More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 7.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy.

  Wycofany został Bertrimont. Sezon rozpoczynają The Kid Bobby B (wycofany z pierwszego dnia wyścigowego z powodu niegroźnej kontuzji) i utytułowany Magnetic. Brak przetarcia na pewno nie będzie dla nich sprzyjającą okolicznością, ale i tak będą wymagającymi konkurentami. Ich najgroźniejszym rywalem powinien być Un Beso, który zaliczył solidny występ w gonitwie uczniowskiej, a teraz poniesie dwa kilogramy mniej. Na dystansie 2200 metrów może to mieć spore znaczenie. Płatnymi miejscami zainaugurowały sezon Adventure i Show Me The Money, który na warszawski tor wraca po ponad trzech latach przerwy. Większe szanse z tej dwójki należy przypisać podopiecznemu trenera Ziemiańskiego. Nie liczył się w tegorocznym debiucie Montero, ale warto zwrócić uwagę, że w zeszłym sezonie po słabszym pierwszym starcie w drugim już wygrał. Ma duże możliwości i nie można wykluczyć, że w tym roku będzie podobnie.

  II: Gonitwa handikapowa III grupy dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej.

  Dwie klacze w handicapie wystawia Maciej Kacprzyk: Wafę Al Khalediah (60,5) oraz Areemę (58) – obu dosiadać będą uczniowie. W opinii trenera większe możliwości ma druga z nich, zwłaszcza gdyby bieżnia była szybka. Efate i Huawei poniosą tę samą wagę – 54,5 kg. Dużo wyżej należy ocenić tegoroczny start klaczy, która kończyła „w koniach” w naprawdę mocnej stawce, ale trener ogiera liczy na jego poprawę. Łatwiejsze zadanie niż ostatnio czeka tym razem Pressusa (59), który będzie tu kandydatem do wyższego miejsca, podobnie jak zapisany do Derby Kimani (59,5). Według trener Małgorzaty Łojek Aria SF (57,5) na treningach spisuje się dużo lepiej niż wskazywałyby na to jego dotychczasowe wyniki.

  III: Gonitwa dla 3-letnich koni czystej krwi arabskiej II grupy hodowli krajowej

  Rodowodowo wyróżniają się El Nazir, Piołun i Nazih di Lupo. Według trenerów pierwszy z nich jest jeszcze dziecinny, więc może nie pokazać pełni swoich możliwości, natomiast pozostała dwójka na treningach specjalnie się nie wyróżnia się nie wyróżnia. W tej sytuacji nie można lekceważyć potomstwa Westima: silnego Atlasa oraz Forleta, a także przygotowywanych przede wszystkim pod kątem gonitw eksterierowych, janowskich: Prinsa i Amanta. Pochodzeniem od strony matki wyróżnia się Momo: Mamba zwyciężyła w pozagrupowych: Nagrodzie Baska, Sabelliny czy Oaks.

  IV: Gonitwa dla 3-letnich klaczy III grupy.

  Wycofana została Elvas. Wejście w sezon mają za sobą Storrada, Degusta i Hazardzistka, która jednak nie ukończyła wyścigu, ponieważ spadł z niej jeździec. Trzeba przyznać, że wygrana Storrady mogła się podobać, co stawia ją w tej stawce w roli mocnej faworytki. Niezłe wrażenie dwulatką sprawiła Best Life i wydaje się, że będzie główną konkurentką dla podopiecznej trenera Kozłowskiego. Mniejsze szanse należy przyznać koleżankom stajennym: Moli (pojedzie Bolot Kalysbek) i Sprytnej (Stefano Mura). Nie można jednak zapominać, że obie miały od utalentowane wyścigowo matki i w tym roku mogą się poprawić.

  V: Nagroda Westminster Wiosenna (kat. A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich klaczy.

  Nieco później od rywalek sezon rozpoczyna zeszłoroczna liderka rocznika wsród klaczy – Lagertha Rhyme. Trener postanowił dać jej dłuższą przerwę od startów po intensywnym sezonie, ale zaznacza też, że klacz trenowała bez przerw i jest w dobrej dyspozycji. Jej najgroźniejszymi rywalkami w stawce wydają się być: druga w Strzegomia Lady Gabi oraz zwyciężczyni Nagrody Dżamajki Wedding Ring, a także druga w tej samej gonitwie Paradise Hill. W walce o wysokie płatne lokaty nie powinno zabraknąć też Zireael – zwyciężczyni Memoriału Tomasza Dula. Trudne zadanie czeka Province of Frost i Kabulę, której w pierwszym tegorocznym starcie zabrakło szczęścia na finiszu. Stawkę uzupełnia zagadkowa, zdecydowanie najmniej doświadczona w stawce Kurierka. Klacz w debiucie pokazała się z bardzo dobrej strony i ma zgłoszenie do Derby.

  VI: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy

  Po niemal rocznej przerwie do ścigania wraca Grants Black. Ogierowi odpowiadałby krótszy dystans, ale jeśli zaprezentuje dyspozycję z poprzednich lat, powinien liczyć się w rozgrywce. Jedyne klacze w stawce: Ragane i Bint Marshal mają na swoim koncie niezbyt udany start w gonitwie uczniowskiej. Można oczekiwać od nich znacznej poprawy. Z pewnością w roli faworytów wystąpią: ośmioletni już Design i solidny Majkel. W Nagrodzie Dandolo niewiele za tym ostatnim kończył Medrock i jeśli odpowiednio ułoży mu się wyścig, może włączyć się do walki o czołowe lokaty. Nie udał się pierwszy tegoroczny start Luaithrionowi, jednak trener Piątkowski uważa, że był to wypadek przy pracy i oczekuje od ogiera o wiele lepszego występu.

  VII: Gonitwa handikapowa II grupy dla 3-letnich koni

  Z trójki: Kuri (59), Exostar (58,5), Mała Czarna (57), wystawianych do rywalizacji przez trenera Ziemiańskiego największe grono zwolenników będzie miał pierwszy z nich. Trener jednak uważa, że także klacz stać na udany występ. Mimo bezbarwnego startu w Memoriale Tomasza Dula, widoczne w tej licznej stawce powinny być Air Chief Dancer (56,5), Zpigall (61,5) oraz Noble Claudine (61) – ten bieg da odpowiedź, czy ich słabsza postawa była wypadkiem przy pracy, czy może ich notowania przedsezonowe były po prostu zbyt wysokie. Korzystną wagę spróbuje wykorzystać raczej nie taki ostatni Enforcer (52,5). Pozostałe konie rozpoczynają sezon. Spośród nich wydaje się wyróżniać rosła Virago Westminster. Niezły może się okazać także Tham Luang, który po wygranej w debiucie musiał rywalizować w mocnych stawkach. Zdaniem trenerski Inthia może potrzebować jeszcze trochę czasu, by osiągnąć optymalną formę.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły