More

  Świetny Goya Senora powalczy w handicapie. Wtorek w Trafonline

  Każdy śledzący, choćby pobieżnie, wyścigi konne z Francji, musi kojarzyć imię Goya Senora. Ten siedmioletni już wałach w przeszłości mierzył się z najlepszymi europejskimi stayerami. Wygrał m.in. Prix Kergorlay (G2), po której wystartował w jednej z najbardziej ekscytujących edycji słynnej Prix du Cadran (G1) – wygranej przez świetnego Kypriosa o 20 długości. Od tego czasu próbuje swoich sił na niższym poziomie, a dzisiaj wystartuje w handicapie na półtorej mili pod wagą 62,5 kg! Gonitwa z udziałem wałacha Goya Senora będzie najciekawszym wydarzeniem wyścigowego wtorku we Francji, ale nie można też zapominać o innych.

  Na antenie Trafonline.pl będzie można dzisiaj obejrzeć transmisję z trzech torów:  Fontainebleau, Saint-Cloud i Vincennes. Obejmujący 17 gonitw program wystartuje o 13:25, a zakończy się o 18:15.

  13:50 – Prix Val d’Or – handicap 2400 m

  Wydaje się, że dziennikarze w dzisiejszej prognozie poszli za głosem serca. W tzw. „syntezie prasy” na pierwszym miejscu widnieje Goya Senora (1). Klasa dzielnego wałacha nie podlega dyskusji, ale 62,5 kg na dystansie 2400m jest bardzo dużym obciążeniem i o wygraną raczej nie będzie łatwo. Ostatnio nieznacznie przegrał ze startującym tu Monsieur Xoo (3) przy takiej samej różnicy w wagach jak dzisiaj – 4 kg. Tym razem jednak oba te konie będą miały mocno podniesioną wagę: Goya Senora z 58,5 na 62,5, a Monsieur Xoo (3) z 54,5 na 58,5.

  Trzeci z liczonych przez dziennikarzy koni – Srifanelogreen (2) pokonał w analogicznym wyścigu Monsieur Xoo (3) na początku sierpnia o ok. 4,5 długości, niosąc 2,5 kg mniej od rywala. Tym razem poniesie 1,5 kg więcej, co po zsumowaniu daje 4 kg, a to, przynajmniej z „matematycznego” punktu widzenia, przechyla szalę na korzyść Monsieur Xoo (3).

  Podsumowując, z wyżej wymienionej trójki największe szanse wydaje się mieć Monsieur Xoo (3).

  Gdy jednak spojrzymy na prognozę ekspertów Equidii, zobaczymy inne konie. Najmocniej liczony jest niosący tylko 54,5 kg North Hunter (11), będący równocześnie czwartym wyborem dziennikarzy. Ośmiolatek jest w wyśmienitej formie, a ostatni wyścig, w którym był zamknięty i większość prostej finiszowej przegalopował „na hamulcach”, mógł tylko naładować jego akumulatory. Dzisiejsze warunki są dla niego sprzyjające, więc będzie naszym pierwszym wyborem.

  Liczona przez Equidię w drugiej kolejności Heliopolis (6) zasygnalizowała w ostatnim czasie powrót do optymalnej formy. Małym minusem przy niej będzie podniesienie handicapu po ostatniej wygranej, co sprawia, że zrównała się z najwyższym poziomem w karierze. To w wyścigach handicapowych nigdy nie jest okolicznością sprzyjającą.

  Trzeci wybór Equidii – Sunfast (10) mimo zajęcia odległej lokaty nie wypadł źle w pierwszym wyścigu po przerwie. Cały dystans galopował czwartym kołem, a na finiszu został jeszcze wzięty w kleszcze. Trener Yoann Bonnefoy wierzy, że tym razem wszystko złoży się lepiej, a jego pupil powalczy o premiowaną lokatę.

  Werdykt – konie niosące najwyższe wagi: Goya Senora (1), Srifanelogreen (2) i Monsieur Xoo (3) powinny być widoczne na premiowanych miejscach, ale pierwszeństwo przyznamy umiarkowanie obciążonym, mającym korzystne boksy startowe: Noth Hunt (11) i Sunfast (10).

  Prognoza Trafnews: North Hunter (11) – Sunfast (10) – Monsieur Xoo (3) – Goya Senora (1)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie – france-galop.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły