More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 12.)

  Analiza niedzielnych gonitw.

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Dość trudne wyzwanie dla typerów. Najstarsza w towarzystwie For Ever Cool biega bez większych sukcesów. Pięciolatki spotkały się w tym roku w jednym wyścigu. Zdecydowanie najlepiej zaprezentował się wówczas nieobliczalny Grinder i to jemu przypadnie rola faworyta. Mogła podobać się także debiutująca na Służewcu Galla de Belfond, która nieźle finiszowała na prostej i w celowniku pokonała mocniej liczonego w stajni Gamina de Bertrange. Zawiódł Gobs, przegrywając jeszcze z rok młodszą Historią Pawelce – klacz w tej stawce jest kandydatką do sprawienia niespodzianki. W walce o czołowe miejsca nie liczyli się jej rówieśnicy: Hronika i Hadol de Brion.

  Po raz pierwszy w Polsce pobiegną Hmara d’Ukraine oraz Henzo du Pont. Klacz średnio radziła sobie na Ukrainie, a wałach bez sukcesów biegał we Francji. Są trudne do oceny.

  II – Nagroda Widzowa (Specjalna): 4-letnie i starsze folbluty, kat. B, 2400 m

  Wycofany został Hipop de Loire. Wiele wskazuje na to, że wyścig będą rozgrywały między sobą Nemezis i Night Thunder. W pierwszym tegorocznym starcie zdecydowanie lepsza okazała się klacz. W tej sytuacji o trzecie miejsce powalczą Petit i Mary Elizabeth. Ich szanse wydają się zbliżone.

  III: 3-letnie araby eksterierowe, II gr., 1600 m

  Wycofany został Felini. Bliska zwycięstwa w debiucie była Pustynna Gwiazda i klacz wyrasta na mocną faworytkę wyścigu. W tym samym wyścigu kłopoty na zakręcie miał Wiraż z Gór (wpadł w kanat, wystraszył się), więc jej trudny do oceny. Ogier jest całkiem nieźle oceniany w stajni. Trzecim koniem, który ma ją za sobą debiut jest Gregiorius – ogier nie odegrał roli w gonitwie PASB, ale powinien się poprawić.

  Pozostała czwórka zadebiutuje. Wegan jest po córce dającego niezłe konie Eksterna. Nawet nieźle w stadzie radzi sobie Pogrom, ojciec Pattariny. Jego potomstwo często wygrywa po wyścigu w wieku trzech lat. Matka klacz, Pataria, nie miała kariery wyścigowej. Rzadziej wygrywają dzieci og. Empire, którego tu reprezentować będzie córka przeciętnej na torze Piby – Paquita. El Sisi TB jest wnuczką Eblisa, syna świetnego Wojsława.

  IV: 3-letnie folbluty, II gr., 1800 m

  Wycofane zostały Best Life i Virago Westminster. W solidnie obsadzonej gonitwie II grupy mógł się podobać Juraszek. O 2,75 dł. przegrała z nim Fast Skarmish, której tegoroczne starty są rozczarowujące. Przed sezonem była w stajni wysoko oceniana i nie można wykluczyć, że w końcu się przełamie. Tym razem jednak wyżej powinny stać notowania mającej za sobą zwycięskie wejście w sezon Baby Cools oraz Cape’cry, triumfatorki w gonitwie dla debiutantów. Stawkę uzupełnia niezły w wieku dwóch lat Perrine, który kompletnie nie poradził sobie w Memoriale Tomasza Dula. Tym razem poprzeczka jest zawieszona niżej, więc można się po nim spodziewać poprawy.

  V – Memoriał Stanisława Sałagaja: 4-letnie i starsze ogiery i klacze arabskie, hcp. I gr., 2000 m

  Po pięknym zwycięstwie w gonitwie z cyklu Al Khalediah Racing Festival rola faworyta wyścigu powinna przypaść silnemu Apollo del Sol (58,5 kg). Siwek przez zimę zrobił duże postępy.

  W starciu z czołówką rocznika bezbarwnie wypadła Hefira Grand (58,5), ale utalentowana klacz ma najważniejsze starty jeszcze przed sobą. W opinii trenera na treningach pracuje dobrze. Jej towarzyszka El Nasira (51) nie zachwyciła w sezonowym debiucie, ale tym razem poniesie korzystniejszą wagę pod bardziej doświadczonym jeźdźcem i może okazać się czarnym koniem wyścigu. W mocnym towarzystwie widoczna była Hadjar (57), więc i ona będzie kandydatką do wywalczenia miejsca w czołówce.

  Dość szczęśliwe zwycięstwo odniósł Hazim Al Khalediah (61), ale to Celebryk (54) finiszował o kilka długości przed nim i trzeba mu przyznać większe szanse. Siwek został zdyskwalifikowany, bo potrącił w końcówce rywalkę. W słabszych stawkach wygrywały Mutar JR (52) i Majra (44). Mimo korzystnych wag czeka je raczej trudne zadanie, podobnie jak nie oglądaną jeszcze w tym roku na bieżni Pianessę (53). W dwóch tegorocznych występach mógł się natomiast podobać Hosco de Bozouls (59), więc trzeba zwrócić na niego uwagę.

  VI: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1600 m

  Mocna stawka, w której na faworyta wyrasta szybki Interview. Lepszej postawy niż w sezonowym debiucie można oczekiwać po doświadczonym Tribunalu i utalentowanym Javan Eagle. Pierwsze zwycięstwo od 2018 roku odniósł dziewięcioletni Novitor. Ogier prezentuje bardzo solidną formę, ale podobnie jak pokonany przez niego w walce Sileroy, tym razem stanie przed trudnym zadaniem. Podobne szanse należy przyznać Muminkowi, któremu kompletnie nie wyszedł ostatni start. Stawkę uzupełniają dwa konie świetnego pochodzenia – sześcioletni Realm Ruler ścigał się dotąd w Grecji, a Skilled Player rozpoczyna karierę w wieku czterech lat. Trafiły na wymagające towarzystwo.

  VII: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Przekonujące zwycięstwa na Służewcu odniosły niedawno Fend d’Ukraine i Goteborg. Spróbują z nimi powalczyć Eden Pierji, Elka Ludoetka, a być może także Factoriel i Furnika, które mają spore możliwości, ale sezon rozpoczęły przeciętnie. Płatne miejsce jest w zasięgu Fulhama, natomiast Gatsby Cerise oraz Buzyrys wydają się słabsze. 

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.