More

  Vana i Ryzhak walczą w Cagnes-sur-Mer, w Traf Online rozbity bank w czwórce, ale są skumulowane pule w tripli i w kwincie

  W niedzielę w Traf Online trwało polowanie na skumulowaną pulę w czwórce, w której było ponad 15 tysięcy złotych. Trzem graczom udało się ją trafić w gonitwie kłusaków na torze Paris-Vincennes – zainkasowali po 5036 zł. Wczoraj była też wysoka wypłata w tripli – 3248 zł. W poniedziałek pierwsza gonitwa w Trafonline.pl o godz. 13.25, rozpoczynamy od razu od kumulacji w tripli (pula wyjściowa ponad 530 zł) i w kwincie (ponad 1800 zł, druga szansa na kwintę będzie w biegach nr 10-14)). Otwarcie dnia to wyścig płotowy w Cagnes-sur-Mer z udziałem ośmioletniego Prince d’Orage, którego trenerem jest Josef Vana jr, a w siodle zobaczymy Oleksandra Ryzhaka, znanego znanego z występów i pracy na wrocławskich Partynicach, a także ze zwycięstwa na Noble Eagle na Służewcu.

  W poniedziałek w Traf Online – poza standardowymi zakładami: zwyczajny, dwójka, trójka, tripla, kwinta – przewidziane są dwie czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi 2477 zł (godz. 13.50 i 17.55). Dziś można oglądać i obstawiać 17 gonitw z Francji (ostatnia o 18.10) z trzech torów: Toulouse (gonitwy płaskie i płotowe), Cagnes-sur-Mer (płotowe i przeszkodowe) oraz Paris-Vincennes (kłusaki).

  W sezonie zimowym wyścigi we Francji coraz częściej będą rozgrywane na Lazurowym Wybrzeżu. Pierwsza gonitwa w poniedziałkowej ofercie Traf Online, od której rozpoczynają się tripla i kwinta ze skumulowanymi pulami, to o godz. 13.25 w Cagnes-sur-Mer – Prix de la Tamise, płotowy handicap na 4000 metrów dla pięcioletnich i starszych koni (pula nagród 28 tysięcy euro). Wystartuje 13 koni, z numerem 3 Hellena została wycofana.

  Od kilku lat lat konie należące do bogatego właściciela z Tyrolu Josefa Aichnera trenuje Josef Vana jr, syn legendarnego dżokeja i trenera o tym samym nazwisku, który wielokrotnie wygrywał Wielką Pardubicką i inne prestiżowe gonitwy przeszkodowe. Stajnia Aichnera jest liczna i mocna, konie trenowane dla niego przez Vanię odnoszą sukcesy przede wszystkim we Włoszech (szczególnie na torze w Merano, który jest dla Aichnera jak drugi dom), ale także we Francji, w Czechach, w tym roku pojawiły się też na wrocławskich Partynicach, ale – choć były faworyzowane – nie powiodło im się zbyt dobrze.

  Josef Vana jr w Prix de la Tamise wystawia w barwach Scuderia Aichner z nr 4 ośmioletniego wałacha Prince d’Orage (Tirwanako – Tenue d’Orage po Stormy River). Pojedzie na nim (z wagą 67,5 kg, dzięki uldze 3 kg) ukraiński uczeń Oleksandr Ryzhak, który do niedawna pracował i startował na Partynicach. Ryzhak występował także na Służewcu, w 2021 roku zwyciężył dowolnie (o 28 długości) w Memoriale Aleksandra Falewicza na świetnym Noble Eagle, poza tym wygrał w Polsce jeszcze tylko jedną gonitwę.

  W tym roku Ryzhak jechał w Polsce w ośmiu gonitwach, ale bez wygranej. W Czechach na 9 startów raz był drugi. Natomiast w Merano Ukrainiec jechał w tym sezonie 9 razy i zdołał wygrać dwa wyścigi. Królem Merano jest w tym roku Jan Faltejsek (23 zwycięstwa, a także 16 w Czechach, gdzie też jest na pierwszym miejscu), który triumfował też w Wielkiej Pardubickiej 2023, wygrywał również w tym sezonie we Wrocławiu.

  Ośmioletni już Prince d’Orage, na którym w Cagnes-sur-Mer pojedzie Ryzhak, jest jednym z mniej liczonych koni (kurs około 25:1). W karierze startował 39 razy i wygrał 8 wyścigów, ostatni w maju tego roku w Merano (płoty na 3000 m). Największy sukces w karierze odniósł w 2019 roku w Merano, gdy wygrał pod Janem Kratochvilem przeszkodowy wyścig Premio Ezio Vanoni G2 na 3800 m. W swoim ostatnim starcie 11 listopada był piąty w przeszkodowym handicapie w Strasbourgu, też pod Kratochvilem.

  Prince d’Orage (z lewej) wygrał w karierze 8 wyścigów, w tym G2 w Merano

  Najmocniej liczonym koniem (kurs około 4:1) w poniedziałek w Prix de la Tamise jest z nr 6 Chateau Yoghurt (Rajsaman – Galaxidi po High Chaparral), na którym też pojedzie uczeń z ulgą wagi (67,5 kg) Jean-Baptiste Breton. Chateau Yoghurt to pięciolatek o rodowodzie bardziej na gonitwy płaskie niż płotowe, wyhodowany przez legendarnego Freddy’ego Heada, u którego nie szło mu za dobrze w wyścigach płaskich i został sprzedany. Nie wygrał jeszcze w karierze gonitwy, ale w płotach zajmował już drugie i trzecie miejsca, ostatnio 11 listopada był czwarty w handicapie na 3900 m.

  To koń z szansami, ale trudno mieć pewność, że dziś odniesie pierwsze zwycięstwo w karierze. Jego groźnym rywalem (kurs około 5:1) może być z nr 2 Aimant (Exosphere – Aimante po Dansili), na którym pojedzie kolejny uczeń – Gaetan Champier (68 kg). Pięcioletni Aimant na 15 startów wygrał 3 wyścigi i 63 tysiące euro. Jest w formie, bo 11 listopada zwyciężył w Nimes w płotowej gonitwie sprzedażowej na 3400 m, a w ostatnich startach był dwa razy pierwszy i dwa razy drugi.

  Do rozgrywki może też się włączyć (kurs około 7:1) z nr 8 Great Feeling (Great Pretender – Felingarie po Linngari), na którym pojedzie utytułowany dżokej James Reveley, jednak z dość wysoką wagą 69,5 kg. Pięcioletni wałach na 26 startów nie zdołał jeszcze wygrać wyścigu, ale 18 razy był na płatnych miejscach i przyniósł właścicielom już 63 tysiące euro, najczęściej biegając na prestiżowym torze Auteuil w Paryżu.

  O niespodziankę może się postarać (kurs około 15:1) z nr 1 Zinoa (Nicaron – Sindara po Sinndar), która pod uczniem Nathanem Howie poniesie 69 kg zamiast 72 kg. Ta pięciolatka w poprzednich dwóch latach potrafiła zajmować drugie miejsca w gonitwach stiplowych na torze Auteuil, ale w tym sezonie pobiegnie dopiero drugi raz. 20 listopada była dziewiąta w płotowym conditions w Fontainebleau, biegnąc po ponad rocznej przerwie. Jej współwłaścicielem jest mający polskie korzenie Hubert Gorecki. W tym roku konie Goreckiego na 19 startów wygrały dwa wyścigi we Francji.

  Synteza typów w mediach: 2-6-5-1

  Program wszystkich poniedziałkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Noble Eagle (w środku) pod Oleksandrem Ryzhakiem podczas zwycięskiego Memoriału Falewicza na Służewcu

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły