwina, który jest właścicielem trójkoronowanego w Polsce Va Banka. 

  Harry Way. Fot Canalturf

  Trzeci faworyt – Harry Way ma na koncie pięć wyścigów, w tym sezonowe przetarcie. Zadebiutował w wyścigu milerskim na początku sierpnia i wygrał, trzy tygodnie później był drugi na tym samym dystansie, ale w gonitwie klasy drugiej. Tej samej rangi bieg wygrał dość pewnie po dwóch miesiącach, gdy dystans był wydłużony o sto metrów. Sezon zakończył drugim miejscem w Listed także na 1700 m. Do zwycięskiego Horizon Dore stracił jednak aż 6 długości. Przetarcie w 2023 roku miał 2 lutego, zajął wtedy drugie miejsce na dwa kilometry, a przegrał o pół długości z niezłym Al Barqiem. 

  Podliczany przez Equidię jest także Not Alone (Mastercraftsman – You Alone po Frankel), należący do rodziny Wertheimerów. Debiutował w Deauville na początku grudnia i był drugi. Później w siodle konia w treningu Christophe’a Ferlanda, Pasquiera zastąpił Guyon, który najpierw wygrał maiden (22.01), a później był na nim trzeci w gonitwie klasy pierwszej (26.02). 

  Oprócz nich powalczyć może także Cre D’escarbagnas (Galiway – Wild Blossom) po Areion) w treningu Andre Fabre’a pod Bauyrzhanem Murzabayevem, który niedawno rozpoczął współpracę z legendarnym trenerem (ma jeźdźić na pierwszą rękę, ale koni stajni Godolphin nadal będzie dosiadał Mickael Barzalona, który ma kontrakt z szejkiem Mohammedem).

  Ogier należący do barona Edouarda de Rotschilda z debiutu był dopiero dziesiąty w lipcowym maiden, miesiąc później już pewnie wygrał i poszedł G3, gdzie był szósty, ale daleko. Do piątego konia stracił dwadzieścia długości. Miało to miejsce na początku września i środowy wyścig będzie jego pierwszym po przerwie. Matka Cre D’escarbagnasa dała już jednego doskonałego konia. Jest nim (122 rpr) Alenquer (po Alderflug), który w zeszłym roku wygrał Curragh Gold Cup (G1 – 2100 m).

  Lista startowa Prix Francous Mathet. Fot. France Galop

  Typy Equidii: 6 – 3 – 1 – 7

  Typy autora: 1 – 7 – 6 – 3

  Nieco ponad dwa kwadranse później (godzina 13.58) wystartuje Prix Omnium II (Listed) dla trzylatków, w której faworytem Equidii i Voix du Nord jest Kendly (Kendargent – Kindly Dismiss po Excellent Art) w treningu Philippa Sogorba pod Anthonym Crastusem. 

  Kendly ma na koncie cztery występy. Zaczął od trzeciego miejsca na dwa kilometry 1 października. Miesiąc później poprawił na pierwsze miejsce na milę. Zakończył sezon szóstego grudnia drugim miejscem w gonitwie drugiej klasy. Rok 2023 rozpoczął od zwycięstwa w wyścigu właśnie klasy drugiej na 1400 metrów i to bardzo łatwego zwycięstwa. Wygrał aż o 5,5 długości, stąd zaufanie ekspertów.

  Kendargent kryje od 2010 roku i dał cztery konie ocenione na ponad 115 funtów. Matka ogiera Kendly była druga w Listed (1200 m) i czwarta w G3 (1400 m) i dała jednego dobrego konia. O rok starszy pełny brat Kendly’ego – Surrey Mist wygrał Listed w Deauville na 2500 m w połowie października ubiegłego roku. 

  Znaleźć konia do dwójki z faworytem już nie jest tak łatwo. Equidia stawia na ogiera Strako (Kendargent – Stracy po Motivator). Biegał on już w sześciu wyścigach – najpierw był dwa razy drugi (debiuty i maiden), a następnie wystartował w Listed (1600 m), gdzie był dopiero szósty. Później przyszło zwycięstwo w maiden na milę, a po niecałym miesiącu poprawka w Listed na tym samym dystansie i wygrana o półtorej długości (22.09).

  Po tym sukcesie apetyt urósł do zapisu do Criterium de Saint-Cloud G1, gdzie Strako był ostatni w odstępie. Środowym startem rozpocznie sezon 2023, matkę ma po Motivatorze, więc może i potrzebował jeszcze chwili na rozwój. Tak czy siak już jedno Listed wygrał. Na koniu trenowanym przez Ludovica Gadbina pojedzie Ioritz Mendizabal, który dosiadał go także w zwycięskim starcie w Listed. 

  Kendly po fantastycznej walce wygrywa swój pierwszy wyścig w karierze (fioletowa czapka). Fot. France Sire

  Trzecim koniem w typach Equidii jest American Flag (Wootton Bassett – Tres Americanqueeen po American Post). Biegał tylko dwa razy, najpierw był drugi w biegu dla debiutów, a później odpalił w wyścigu milerskim klasy drugiej i wygrał aż o sześć długości. Od dziewiątego listopada nie biegał, więc jest ogromną zagadką. 

  Typy Equidii zamyka trenowany przez Carlosa Laffon-Pariasa dla rodziny Wertheimerów – Sosino (New Approach – Sosia po Shamardal), który także biegał tylko dwa razy. Był trzeci w debiutach, a później wygrał maiden o dwie długości. Tak samo jak w obu poprzednich przypadkach pojedzie na nim Maxine Guyon. 

  Jednak to jeszcze nie wszystko, bo dosłownie wszystko w tym wyścigu może zrobić Birr Castle (Cloth Of Stars – Baki po Turtle Bowl) w treningu Andre Fabre’a. Dwulatka własności stajni Godolphin dosiądzie standardowo Mickael Barzalona. Do tej pory ten duet ścigał się dwukrotnie. Wywalczył trzecie miejsce w gonitwie debiutantów w połowie sierpnia, a miesiąc później wygrał gonitwę maiden o niecałą długość. Od tego czasu Barr Castle nie biegał, ale koń szejka Mohammeda w takiej gonitwie nie może wystartować bez omówienia. 

  Powalczyć może także Duc de Kent (Zelzal – Public Ransom po Red Ransom), który jest koniem z drobnym polskim akcentem. Jest półbratem klaczy Super Quick (po Rip Van Winkle), która w treningu Justyny Domańskiej startowała w polskich wyścigach w sezonach 2016 i 2017. Udało jej się wygrać jedną gonitwę na 9 startów, z debiutu pod Tomasem Lukaskiem.

  Duc de Kent dwulatkiem startował pięć razy, ale był tylko raz drugi i dwa razy trzeci. W tym sezonie jest za to niepokonany w dwóch startach. Najpierw wygrał maiden na 1500 metrów, a później gonitwę klasy pierwszej na 2000 m. Trenuje go Fabrice Vermeulen, a dosiądzie, tak jak w dwóch ostatnich startach, Hugo Boutin.

  Nie wypada także puścić płazem rezultatów Denver Chopa (Vale Of York – Dona Chope po Deportivo), który dwulatkiem biegał aż dziewięć razy. Zaczął karierę już w połowie kwietnia, a we wrześniu był drugi w G3 na 1200 metrów i w październiku czwarty w G2 na 1400 metrów. Kolejny jego start miał być łatwym zwycięstwem w Listed na 1400 metrów, ale nie dał razy i zajął tam trzecie miejsce. W tym sezonie biegał tylko raz i był szósty w gonitwie klasy pierwszej na 1300 metrów. 

  Lista startowa Prix Omnium II. Fot. France Galop

  Typy Equdii: 3 – 6 – 7 – 9

  Typy autora: 3 – 6 – 4 – 5

  Trzeci ze środowych sprawdzianów rangi Listed w Saint-Cloud dla trzylatków to Prix la Camargo dla klaczy na milę z pulą nagród również w wysokości 55 tysięcy euro. Start o godzinie 16.25.

  W tym przypadku też mamy zgodność typerów Equidii i Voix du Nord. Oba portale na zwycięstwo wskazują trenowaną w Anglii przez A. Watsona – Heavenly Breath (Dark Angel – Astonishing po Galileo), a do porządku z nią Axdalivę (Elusive City – Key Succes po Kodiac). Na trzecie miejsce Voix du Nord typuje Autumn Starlight (Lope De Vega – Falling Leaves po Galileo), a Equidia daje jej minimalnie mniejsze szanse i wstawia przed nią jeszcze Angelabę (Dark Angel – Yakaba po Medicean). 

  Heavenly Breath biegała trzy razy na dystansach od 1400 do 1600 metrów. Dwa pierwsze starty miała na angielskich torach w Haydock i Kempton Park. Wyścigową przygodę rozpoczęła od trzeciego miejsca, a potem wystartowała na sztucznej nawierzchni psf, co okazało się strzałem w dziesiątkę – wygrała o 4 długości.

  Po tym wyniku wystartowała we francuskim G3 na milę. Poradziła sobie tam bardzo dobrze, zajmując drugie miejsce do Blue Rose ze stratą półtorej długości, która w następnym starcie wygrała Criterium des Pouliches (G1 – 1600 m) z pulą nagród wynoszącą 400 tys. euro. Teoretycznie minusem Heavenly Breath jest brak przetarcia, ale czy to wystarczające ułatwienie dla rywalek?

  Heavenly Breath. Fot. Canalturf

  Axdaliva ma dużo więcej doświadczenia. Dwulatką biegała dziesięć razy i wygrała przy tym trzy wyścigi (1000 m, 1200 m, 1300 m). Oprócz tego była druga w Listed i czwarta w G2 na 1400 metrów. W sezonie 2023 biegała dwa razy w Dubaju, gdzie w Jumeirah Fillies Classic kończyła szósta (27.01, 1400 m), a w Jumeirah Fillies Guineas czwarta (24.02, 1600 m). Axdaliva trenowana jest przez Yanna Barberota, a pojedzie na niej świetny Mickael Barzalona. 

  Do tej dwójki liczona jest Angelaba po Dark Angel, a więc tak samo jak Heavenly Breath. Angelaba wygrała w drugim i trzecim starcie, a w debiutach przegrała walkę o zwycięstwo o półtorej długości. Po zwycięstwach była czwarta w milerskim Listed, a półtora miesiąca później wywalczyła trzecie miejsce w G3 w Deauville na tym samym dystansie. W dodatku odległości na celowniku nie były tam duże – łeb, długość. Angelabę trenuje Christophe Ferland, a pojedzie na niej Maxime Guyon.

  Czwartą klaczą w typach jest Autumn Starlight, która biegała do tej pory tylko raz. Córka Lope De Vegi w treningu Stephana Wattela wygrała wyścigu dla debiutów o ¾ długości (06.10). Niewiele większe doświadczenie od niej ma ciekawa Knock On (Zelzal – Accamee po Aclamation), własności światowej klasy piłkarza Antoine’a Griezmanna.

  Biegała dwa razy trzylatką i oba wyścigi wygrała. Najpierw 19 stycznia o półtorej długości gonitwę dla debiutów, a później wyścig klasy drugiej o ¾ długości. W nim pokonała także klacz Hoxton (Camelot – Potion po Pivotal), która była trzecia, kolejne pół długości dalej. Hoxton jest outsiderką sobotniej gonitwy.

  Lista startowa Prix la Camargo. Fot. France Galop

  Typy Equidii: 1 – 6 – 8 – 7

  Typy autora: 1 – 6 – 8 – 2

  Gonitwa G3 dla czteroletnich i starszych koni na 2000 metrów zaplanowana jest na godzinę 15.50. Do typowania tego wyścigu należy podejść z pytaniem, czy Skalleti faktycznie nie da szans rywalom w Prix Exbury? 

  Skalleti (Kendargent – Skallet po Muhaymin) biega od 2018 roku i z premiami zarobił już ponad milion euro. Brał udział w 22 wyścigach, a wygrał aż 16 z nich. W tym dwie gonitwy Listed, trzy G3, sześć G2 i dwie G1 (Prix D’Ispahan – 1850 m oraz Grosser Dallmayr Preis Bayerisches Zuchtrennen – 2000 m).

  W 2022 roku biegał tylko trzy razy, wygrał G2 w Paryżu, a później był piąty w Prix Ganay (G1 – 2100 m) za m.in Sealiwayem, którego ograł w poprzednim starcie. Na koniec sezonu (17.11) wygrał Listed o ¾ długości. Skalletiego przygotowuje Jerome Reynier, a pojedzie na nim Gerald Mosse. 

  Voix du Nord do faworyta dokłada Kerteza (Intello – Distorion po Distorted Humor) oraz Crapsa (Wootton Bassett – Ironique po Smart Strike), a Equidia między nich włożyła jeszcze Surrey Mista (Kendargent – Kindly Dismiss po Excellent Art), który jest bratem omówionego w powyższej gonitwie ogiera Kendly. Bracia mają szanse zostać marcowymi gwiazdami Saint-Cloud. 

  Surrey Mist biegał nieźle w Wielkiej Brytanii, wygrał trzy wyścigi z dziewięciu, ale jego największym sukcesem była wygrana we Francji przy okazji ostatniego startu. W Deauville wygrał Listed na 2500 metrów, bijąc Cariniego własności Aga Khana aż o 4 długości. Dosiadał go wtedy Ioritz Mendizabal, co i w sobotę się nie zmieni. 

  Kertez wygrywa w Saint-Cloud. Fot. France Sire

  Większe szanse przyznaje się Kertezowi, który ma więcej obycia z gonitwami Pattern. Biegał nieźle już w 2021 roku, kiedy po zwycięstwie w maiden w Clairefontaine na 2400 metrów został zapisany do gonitwy Listed w Saint-Cloud. Tam jednak trafił na Manobo, któremu uległ aż o 10 długości, ale Manobo później był drugi w Dubai Gold Cup i czwarty w Coronation Cup, więc porażka z nim to nie ujma. Kertez później pobiegł w G2 na 3000 metrów, ale był dziewiąty.

  W 2022 roku zszedł do wyścigów niższej rangi. Tam dołożył trzy rzędowe zwycięstwa (c2, c2, c1) na dystansie dwóch kilometrów i trafił do czerwcowego, paryskiego G3. Zajął tam trzecią lokatę, ze stratą długości do zwycięzcy. Następnie był czwarty w G3 w Vichy na dwa kilometry i trzeci w G2 na Longchamp na 2200 metrów. Środowy występ będzie jego pierwszym w tym roku. Na Kertezie, trenowanym przez legendarnego Andre Fabre’a, pojedzie Maxime Guyon. 

  Wskazywany przez Voix du Nord na trzecie i Equidię na czwarte miejsce Craps jako jedyny z ósemki koni w stawce nie ma statusu black type. Ma za to przetarcie, 27 lutego wygrał w Cagnes-Sur-Mer handikap drugiej klasy z pulą nagród równą 50 tys. euro, uzyskując przewagę jednej długości nad drugim na celowniku koniem. Trenujący konie w Niemczech Miroslav Rulec zdecydował się zapisać na niego Stephana Pasquiera. 

  Z numerem 1 wystartuje pięcioletni Bakhchisaray, który jest synem angielskiego derbisty Motivatora i klaczy Brioniya (po Pivotal), która w treningu Andrzeja Walickiego wygrała na Służewcu Nagrodę Soliny, była trzecia w Oaks i piąta w Derby. Bakhchisaray został wyhodowany przez Ukraińców Wiktora Timoszenkę i Andrija Miłowanowa, których konie od lat biegają na Służewcu (wcześniej w barwach Millennium Stud, firmowanej przez Konstantina Zgarę).

  Lista startowa Prix Exbury. Fot. France Galop

  Typy Equidia: 4 – 6 – 5 -7

  Typy autora: 4- 6 – 5 – 2

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Skalleti pod Geraldem Mosse’em. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły