More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 5.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy.
  Ponownie, po dwóch tygodniach, spotkają się Legionista, Inulla i Ujoor. W pierwszym tegorocznym starcie najlepiej wypadł Legionista, jednak największe możliwości posiada Ujoor, która w dobrej formie może powalczyć o wyższe płatne lokaty. Po występie w gonitwie płotowej, na krótki dystans wraca zawsze groźna w sprintach Urugwajka. Pomimo już siedmiu lat powinna być jedną z faworytek gonitwy, obok czteroletniego Don Zou. Podopieczny Andrzeja Walickiego, podobnie jak chwalony przez trenera Szymczuka Gone Hill i biegnący grupę niżej Global Shift dopiero będą rozpoczynały sezon co nie przemawia na ich korzyść.
   
  II: Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy, które nie biegały.
  Z szóstką koni importowanych rywalizować będzie Kasmina Royal. W opinii trenerki Małgorzaty Łojek klacz na treningach się nie wyróżnia i wydaje się, że czeka ją trudne zadanie. Wyższe notowania w swoich stajniach mają pozostałe klacze: Cape’cry i Harley Wings, a także ogier Dream it Possible, który jednak może potrzebować nieco czasu.  Dystansowe predyspozycje powinny mieć, ze względu na rodowód, Premier Roi po Joshua Tree (dał zwyciężczynię gonitwy o Nagrodę Rzeki Wisły – Joshuę Star) oraz Takabro po Lawmanie (ojciec nieźle biegających na Służewcu klaczy: Mary Elizabeth i Law Queen). Stawkę uzupełnia brytyjskiej hodowli Askatasun, po którym trener Marek Brezina nie oczekuje wiele w debiucie. Typerów czeka trudne zadanie.

  III: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni II grupy.
  Wycofany został Fabolous Las Vegas. Z ulgi wagi za dosiad uczennicy korzystać będzie Freya Z, która w zeszłym roku pokazała niezłe możliwości i w tej wymagającej stawce może być groźną przeciwniczką. Z kolei najwyższą wagę w polu, ze względu na start grupę niżej poniesie szybki Noble Eagle. Jednak największe grono zwolenników powinny mieć siedmioletni już Tribunal, a przede wszystkim drugi w listopadowym wyścigu o Nagrodę Korabia – Gancegal. Intensywny sezon 2020 mają za sobą Invicible Gunner i Jack The Wolf. Oba prezentują bardzo solidny poziom i na pasującym im dystansie mili, mogą sprawić niespodziankę. Stawkę uzupełnia biegający wcześniej na wyspach zagadkowy Angelic Time.

  IV: Gonitwa handikapowa II grupy dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej.
  Wycofany został Got de Lagarde. Na zakończenie poprzedniego sezonu zaciętą walkę stoczyły ze sobą Dobra Dynastia (56,5) i Celebryk (60), które pod nieobecność Got de Lagarde’a będą faworytami gonitwy. Po zwycięstwie w pierwszej grupie nie radził sobie z topowymi rywalami Hazim Al Khalediah (62). Tym razem trafił na rywali, którzy są w jego zasięgu. Nieco niżej sklasyfikowane są: dosiadana przez ucznia El Nasira (56), czy pokonane przez nią w Nagrodzie Piechura dwie klacze w treningu Cornelii Fraisl – Hudoa de Bozouls (56,5) i Hardoka de Bozouls (57). Najniższą wagę w polu poniesie Eksuperans TR (53,5), ale i tak czeka go niełatwe spotkanie.

  Nagroda Jaroszówki. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni – kat. B
  Ciekawie obsadzony pierwszy sprawdzian dla czołowych sprinterów. Świetną karierę na zagranicznych torach ma Comin’Through, który po raz pierwszy wystartuje na służewieckim torze. Wydaje się, że ośmiolatek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w swojej przygodzie z wyścigami – jeszcze w lutym odniósł zwycięstwo w gonitwie niższej rangi w Irlandii. Wśród kandydatów do czołowych miejsc należy wymienić świetnego w zeszłym sezonie Caressera, utrzymującego się w czołówce sprinterów Umberto Caro oraz wracającego po przerwie triumfatora Nagrody Jaroszówki z zeszłego sezonu – Xawerego. Na słabszą dyspozycję rywali będą czyhać niezłe Crazy Bull i korzystający z ulgi wagi Snow Storm. Raczej trudno będzie zameldować się na premiowanej lokacie duetowi startującego w zeszłym sezonie w Grecji: Shining Armor i Congratulate oraz korzystającej ze znacznej ulgi wagi Charlotte RMP.

  VI: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej III grupy.
  Wycofany został Djahes. W końcowej rozgrywce powinny znaleźć się konie reprezentujące stajni Polska AKF: Anwar Al Khalediah i Wasmy Al Khalediah. Zarówno waga jak i doświadczenie przemawiają za klaczą, jednak jej występy w drugiej części sezonu były rozczarowującego. Z kolei ogier pokazał talent do ścigania i można się po nim spodziewać poprawy. Z pozostałych koni na najwyższą notę zasłużył doświadczony Hermes, którego tym razem dosiądzie uczennica, natomiast pozostała trójka w treningu Kazimierza Rogowskiego – Kamil Al Khalediah, Al-Zar i Namar Al Khalediah dopiero rozpoczyna swoją karierę na torze. Na papierze wyróżnia się Al-Zar.

  VII: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy.
  Murowaną parą faworytów gonitwy wydają się być Juanty i Whiskey Jar, który ma już tegoroczne przetarcie i, chociaż nie wypadł w nim najlepiej, powinien poprawić w drugim starcie. W pierwszych tegorocznych startach z dużymi stratami do rywali finiszowały: ostra Diamonique i rywalizujące z niezłymi rywalami Olympic Spirit oraz Uzza. Zeszły sezon od zwycięstwa rozpoczął Sayif Shadad. Jego szanse na zajęcie płatnego miejsca należy ocenić wyżej niż jego kolegi stajennego – Dream of Dragon.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły