More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 1.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I. Gonitwa handikapowa I grupy dla 4-letnich i starszych koni.
  Zeszłoroczny triumfator Nagrody Dandolo, Delos (60), spróbuje obronić „tytuł” sprzed roku. Tym razem jednak nie poniesie tak korzystnej wagi. Najwyżej sklasyfikowanym koniem w stawce jest Saiget (60,5), który pomimo najwyższej wagi w polu, będzie zaliczany do grona faworytów. Jego atutem jest tegoroczne przetarcie na torze w Niemczech. Trójkę sześciolatków twaorzą: mający za sobą słabszy sezon 2020 Medrock (57) oraz duet Adama Wyrzyka: Pilecki (56,5) i wyżej oceniony w handicapie, ale korzystający z ulgi wagi za dosiad starszego ucznia, The Kid Bobby B (56,5). Nie można wykluczyć, że lepszy od dwójki towarzyszy stajennych okąze się dosiadany przez Szczepana Mazura Majkel (57,5), który zakończył poprzedni sezon dwoma wygranymi w niższych grupach. Ostrożnie o szansach Proletariusa (57,5) wypowiada się trener Piątkowski, który oprócz ogiera wystawia do boju także niezłą Frantic (56,5). Stawkę uzupełniają dwie rzetelne klacze: mająca na koncie cztery ubiegłoroczne zwycięstwa Colonelle (58) oraz niosąca bardzo korzystną wagę Magadi (53,5) – klacz z dobrej strony pokazała się pod koniec sezonu.

  II. Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy, które nie biegały
  Wycofana została First d’Isos. Z duetu Life of The Cat – Kodi Express, na podstawie rodowodu i opinii trenera Plavaca więcej można spodziewać się po irlandzkim Kodi Express, ale to czy będzie widoczny w już w pierwszym starcie, zależy od rywali. Ciekawe mogą być klacze Storrada i Miss Equus, choć trenerzy Kozłowki i Walicki z pewną ostrożnością podchodzą do ich pierwszego startu. Z duetu Degusta – Sarayn rodowodowo lepiej prezentuje się ogier, któego rodzeństwo (Sewerus, Storius) nieźle radziło sobie na torze.

  III. Gonitwa dla 3-letnich koni czystej krwi arabskiej II grupy, które nie biegały
  Wycofane zostały Special Lady oraz Niespodzianka. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na dobrego pochodzenia araby francuskiej hodowli. Aiwa de Limarzel jest dobrze oceniana przez Andrzeja Laskowskiego, który do boju posyła jeszcze dwa polskie trzylatki – klaczkę Surprise oraz ogierka Magic Moon. Z tej pary wyżej ocenia Surprise. Z kolei Nash du Douze jest synem dzilnego ogiera Assy (po legendarnym Amerze) i też może mieć spory talent. Stawkę uzupełnia polski Cepun, którego ojciec Hyyaf Al Khalediah dał niezłego Ciecieruka, natomiast potomstwo matki – Cejhyry, nie odniosło jeszcze dotąd zwycięstwa na torze.

  IV. Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy
  Dodatkowe kilogramy za start grupę niżej poniesie Jago, który z pewnością będzie miał grono zwolenników. Wysoko powinny stać też notowania Luaithriona, Alexa Dream i chimerycznego Sileryoa – cała trójka odniosła w zeszłym sezonie przynajmniej jedno zwycięstwo. Na walkę o płatne miejsce stać Candy Storma i Muminka, oraz dziewięcioletniego już Novitora. Trudniejsze zadanie stoi przed Uzzą, która jednak skorzysta ze sporej ulgi wagi. Zagadkowe pozostają Olympic Spirit i Manousos, które zapoznają się z zieloną biężnią. Na podstawie treningów więcej można się spodziewać po tym drugim.

  V. Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy
  Nie błyszczała w zeszłym sezonie najbardziej doświadczona w stawce Zoya RMP, nastomiast mający na koncie trzy starty Poet’s Preem, w opinii trenera, dojrzał i powinien dobrze poradzić sobie na dystansie 1800 metrów. Być może na nieco krótszym dystansie wolałyby ścigać się niezłe Enforcer i Artysta. Zwycięstwo na koncie mają: Kabula i Kiss Or Kill, który rywalizował we Wrocławiu z Kuberą i Madiba Movie. Cała trójka pozostaje trudna do oceny, podobnie jak ścigający się w Warszawie Notorious. Zagadką są też możliwości ścigających się w zeszłym sezonie w Irlandii Louisville, a zwłaszcza posiadającego wyśmienity „papier” Guitar Mana.

  VI. Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej wyłącznie III grupy
  Mocny, jak na poziom III grupy, duet posyła do boju Cornelia Fraisl. Na przestrzeni całego sezonu 2020 lepiej prezentował się Iago, chociaż odniósł jedno zwycięstwo. Z kolei chimeryczny, ale szybkiGuajok de Bozouls po dwóch wygranych ścigał się w mocniejszym towarzystwie i raczej zawodził. Na krótkim dystansie i poziomie III grupy trzeba się z nim liczyć. Doświadczone Mohacz i Gabonn potrafią szybko galopować i zaskoczyć wyżej notowanych przeciwników. Poniosą korzystne wagi, jednak w
  siodłach mają uczniów. Z grona czterolatków zdecydowanie wyróżnia się Al Ban. Francuski ogier udanie startował w wieku trzech lat i po przepracowaniu całej zimy powinien być jeszcze mocniejszy. Średnie są Hasem Al Khalediah i Pressus, które notowały przyzwoite wyniki. Pod tym względem skromniej wypadają dokonania Eprila TB. Zagadką jest debiutujący Heliades Armor. Zapowiada się na niezłego konia, jednak w tej niezłej stawce jego szanse ogranicza brak doświadczenia.

  VII. Gonitwa handikapowa I grupy dla 3-letnich koni. Wagi według handikapu generalnego minus 10 kg
  Wycofany został Power Spirit. Aż dziewięć kilogramów różnicy w niesionych wagach, może sprawić, że w tegorocznej odsłonie Memoriału Tomasza Dula kluczowe będą taktyka i warunki gonitwy. Do grona faworytów publiczności powinien należeć duet klaczy trenowanych przez Adama Wyrzyka: Zireael (58) i Alis Gloriae (57,5). Pierwsza z nich pokazała się z dobrej strony w debiucie, po czym biegała w gonitwach pozagrupowych. Druga dwukrotnie startowała w II grupie, więc na tle rywali tej klasy sprawdzi się po raz pierwszy. Dwoma zwycięstwami w wieku dwóch lat mogą pochwalić się polskie Krokan (59,5) i Province of Frost (58). Po niezłym starcie w Efforty klacz legitymuje się najwyższym handikapem w stawce. Chyba nieco więcej niż pokazały w zeszłym sezonie można spodziewać się po ogierach Air Chief Dancer (52) i Kuri (52,5). Oba poniosą korzystną wagę, podobnie jak Exostar (50,5) i dystansowa Noble Claudine (53,5), która jest wymieniana wśród kandydatek do czołowego miejsca. Brytyjskiej hodowli Zpigall (58) pokazał już, że potrafi się ścigać i trzeba się z nim liczyć w tej stawce. Niełatwe zadanie czeka Perrine’a, chociaż w zeszłym sezonie dzielnie rywalizował z niektórymi rywalami z tej stawki.

  VIII. Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej III grupy
  Z trójki wyścigowych weteranów: Terriora, Ouzbeksa du Panjshir i Purhiba najwyżej należy ocenić młodszego z duetu trener Cornelii Fraisl. Wyższe noty od pięcioletnich Huaweia i Got de Lagarde należą się czterolatkom: silnemu Kromvelowi oraz słoweńskiemu Moudjarowi. Pierwszemu z nich, w opinii trenera, może przeszkadzać brak przyspieszenia, natomiast drugiemu trudny charakter.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły