More

  Jenny of Success odniosła swój drugi sukces w Hanowerze i na tym kończy sezon 2023

  Trenowana przez Wiaczesława Szymczuka czteroletnia Jenny of Success (Rio de la Plata – Secret of Success po Johannesburg) 17 września w stawce dziewięciu koni zwyciężyła w Hanowerze w Kurd v. Lenthe – Erinnerungsrennen na 1400 metrów (Ausgleich II C, pula nagród 13 tysięcy euro). W niedzielę 22 października, ponownie na 1400 m w Hanowerze i ponownie pod Thore Hammerem-Hansenem, zajęła drugie miejsce, tym razem w gonitwie o jedną kategorię wyższej – Mr Hollywood-Oberhof-Cup (Ausgleich I B, pula nagród 17 tysięcy euro).

  W stawce ośmiu koni Jenny of Success miała jeden z najniższych handicapów, ale była przez graczy i media dosyć mocno liczona, bo nie dość, że w debiucie w Niemczech zwyciężyła, to tym razem niosła też bardzo korzystną wagę – 53 kg, a poprzednio w Hanowerze 59 kg. Miała też w siodle jeźdźca, który już ją poznał i potrafił skutecznie przeprowadzić.

  Jenny of Success 17 września 2023 roku wygrywa gonitwę w Hanowerze. Fot. galopponline.de

  Klacz ze Służewca była początkowo pierwszą grą, później przy wyrównanej stawce i kursach spadła aż na piąte miejsce, ale ostatecznie tuż przed startem była koniem nr 2 totalizatorze z kursem 5,6:1. Umiarkowanym faworytem (4,8:1) był siedmioletni wałach Vicente, który w poprzednim starciu z Jenny kończył trzeci, nieco ponad dwie długości za nią. Wówczas niósł jednak 3,5 kg więcej (62,5 kg), teraz o kilogram mniej (52 kg).

  Jenny tradycyjnie, w swoim stylu, poprowadziła wyścig po grząskiej bieżni. Do połowy prostej dzielnie odpierała ataki, ale wtedy skutecznie zaatakował właśnie Vicente pod Maximem Pecheurem i wygrał łatwo o prawie 5 długości. Klacz z Polski pewnie obroniła drugie miejsce, 1,5 długości za nią kończył Mister Applebee, a długość za nim finiszował Tarkhan (miał podobne notowania, 5,8:1), zwycięzca Nagrody Mosznej na Służewcu w sezonie 2022. Czas gonitwy na 1400 – 1 min 31 s. Po niedzielnym wyścigu Jenny dostała od Niemców jeden kilogram więcej w handicapie – jej GAG podskoczył z 80 do 81 kg.

  Jenny podczas spaceru z Karoliną Kamińską na torze w Hanowerze. Fot. Stajnia Heca

  Jenny zarobiła w tym wyścigu dla swoich właścicieli 3400 euro, a w zwycięskim starcie w Hanowerze 6500 euro. Na Służewcu biegała dotychczas 15 razy, wygrała 6 wyścigów i ponad 200 tysięcy złotych. Klacz należy do grupy właścicieli: M. i S.Borys, K.Kamińska, J.Kostera – Cybersecurity, M.Kostera, S.Skowrońska-Kostera, A.Tokarska-Sommer, W.Sommer. Jenny of Success 14 listopada 2020 roku została zakupiona na aukcji roczniaków firmy Arqana w Deauville za zaledwie 2000 euro.

  Rozważany był jeszcze przez trenera i właścicieli start Jenny of Success w tym roku w gonitwie Listed we Francji, ostatecznie zapadła jednak decyzja, że to był jej ostatni występ w tym sezonie, ale kibice mogą liczyć, że dzielna klacz pozostanie w treningu. – Jenny na ten rok już zakończyła starty. Czuje się bardzo dobrze. Rozmawiałam z dżokejem i za rok lepiej zaplanujemy jej starty. Będziemy próbować uzyskać status black type – poinformowała nas współwłaścicielka klaczy Karolina Kamińska, pod której opieką Jenny wyjechała dwa razy do Niemiec.

  Jenny z optymizmem patrzy w przyszłość. Fot. Stajnia Heca

  W obu gonitwach w Hanowerze na Jenny of Success jechał Thore Hammer-Hansen, 24-letni dżokej, który urodził się w Niemczech, ale jego rodzice pochodzą z Danii. Ojciec, Lennart Hammer-Hansen, wygrał ponad 1000 gonitw w Skandynawii i Hong Kongu. W latach 90-tych Wiaczesław Szymczuk miał okazję jeździć z nim w wyścigach.

  Jenny już relaksuje się na padoku w Zalesiu Górnym pod Warszawą, gdzie mieszkają Karolina Kamińska i Wiaczesław Szymczuk. 22 lutego tego roku urodził się tam pierwszy źrebak hodowli Kamińskiej. Klaczka, która została nazwana Holly Dolly. To rzadki przypadek, bo jej hodowczyni wygrywała wyścigi jako jeździec zarówno na ojcu (Umberto Caro) jak i na matce (Harley Wings) młodej klaczki. Niestety, Holly Dolly prawdopodobnie nie będzie mogła startować w wyścigach. Doszło bowiem do nieszczęśliwego wypadku i klaczka w boksie złamała nogę, jest w trakcie rekonwalescencji.

  Jenny już na padoku w Zalesiu Górnym. Fot. Stajnia Heca

  Jenny of Success miała trzy bardzo udane starty jako dwulatka. Wygrała dwa, a w zasadzie to trzy wyścigi, bo w Nagrodzie Cardei minęła celownik jako pierwsza, ale została przesunięta na drugie miejsce za przeszkadzanie Dakini. Zakończyła starty w 2021 roku pięknym zwycięstwem w Nagrodzie Upsali dla klaczy.

  Jako trzylatka Jenny of Success wygrała klasyczną Nagrodę Wiosenną, prowadząc od startu do celownika i zabrała wtedy status niepokonanej championce dwulatków Moonu. W Nagrodzie Soliny było dla niej za daleko na 2200 metrów, zajęła piąte miejsce. W ubiegłym sezonie ta niezwykle waleczna klacz wygrała jednak Nagrodę Syreny na 1400 m i Criterium na 1300 m.

  W tym roku słabiej wypadła w Nagrodzie Jaroszówki i Memoriale Jurjewicza, ale była druga w Nagrodzie Haracza i ponownie zwyciężyła w Nagrodzie Syreny. 27 sierpnia – w ostatnim starcie przed pierwszym wyjazdem do Niemiec – była trzecia w Nagrodzie Deer Leapa pod wagą 64 kg.

  Jenny w walce z Timemasterem

  Jenny of Success jest córką ogiera Rio de la Plata (po Rahy, synu Blushing Grooma), który był znakomitym milerem, ale wygrał też Premio Roma G1 na 2000 m. Na 30 startów wygrał dla stajni Godolphin 8 wyścigów (z tego 5 Pattern) i 923 tysiące funtów. Oprócz Premio Roma zwyciężył w dwóch innych gonitwach G1 – Prix Jean Luc Lagardere na 1400 m na Longchamp i Premio Vittorio di Capua na 1600 m w Mediolanie. Był też drugi w francuskim klasyku 2000 Guineas (rating 119 funtów).

  Zaczynał krycie w 2013 roku we francuskim oddziale Darley – Haras du Logis od 7 tysięcy euro, w 2022 roku cena stanówki wynosiła 2500 euro. 11 koni po nim uzyskało rating od 100 funtów wzwyż (najwięcej 111), są to głównie konie na sprinty i milę, czasem do 2000 m.

  W Polsce biegały po Rio de la Plata 4 konie i wszystkie wygrywały. Najlepsza, poza Jenny, była sprinterka/milerka Seririo, która wygrała 5 wyścigów na 16 startów, była druga w Wiosennej za Inter Royal Lady, trzecia w Soliny i siódma w Oaks (2400 m to było dla niej zdecydowanie za daleko). Dwa wyścigi wygrał Silver Bee, który był trzeci w Rulera i Przedświta, drugi w Pink Pearla i 10 w Derby (znów za daleko). Dwa wyścigi wygrał Rio de Cerisy.

  Jenny of Success należy do licznego syndykatu właścicieli

  Matka Jenny of Success (z rzadkiej rodziny A15) – Secret of Success (po szybkim, świetnym jako dwulatku Johannesburgu, synu Hennessy) biegała tylko 4 razy, ale wygrała dwa wyścigi w Anglii jako trzylatka na 1000 i 1200 m (rating tylko 66 funtów). Babka Jenny of Success – Live Life była niezłą klaczą wyścigową, wygrała 3 wyścigi i 276 tysięcy dolarów, była druga w G2 i trzecia w G1 w USA.

  Z tej odnogi rodziny A15 wywodzą się dwa wybitne na torze i w hodowli konie. Pierwszy z nich to Slickly (po Linamix), który wygrał cztery gonitwy G1, w tym kultową Grand Prix de Paris na 2400 m. Z kolei Siyouni zwyciężył w Prix Jean-Luc Lagardere G1, a później został championem reproduktorów we Francji.

  Link do wyniku wyścigu Jenny of Success:

  Mr Hollywood-Oberhof-Cup, Hannover 22.10.2023 – Deutscher Galopp (deutscher-galopp.de)

  Wideo z wyścigu w Hanowerze na stronie Stajni Heca:

  (20+) Facebook

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły