More

Sjabahar 'OA’ drugi pod Mazurem w Kolonii, Sabatbekov wygrywa w Magdeburgu

Byli czempioni dżokejów w Polsce wrócili do jazd na niemieckich torach i przypomnieli o sobie w ostatnią niedzielę. Szczepan Mazur, który był w czerwcu zawieszony na 18 dni za nadużywanie bata, zajął drugie miejsce w Kolonii w gonitwie dla koni arabskich President Cup UAE Pro Final Race na 1850 metrów (pula nagród 5 tysięcy euro) na trenowanym w Skarżycach przez Cornelię Fraisl sześcioletnim Sjabahar 'OA’, rekordziście toru na Służewcu na 1800 metrów. Wracający do formy po wypadku i urazie Dastan Sabatbekov wygrał gonitwę kategorii D w Magdeburgu na 1200 metrów na trzyletnim Tamino, który jest w treningu u Rolanda Dzubasza.

Wyhodowany w Holandii i biegający dla holenderskich właścicieli Sjabahar 'OA’ (AF Albahar – Sharima po Dormane) niósł pod Szczepanem Mazurem najwyższą wagę w polu (61 kg) i był trzecim koniem w notowaniach (12,4:1) w stawce siedmiu wyścigowców. Zdecydowaną faworytką (1,6:1) wyścigu w Kolonii była znakomita pochodzeniowo czterolatka z Holandii Papillion T (Al Mourtajez – Pippa T po Djendel), na której jechał Adrie de Vries z niską wagą 56 kg.

Jej ojciec Al Mourtajez to jeden z najlepszych koni arabskich w historii światowych wyścigów, świetnie też niedawno wystartował jako reproduktor. W Polsce znakomicie biega jego syn Ocean Al Maury, nieźle spisują się także John d’Vialettes, Karimene, czy Harun RA.

Al Mourtajez. Fot. harasdethouars.com

Matka klaczy Papillion T – Pippa T jest wnuczką wyhodowanej w Michałowie Poświaty (Fawor – Passa po Eukaliptus). Z tej rodziny pochodzi wiele koni, które odnosiły wielkie sukcesy na polskich torach. Pippa T jest zinbredowana 2×3 na znakomitego ogiera Manganate oraz 2×4 na jego bliską krewną, klacz Mandore.

Papillion T wygrała dotychczas dwa wyścigi w (w Belgii i Holandii), biegała też w dwóch wyścigach G1 we Francji. Jako trzylatka była dziewiąta w gonitwie dla klaczy na torze Saint-Cloud na 2000 m. W tym roku 14 maja zajęła siódme miejsce w The President of the UAE Cup na 2000 m na Longchamp. Dziesiąty w tym wyścigu, ponad 4 długości za Papillion T, był polski derbista z 2022 roku Han Rastaban, który jest teraz trenowany we Francji.

Faworytka w Kolonii nie zawiodła, Papillion T poprowadziła w bardzo mocnym tempie (czas 2 min 2,43 s) i wygrała dość łatwo o 3,5 długości przed Sjabaharem 'OA’ (Mazur prowadził go w dystansie na piątej pozycji), który zarobił w tym wyścigu dla właścicieli 1200 euro (zwyciężczyni 2500 euro). Trzeci był Altian El Samawi, drugi faworyt gonitwy (kurs 3,8:1), który stracił do konia z Polski 3/4 długości.

Piąte miejsce w tej gonitwie zajął kolejny podopieczny Cornelii Fraisl – czteroletni Jesk de Bozouls (Aim South – Mesk de Bozouls po Dahess) pod Syimykiem Urmatbekiem (kurs 15,2:1). Zarobił 250 euro. Dwa ostatnie miejsca w tym wyścigu, w dużym odstępie, zajęły dwa konie znane z występów na polskich torach w treningu Kamili Urbańczyk – Zoi i Zenith. Trenuje je teraz ich hodowczyni i właścicielka Alexia Kolpondinou.

Dobry rodowodowo Sjabahar 'OA’ jako trzylatek należał do ścisłej czołówki w Polsce. Wygrał dwa wyścigi, w tym Nagrodę Europejczyka, był drugi w Białki i trzeci w Sambora. Jako czterolatek zajął piąte miejsce w Central European Arabian Derby, a później pauzował ponad rok z powodu kontuzji. Po powrocie, w sezonie 2022, wygrał trzy mniejsze wyścigi i był czwarty w Nagrodzie Michałowa.

Sezon 2023 zaczął od zwycięstwa w gonitwie grupowej na 1800 m, w której ustanowił rekord toru na Służewcu – 2 min 1,3 s, ale w kolejnym starcie był dopiero siódmy w mocno obsadzonej Nagrodzie Ofira. Dystans 2400 m był dla niego chyba trochę za długi, a na dodatek Zenhaf ustanowił w tym wyścigu rekord toru – 2 min 43,4 s.

Sjabahar 'OA”

Dosiadający Sjabahara 'OA” Szczepan Mazur, który od kwietnia jeździ na stałe w Niemczech u trenera Bohumila Nedorostka, był zawieszony na 18 dni za nadużywanie bata. Nie jeździł od 12 do 30 czerwca. Były czempion dżokejów w Polsce miał dotychczas w Niemczech 37 startów w sezonie 2023, wygrał 5 wyścigów (jest na 25. miejscu w rankingu jeźdźców).

Czempion polskich torów w sezonie 2022 Dastan Sabatbekow wygrał w tym roku w Niemczech 7 gonitw, ale na 79 startów, zajmuje 23. miejsce w czempionacie. Zdecydowanie prowadzi Andrasch Starke – 37 zwycięstw, drugi jest Lukas Delozier 21, trzecia Sibylle Vogt 20.

Sabatbekov, który kopnięciu przez konia był kontuzjowany, wraca do formy. W niedzielę wygrał gonitwę kategorii D w Magdeburgu na 1200 metrów na trzyletnim Tamino, trenowanym przez Rolanda Dzubasza, u którego Kirgiz na stałe pracuje w Berlinie. Sabatbekov był też tego dnia drugi na Flashy Arrow, trzylatku trenowanym przez Andreasa Woehlera.