More

  Kwinta w czwartek została trafiona, dziś w Traf Online czwórki z wysokimi pulami

  W sobotę i niedzielę na warszawskim Służewcu zostanie rozegranych aż 20 gonitw, a przed cały tydzień w Traf Online można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. W czwartek została trafiona kwinta, w której była kumulacja. Wypłata wyniosła 2253 zł. W piątek jest przewidziana jedna kwinta (gonitwy 13-17) z gwarantowaną pulą 1555 zł. Można też grać cztery czwórki (godz. 14.32, 17.10, 17.45 i 18.20) z gwarantowanymi pulami 2455 zł. Dziś w ofercie Trafonline.pl jest 17 biegów z trzech francuskich torów: Compiegne (gonitwy płaskie), Toulouse (płaskie i płotowe) oraz Lyon-Parilly (kłusaki). Pierwszy wyścig z Francji w Traf Online o godz. 13.22, ostatni o 18.20.

  W czwartek na torze Chantilly w sprzedażowej gonitwie Prix de Chaumont na dystansie 1600 metrów dla czteroletnich i starszych koni (nawierzchnia PSF, pula nagród 19 tysięcy euro) wystartował czteroletni Matt Machine (Outstrip – Peace Fonic po Zafonic), który w latach 2021-2022 odnosił duże sukcesy na Służewcu, a obecnie jest trenowany dla firmy Westminster w Czechach przez Vaclava Lukę. Zajął w stawce czternastu koni szóste miejsce, jednak Clement Lecoeuvre słabo go przeprowadził, dał się zamknąć przy kanacie. Matt Machine został wystawiony do sprzedaży za 24 tysiące euro, ale nie był licytowany.

  Jedną z gonitw, w których jest dziś gwarantowana pula czwórki – 2455 zł, będzie o godzinie 17.45 na torze w Compiegne – Prix de Vieux Moulin, handicap divise klasy trzeciej na dystansie 1400 metrów dla czteroletnich i starszych koni (pula nagród 23 tysiące euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 12 koni, Blue Falcon z nr 6 i Paint It Black z nr 9 zostały wycofane.

  W porannych notowaniach umiarkowanym faworytem (kurs około 4,5:1) był z nr 5 King Hartwood (Motivator – Sargasses po Kingsalsa), na którym pojedzie znakomity Mickael Barzalona. Siedmioletni wałach biegał już 72 razy, wygrał 6 wyścigów i z premiami ponad 203 tysiące euro. W tym roku jest niezwykle intensywnie eksploatowany, bo będzie to już jego szesnasty start. Dwa z tych wyścigów wygrał, a formę trzyma, bo w ostatnim starcie 10 września był pod Barzaloną drugi na Longchamp w handicapie klasy trzeciej na 1500 m, mimo że niósł aż 60,5 kg (dziś 58 kg).

  Jego ojciec Motivator, syn wybitnego na torze i w hodowli Montjeu, był europejskim czempionem w roku 2005. Wygrał angielskie Derby i 1,2 miliona funtów. Motivator, oprócz Derby, wygrał jeszcze Dante Stakes i Racing Post Trophy G1. Dał siedem koni z ratingiem powyżej 115 funtów, w tym klacz Treve ocenioną na 131 funtów, która w 2013 roku aż o 5 długości wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego (zwyciężyła w tej gonitwie także w sezonie 2014). Mieliśmy także po nim trzeciego we francuskim Derby Sky Huntera, zwyciężczynię Prix de l’Opera Ridasiynę, czy drugiego w irlandzkim St. Leger Hamisha.

  Z synów Motivatora w naszym kraju bardzo dobrze biega w treningu Wojciecha Olkowskiego Anator, który jako trzylatek wygrał nagrody Strzegomia i Iwna, zajął również trzecie miejsce w Derby w 2021 roku. W tym sezonie Anator ustanowił rekord toru na Służewcu na 2000 metrów, a w dniu Wielkiej Warszawskiej wygrał Nagrodę Mosznej.

  Syn Motivatora Anator (w środku) wygrywa Nagrodę Mosznej

  Za najgroźniejszą rywalkę King Hartwooda uznawana jest (kurs około 5,5:1) z nr 1 On The Edge (George Vancouver – Life of Risks po Take Risks), na której Eddy Hardouin pojedzie z najwyższą wagą w polu 60 kg. Ta siedmioletnia klacz ma na koncie 65 startów, z tego aż 10 zwycięskich, zarobiła na torze ponad 218 tysięcy euro. 24 lipca wygrała w Compiegne pod Stephanem Pasquierem handicap klasy trzeciej na 1600 m, w ostatnim starcie była piąta 14 września w Fontainebleau w podobnym handicapie na milę.

  Wśród liczonych koni (kurs około 8:1) jest też z nr 2 Ocean (Exosphere – Tevara po Compton Place), który też poniesie 60 kg, a pojedzie na nim właśnie Pasquier. Ten pięciolatek jest jednym z dwóch koni w tej stawce, które mają status black type, oprócz Domagnano (nr 8). Na 24 starty Ocean wygrał 5 wyścigów i 164 tysiące euro. Jest w formie, bo 3 i 10 września zajmował drugie i pierwsze miejsce w handicapach na Longchamp na 1800 i 1500 m, a niedawno był szósty w Craon na 1300 m.

  Swoich zwolenników będzie też miała (kurs 11:1) czteroletnia Dzarina (Zarak – Uta po Shirocco), na której pojedzie czempion dżokejów Maxime Guyon. To klacz o długodystansowym rodowodzie, która na 16 startów wygrała jeden wyścig, jako trzylatka na 1950 m. Nigdy wcześniej nie biegała na tak krótkim dystansie jak dziś (1400 m), więc trzeba ostrożnie podejść do oceny jej szans.

  Natomiast trzeba uważać na konie z niższymi wagami (56 kg), które w ostatnim czasie zwyciężały i są w formie. To z nr 13 (kurs 8:1) pięcioletnia klacz Skade (Wootton Bassett – Kyurem po Verglas) i z nr 14 (kurs 24:1) dziewięcioletni już wałach Ultimate Fight (Muhaymin – Fantastica po Big Shuffle), którego trenerem i właścicielem jest Zdeno Koplik.

  Synteza typów w mediach: 1-2-4-5

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym King Hartwood. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły