More

  Matt Machine i debiut od Karkosów w Chantilly, w czwartek kumulacja czwórki i kwinty w Traf Online

  W środę ze względu na prace konserwacyjne w Traf Online nie były przyjmowane zakłady na gonitwy francuskie, ale w czwartek wracamy z ofertą obejrzenia i obstawienia 17 emocjonujących wyścigów. Gonitwy będą relacjonowane z torów w Chantilly (płaskie), Compiegne (gonitwy przeszkodowe i płotowe), Lyon La Soie (kłusaki). Pierwsza czwórka już w drugim wyścigu (kumulacja ponad 2540 zł), kolejny taki zakład w gonitwie 11 i 16, pula gwarantowana w obu biegach to 2444 zł. Dodatkowo w pierwszej tripli (gonitwy 1-3) będzie kumulacja 569,10 zł oraz kwinta (gonitwy 3-7) z kumulacją ponad 1930 zł. Pierwszy start został zaplanowany na godzinę 13.25, natomiast ostatni na godzinę 18.15.

  Pierwszą omawianą dla Państwa gonitwą będzie Prix De La Journee Des Plantes – wyścig płaski dla koni czteroletnich i starszych w Chantilly na dystansie 1600 metrów (PSF). Handicap divise z pulą nagród aż 53 tysiące euro, w tym 26 500 dla właściciela zwycięskiego konia. Bieg jest zaplanowany na godzinę 13.50 (gonitwa nr 2 w programie Traf Online).

  W tej gonitwie wystartuje między innymi (nr 4) Matt Machine (Outstrip – Peace Fonic po Zafonic), którego właścicielem jest partner sezonu na Służewcu – firma Westminster. Jego ojciec podczas kariery wyścigowej był własnością Godolphin. Ogier zarobił ponad pół miliona funtów. Jako dwulatek wygrał Breeders’ Cup Juvenile Turf (G1 w USA dla dwulatków na dystansie 1 mili) i był to jego największy sukces. Outstrip w 2021 roku został sprzedany do Brazylii.

  Czteroletni Matt Machine z sukcesami przez dwa lata ścigał się w Polsce. Trenując pod okiem trenera Macieja Jodłowskiego, pierwsze zwycięstwo zanotował już w swoim drugim starcie 24 lipca 2021 roku na 1300 metrów. Największe sukcesy ogiera to z pewnością triumf w Nagrodzie Mokotowskiej (kat. A na 1600 metrów) i zwycięstwo w Nagrodzie Strzegomia (kat. A na 1600 metrów). Zajął również drugie miejsce w Nagrodzie Rulera (kat. A na 1600 metrów), przegrywając jedynie z derbistą Jolly Jumperem.

  Matt Machine dobrze zaprezentował się w swoim ostatnim starcie we Francji. Ogier wygrał (14 marca) gonitwę klasy 3 na dystansie 1800 metrów na torze Lyon La Soie, pod Theo Bachelotem. Jednak trzeba mieć na uwadze, to że w czwartek wystartuje w biegu klasy 2, czyli z nieco lepszymi końmi niż podczas zwycięskiego biegu.

  Obecnie czterolatka trenuje Czech Vaclav Luka, który ma na koncie między innymi zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej z 2020 roku, gdy triumfował jego podopieczny Nagano Gold. Ogier pokonał w zaciętej walce Night Tornado, który później wygrał Wielką Warszawską dwa razy z rzędu. W czwartkowej gonitwie Matt Machine poniesie wagę 58 kg, a w siodle zobaczymy Clementa Lecoeuvre’a. Zdaniem redakcji Europe 1 ogier własności Westminster ma spore szanse na sukces w tym biegu.

  Na zdjęciu Matt Machine wygrywa 14 marca wyścig w Lyonie

  Faworyzowana jednak jest (nr 1) Brazilian Surprise (French Navy – Intimate Secret po Invincible Spirit), wyhodowana w Irlandii. Klacz od września ubiegłego roku nie wypadła z pierwszej piątki, wygrała dwa wyścigi, startując siedem razy. Dobrze rozpoczęła obecny sezon, zajmując trzecie miejsce (6 lutego) w Chantilly na 1600 metrów. W kolejnym biegu zdecydowanie się poprawiła i odniosła pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Triumfowała (7 marca) w gonitwie handicapowej klasy 2 w Chantilly na 1600 metrów.

  Ojciec klaczy – French Navy przez wiele lat ścigał się na wysokim poziomie. Jako dwulatek wygrał swój pierwszy wyścig G3 (Prix De Chenes na Paris Longchamp na 1600 metrów). Ostatni raz w G3 wygrał w wieku siedmiu lat w Newmarket (Earl Of Sefton Stakes na 1800 metrów). Ogier podczas kariery wyścigowej zarobił ponad 300 tysięcy euro. Brazilian Surprise poniesie najwyższą wagę w stawce (60 kg), a w siodle zobaczymy Maxime’a Guyona.

  Do grona faworytów tej gonitwy należy (nr 8) Bougainvillier (Myboycharlie – Mimosa po Halling), który jest półbratem Petita, a ten w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego zajmował dwa razy drugie miejsca w Wielkiej Warszawskiej za Night Tornado. Ogier dysponuje bardzo dobrym finiszem, ale w tym sezonie jeszcze nie udało mu się wygrać. Najlepiej przebiegł w pierwszym tegorocznym starcie (12 stycznia), na torze w Lyonie (La Soie), ścigając się na dystansie 1800 metrów zajął drugie miejsce. Podczas kariery ścigał się do tej pory 11 razy i dwukrotnie triumfował na 2000 metrów (maiden i bieg klasy 2).

  Jego ojciec Myboycharlie był czempionem dwulatków we Francji. Wygrał między innymi Prix Morny (G1 we Francji dla dwulatków na 1200 metrów). Po tym reproduktorze w Polsce ścigały się trzy konie, ale żaden z nich nie osiągnął sukcesu. Natomiast jego matka Mimosa była własnością rodziny Rothschildów i wygrała jeden wyścig. Czteroletniego Bougainvilliera dosiądzie doświadczony Gerald Mosse z wagą 56 kg.

  Kolejnym koniem, który ma szansę na miejsce w czwórce, wydaje się być (nr 9) Puerto Madero (Dream Ahead – Aksinya po Dalahkani), który w tym roku tylko w jednym z trzech startów nie zajął płatnego miejsca. Czterolatek ostatni raz ścigał się 7 marca w Chantilly na 1600 metrów i zajął czwarte miejsce w handicapie klasy 2. Tylko raz w karierze udało mu się wygrać, miało to miejsce w jego drugim starcie (8 czerwca 2021 w Saint-Cloud).

  Jego ojciec Dream Ahead był najlepszym sprinterem Europy w 2011 roku, a obecnie jest dobrym reproduktorem, jego potomstwo biegające we Francji wygrało w zeszłym sezonie 45 razy. Ogier wygrywał gonitwy we Francji oraz w Wielkiej Brytanii. W karierze wyścigowej zarobił ponad milion dolarów. W siodle Puerto Madero zobaczymy samego Christophe’a Soumillona.

  Typy portalu Equidia: 9-11-7

  Typy Europe 1: 4-3-6

  Typy Turfomania: 2-1-11

  Typy Le Parisien: 1-3-9

  Kolejny omawiany bieg to Prix De L’Allee Elf – gonitwa płaska dla trzylatków w Chantilly na dystansie 1900 metrów (PSF). Wyścig jest zaplanowany na godzinę 16.10 (bieg nr 10 w programie Traf Online).

  Jest to kolejna gonitwa z polskim akcentem, ponieważ zadebiutuje w niej (nr 10) Mercurio (Gutaifan – Makruma po Dubawi), którego trenują w Chantilly Alicja i Robert Karkosowie. Konie przygotowywane przez Polaków startowały w tym sezonie 15 razy, ale jeszcze nie udało im się odnieść zwycięstwa (zarobiły dotąd 14 tysięcy euro). Wyścig zostanie rozegrany na nawierzchni PSF, a Mercurio zrobił na piachu niezłe galopy.

  Ojciec trzylatka to Gutaifan, ogier ścigał się dla stajni Al Shaqab Racing i zarobił 182 tysiące funtów. Wziął udział w siedmiu gonitwach i wygrał cztery z nich. Największe sukcesy w jego karierze wyścigowej to wygrana w Prix Robert Papin (G2 we Francji dla dwulatków na 1200 metrów) i drugie miejsce w Prix Morny (G1 dla dwulatków na 1200 metrów). Mercurio dosiądzie Ludovic Boisseau. Właścielem konia jest Yoan Popelier.

  Faworytem tej gonitwy jest (nr 1) Devil In The Sky (Starspangledbanner – Diablesse po High Chaparral), wyhodowany w Irlandii. Ogier zadebiutował 16 listopada 2022 roku w Chantilly i zajął trzecie miejsce na dystansie 1900 metrów. Drugi raz i ostatni do tej pory ścigał się 25 lutego, ponownie w Chantilly na 1900 metrów, tym razem zajął drugie miejsce. Biorąc pod uwagę jego poprzednie wyścigi może się wydawać, że nadszedł czas na zwycięstwo. Jego ojciec to Starspangledbanner, wyhodowany w Australii, był czempionem sprinterów 2010 roku w Australii i Europie. Jednym z największych sukcesów ogiera jest wygranie Caulfield Guineas (G1 w Melbourne dla trzylatków na 1600 metrów). Z sukcesami ścigał się także w Wielkiej Brytanii. W siodle Devil In The Sky zobaczymy Doriana Provosta.

  Kolejnym wartym uwagi koniem jest (nr 6) Belafonte (Le Havre – Eiriamach Na Casca po Intense Focus), mający w dorobku jeden start. W swoim jedynym starcie (7 marca) trzylatek zajął trzecie miejsce, ścigając się w Chantilly na 1900 metrów. Jest synem ogiera Le Havre, który jako trzylatek wygrał Prix Du Jockey Club (francuskie Derby) na dystansie 2100 metrów. W Polsce ścigała się jego córka Calliepie, trenowana przez małżeństwo Karkosów. Klacz zajęła trzecie miejsce w Wielkiej Warszawskiej i przybiegła druga w Oaks, w obu gonitwach ścigała się w 2022 roku. Po udanym debiucie można myśleć, że Belafonte co najmniej znajdzie się w pierwszej czwórce. Trzylatka dosiądzie Stephane Pasquier.

  Typy Courrier Picard: 1-4-6

  Typy portalu Equidia: 1-6-5

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich

  Na zdjęciu tytułowym Matt Machine podczas wyścigu na Służewcu

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.