More

  Kumulacja w tripli oraz start czeskiego asa Ponntosa w G3 w Chantilly w piątek w Traf Online

  Już w ten weekend na warszawskim Służewcu kolejne wyścigi – w niedzielę w Nagrodzie Mokotowskiej zostanie wyłoniony zimowy faworyt na Derby 2024. Czekając na te wydarzenia w Traf Online można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. Dziś w Chantilly w gonitwie G3 wystartuje trenowany w Czechach Ponntos, który wygrywał już we Francji wyścig tej rangi pod samym Lanfranco Dettorim, osiągał też przyzwoite wyniki w gonitwach G1 w Ascot i na Longchamp. W piątek już od pierwszej gonitwy w Traf Online mamy kumulację w tripli, w której wyjściowa pula wynosi ponad 700 zł. W piątek przewidziane są dwie kwinty (gonitwy 3-7 i 8-12) z gwarantowanymi pulami 1555 zł. Można też grać dwie czwórki (godz. 17.19 i 17.37) z gwarantowanymi pulami 2555 zł. Dziś w ofercie Trafonline.pl jest 12 biegów (pierwszy o godz. 14.59, ostatni o 18.12) z trzech francuskich torów: Chantilly i Angers (gonitwy płaskie), oraz Fontainebleau (płotowe i przeszkodowe) oraz Toulouse (kłusaki).

  Jedna z czwórek z pulą gwarantowaną 2555 złotych będzie dziś w sprinterskim wyścigu dla trzyletnich i starszych koni na torze Chantilly o godzinie 17.37 – Prix de Seine-et-Oise G3 na 1200 m z pulą nagród 80 tysięcy euro (w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje aż 14 koni.

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 4:1) był z nr 1 siedmioletni wałach Coeur de Pierre (Zanzibari – Twilight Tear po Rock of Gibraltar), na którym pojedzie Tony Piccone z wagą 58 kg. Wychowanek renomowanej stadniny Haras de Grandcamp ma we Francji rating 50. Biegał w karierze 25 razy, wygrał 7 wyścigów i z premiami ponad 460 tysięcy euro. W swoim ostatnim starcie 10 września zwyciężył na Longchamp w Qatar Prix du Pettit Couvert G3 na dystansie 1000 m. Także jechał na nim Piccone.

  Coeur de Pierre ograł wtedy tylko o łeb pięcioletniego ogiera Ponntos (Power – Blessing Box po Bahamian Bounty), który jest trenowany w Czechach przez Miroslava Nieslanika dla Evy Nieslanikovej. Niezrozumiałe w tej sytuacji były notowania w ciągu dnia Ponntosa na dzisiejszy wyścig w Chantilly, bo kurs na niego wynosił nawet ponad 90:1, choć w godzinach popołudniowych już 50:1 i pewnie jeszcze będzie się zmieniał.

  Tym bardziej, że w swoim ostatnim starcie as Nieslaników startował w dniu Łuku Triumfalnego w Prix de l’Abbaye de Longchamp Longines G1 na 1000 m. Zajął co prawda pod Bauyrzhanem Murzabayevem dziesiąte miejsce, ale w mocnej stawce osiemnastu koni, a do zwycięskiej znakomitej klaczy Highfield Princess (Night of Thunder – Pure Illusion po Danehill) z Anglii stracił tylko 3,5 długości.

  Kazach Murzabayev, czterokrotny champion dżokejów w Niemczech (w latach 2019-2022), od tego roku jeździł w stajni słynnego francuskiego trenera Andre Fabre’a. Na 520 jazd wygrał 60 wyścigów, co daje mu osiemnaste miejsce w klasyfikacji jeźdźców. W ostatnich dniach napłynęła jednak informacja, że na sezon 2024 Murzabayev wraca do Niemiec – będzie jeździł w stajni trenera Petera Schiergena.

  Ponntos zajmuje trzecie miejsce na torze Fontainebleau. Fot. dostihy.fitmin.cz

  Ponntos w całej karierze zarobił ponad 122 tysiące funtów. We Francji ma handicap 49,5, a jego angielski rating to 116. Dostał go za zwycięstwo w maju 2022 roku na Longchamp w wyścigu Prix de Saint-Georges G3 na 1000 m pod Lanfranco Dettorim. W ubiegłym sezonie startował też podczas Royal Ascot (był trzynasty na 16 koni w King’s Stand G1 na 1000 m pod Tomasem Lukaskiem) i w dniu Łuku Triumfalnego (siódmy na 18 koni w Prix de l’Abbaye de Longchamp Longines G1 na 1000 m).

  W tym roku od stycznia do marca Ponntos trzy razy biegał na torze Meydan w Dubaju pod włoskim dżokejem Antonio Fresu, który w 2024 roku wygrał Wielką Warszawską na Greek Sphere, trenowanej przez Andrzeja Walickiego dla Ukraińców z Millennium Stud. Był trzeci w gonitwie Listed na 1000 m, dziesiąty w G2 na tym samym dystansie i siódmy w G3 na 1200 m.

  Latem tego roku Ponntos podjął dwa trudne wyzwania w gonitwach G2 na 1000 metrów we Francji oraz w Anglii i wypadł w nich przyzwoicie, choć nie zajął płatnych miejsc. W czerwcu zajął ósme miejsce w Chantilly w Prix du Gros-Chene, ponad 5 długości za zwycięskim Game Run. 4 sierpnia w Goodwood w King George Stakes był szósty (na 11 koni), 6 długości za Highfield Princess.

  Przed dwoma ostatnimi startami na paryskim Longchamp Nieslanikowie pokazali Ponntosa w Czechach. 26 sierpnia na torze w Moście wygrał pod Petrem Foretem o 3,5 długości wyścig Svatovaclavska Cena Charvat Group na 1200 m w znakomitym czasie 1 min 9,62 s.

  W ciągu dnia coraz mocniej granym koniem w tym dzisiejszym sprincie w Chantilly (kurs około 5:1) był z nr 4 ośmioletni wałach Forza Capitano (Captain Marvelous – Fantasia po Monsun), którego będzie dosiadał champion dżokejów we Francji Maxime Guyon (w tym roku też prowadzi w rankingu, mając 236 wygranych, za nim są Mickael Barzalona 173 i Cristian Demuro 136).

  Forza Capitano w 42 startach wygrał 7 wyścigów i prawie 400 tysięcy euro. W tym roku biega bez zwycięstwa, ale bardzo równo i rzetelnie. Już 5 razy zajmował dobre płatne miejsca w gonitwach od Listed do G2.

  Francuskie konie i czeskiego Ponntosa sprawdzi dziś, będący wśród faworytów (kurs 7:1), z nr 2 Go Athletic (Goken – Byburg po Sageburg), trenowany w Irlandii przez Adriana McGuinnessa. Na pięcioletnim wałachu pojedzie Ronan Whelan. W swoim ostatnim starcie 24 września w Curragh Go Athletic wygrał gonitwę G3 na 1200 m (rating 113 funtów). Współwłaścicielem tego konia jest firma Team Valor Barry’ego Irwina, do której należy też trójkoronowany w Polsce Va Bank, ostatnio reproduktor w stadninie koni Krasne.

  To trudny wyścig do typowania, wśród koni liczonych w mediach i przez graczy są także (z notowaniami około 8:1) dwie trzyletnie dobre pochodzeniowo klacze z niską wagą (55 kg), na których pojadą znakomici dżokeje Cristian Demuro i Mickael Barzalona: z nr 12 należąca do kazachskiego multimilionera Nurlana Bizakova Tomila (Siyouni – Tomyris po Invincible Spirit) i z nr 13 Whispering Dream (Invincible Spirit – Grecian Light po Shamardal) ze stajni Godolphin.

  Synteza typów w mediach: 2-1-9-4

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Ponntos. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły