More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 12.)

  Analiza niedzielnych gonitw.

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Dość trudne wyzwanie dla typerów. Najstarsza w towarzystwie For Ever Cool biega bez większych sukcesów. Pięciolatki spotkały się w tym roku w jednym wyścigu. Zdecydowanie najlepiej zaprezentował się wówczas nieobliczalny Grinder i to jemu przypadnie rola faworyta. Mogła podobać się także debiutująca na Służewcu Galla de Belfond, która nieźle finiszowała na prostej i w celowniku pokonała mocniej liczonego w stajni Gamina de Bertrange. Zawiódł Gobs, przegrywając jeszcze z rok młodszą Historią Pawelce – klacz w tej stawce jest kandydatką do sprawienia niespodzianki. W walce o czołowe miejsca nie liczyli się jej rówieśnicy: Hronika i Hadol de Brion.

  Po raz pierwszy w Polsce pobiegną Hmara d’Ukraine oraz Henzo du Pont. Klacz średnio radziła sobie na Ukrainie, a wałach bez sukcesów biegał we Francji. Są trudne do oceny.

  II – Nagroda Widzowa (Specjalna): 4-letnie i starsze folbluty, kat. B, 2400 m

  Wycofany został Hipop de Loire. Wiele wskazuje na to, że wyścig będą rozgrywały między sobą Nemezis i Night Thunder. W pierwszym tegorocznym starcie zdecydowanie lepsza okazała się klacz. W tej sytuacji o trzecie miejsce powalczą Petit i Mary Elizabeth. Ich szanse wydają się zbliżone.

  III: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1600 m

  Wycofany został Felini. Bliska zwycięstwa w debiucie była Pustynna Gwiazda i klacz wyrasta na mocną faworytkę wyścigu. W tym samym wyścigu kłopoty na zakręcie miał Wiraż z Gór (wpadł w kanat, wystraszył się), więc jej trudny do oceny. Ogier jest całkiem nieźle oceniany w stajni. Trzecim koniem, który ma ją za sobą debiut jest Gregiorius – ogier nie odegrał roli w gonitwie PASB, ale powinien się poprawić.

  Pozostała czwórka zadebiutuje. Wegan jest po córce dającego niezłe konie Eksterna. Nawet nieźle w stadzie radzi sobie Pogrom, ojciec Pattariny. Jego potomstwo często wygrywa po wyścigu w wieku trzech lat. Matka klacz, Pataria, nie miała kariery wyścigowej. Rzadziej wygrywają dzieci og. Empire, którego tu reprezentować będzie córka przeciętnej na torze Piby – Paquita. El Sisi TB jest wnuczką Eblisa, syna świetnego Wojsława.

  IV: 3-letnie folbluty, II gr., 1800 m

  Wycofane zostały Best Life i Virago Westminster. W solidnie obsadzonej gonitwie II grupy mógł się podobać Juraszek. O 2,75 dł. przegrała z nim Fast Skarmish, której tegoroczne starty są rozczarowujące. Przed sezonem była w stajni wysoko oceniana i nie można wykluczyć, że w końcu się przełamie. Tym razem jednak wyżej powinny stać notowania mającej za sobą zwycięskie wejście w sezon Baby Cools oraz Cape’cry, triumfatorki w gonitwie dla debiutantów. Stawkę uzupełnia niezły w wieku dwóch lat Perrine, który kompletnie nie poradził sobie w Memoriale Tomasza Dula. Tym razem poprzeczka jest zawieszona niżej, więc można się po nim spodziewać poprawy.

  V – Memoriał Stanisława Sałagaja: 4-letnie i starsze ogiery i klacze arabskie, hcp. I gr., 2000 m

  Po pięknym zwycięstwie w gonitwie z cyklu Al Khalediah Racing Festival rola faworyta wyścigu powinna przypaść silnemu Apollo del Sol (58,5 kg). Siwek przez zimę zrobił duże postępy.

  W starciu z czołówką rocznika bezbarwnie wypadła Hefira Grand (58,5), ale utalentowana klacz ma najważniejsze starty jeszcze przed sobą. W opinii trenera na treningach pracuje dobrze. Jej towarzyszka El Nasira (51) nie zachwyciła w sezonowym debiucie, ale tym razem poniesie korzystniejszą wagę pod bardziej doświadczonym jeźdźcem i może okazać się czarnym koniem wyścigu. W mocnym towarzystwie widoczna była Hadjar (57), więc i ona będzie kandydatką do wywalczenia miejsca w czołówce.

  Dość szczęśliwe zwycięstwo odniósł Hazim Al Khalediah (61), ale to Celebryk (54) finiszował o kilka długości przed nim i trzeba mu przyznać większe szanse. Siwek został zdyskwalifikowany, bo potrącił w końcówce rywalkę. W słabszych stawkach wygrywały Mutar JR (52) i Majra (44). Mimo korzystnych wag czeka je raczej trudne zadanie, podobnie jak nie oglądaną jeszcze w tym roku na bieżni Pianessę (53). W dwóch tegorocznych występach mógł się natomiast podobać Hosco de Bozouls (59), więc trzeba zwrócić na niego uwagę.

  VI: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1600 m

  Mocna stawka, w której na faworyta wyrasta szybki Interview. Lepszej postawy niż w sezonowym debiucie można oczekiwać po doświadczonym Tribunalu i utalentowanym Javan Eagle. Pierwsze zwycięstwo od 2018 roku odniósł dziewięcioletni Novitor. Ogier prezentuje bardzo solidną formę, ale podobnie jak pokonany przez niego w walce Sileroy, tym razem stanie przed trudnym zadaniem. Podobne szanse należy przyznać Muminkowi, któremu kompletnie nie wyszedł ostatni start. Stawkę uzupełniają dwa konie świetnego pochodzenia – sześcioletni Realm Ruler ścigał się dotąd w Grecji, a Skilled Player rozpoczyna karierę w wieku czterech lat. Trafiły na wymagające towarzystwo.

  VII: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Przekonujące zwycięstwa na Służewcu odniosły niedawno Fend d’Ukraine i Goteborg. Spróbują z nimi powalczyć Eden Pierji, Elka Ludoetka, a być może także Factoriel i Furnika, które mają spore możliwości, ale sezon rozpoczęły przeciętnie. Płatne miejsce jest w zasięgu Fulhama, natomiast Gatsby Cerise oraz Buzyrys wydają się słabsze. 

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły