More

  W piątek aukcja w Deauville, wyścigi w Clairefontaine i wysokie pule czwórek w Traf Online

  W sobotę na warszawskim Służewcu nagrody Korabia i Porównawcza, w niedzielę Crystal Cup we Wrocławiu, a przez cały tydzień w Traf Online można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. W Deauville trwa aukcja roczniaków firmy Arqana, w tym tygodniu zostało zakupionych już kilkanaście koni do Polski. W czwartek wyścigi odbywały się właśnie w Deauville, a dziś konie ścigają się w położonym dosłownie obok Clairefontaine. W piątek w Traf Online przewidziane są dwie kwinty (gonitwy 6-10 i 11-15) z gwarantowanymi pulami 1555 zł. Można też grać dwie czwórki (godz. 15.42 i 17.27) z gwarantowanymi pulami 2555 zł. Dziś w ofercie Trafonline.pl jest 17 biegów (pierwszy o godz. 13.22, ostatni o 18.20) z trzech francuskich torów: Clairefontaine (gonitwy płaskie), Auteuil (płotowe i przeszkodowe) oraz Pont de Vivaux (kłusaki).

  Trenowany w ośrodku w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla Cemila Durana Kahraman (Shamalgan – Teporis po Bachelor Duke) wystartował w czwartek w Deauville w Prix Vulcain LR na 2500 m, wyścigu dla trzylatków z pulą nagród 55 tysięcy euro. Pod Tonym Piccone zajął dobre piąte miejsce w stawce ośmiu koni (zarobił dla właściciela 2750 euro plus 1980 euro premii za francuski rodowód), pokonując dwa ze statusem black type. Koń trenowany przez Polaków był ostatnią grą (kurs aż 59:1), ale sprawił przyjemną niespodziankę.

  Jednym z wyścigów objętych w piątek w Traf Online zakładem czwórki (pula gwarantowana 2555 zł) będzie o godzinie 15.42 w Clairefontaine – Prix du Lieu Bill, handicap divise na 2200 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 23 tysiące euro (w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje aż 18 koni.

  W porannych notowaniach najmocniej liczonym koniem (kurs 4,3:1) był z nr 4 Athineos (Rajsaman – Allegria po Verglas), na którym pojedzie czołowa amazonka we Francji Marie Velon, dzięki uldze wagi czteroletni wałach poniesie nie 59,5, ale 58 kg. Koń trenowany przez Sebastiena Jesusa jest hodowli i własności Greka Athanase Poulopoulosa, dla którego w trzynastu startach wygrał dwa wyścigi i prawie 50 tysięcy euro. Athineos jest w formie. W ostatnich dwóch startach zajmował trzecie i drugie miejsce w handicapach klasy trzeciej na 2400 m na torach Clairefontaine i Saint-Cloud.

  Mocno liczona (4,8:1) jest też z nr 1 jego siostra po mieczu Henouville (Rajsaman – Heaven’s Cause po Giant’s Causeway), trenowana przez Francisa Monforta dla miliardera Gerarda Augustin-Normanda. Henouville poniesie najwyższą wagę w polu (60 kg), ale ma za to w siodle czempiona dżokejów Maxime’a Guyona. Pięciolatka biegała 23 razy, wygrała jeden wyścig (dwa lata temu na Longchamp na milę) i 78 tysięcy euro. 30 września była trzecia w Angers w hanicapie klasy czwartej na 2300 m.

  Trzecim z faworyzowanych koni po Rajsamanie w tym wyścigu jest z nr 8 (kurs 10:1) Inca Man (Rajsaman – Aztec Queen po Holy Roman Emperor), na którym pojedzie kolejna ze zdolnych amazonek Delphine Santiago z wagą 57,5 kg. Sześcioletni Inca Man jest współwłasności Augustin-Normanda z trenerką Stephanie Nigge. Na 41 startów Inca Man wygrał 5 wyścigów i ponad 150 tysięcy euro. Ostatnio biegał w czerwcu i zwyciężył w Argentan w handicapie klasy czwartej na 2100 m, właśnie pod Santiago.

  Rajsaman. Fot. stallionguide.com

  Ich ojciec Rajsaman (Linamix – Rose Quartz po Lammtarra) został wyhodowany w stadninie księcia Agi Khana, a największy sukces osiągnął jako czterolatek, wygrywając dwie gonitwy G2 na milę – Prix du Muguet i Prix Daniel Wildenstein. Spłodził tylko jednego konia bardzo wysokiej klasy, był nim Brametot (rating 121 funtów), francuski derbista z 2017 roku, obecnie reproduktor.

  W Polsce biegało 9 koni po Rajsamanie, z których 5 zwyciężało, ale na poziomie grupowym, z wyjątkiem Un Beso, który wygrał 4 wyścigi (i prawie 100 tysięcy złotych), w tym jako dwulatek Nagrodę Nemana. Poza nim wygrywały: San Marino, Mobecq, Bertrimont, Fly des Tresnieres.

  Wśród kandydatów do miejsca w czwórce (kurs 12:1) jest z nr 3 Rue Jonas (Dariyan – Tauranga po Gold Away), na której pojedzie utalentowany młody dżokej Alexis Pouchin z dość wysoką jednak wagą 59,5 kg. Ta pięciolatka na 43 starty wygrała trzy wyścigi i 110 tysięcy euro. Ostatni raz zwyciężyła 4 sierpnia właśnie w Clairefontaine w handicapie klasy trzeciej na nieco dłuższym dystansie 2400 m, też pod Pouchinem.

  Jej ojciec Dariyan (po francuskim derbiście Shamardalu) biegał dla Aga Khana 13 razy, wygrał 4 wyścigi i 764 tysiące euro (rating 118 funtów). Był raczej średniodystansowcem, ale radził sobie z dystansem 2400 m. Zwyciężył jako trzylatek w Prix Eugene Adam G2 na 2000 m i jako czterolatek w Prix Ganay G1 na 2100 m. Był też drugi w Prix d’Ispahan G1 na 1800 m i trzeci w Hong Kong Vase G1 na 2400 m.

  Zaczął kryć we Francji w 2017 roku w Haras de Bonneval po 8 tysięcy euro, w 2022 roku cena stanówki nim spadła do 5 tysięcy i na tym samym poziomie jest w tym roku. Spośród koni po nim tylko dwa osiągnęły rating powyżej 100 funtów.

  W Polsce po Dariyanie biegało 8 koni, z których 6 zwyciężało – Young Thomas, Kuri, Senlis, Dariyangel, Dom Francisco i Arctican Wind. Young Thomasa wygrał nagrody Rulera i Iwna (łeb w łeb z Anatorem). Senlis po wygraniu Nagrody Mokotowskiej w sezonie 2022 jako dwulatek, był zimowym faworytem na tegoroczne Derby i zajął w tym wyścigu drugie miejsce. W sobotę wystartuje w Nagrodzie Korabia z szansami na zwycięstwo.

  Syn Dariyana Senlis wygrywa pod Bolotem Kalysbekiem Nagrodę Mokotowską

  Jeśli ktoś szuka niespodzianek to do rozważenia jest kilka koni, przedstawimy dwa z nich. Z nr 13 (kurs 21:1) pobiegnie Motorsport (Motivator – Monarquia po Danehill Dancer) pod Aurelienem Lemaitrem z umiarkowaną wagą 57 kg. ten ośmioletni wałach biegał w tym roku tylko raz – 1 pażdziernika był jedenasty w Strasbourgu i może mocno poprawić. W karierze na 39 startów wygrał 5 wyścigów i ponad 100 tysięcy euro.

  Jego ojciec Motivator, syn wybitnego na torze i w hodowli Montjeu, był europejskim czempionem w roku 2005. Wygrał angielskie Derby i 1,2 miliona funtów. Motivator, oprócz Derby, wygrał jeszcze Dante Stakes i Racing Post Trophy G1. Dał siedem koni z ratingiem powyżej 115 funtów, w tym klacz Treve ocenioną na 131 funtów, która w 2013 roku aż o 5 długości wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego (zwyciężyła w tej gonitwie także w sezonie 2014). Mieliśmy także po nim trzeciego we francuskim Derby Sky Huntera, zwyciężczynię Prix de l’Opera Ridasiynę, czy drugiego w irlandzkim St. Leger Hamisha.

  Z synów Motivatora w naszym kraju bardzo dobrze biega w treningu Wojciecha Olkowskiego Anator, który jako trzylatek wygrał nagrody Strzegomia i Iwna, zajął również trzecie miejsce w Derby w 2021 roku. W tym sezonie Anator ustanowił rekord toru na Służewcu na 2000 metrów, a w dniu Wielkiej Warszawskiej wygrał Nagrodę Mosznej.

  Pariotycznie można śledzić występ konia z nr 12 (kurs 50:1) Perrou (Brametot – Pride Dancer po Fasliyev), którego właścicielem jest mający polskie korzenie Anthony Gabryszewski. Ten czteroletni wałach wygrał już w tym roku dwa handicapy klasy trzeciej (1900 i 2000 m) w Cagnes-sur-Mer i Chantilly, ale było to na nawierzchni PSF, dzisiejszy wyścig w Clairefontaine jest na trawie.

  Synteza typów w mediach: 4-1-3-13

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Henouville. Fot. turf-fr.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły