More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 3.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I: Nagroda Otwarcia Sezonu Kłusaczego: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Z dobrej strony w Niemczech pokazał się ostatnio Fend d’Ukraine (w sulce pojedzie H. Miksha), który miał też bardzo udany poprzedni sezon. Wydaje się mocnym kandydatem do rozgrywki. Jego rywale dopiero rozpoczynają sezon, więc ich forma jest pewną niewiadomą.

  Udany sezon miał Factoriel. Zakończył go startem pod koniec października na Służewcu, przegrywając w bezpośredniej konfrontacji z Fendem, a następnie był dwukrotnie dyskwalifikowany w Niemczech. Brandy Hornline zawsze wiosną prezentuje wysoką formę. Ma już 10 lat, ale ciągle może być groźny. Świetny w 2019 roku Diego du Busset trochę słabiej radził sobie rok temu – czy wróci do formy? Niżej trzeba ocenić ostatnie dokonania Baliverne Buroise, For Ever Cool oraz Edena Pierji.

  Stawkę uzupełnia debiutujący na Służewcu Fakir Atout. Jest trudny do oceny.

  II: Gonitwa dla 4-letnich i starszych klaczy czystej krwi arabskiej III grupy

  Dobrze rozpoczęły araby ze stajni Cornelii Fraisl, więc można spodziewać się, że w formie są również Summer 'OA’ i Mokha d’Arusula. Z tej pary dużo większe możliwości ma ta pierwszej, zwłaszcza, że dzięki dosiadowi praktykanta dżokejskiego będzie mogła skorzystać z ugli wagi. Krótki dystans powinien odpowiadać Shamili i Aliat Al Khalediah – obie są zbierają pozytywne opinie w swoich stajniach i powinny być widoczne w końcowej rozgrywce. Reem Al Khalediah w karierze nie wypadła z pierwszej czwórki i może potrzymać tę passę, chociaż tym razem trafiła na dość wymagające rywalki. Przed sporym wyzwaniem stoją reprezentatki młodszego rocznika – Efate, która postara się wykorzystać zdecydowanie najniższą wagę w polu oraz Zeeba Al Khalediah notująca w zeszłym sezonie niezłe wyniki, wskazujące na to, że w tej stawce może powalczyć.

  III: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni wył. III grupy – Gonitwa Uczniowska

  Mocny duet zapisał do pierwszej tegorocznej gonitwy uczniowskiej Wojciech Olkowski. Bardziej doświadczonego jeźdźca będzie miał w siodle Un Beso, jednak wydaje się, że dla niego przeszkodą może być zbyt krótki dystans. Z kolei niezła Bint Marshal poniesie bardzo korzystną wagę. W gronie faworytów najczęściej wskazywane są: Little Lucky Charm i Neverland. Klacz według trenera Adama Wyrzyka powinna w tym roku prezentować się lepiej, a na podstawie rodowodu można się po niej spodziewać postępów. Ogier jest najwyżej sklasyfikowany w Handicapie Generalnym wśród całej stawki. W siodle ma jeszcze dość mało doświadczonego, ale zdolnego Oskara Nowaka. Trenerzy liczą na delikatne wejście w sezon Amazing i Taboo Tattoo, których nie można lekceważyć w kontekście niższych płatnych miejsc, podobnie jak Mistrala i chyba nieco lepszego Bertrimonta. Po sezonie spędzonym na Litwie, na Służewiec wraca Ragane. W przeszłościo potrafiła nawiązać walkę z rywalami na poziomie I gr. Trudne zadanie czeka słabego Legionistę.

  IV: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni II grupy.

  Najwyżej sklasyfikowany w Handicapie Generalnym jest pięcioletni Blizbor, który jednak na jesieni przegrał z biegnącym tu Kaszim. Czy ogiery ponownie będą rozgrywać między sobą? W walce o zwycięstwo powinna znaleźć się mająca za sobą świetny sezon (trzy zwycięstwa) Seririo, a być może także chimeryczna, ale z pewnością posiadająca możliwości La Factrice. Zagadką będzie występ Poetic Hope, który dotychczas ścigał się na zagranicznych torach i może okazać się wymagającym rywalem. W tym towarzystiwe niewielkie szanse mają Ecubano, a zwłaszcza Jagudka.

  V: Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy.

  W zapisie do Derby znajdują się Duke Caracan i Young Thomas co powinno sygnalizować wiązane z tą dwójką spore nadzieje. Dystans powinien bardziej odpowiadać pierwszemu z nich, ale drugi też jest wysoko oceniany przez trenera. Swoich zwolenników będzie miał z pewnością Lucky Mat, który, tak jak nieznacznie przez niego wyprzedzony Icare de Sartuque, ma na swoim koncie zaledwie jeden start i pozostaje trudny do oceny. Najwięcej doświadczenia ma importowany z wysp It’s A Green Thing, który biegał tam bez błysku. Nie jest go latwo porównać do folblutów ścigających się na Służewcu, więc może okazać się czarnym koniem wyścigu. Na średnim poziomie biegał w wieku dwóch lat Szikowny, ale wypada ocenić go nieco wyżej niż Master Golda.

  VI: Handikap III grupy dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej

  Wycofana została Farielle. W tej sytuacji parę faworytek będą tworzyć zapewne: Fadwa Al Khalediah (59) i Areema (58). Kolejnym kandydatem do walki o zwycięstwo będzie kolega stajenny Fadwy, Mutar JR (58,5), który, co warte odnotowania, zwycięstwo odniósł na torze elastycznym w skali 3,9. Trener Ziemiański wierzy, że ogier pomimo braku przyspieszenia zaliczy udany sezonowy debiut. Z kolei na udany występ Kimaniego liczy Cornelia Fraisl, zaznaczając jednak, że ogier powinien się rozkręcać wraz z kolejnymi startami. W walce o płatne lokaty powinny być widoczne Amira Fleu de Lys (56) oraz Muranas Nadeem (55,5), chociaż nie można wykluczyć, że poczyniły przez zimę postępy i włączą się do rozgrywki. Chyba słabsze są Tirex (57) i Agent (46,5), jednak atutem tego ostatniego może okazać się zdecydowanie najniższa waga w polu. Zwłaszcza na grząskiej bieżni może mieć to kluczowe znaczenie.

  VII: Gonitwa dla 3-letnich koni wył. III grupy

  Wycofany został Ouzo. Doświadczeniem na torze zielonym wyróżniają się Błękitna Laguna, Lesvos i Cent. Największe szanse należy w tym starcie przyznać ogierowi brytyjskiej hodowli, który będzie zapewne jednym z faworytów gonitwy. Zagranicznymi rodowodami legitymują się podopieczni Krzysztofa Ziemiańskiego: Angel March i Dancing Riko. W opinii trenera oba wolałyby dłuższy dystans, ale potrafią galopować i nie należy ich lekceważyć. Niespodzianki ze strony Strielki nie wyklucza Adam Wyrzyk. Niewiele w debiucie dzieliło na celowniku ostrożnie oceniane w stajniach Dżemmę i Feu de Bois. Nie zaistniał w jedynym swoim starcie Ora Bay, ale trafił na całkiem niezłą stawkę, więc z jego dokładniejszą oceną wypada się wstrzymać. Słabsze w wieku dwóch lat Warzazata, Hermidę i Hazardzistkę czeka trudne zadanie. Ogier ma jednak za sobą tylko jeden występ, zatem może się wyraźnie poprawić.

  VIII: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Z grona pięciolatków najsolidniejsze wydają się Gobs oraz Gamin de Bertrange. Grinder jest uważany za utalentowanego konia, jednak sprawia sporo kłopotów i w aż 4 z 6 ubiegłorocznych startów był dyskwalifikowany. Galla de Belfond biegała dotąd bez sukcesów we Francji.

  Spośród czterolatków najwyższa nota należy się Historii Pawelce, chociaż Hronika ma za sobą szereg wartościowych startów na Ukrainie, a Hadol de Brion może być kandydatem do sprawienia niespodzianki, bo jego występy w Niemczech nie były złe (gdyby nie dyskwalifikacje).

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły