More

  Hipop de Loire powalczy na swoim ulubionym torze Hoppegarten w prestiżowej Silbernes Pferd G3

  Niedziela 29 października to ostatni dzień sezonu wyścigowego 2023 na torze Hoppegarten w Berlinie. Tego dnia zostanie rozegrana (o godzinie 13.25) najstarsza gonitwa w Niemczech (zapoczątkowana w 1832 roku) – Silbernes Pferd G3 na dystansie 3000 metrów z pulą nagród 55 tysięcy euro (w tym 32 tysiące dla zwycięzcy). Wystartuje w niej pod Wladimirem Panovem sześcioletni Hipop de Loire, trenowany na wrocławskich Partynicach przez Marlenę Stanisławską dla stajni Pegza Horse Racing.

  W stawce dziewięciu koni wielkim faworytem gonitwy (1,6:1) jest zwycięzca tegorocznego niemieckiego St. Leger G3, trenowany przez Marcela Weissa świetny pochodzeniowo czteroletni Lordano (Adlerflug – Labrice po Dubawi), który wyrósł w tym sezonie na nową gwiazdę niemieckich wyścigów. Zaczął biegać dopiero w październiku 2022 roku jako trzylatek. Do sezonu 2023 przystępował z GAG zaledwie 68 kg po wygraniu w grudniu w Baden Baden gonitwy Ausgleich III (D) na 2400 m. 26 sierpnia tego roku zwyciężył w Baden-Badener Steher Cup LR na 2800 m, ale to był jego pierwszy wygrany wyścig na poziomie Pattern.

  W St. Leger jako pierwszy zaatakował Aff un zo pod wielokrotnym czempionem niemieckich dżokejów Andraschem Starke, ale dość łatwo minął go Lordano (z wagą 60 kg), dosiadany przez Rene Piechulka i wygrał pewnie o prawie trzy długości. Od pola rozpędziła się z końca stawki pod Lukasem Delozierem i pod niską wagą (55 kg) trzyletnia Princess Zelda i o łeb ograła Aff un zo, trzy długości za nimi na czwartym miejscu finiszował Hipop de Loire pod Szczepanem Mazurem, powtarzając swój rezultat sprzed roku z tej gonitwy.

  Lordano wygrywa niemiecki St. Leger 2023

  Przed St. Leger Lordano miał handicap 90 kg, po nim jego GAG skoczył aż na 95,5 kg, a raczej nie jest to jeszcze jego pułap możliwości. Świetnie pojechał na nim w Dortmundzie Rene Piechulek, który w 2021 roku wygrał Nagrodę Łuku Triumfalnego na Torquator Tasso. Tym razem będzie go jednak dosiadał doświadczony Starke z najwyższą wagą w polu 59 kg.

  Lordano jest koniem hodowli i własności renomowanej stadniny Ittlingen, ma znakomity rodowód (rodzina 7-b, z której są derbiści Lando i Laroche). Lordano na najwyższy GAG w niemieckim handicapie spośród koni biegnących w niedzielę w Berlinie – 95,5 kg. Na drugim miejscu jest Hipop de Loire – 91,5 kg. W porannych notowaniach w totalizatorze wyglądało to trochę inaczej, bo koń z Polski (poniesie 57 kg) był czwartą grą z kursem około 11:1.

  Mocniej liczona (5:1) od asa ze stajni Pegzy jest dosiadana przez samego Eduardo Pedrozę czteroletnia Crystal Estrella, która – podobnie jak outsiderka Lady Labelle po Jozefem Bojko – jest trenowana przez Andreas Wöhlera dla firmy Team Valor Barry’ego Irwina, do której należy też trójkoronowany w Polsce Va Bank, w tym roku reproduktor w stadninie koni Krasne.

  Jeszcze w sobotę Wöhler po raz pierwszy gościł na Służewcu na zaproszenie firmy Westminster, dla której trenuje klacz Lady Ewelinę, a wcześniej miał pod opieką Va Banka. Wöhler podkreślał oczywiście, że warszawski tor bardzo mu się podoba i był zaskoczony jego wielkością.

  Trzecią grą w Silbernes Pferd 2023 był rano Waldadler (Adlerflug – Waldblume po Halling), który 18 września był siódmy w niemieckim St. Leger – około 7,5 długości za Hipopem. W sierpniu Waldadler był drugi w Hoppegartener Steher-Preis LR i pokonał podopiecznego Stanisławskiej o łeb.

  Waldadler to koń o świetnym rodowodzie. Jest bliskim krewnym znakomitego ogiera Waldgeist, który wygrał aż sześć gonitw G1, w tym Nagrodę Łuku Triumfalnego, bijąc wybitną Enable. Z tej odnogi rodziny 5-h jest również niemiecki derbista z 2011 roku Waldpark i wiele innych dobrych koni.

  W St. Leger Hipop de Loire w pobitym polu zostawił naprawdę dobre konie. Szóste miejsce zajęła wtedy dość mocno liczona (7,2:1) Nastaria (Outstrip – Cinta po Monsun), której zrewanżował się za porażkę 28 czerwca w Hamburgu pod Władimirem Panowem w gonitwie my-bed.eu-Langer Hamburger LR na 3200 metrów (pula nagród 25 tysięcy euro).

  Hipop de Loire był wtedy drugi i stracił do zwycięskiej Nastarii pół długości, a o krótki łeb ograł Lion’s Heada (dziś ma pod Bayurzhanem Murzabayevem kurs około 20:1). W St. Leger Lion’s Head przegrał z koniem z Polski o cztery długości, a Nastaria (jej GAG spadł po tej gonitwie z 92,5 do 91 kg) ponad 5 długości.

  28 czerwca 2023 roku. Nastaria wygrywa gonitwę Listed w Hamburgu na 3200 m przed Hipopem de Loire. Fot. www.horseweb.de

  Po tym wyścigu w niemieckim handicapie GAG Hipopa de Loire został z kolei podniesiony z 90,5 na 91,5 kg (106 funtów nadal ma w Racing Post). Wyhodowany we Francji Hipop biegał dotychczas 23 razy, wygrał 6 wyścigów i ponad 54 tysiące euro.

  W ubiegłym sezonie Hipop de Loire wygrał w Berlinie pod Szczepanem Mazurem gonitwę Hoppegartener Steher Preis LR i był czwarty w niemieckim St. Leger G3 na tym samym dystansie w Dortmundzie. Tylko 1,25 długości przegrał w nim z Nerium, który w 2021 roku był drugi w Preis von Europa G1, blisko za Alpinistą, a ta wygrała Prix l’Arc de Triomphe 2022.

  – Hipop jest trudny do jazdy i tak naprawdę ciężko określić jaki będzie miał dzień – mówiła kilka dni temu w rozmowie z Zofią Skrok trenerka Marlena Stanisławska. – Dlatego pojedzie drugi raz na nim Wladimir Panow, który już go zna, był na nim drugi w Listed. W zasadzie całe środowisko wie jaki to trudny koń. Kiedy zawiozłam go do kliniki na kastrację, to uprzedzałam, że jest charakterny. Doktor najpierw powiedział, że nie z takimi końmi sobie radziliśmy, ale po dwóch dniach od operacji zadzwonił do mnie z prośbą, żeby zabrać tego „wariata”, bo sobie z nim nie radzą. Wsiadłam w koniowóz i pojechałam. Obecnie jest moim najlepszym kumplem, codziennie, kiedy wchodzę do stajni, rży jak mnie słyszy, żeby dać mu cukierka – zdradziła Stanisławska.

  Polska ekipa po zwycięstwie Hipopa de Loire w Hoppegartener Steher Preis LR w Berlinie w 2022 roku

  Ojcem najgroźniejszego rywala Hipopa de Loire – Lordano – jest wyhodowany w słynnej stadninie Schlenderhan Adlerflug (In The Wings – Aiyana po Last Tycoon), który wygrał niemieckie Derby w 2007 roku (GAG aż 100,5 kg) i okazał się wybitnym reproduktorem, szczególnie koni na długie dystanse. Najwybitniejszym jego synem był Torquator Tasso, który w 2021 roku zwyciężył w Nagrodzie Łuku Triumfalnego. Adlerflug – który pochodzi z tej samej rodziny co Galileo i Sea The Stars – jest też ojcem tak znakomitych koni jak In Swoop, Alenquer, Iquitos, Ito, Mendocino, czy Savoir Vivre z ratingami od 117 do 122 funtów. Adlerflug padł, niestety, w 2021 roku na atak serca tuż po pokryciu jednej z klaczy.

  Matka Lordano – Labrice to córka wybitnego Dubawiego, najdroższego obecnie reproduktora na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów). Labrice też jest hodowli i własności Gestut Ittlingen, na torze radziła sobie dobrze – w dziewięciu startach wygrała tylko jeden wyścig, ale miała status black type po drugich miejscach w Hamburger Stutenpreis G3 na 2200 m i Berenberg Bank Cup LR na 1800 m (GAG 92 kg).

  Rok przed Lordano urodziła po Adlerflugu jego pełnego brata, który nazywa się Loft i jest bardzo dobrym wyścigowcem (rating 117 funtów). Loft wygrał Oleander-Rennen G2 na 3200 m, Belmont Gold Cup G2 w USA na 3200 m, a także Förderverein Baden Galopp Iffezheim e. V. Stehercup LR na 2800 m. Był drugi w Deutsches St. Leger G3 na 2800 m, Silbernes Pferd G3 na 3000 m i w Anglii w Chester Stakes LR na 2900 m.

  Babka Lordano Laurella (po Acatenango) urodziła bardzo dobrą Lovelyn (po Tiger Hill), która zwyciężyła w Gran Premio del Jockey Club G1 na 2400 m, Grosser Hansa-Preis G2 na 2400 m i Oaks d’Italia G2 na 2200 m (GAG 97,5 kg).

  Prababka Lordano – Laurea (po Sharpman) jest jedną z czterech klaczy w historii niemieckiej hodowli i wyścigów, która urodziła dwóch derbistów. W 1993 roku Derby w Hamburgu wygrał pod Andrzejem Tylickim jej słynny syn Lando (po Acatenango, na którym Tylicki też zwyciężył w niemieckim Derby), a rok później triumfował tam Laroche (syn Nebosa).

  Lando wygrał 10 wyścigów, w tym aż 8 razy G1, miał na koncie ponad 2,8 mln euro. Jest jedynym niemieckim koniem, który zwyciężył w Japan Cup G1 w Tokio (pod Michaelem Robertsem). W niemieckim Derby Lando pobił wybitnego Monsuna.

  Hipop de Loire wygrywa na Służewcu

  Link do listy startowej Silbernes Pferd:

  Silbernes Pferd, Berlin-Hoppegarten 29.10.2023 – Deutscher Galopp (deutscher-galopp.de)

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Hipop de Loire pod Szczepanem Mazurem w Berlinie na torze Hoppegarten. Fot. deutscher-galopp.de

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły