More

  Wielkie ściganie czas zacząć: w sobotę rozpoczyna się w Paryżu – z polskim akcentem – prestiżowy dwudniowy mityng na Longchamp

  Alicja i Robert Karkosowie w niedzielę 1 października na Służewcu wystawiają w Wielkiej Warszawskiej dwie klacze – Noir i Calliepie, która w ubiegłym roku była w WW trzecia. Dziś będą mieli wielkie emocje w Paryżu. Na słynnym torze Longchamp w sobotę rozpoczyna się wielki dwudniowy mityng, którego punktem kulminacyjnym będzie w niedzielę o godz. 16.05 Nagroda Łuku Triumfalnego, najważniejszy wyścig porównawczy w Europie. Można go oglądać i obstawiać w Traf Online, podobnie jak wszystkie ważne gonitwy w sobotę i w niedzielę z Paryża. Karkosowie dziś o godz. 13.23 wystawiają na Longchamp trzyletniego Kahramana w Qatar Prix Chaudenay G2 na 3000 m.

  Dziś na Longchamp zaplanowano 10 gonitw z tego trzy G1 (jutro będzie ich aż 7), trzy G2 oraz wyścig dla dwulatków z pulą aż 320 tysięcy euro. W sobotę w ofercie Trafonline.pl jest 19 biegów z czterech francuskich torów: Longchamp i Angers (gonitwy płaskie), Moulins (płotowe i przeszkodowe) oraz Enghien (kłusaki). Pierwszy wyścig z Francji w Traf Online o godz. 12.50, ostatni o 18.18. Już w pierwszej gonitwie są kumulacje w dwójce i trójce, w których pule wyjściowe wynoszą kilkaset złotych. Przewidziane są trzy czwórki (godz. 15.15, 17.25 i 18.18) z wysokimi pula gwarantowanymi, wynoszącymi 2555 zł.

  Trenowany w ośrodku w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla Cemila Durana Kahraman (Shamalgan – Teporis po Bachelor Duke) dziś o godz. 13.23 pobiegnie z nr 1 na Longchamp w Qatar Prix Chaudenay G2 na 3000 metrów, wyścigu dla trzylatków z pulą nagród 200 tysięcy euro (w tym 114 tys. dla zwycięzcy). W siodle Kahramana Tony Piccone. W doborowej stawce dziewięciu koni tylko Kahraman i Wida (nr 3) nie mają statusu black type. Koń trenowany przez Polaków jest mało liczony. W południe był ósmą grą z kursem około 30:1.

  Kahraman, zanim trafił pod opiekę Karkosów, trenował w stajni Bohumila Nedorostka w Hanowerze, gdzie na pierwszą rękę jeździ Szczepan Mazur. Pod polskim dżokejem Kahraman przebiegł dwa ostatnie wyścigi w Niemczech. Był krótko drugi w gonitwie z warunkami na 2400 metrów (12.05), a później (04.06) zajął ósme miejsce w Listed na 2200 metrów w Düsseldorfie.

  Syn Shamalgana we Francji biegał do tej pory trzy razy. Najpierw (15.07) w wyścigu maiden na 2200 metrów w Clairefontaine zajął czwarte miejsce pod Thomasem Trullierem, tracąc do zwycięzcy trzy długości. W kolejnym starcie było już dużo lepiej, 4 sierpnia w Clairefontaine wygrał w imponującym stylu gonitwę maiden pod Theo Bachelotem z przewagą aż 8,5 długości, prowadząc od startu do celownika.

  Po tak błyskotliwym zwycięstwie spróbowano go 31 sierpnia na Longchamp w dużo mocniejszym towarzystwie w Prix Gerald de Geoffre G3 na 3000 m. Pod Bachelotem nie dał tam rady zająć płatnego miejsca, był szósty na sześć koni, natomiast przybiegł blisko koni ze statusem black type. Do piątego Back to Black stracił tylko pół długości, do trzeciego Winter Pudding niespełna dwie długości. Forma Kahramana powinna iść w górę.

  Tamten wyścig na Longchamp wygrał Gallerist przed Double Majorem i oba te konie wystartują na paryskim torze również dzisiaj w wyścigu z Kahramanem, podobnie jak Sevenna’s Knight. Zdecydowanym faworytem (kurs 2,2:1) jest z nr 4 Gallerist (Zoffany – Anais po New Approach). Biegał do tej pory sześć razy, a pięć wyścigów wygrał, przegrał tylko z debiutu.

  Gallerist wygrywa walkę z Double Majorem w ostatnim wyścigu G3 na Longchamp. Fot. Canal Turf

  Serię zwycięstw zaczął od maiden na 2400 m, które wygrał o 8,5 długości (02.03), kontynuował zwycięstwami w klasie 2 (2650 m, 28.04) o 4,5 długości i w klasie pierwszej (2400 m, 20.05) o niespełna długość. Do tego dołożył pierwsze miejsce w Derby du Languedoc (Listed – 2400 m, 27 czerwca), wtedy wygrał już tylko o szyję, a ostatnio triumfował w G3 na Longchamp. Dziś pojedzie na nim Mickael Barzalona.

  Drugim faworytem (kurs około 4,5:1) jest z nr 7 Double Major (Daiwa Major – Dancequist po Dansili), który w ostatnim wyścigu krótko przegrał z z Galleristem i teraz Maxime Guyon z pewnością będzie chciał się zrewanżować. Wcześniej przegrał też z Sevenna’s Knightem. Trzy tygodnie wcześniej (17.07) również był drugi w Listed na 2400 metrów, ale walkę o zwycięstwo przegrał wtedy tylko o nos. Z kolei ten start poprzedził występ w gonitwie klasy pierwszej na 2300 metrów. W tym wyścigu Double Major, własności Wertheimerów, pokonał o szyję ogiera Birr Castle, należącego do stajni Godolphin, który w później, w połowie sierpnia, zajął trzecie miejsce w gonitwie G2 na 2000 metrów.

  Zwycięstwa na poziomie Listed ma także (kurs około 12:1) Sevenna’s Knight (Camelot – Sevenna po Galileo), który zanim 5 sierpnia wygrał Listed o niespełna dwie długości przed Double Major, to odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze w gonitwie klasy drugiej na 2800 metrów. Wcześniej, trzy razy nie udawało mu się wygrać w wyścigach maiden. W ostatnim starcie stracił do Gallerista i Double Majora prawie 4 długości. Trenuje go Andre Fabre, a w siodle Bauyrzhan Murzabayev.

  Podliczane w tej gonitwie (kursy około 7:1) są też z nr 5 Harbour Wind (Nathaniel – Topaz Clear po Pivotal), którego z Irlandii przywiózł legendarny trener Dermot Weld oraz z nr 8 klacz Shembala (Cracksman – Shebella po Dubai Destination), trenowana przez Francisa Graffarda dla księcia Agi Khana.

  Ciekawym koniem jest ojciec Kahramana, francuskiej hodowli Shamalgan (po zwycięzcy 2000 Guineas Stakes – Footstepsinthesand, synu Giant’s Causeway’a), który był gwiazdą w Czechach, a później dobrze biegał także w Europie Zachodniej. W latach 2009-2011 był championem zarówno dwulatków, trzylatków, jak i koni starszych w Czechach. Początkowo biegał dla stajni Turan, a później zakupił go Ardak Amirkułow, po tym jak w treningu Aleksandra Szawujewa wygrał w Pradze Nagrodę Zimowego Faworyta na Derby, a następnie pojechał jako dwulatek do Francji i był trzeci w Prix Conde G3 na Longchamp.

  Urodzony w 2007 roku Shamalgan w sumie biegał aż 39 razy, wygrał 7 wyścigów i 400 tysięcy euro, był przede wszystkim świetnym milerem. Jako trzylatek w treningu Szawujewa dla Amirkułowa zajął 3 miejsce w klasyku, francuskim odpowiedniku 2000 Guineas Stakes, krótko za francuskim derbistą Lope de Vega i niezłym Dick Turpin, a pobił tak dobre konie jak Buzzword (niemiecki derbista dla stajni Godolphin), Zazou (niemiecki wicederbista, ojciec koni biegających w Polsce, w tym Don Zou i Latife) oraz czołowe obecnie reproduktory – Siyouni, Poet’s Voice i Rajsaman.

  Koń z Europy Wschodniej zrobił furorę we Francji tym występem, dostał rating 52,5. W Derby w Chantilly na 2100 m, wygranym przez Lope de Vega przed Planteurem, jednak nie zaistniał, był trzynasty i powoli wracał na krótsze dystanse. Był jeszcze drugi w Prix Eugene Adam G2 na 2000 m. Shamalgan wygrał jeden wyścig G1 – Premio Vittorio di Capua na 1600 m we Włoszech. W Niemczech wygrał prestiżowy wyścig G2 na milę – Oettingen-Rennen, we Francji Grand Prix de Bordeaux LR na 1900 m (najwyższy rating w Racing Post 116 funtów). Po Szawujewie miał jeszcze trzech trenerów – Nakkachdjiego, Demeaulte i Resułowa.

  Shamalgan. Fot. Haras de Montaigu/Zuzanna Lupa

  W latach 2014-2015 Shamalgan krył w Haras du Lion we Francji po 1800 euro, w 2017 roku w Czechach w stadninie Strelice, a od 2019 roku wrócił do Francji do Haras de Grandcamp, gdzie po niezłych wynikach jego potomstwa na francuskich torach, cena stanówki wzrosła z 3 do 4 tysięcy euro w latach 2021-2022. W tym roku krył w Haras de Montaigu już po 5 tys. euro.

  Z koni po Shamalganie najlepsza była Toskana Belle, trenowana przez Rogera Variana dla czołowego właściciela z Japonii, jakim jest Teruya Yoshida. Na 6 startów wygrała 3 wyścigi i ponad 370 tysięcy funtów (rating 109). Jej największym sukcesem było zwycięstwo w Preis der Diana, czyli w niemieckim Oaks. Zajęła też drugie miejsce w USA w Jockey Club Oaks Invitational Stakes G3 na 2200 m dla klaczy pod Lanfranco Dettorim.

  Nieźle biegał też Anima Rock (rating 106 funtów), który we Francji na siedem startów jako dwulatek wygrał dwa wyścigi i był drugi w Listed na 1200 m, a następnie został sprzedany do Kataru, gdzie wygrał sześć wyścigów i był drugi w miejscowej G2 na 1600 m. W Polsce po Shamalganie biegały trzy konie – Grande Plaine (wygrała dwa wyścigi), Notar i Madam Agnes.

  Synteza typów w mediach: 5-4-7-8

  W sobotę na Longchamp zostaną rozegrane trzy wyścigi G1, w tym jeden dla koni arabskich – Qatar Arabian Trophy des Juments dla czteroletnich klaczy na 2000 m. Oprócz tego czołówka stayerów wystartuje w słynnym Prix Cadran na 4000 m (300 tysięcy euro w puli nagród). Faworytami są, doświadczony Trueshan i Emily Dickinson, która miała też do końca zapis do Łuku, ale włodarze Coolmore i trener Aidan O’Brien zdecydowali, że tu będzie miała większe szanse.

  Trzecim wyścigiem G1 jest Qatar Prix de Royallieu na 2800 m dla trzyletnich i starszych klaczy (pula 300 tys. euro). Zdecydowaną faworytką jest czteroletnia Melo Melo. Pojedzie na niej Mickael Barzalona, pod którym ta klacz zajęła ostatnio drugie miejsce w prestiżowej Prix Vermeille, krótko za Warm Heart z Coolmore.

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Link do listy startowej z wyścigiem Kahramana:

  QATAR PRIX CHAUDENAY | France Galop (france-galop.com)

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Kahraman. Fot. Osarus

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły