More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 13.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I: Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy.

  Wycofany został Life Of The Cat. Bardzo dobry początek sezonu ma za sobą Lesvos, dla którego sobotni start będzie już czwartym występem w sezonie. Przed trzema tygodniami zwycięstwo odebrała mu biegająca na niezłym poziomie Dżemma, a w tej samej gonitwie blisko za wspomnianą parą kończyła Miss Equus, biegająca  trochę poniżej oczekiwań. Warto jednak zauważyć, że Dżemma poniesie tym razem aż o 5 kg więcej, co z pewnością nie ułatwi jej zadania. Grupę niżej wystartuje również Charlotte Rmp. Klacz ten sezon zaczęła od rywalizacji ze ścisłą czołówką sprinterów – tutaj poprzeczka zawieszona jest znacznie niżej. Z ulgi wagi ze względu na dosiad starszych uczniów skorzystają Degusta i Sprytna, jednak ich szanse wydają się niewielkie.

  II: Gonitwa dla 3-letnich klaczy czystej krwi arabskiej II grupy.

  Wycofana została Ipolyta Hipolyte. Aiwa de Limarzel jako jedyna z całej stawki ma przetarcie, co będzie jej dużym atutem. Na podstawie debiutu trudno dokładnie ocenić jej możliwości, ponieważ nie miała szansy powalczyć o zwycięstwo, ale dość pewnie pokonała średniej klasy rywalki. Więcej będzie wiadomo po tym starcie, tym bardziej, że trafiła na bardzo ciekawe rodowodowo rywalki. Ojciec Idyi des Aubepines dał już dobre Samonlau 'OA’ i Apollo Del Sol. W stajni klacz jest oceniana jako niezła. Z jedenastki koni po ojcu Zoi, biegał tylko Nash Du Douze, ale w debiucie zaprezentował się kapitalnie. Mocne na papierze wydają się podopieczne trenera Kacprzyka – Hiba ma tego samego ojca, co Nrgizing (dwa zwycięstwa w dwóch startach), a ojciec Al Ghabry dał m.in. zwycięzcę Nagrody Europejczyka Sjabahara 'OA’ oraz ciekawie zapowiadającego się Suny Du Loup. Niezwykle trudne zadanie czeka jedyną klacz polskiej hodowli w tej stawce – Osę.

  III: Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy. Koni dosiadają wyłącznie amazonki.

  Druga tegoroczna odsłona serii Women Power Series. Wyraźną faworytką wydaje się być w tej stawce Best Life (wycofana tydzień temu). Przed trzema tygodniami jako jedyna próbowała dotrzymać kroku dobrze zapowiadającej się Storradzie, ulegając jej o ostatecznie dwie długości. Ze sporą stratą do tej dwójki na celowniku zameldowała się Mola, więc jej szanse wydają się zdecydowanie mniejsze. Po bardzo dobrym występie w Dżamajki, nieco słabiej wypadła Toccatina, mimo to wydaje się, że wraz z mająca za sobą niezły debiut Harley Wings będzie najgroźniejszą rywalką faworytki. Niżej trzeba ocenić Torrecampo, Prince of Polo i Błękitną Lagunę.

  IV: Gonitwa dla 3-letnich koni czystej krwi arabskiej I grupy

  Gonitwa rozgrywana w ramach Wathba Stallions Cup, z dodatkową nagrodą pieniężną dla zwycięzcy (5000 euro). Wycofana została Maeali Muscat, a w terminie dodatkowym także Supra. W świetnym stylu zwycięstwa w debiucie odniosły Nash du Douze i Suny du Loup. Oba ogiery mają francuskie pochodzenie i wydaje się, że rywalizacja pomiędzy nimi wyłoni zwycięzcę. W starciu Omandor Gala i Farhata górą był ten drugi, ale podopieczny trenera Jodłowskiego znacznie poprawił się w drugim występie. W debiucie łatwo zwyciężył Atlas. Trener Janikowski zaznacza, że ogierowi pasowałby dłuższy dystans, ale mimo to miejsce na podium jest w jego zasięgu.

  V: Gonitwa dla 3-letnich klaczy. Nagroda Soliny (kat. B)

  Niesamowicie ciekawie zapowiada się rywalizacja w tegorocznej odsłonie Nagrody Soliny. Pod nieobecność trzech czołowych klaczy z Nagrody Wiosennej kwestia wygranej pozostaje jak najbardziej otwarta. Lady Gabi, jako jedyna w stawce nie ma zapisu do Westminster Derby, co może być dla niej sprzyjającą okolicznością, ponieważ nie musi być oszczędzana do biegu o błękitną wstęgę. Z drugiej strony jako jedyna nie będzie korzystała z 3 kg ulgi za start grupę wyżej. W Wiosennej zaraz za podopieczna trenera Wyrzyka finiszowały Paradise Hill i niedoświadczona Kurierka, które od niedawna są towarzyszkami stajennymi w treningu Michała Borkowskiego. Kurierka ma jeszcze niewiele doświadczenia, ale można się po niej spodziewać poprawy, jeśli nie odczuła zbytnio trudów rywalizacji z najlepszymi klaczami już w drugim starcie w karierze. Pewną zagadką, podobnie jak w przypadku Lady Gabi, są jej predyspozycje dystansowe. Lady Joanna zanotowała bardzo dobre wejście w sezon w Nagrodzie Irandy, zaledwie o szyję przegrywając z mocnym Gryphonem. Trudna do oceny pozostaje Storrada, która w dwóch startach w słabszych stawkach nie miała żadnych problemów. Zobaczymy jak poradzi sobie na dłuższym dystansie i w walce z mocniejszymi rywalkami. Stylem zwycięstwa w przeciętnej stawce zaimponowała niedawno Diamond Kitty, co dało jej przepustkę do występu w Soliny. W jej przypadku trudno mieć wątpliwości, jeśli chodzi o jej predyspozycje dystansowe, natomiast pozostaje pytanie, czy ma wystarczająco klasy, aby sprawić niespodziankę w konfrontacji z teoretycznie zdecydowanie lepszymi rywalkami.

  VI: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej III grupy.

  Solidny występ w Tiwaiq Central European Arabian Derby ma za sobą No Neveur Saularie. Jeśli nie odczuł zbyt mocno tamtego wyścigu, powinien być murowanym faworytem do zwycięstwa. Niezłe wyniki notuje Galito de Bozouls i on także powinien być widoczny w tej gonitwie. Brak tegorocznego przetarcia utrudni zadanie Aranikowi i Ussamowi de Carrere. Być to może ten aspekt zadecyduje o lepszym wyniku innej dwójki – Terriora i Kosyniera.

  VII: Gonitwa handikapowa II grupy dla 4-letnich i starszych koni.

  Najwyżej sklasyfikowane w stawce są The Kid Bobby B (poniesie 61 kg) oraz Neverland (59,5), jednak ze względu na dosiad jeźdźców niższej kategorii nie poniosą najwyższej wagi w polu. 61,5 kilogramów poniesie Montero, który ostatnio pokazał się z lepszej strony, pokonując m.in. wspomnianego wcześniej podopiecznego trenera Wyrzyka. Jego „sprzymierzeńcami” są zawsze długi dystans i elastyczna bieżnia. W tej samej gonitwie, wyższą lokatę zajął Adventure (59,5), który obok Bint Marshal (58) i Devilinthedetail (58) będzie wymieniany w gronie faworytów gonitwy. Płatne lokaty są w zasięgu dobrze czującej się na dłuższym dystansie Natanielki (56,5) oraz siedmioletniej Showmeyourheaven (60,5). Zdecydowanie najniżej sklasyfikowany w stawce Gloster (51) rozpoczął sezon od wygranej we Wrocławiu. Tym razem poprzeczka jest zawieszona znacznie wyżej, ale niska waga niesiona na długim dystansie może sprawić, że włączy się do walki o płatne miejsca.

  VIII: Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy.

  Od zwycięstwa rozpoczęły sezon Mukhadar i Philbert. Zwłaszcza wygrana Mukhadara, który wrócił na tor po długiej przerwie mogła zrobić duże wrażenie. Ta dwójka będzie najcześciej wymieniana wśród kandydatów do zwycięstwa. Na pokrzyżowanie planów faworytów stać solidnego Pileckiego i Medrocka. Cała wymieniona czwórka i przechodzący z dystansu sprinterskiego na milę Global Shift poniesie dodatkowe kilogramy za start grupę niżej. Z pozostałej trójki, zdecydowanie wyżej od Torpidy i Taisona, należy ocenić Valkirie.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły