More

  Kaneshya i Good Gift pobiegną w środę w Chantilly, w Traf Online wysokie pule czwórek i kwinty

  Już w sobotę i niedzielę kolejne wyścigi na warszawskim Służewcu, a przed cały tydzień w Traf Online można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. W środę na torze Chantilly w Prix de Coye (conditions, 1900 metrów, godz. 13.25) wystartują dwa czteroletnie konie trenowane na Służewcu przez Krzysztofa Ziemiańskiego dla firmy Westminster – Kaneshya i Good Gift. W środę jest kumulacja w kwincie (gonitwy 6-10), w której wyjściowa pula wynosi 1848 zł. Można też grać dwie czwórki (godz. 13.50 i 17.55) z gwarantowanymi pulami 2477 zł. Dziś w ofercie Trafonline.pl jest 16 biegów z trzech francuskich torów: Chantilly i Croise-Laroche (gonitwy płaskie), oraz Enghien (kłusaki). Pierwszy wyścig z Francji w Traf Online o godz. 13.25, ostatni o 17.55.

  Kaneshya i Good Gift wyjdą do startu już w pierwszej transmitowanej przez Traf Online gonitwie – o godzinie 13.25 w Prix de Coye (conditions klasy drugiej, 1900 metrów, nawierzchnia PSF, czteroletnie i starsze konie, pula nagród 27 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia). Pobiegnie w tym wyścigu osiem koni, w tym cztery ze statusem black type. Good Gift – mimo że wymieniony w France Galop pomyłkowo czarną, pogrubioną czcionką – niestety tytułu black type jeszcze nie zdobył.

  Zdecydowanym faworytem tej gonitwy (poranny kurs około 1,7:1) jest z nr 4 pięcioletni Parchemin (Lope de Vega – Hint of Pink po Teofilo), trenowany przez Andre Fabre’a dla stajni Godolphin. W siodle Mickael Barzalona. To koń, który najlepiej biegał jako dwulatek i trzylatek, gdy wygrał dwie gonitwy Listed – Prix Isonomy na 1600 m w Deauville i Prix Ridgway na 2000 m na Longchamp.

  W wieku trzech lat był też piąty w French 2000 Guineas (dostał za ten start rating 50, najwyższy w karierze, obecnie ma 45), tylko około trzech długości za świetnym St Mark’s Basilica. W tym roku Parchemin na 6 startów wygrał jeden wyścig – w lutym w Chantilly właśnie na 1900 m i na nawierzchni PSF i też to było conditions klasy drugiej. Ostatnio był dwa razy drugi w gonitwach klasy pierwszej.

  Parchemin wygrywa wyścig w Chantilly na nawierzchni PSF. Fot. France Sire

  Oprócz Parchemina status black type mają trzy konie należące do niemieckich właścicieli – z nr 5 Reshabar, z nr 6 Quest The Moon i z nr 8 Narmada. Z koni trenera Ziemiańskiego zdecydowanie wyższe notowania (około 19:1) ma Kaneshya (Hunter’s Light – Thawraat po Cape Cross), na którym pojedzie Ioritz Mendizabal z wagą 57 kg. Good Gift (Territories – Guiana po Tiger Hill) poniesie pod uczniem Arthurem Vilchienem 57,5 kg. Wypłata za jego zwycięstwo była około południa bardzo wysoka – 55:1.

  Kaneshya, zwycięzca Nagrody Iwna 2022, trzeci w Derby na Służewcu, ma już przetarcie we Francji. 11 września na paryskim torze Saint-Cloud zajął pod Marie Velon ostatnie miejsce w Prix a Tempo, mocno obsadzonym wyścigu conditions klasy pierwszej na 2400 m dla czteroletnich i starszych koni. Pobiegło w tym wyścigu pięć koni ze statusem black type, w tym cztery które wygrywały gonitwy Pattern. Kaneshya był piątą grą w stawce siedmiu koni z kursem 13:1.

  Rating rywali wahał się od 39,5 do 49,5 w przypadku faworyta Kerteza (Intello – Distortion po Distorted Humor) z bardzo mocnej stajni Wertheimerów, trenowanego przez Fabre’a. W siodle Kertez miał championa dżokejów we Francji Maxime’a Guyona i zwyciężył, krótko po zaciętej walce. Kaneshya zajął ostatnie siódme miejsce, ze stratą trzech długości do przedostatniego Waldstara, choć tylko około pięciu długości do zwycięzcy. W końcówce gonitwy Velon złożyła już Kaneshyę, gdy widziała, że nie ma on szans na zajęcie płatnego miejsca.

  Kaneshya jako trzylatek wygrał nagrody Iwna i Kozienic (w Strzegomia zajął trzecie, a w Rulera czwarte miejsce), był trzeci w Derby na Służewcu. W Nagrodzie Westminster Freundschafstpreis uległ tylko innemu koniowi ze stajni Ziemiańskiego – Timemasterowi. W ostatnim występie w sezonie 2022 zajął trzecie miejsce w Nagrodzie Korabia za Gryphonem i Anatorem.

  W tym roku zajmował trzecie miejsca w nagrodach Widzowa i Prezesa Totalizatora Sportowego, w której Le Destrier ustanowił rekord toru na 2600 m (wcześniej był piąty w Golejewka). To był jeden z jego najlepszych wyścigów w karierze. Być może wpływ na niezbyt udany występ Kaneshyi w Paryżu miał fakt, że od 2 lipca nie biegał, był to jego pierwszy start za granicą, który odbył się po długiej podróży, do których nie był przyzwyczajony. Tym razem powinno być lepiej.

  Kaneshya wygrywa Nagrodę Iwna na Służewcu

  Ojciec Kaneshyi, wyhodowany w Darley – Hunter’s Light, syn znakomitego Dubawiego, biegał na średnich dystansach, wygrał Premio Roma G1 na 2000 m. Jako reproduktor spisuje się przeciętnie. Hunters Light wygrał 3 gonitwy G1 (ale nie topowe, tylko dwie w Emiratach Arabskich oraz właśnie Premio Roma we Włoszech) na dystansach 1800-2000 m, był siódmy w Dubai World Cup, wygranym przez Animal Kingdom, zarobił na torach 916 tysięcy funtów (rating 119).

  Matka ogiera Kaneshya – Thawraat została wyhodowana w stadninie Shadwell, ale biegała dla stajni Godolphin. Jest córką Cape Crossa, który dawał konie raczej na krócej, ale potrafił też spłodzić tak znakomite konie w dystansie jak Sea the Stars i Golden Horn, które wygrały angielskie Derby i Łuk na 2400 m. Thawraat była przeciętną sprinterką (rating 70 funtów, jako dwulatka druga na milę, jako trzylatka druga na 1400 m), a jej matka, córka znakomitego Giant’s Causeway – Raaya, nie biegała.

  Drugi z czterolatków trenowanych dla firmy Westminster przez Ziemiańskiego – Good Gift jako trzylatek wygrał trzy wyścigi i był drugi w nagrodach Przedświta i Zamknięcia Sezonu. Ten pięknie zbudowany ogier sygnalizował ogromny potencjał, ale w ubiegłym sezonie nie potrafił go udowodnić na poziomie pozagrupowym.

  W tym sezonie poprawił i po zwycięstwie na wiosnę w gonitwie grupowej, w czerwcu odniósł życiowy sukces, biorąc pod Martinem Srnecem Nagrodę Widzowa na 2400 m. Później jednak nie potwierdził wysokiej formy – zajął dziewiąte miejsce w Nagrodzie Prezesa TS i szóste w Nagrodzie Kozienic. Od tamtej pory nie biegał i można się obawiać o jego aktualną dyspozycję, zwłaszcza na nowym terenie i po podróży.

  Good Gift

  Wyhodowany w stadninie Darley szejka Mohammeda ojciec Good Gifta – Territories (Invincible Spirit – Taranto po Machiavellian) był znakomitym koniem wyścigowym. W treningu słynnego Andre Fabre’a brał udział w trzynastu wyścigach (trzy razy zwyciężył) i zarobił w nich dla stajni Godolphin 702 tysiące euro. Specjalizował się w dystansach 1400-1600 m. Jego najwyższy rating w karierze to 119 funtów.

  Był bardzo dobrym dwulatkiem, w Grand Criterium (G1 – 1400m) finiszował trzeci, ale po uznaniu protestu został przesunięty na drugą pozycję. Pierwszy na celowniku Gleneagles (syn Galileo, wyhodowany w Coolmore) za crossing spadł ostatecznie na trzecie miejsce, a zwycięzcą został Full Mast.

  Territories trzylatkiem zaczął starty od zwycięstwa w kwietniu w Prix de Fontainebleau G3 na 1600 m na Longchamp. Na początku maja miał szansę pokonać Gleneaglesa w klasyku 2000 Guineas Stakes w Newmarket, ale okazał się od niego słabszy o nieco ponad dwie długości i stajnia Godolphin musiała zadowolić się drugim miejscem. 12 lipca Territories wygrał prestiżowy wyścig Prix Jean Prat (G1 – 1600 m) w Chantilly i była to jego ostatnia wygrana w karierze.

  Najwyższy rating (119) dostał jednak za kolejną gonitwę. 16 września zajął drugie miejsce w Prix Jacques le Marois G1 na 1600 m, w którym w roli faworyta przegrał o 1,5 długości z Esoterique. W Queen Elizabeth II Stakes G1 w Ascot na 1600 m był dopiero siódmy, choć do zwycięskiego Solow stracił tylko 3,5 długości. Jako czterolatek spuścił z tonu, zajmował miejsca od 3 do 6 w gonitwach G3.

  Od 2017 roku Territories jest reproduktorem w Dalham Hall Stud (oddział Darley) w Wielkiej Brytanii (krył też w drugiej połowie roku w oddziale Darley w Australii) i ma wysokie notowania. Pierwsze cztery lata stanówka nim kosztowała 12 tysięcy funtów, a przez ostatnie trzy sezony (łącznie z 2023) – 10 tysięcy.

  Jego przychówek ściga się od 2020 roku i – jak na taką cenę stanówki – konie po nim biegają świetnie. Już szóstka z nich osiągnęła rating powyżej 115 funtów. Najwyżej oceniony został Aldaary (119), który jako czterolatek łatwo wygrał wyścig Listed na 1400 metrów – Spring Trophy w Haydock. Syn Territories – Hoo Ya Mal, od matki po Montjeu, był drugi w angielskim Derby 2022 (rating 118 funtów), 2,5 długości za Desert Crown (a pobił przyszłego irlandzkiego derbistę Westovera), mimo kursu na zwycięstwo aż 150:1!

  Bardzo dobrze biegałą także klacz Rougir (116 funtów) od matki po ogierze Elusive City. Ścigała się 21 razy i zarobiła już ponad milion dolarów. We Francji wygrała między innymi Prix de l’Opera Longines (G1 – 2000 m). W grudniu 2021 roku została sprzedana na aukcji w Deauville do USA za 3 miliony dolarów. W Stanach Zjednoczonych też wygrała wyścig G1 – E.P. Taylor Stakes na 2000 m.

  Territories

  W Polsce najlepszym koniem po Territories był ogier Clyde (Territories – Clariyn po Acclamation), zwycięzca najbardziej prestiżowej gonitwy na Służewcu dla dwulatków – Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Clyde w pierwszym swoim starcie na wiosnę 2023 zajął drugie miejsce za Shamadramem w Nagrodzie Strzegomia, a 13 maja wygrał w wielkim stylu klasyk – Nagrodę Westminster Rulera na 1600 metrów. Od Derby biegał słabiej.

  Synteza typów w mediach: 4-6-5-1

  W środę w Chantilly pobiegł już o godz. 11.45 trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów dla Cemila Durana dwuletni Colt Pilot (Cloth of Stars – Cape Talks po Cape Cross). Zajął pod Ludovicem Boisseau szóste miejsce na osiem koni w Prix du Jeu de l’Oie, wyścigu conditions na 1800 metrów.

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  W czwartek w Chantilly (godzina 17.20) w gonitwie sprzedażowej klasy trzeciej na 1600 metrów wystartuje znany z sukcesów na Służewcu Matt Machine, którego teraz dla firmy Westminster trenuje w Czechach Vaclav Luka.

  Zwycięzca tegorocznej Nagrody Iwna na Służewcu, czwarty w polskim Derby Manwhataman, w sobotę po raz pierwszy wystartował we Francji w barwach nowego właściciela i u nowej trenerki (został zakupiony za 24 236 euro 11 września po gonitwie sprzedażowej na torze Saint-Cloud, w której zajął drugie miejsce). W Chantilly w Prix le Fabuleux LR na 1800 metrów pod Ludovicem Boisseau zajął siódme miejsce (ostatnie).

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Kaneshya

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły