More

    W niedzielę na Służewcu wysoka skumulowana pula w septymie, a na Longchamp sześć prestiżowych wyścigów – ostatnie testy przed Łukiem

    To będzie intensywna wyścigowa niedziela. Na Służewcu zostanie rozegranych 9 gonitw. W sobotę było kilka niespodzianek i nikt nie trafił septymy, w której w niedzielę będzie skumulowana wysoka pula – organizatorzy gwarantują minimum 50 tysięcy złotych (bomba w Warszawie po raz pierwszy pójdzie w górę o godz. 13.00). Dziś zaplanowano także mityng wyścigowy na wrocławskich Partynicach (pierwszy bieg o godz. 13.15), w szczytowym momencie gonitwy w Polsce będą odbywały się co 15 minut.

    W niedzielę w Traf Online także sześć wyścigów z Francji. W sobotę została rozbita pula czwórki (uzbierało się ponad 9 tysięcy złotych) w wyścigu na torze Chantilly. Odnotowana dwa trafione zakłady – wypłata wyniosła po 4589 zł. W niedzielę w Trafonline.pl będzie można oglądać i obstawiać 6 biegów z trzech francuskich torów: Nancy i Longchamp (gonitwy płaskie) oraz Le Mont Saint Michel (kłusaki). Pierwszy wyścig z Francji w Traf Online o godz. 16.07 (można w nim zagrać czwórkę z pulą gwarantowaną 2088 zł), ostatni o 18.10.

    W niedzielę na paryskim torze Longchamp zaplanowano ostatnie sprawdziany przez mityngiem z okazji Nagrody Łuku Triumfalnego (jest zaplanowany na niedzielę 1 października, podobnie jak Wielka Warszawska LR). W programie aż sześć gonitw Pattern Races, w tym dwie G1 (jedna dla folblutów i jedna dla koni arabskich), dwie G2 i dwie G3 (wszystkie można po zalogowaniu oglądać na stronie France Galop).

    Wyścigiem dnia na Longchamp będzie o godzinie 15.50 Qatar Prix Vermeille G1 na 2400 metrów dla trzyletnich i starszych klaczy z pulą nagród aż 600 tysięcy euro (w tym 342 840 euro dla właściciela zwycięskiego konia). Jest to francuski odpowiednik angielskiego Yorkshire Oaks (w Polsce jest to Nagroda Krasne), w którym zazwyczaj spotykają się najlepsze dystansowe klacze z kilku roczników.

    W tegorocznej edycji Prix Vermeille na starcie stanie osiem klaczy, z których wszystkie wygrywały gonitwy na poziomie Pattern. Najwyżej sklasyfikowana (francuski rating 53,5, w Racing Post 119 funtów) wśród nich jest trzyletnia Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom po Jeremy), trenowana przez młodego Christophera Heada, pochodzącego ze słynnej wyścigowej francuskiej rodziny. To klacz hodowli i własności stadniny Yeguada Centurion Slu – należącej do hiszpańskiego biznesmena Leopoldo Pujalsa – która w tym roku wygrała dwa klasyki we Francji – 1000 Guineas i Oaks.

    W swoim ostatnim starcie 3 sierpnia w Nassau Stakes G1 na 2000 metrów w angielskim Goodwood Blue Rose Cen w roli faworytki zajęła dopiero czwarte miejsce, ale była zamknięta przy bandzie po słabej jeździe Aureliena Lemaitre’a (w niedzielę znów na niej pojedzie) i do zwycięskiej Al Husn straciła niewiele ponad długość. O szyję przed nią była francuska oaksistka 2022 Nashwa.

    Blue Rose Cen wygrywa French 1000 Guineas. Fot. France Galop

    Blue Rose Cen jest w tej chwili na ósmym miejscu w notowaniach przed Prix de l’Arc de Triomphe (kursy od 12:1 do 20:1, w zależności od bukmachera). Jest więc drugą z klaczy w tym rankingu, wyżej stoi tylko Emily Upjohn (od 12 do 16:1), ale ich notowania są bardzo zbliżone, podobne ma angielski i irlandzki derbista 2023 Auguste Rodin, który w sobotę wygrał Irish Champion Stakes G1 na 2000 m.

    Ojciec Blue Rose Cen – Churchill (Galileo – Meow po Storm Cat) udanie zaczął karierę jako reproduktor. W 2022 roku francuskie Derby w Chantilly G1 na 2100 m wygrał w wielkim stylu o 5 długości jego syn Vadeni, który triumfował też w Anglii w Sandown w Eclipse Stakes. W Nagrodzie Łuku Triumfalnego 2022 zajął drugie miejsce za siwą córką Frankela Alpinistą, wyprzedzając triumfatora poprzedniej edycji, ogiera Torquator Tasso. W tym roku biegał słabiej i ogłoszono, że kończy karierę, w sezonie 2024 będzie pełnił rolę reproduktora.

    Churchill w treningu Aidana O’Briena na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,392 mln funtów. Był championem dwulatków 2016 na Wyspach Brytyjskich. Wygrał m.in. Vincent O’Brien National Stakes G1 i Dewhurst Stakes G1. W sezonie 2017 Churchill wygrał dwa klasyki 2000 Guineas na 1600 m (G1) – w Anglii i Irlandii. W tym drugim uzyskał najwyższy rating w karierze – 125 funtów, gdy pokonał o 2,5 długości derbistę z Emiratów Arabskich Thunder Snow ze stajni Godolphin, który później dwa razy zwyciężył w Dubai World Cup.

    Po wygraniu klasyków syn Galileo biegał już trochę słabiej, nie wygrał żadnej z pięciu gonitw, w których startował, choć należy uznać za bardzo wartościowe drugie miejsce w Juddmonte International Stakes G1 na 2100 m (wycenione na 124 funty), dwie długości za Ulyssesem. Był też blisko w dwóch biegach G1 na milę w Ascot – trzeci w Queen Elizabeth Stakes i czwarty w St. James’s Palace Stakes.

    Churchill zaczął kryć w 2018 roku w Coolmore (po 35 tysięcy euro), a więc w ubiegłym roku oglądaliśmy pierwszy rocznik trzylatków po nim, a w nim od razu znalazł się francuski derbista Vadeni. Cena stanówki w 2022 roku wynosiła 25 tysięcy euro, w tym sezonie podskoczyła do 30 tysięcy. Churchill dał już 32 konie z ratingiem od 100 funtów wzwyż, w tym trzynaście 110+.

    W Polsce córka Churchilla, trenowana przez Janusza Kozłowskiego Migliore Speranza (Churchill – Timepecker po Dansili), zwyciężyła w Nagrodzie Efforty jako dwulatka, w tym roku była druga w Wiosennej i Soliny, zawiodła w Derby, a w polskim Oaks zajęła trzecie miejsce. Nieudany był jej ostatni występ w Nagrodzie Krasne.

    Warm Heart. Fot. irishracing.com

    Blue Rose Cen będzie mocną faworytką Prix Vermeille, ale ma siedem mocnych rywalek. Najgroźniejsze wśród nich wydają się dwie klacze trenowane przez Aidana O’Briena dla Coolmore i George’a von Opela – trzyletnia córka Galileo Warm Heart oraz czteroletnia wnuczka tego ogiera Above The Curve (jej ojcem jest trójkoronowany w USA American Pharoah). Nie można jednak też lekceważyć Melo Melo, czy Sea Silk Road, a Rue Boissonade, Crown Princesse, czy Pensee du Jour także stać na niespodzianki.

    Drugą gonitwą G1 w niedzielę w Paryżu będzie Qatar Cup Prix Dragon dla koni czystej krwi arabskiej na dystansie 2000 metrów (pula nagród 100 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). W 2020 roku zwyciężył w tym wyścigu trenowany we Wrocławiu przez Michała Borkowskiego Fazza al Khalediah, na którym jechał sam Christophe Soumillon. W tym roku ten znakomity belgijski dżokej pojedzie na mającym najwyższy rating w stawce dziewięcioletnim ogierze Rajeh.

    W niedzielę na Longchamp zostaną także rozegrane dwie gonitwy na 2400 metrów, mające rangę G2 – dla trzylatków Qatar Prix Niel, a dla koni czteroletnich i starszych Qatar Prix Foy (pule nagród w obu gonitwach wynoszą po 130 tysięcy euro).

    W Prix Niel faworytem będzie zapewne Feed The Flame (Kingman – Knyazhna po Montjeu), który 14 lipca zwyciężył pod Cristianem Demuro w prestiżowej gonitwie dla trzylatków na paryskim torze Longchamp – Grand Prix de Paris G1 na 2400 metrów z pulą nagród 600 tysięcy euro. Feed The Flame jest teraz trzecim faworytem na Łuk z kursem około 7:1.

    Matka ogiera Feed The Flame Knyazhna została wyhodowana przez Ukraińca Wiktora Timoszenkę i była zgłoszona do polskich wyścigów u trenera Emila Zahariewa, ale nie wystartowała w żadnej gonitwie, została sprzedana Francuzom. Babka Feed The Flame’a – Katyusha też nie biegała, urodziła dla Timoszenki trzy konie, które wystartowały na polskich torach. To Clouds Blue, Kerch i najlepsza z nich Kazaroza, druga w Nagrodzie Dakoty, o łeb za Jules’s Dreamem.

    W Prix Niel wystartuje też – pod Rene Piechulkiem – tegoroczny niemiecki derbista Fantastic Moon (Sea The Moon – Frangipani po Jukebox Jury), który 30 lipca zajął drugie miejsce w Grosser Dallmayr-Preis – Bayerisches Zuchtrennen G1 w Monachium na 2000 metrów. Przegrał o trzy długości z ogierem Nations Pride ze stajni Godolphin.

    Fantastic Moon wygrywa niemieckie Derby 2023. Fot. theirishfield.ie

    Z kolei w Prix Foy zobaczymy niemieckiego derbistę z 2022 roku Sammarco (Camelot – Saloon Sold po Soldier Hollow), który w Wielkiej Berlińskiej G1 zajął czwarte miejsce, tylko o długość wyprzedzając Le Destriera, zwycięzcę Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego na Służewcu. Faworytami tej gonitwy w Paryżu będą zapewne Iresine (nie biegał od 30 kwietnia, gdy triumfował w Prix Ganay G1) i Place du Carrousel (piąty w Prix Ganay, ale ostatnio wygrał wyścig G3 w Deauville).

    Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

    Robert Zieliński

    Na zdjęciu tytułowym Blue Rose Cen. Fot. Equidia

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły