Francja kontra Anglia i Irlandia. Wyhodowany przez księcia Agi Khana, trenowany we Francji przez Francisa-Henriego Graffarda znakomity trzylatek Calandagan nie mógł wystartować w Nagrodzie Łuku Triumfalnego ponieważ jest wałachem, a nie ogierem. Dziś spróbuje sobie powetować tę absencję w Qipco Champion Stakes G1 w Ascot na dystansie 2000 m. Jest pod Stephanem Pasquierem umiarkowanym faworytem (kurs 13:8), ale bardzo zbliżone notowania (2:1) ma inny trzylatek, niepokonany w tym sezonie, trenowany w Anglii przez Williama Haggasa Economics pod Tomem Marquandem. Nadzieją Irlandii (ale już z kursem 7:1) jest trenowany przez Aidana O’Briena dla bogaczy z Coolmore tegoroczny derbista z Curragh – Los Angeles, na którym pojedzie Ryan Moore. Transmisja z British Champions Day w Ascot od godz. 16.00 w Polsacie Sport Premium 2.
Europejskie wyścigi mają w tym roku nową gwiazdę, to zbudowany jak kulturysta, niepokonany w tym roku w czterech startach trzyletni Economics (Night Of Thunder – La Pomme D’Amour po Peintre Celebre), trenowany przez Williama Haggasa dla Salmana Al Khalify. 14 września w Royal Bahrain Irish Champion Stakes G1 na 2000 metrów na torze Leopardstown w Irlandii (suma nagród 1,25 mln euro) kasztanowaty syn Night of Thundera został już minięty przez angielskiego i irlandzkiego derbistę z Coolmore – Auguste’a Rodina, ale wtedy pokazał oblicze wojownika i pokonał o rok starszego rywala o szyję. Trener i właściciel nie zdecydowali się jednak na start w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, uznając chyba, że dystans 2400 m może być dla Economicsa trochę za długi. Jego ojciec Night of Thunder był milerem, choć konie po nim wygrywają też na dłuższych dystansach.
Economics jako dwulatek wystartował tylko raz, w listopadzie zajął czwarte miejsce w Newmarket na 1400 m. Jako trzylatek w treningu Williama Haggasa w tym roku w dobrym stylu wygrał najpierw maiden, a później dwie gonitwy G2 – Dante Stakes w Yorku na 2100 m i Prix Guillaume d’Ornano w Deauville na 2000 m. W Irish Champion Stakes po raz pierwszy biegał na poziomie G1, ale i tak był faworytem – kurs 7/4. Dosiadał go Tom Marquand, podobnie jak w tym roku we wszystkich startach. W tym wyścigu miał ostatecznie udowodnić, że nie jest już młodym talentem, ale absolutnie topowym dżokejem.
Economics to krewny wielokrotnego czempiona reproduktorów w Polsce – ogiera Dakota, który był ojcem m.in. Nemana, derbisty z Wiednia i Warszawy oraz wielu wspaniałych klaczy, które później okazały się wybitne w hodowli. Ardneasken, matka Dakoty, jest czwartą matką ogiera Economics.
Economics był faworytem, mimo że przeciwko sobie miał dwa znakomite konie z Coolmore, trenowane przez kolekcjonera wielkich trofeów Aidana O’Briena. Notowania angielskiego i irlandzkiego derbisty z 2023 roku Auguste’a Rodina wynosiły 9:4. Pierwwszy dżokej stajni Coolmore – Ryan Moore wybrał jego, a nie zwycięzcę Irish Derby 2024 Los Angeles, który był czwartą grą z kursem 8:1. Na nim jechał Dylan Browne McMonagle.
Los Angeles (Camelot – Frequential po Dansili), po tym jak był trzeci w Epsom Derby i wygrał dla Coolmore pod Moorem Irsh Derby, 21 sierpnia w roli faworyta zwyciężył w Yorku w Great Voltigeur Stakes G2 na 2400 m pod Moorem. Tylko szyję za irlandzkim derbistą był wyhodowany w Coolmore – Illinois (syn Galileo, półbrat Danedream, zwyciężczyni Łuku). W maju tylko dwie długości w wyścigi rangi G3 w Irlandii stracił do Los Angelesa też wyhodowany w Coolmore Bremen, który wygrał na Służewcu Westminster Freundschaftspreis i był trzeci w Wielkiej Warszawskiej.
Podwójnego derbistę Auguste’a Rodina oraz ogiera Los Angeles rozprowadzał w irlandzkim Champion Stakes pięcioletni Luxembourg (Camelot – Attire po Danehill Dancer). Auguste Rodin galopował przedostatni, lekko wysunięty od zewnątrz przed niego był Economics, przez moment nawet była między nimi drobna przepychanka o jak najlepszy tor jazdy. Tuż przed nimi biegł japoński Shin Emperor, a Los Angeles był prowadzony przy kanacie pod koniec stawki.
Przy wyjściu na prostą Economics zaczął w posyle gonić Luxembourga i uciekać najgroźniejszym rywalom. Auguste Rodin ruszył za nim, ale Ryusei Sakai na Shin Emperorze trochę się zagapił i dał się zamknąć. Economics wyszedł na prowadzenie, ale idący za nim jak cień, rozpędzony syn Deep Impacta wyprzedził faworyta o łeb na około 100 metrów przed celownikiem. Wyglądało to jakby drobny fizycznie syn walczył z potężnym ojcem. Economics, gdy poczuł, że rywal go wyprzedza, pokazał charakter walczaka, ponownie stanął do konfrontacji i niemal przyklejony do Auguste’a Rodina centymetr po centymetrze zaczął wysuwać się przed niego. Ostatecznie zwyciężył o szyję.

Odległości na celowniku były niewielkie i to czyniło sprawę otwartą w dalszej części sezonu. Irlandzki derbista Los Angeles finiszował czwarty, tylko o łeb za koniem z Japonii, a biorąc pod uwagę, że jest synem Camelota, to zakładano, że na 2400 m w Paryżu powinien czuć się znacznie lepiej niż na 2 km w Irlandii. W Łuku spisał się dobrze, ale zajął pod Moorem trzecie miejsce, lepsze okazały się dwie klacze – Bluestocking z Juddmonte i Aventure ze stajni Wertheimerów. Jednak od tak trudnego wyścigu jak Łuk Los Angeles miał tylko 13 dni przerwy, jest więc obawa, czy dziś będzie świeży i w pełnej dyspozycji. Rywale są bardziej wypoczęci.
Umiarkowanym faworytem dzisiejszego Champion Stakes nie jest jednak ani Economics, ani Los Angeles, ale trzyletni Calandagan (Gleneagles – Calayana po Sinndar), trenowany we Francji przez Francisa-Henriego Graffarda. W siodle Stephane Pasquier. W Łuku as Agi Khana nie mógł biegać, ponieważ jest wałachem, a nie ogierem (France Galop rozważa dopuszczenie wałachów do tej gonitwy od sezonu 2025). Calandagan podczas Royal Ascot wygrał pod Pasquierem aż o 6 długości King Edward VII Stakes G2 na 2400 m.
21 sierpnia w Yorku w Juddmonte International Stakes G1 na 2100 metrów Calandagan zajął drugie miejsce (od tamtej pory nie biegał), wyprzedził go tylko o długość angielski derbista z tego roku City Of Troy, mający w tej chwili opinię najlepszego konia w Europie, a Aidan O’Brien uważa go za najlepszego konia, jakiego trenował. As z Coolmore nie wystartował w Łuku, ma pobiec śladami swojego ojca (trójkoronowany Justify) w USA podczas mityngu Breeders Cup, ale nie w Turf na trawie, tylko w Classic na piasku, co jest odważną zagrywką Coolmore. Z kolei Auguste Rodin ma iść na Japan Cup, do ojczyzny swojego ojca – Deep Impacta.

Niepokonany w tym roku trzyletni Economics jako źrebak został sprzedany przez Copgrove Hall Stud za 42 tysiące funtów. Rok później, także na aukcji Tattersalls, ale już roczniaków, kosztował znacznie więcej – 160 tysięcy funtów. Był to znakomity zakup. Właścicielem konia jest Isa Salman Al Khalifa.
Matka Economicsa – La Pomme d’Amour (Peintre Celebre – Winnebago po Kris) była dobra wyścigowo, na 16 startów wygrała 5 gonitw i ponad 242 tysiące euro. Dwa razy triumfowała w Prix de Pomone G2 na 2500 m w Deauville. Babkę Economicsa, Winnebago, wyhodował Guy Reed, podobnie jak Dakotę. Klacz wygrała dla niego tylko jedną gonitwę na 12 startów, ale okazała się cenna w hodowli.
Zwycięzca Irish Champion Stakes Economics ma tego samego ojca co dwukrotny triumfator Wielkiej Warszawskiej – Night Tornado. Ich ojciec Night of Thunder (wszystkie trzy konie są kasztanowatej maści) pochodzi z nicku, będącego połączeniem dwóch chyba największych sław reproduktorskich w Europie ostatniej dekady: gwiazdy szejka Mohammeda z Darley – Dubawiego oraz asa Coolmore Galileo.
Night of Thunder (Dubawi – Forest Storm po Galileo) – wyhodowany przez Franka Dunne’a, urodzony w 2011 roku w Irlandii ogier był znakomitym milerem, biegał 11 razy w wieku 2-4 lat, odnosząc 4 zwycięstwa m.in. w The Two Thousand Guineas G1, Lockinge St. G1 i Doncaster St., LR. Zajmował też drugie miejsca w dwóch prestiżowych gonitwach G1 podczas Royal Ascot – Queen Elizabeth II i St James’s Palace Stakes. Wygrał łącznie 870 482 funty.
Karierę stadną rozpoczął w 2016 roku w Kildangan Stud w Irlandii przy cenie stanówki 30 tysięcy euro. Dwa sezony spędził też w innej stadninie szejka Mohammeda – Dalham Stud w Anglii, gdzie pokrycie nim klaczy było trochę tańsze – 15 tysięcy funtów. Na sukcesy potomstwa og. Night of Thunder bardzo wymownie zareagował rynek. W 2021 i 2022 roku krył w Kildangan po 75 tysięcy euro, a w sezonach 2023-24 po 100 tysięcy euro.
Najwyżej dotąd sklasyfikowanym koniem po Night of Thunder jest Highfield Princess (rating 125), która na 38 startów odniosła 14 zwycięstw. Kolejna to klacz Suesa (rating 122), która na 7 startów wygrała 5 razy i ponad 200 tysięcy euro. Jej największy sukces to wygrana w King George Stakes G2, poza tym wzięła dwie gonitwy G3 i jedną LR.
Wyścigi G1 spośród potomstwa Night of Thunder wygrywały: Highfield Princess (cztery razy), Kukeracha (Queensland Derby w Australii) oraz Thundering Nights (Pretty Polly Stakes w Curragh) i teraz Economics. Poza tym Thunderous wziął prestiżową Dante Stakes G2 w Yorku, a Molatham dla Hamdana al Maktouma – Jersey Stakes G3 podczas Royal Ascot.
Lista startowa Champion Stakes 2024:
3:55 Ascot | Standard Racecard | 19 October 2024 | Racing Post
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Economics wygrywa Irish Champion Stakes G1. Fot. drf.com