More

  Weekend naszpikowany wydarzeniami

  Derby Arabskie pojedynkiem Alsahra z Kenjim?

  Najbardziej prestiżową gonitwą dwudniówki będzie zaplanowane na niedzielę Derby Arabskie. Ten rozgrywany na 3000m wyścig dla koni polskiej hodowli zgromadził siedmiokonną stawkę, w której znajdziemy dwóch wyraźnych faworytów. Największe grono zwolenników ma Alsahr, który w tym roku przegrywał wyłącznie z czołowymi końmi zagranicznymi. Wygrana w sprawdzianie generalnym przed Derby nie przyszła mu jednak łatwo. Musiał stoczyć zaciętą walkę z notującym progres Kenjiy. 

  Trener Janikowski optymistycznie wypowiada się o szansach swojego asa, równocześnie często spoglądając na stan bieżni- “Niedawno biegał w Nagrodzie Janowa i pokazał się z dobrej strony. Na pewno wydłużenie dystansu jest dla niego korzystne. To waleczny ogier, który lubi tor elastyczny”.

  Kroku dotrzymuje mu Cornelia Fraisl, która nie boi się konfrontacji Kenjiy’ego na dystansie derbowym- “W ostatnim wyścigu pokazał, że potrafi walczyć z najlepszymi, dłuższy dystans będzie mu odpowiadał i na pewno tanio skóry nie sprzeda”.

  Z pozostałych koni wyróżnia się Celebryk. Trenowany przez Pawła Talarka syn Ontario HF zyskał w tym sezonie, a niektórzy eksperci uważają, że został lekko przeprowadzony w Nagrodzie Janowa i jest najgroźniejszym rywalem pary faworytów.

  Nagroda Syreny

  W pięciokonnej stawce zobaczymy Konia Roku 2020- Timemastera, który z urzędu powinien być faworytem wyścigu. Czempion ze stajni Krzysztofa Ziemiańskiego jest na fali wygranych w Cenie Scottish Rifla i Memoriału Fryderyka Juriewicza. Dystans w Nagrodzie Syreny jest jednak nieco poniżej jego optimum (1600-2000m), co potwierdza trener w wypowiedzi dla Prosto ze Stajni- “Bardziej pasowałby mu trochę dłuższy dystans, ale w przeszłości radził już sobie w biegach sprinterskich”.

  Być może więc któryś z pozostałych koni sprawi niespodziankę. 

  Specjalistą od tego biegu jest Umberto Caro, który wygrał dwie ostatnie edycje, a w sezonie 2018 zajął drugie miejsce za Nikusem. 

  Mocna wydaje się też para trenera Adama Wyrzyka. Milioner Comin’Through ze świeżo upieczoną triumfatorką Derby- Joanną Wyrzyk w siodle oraz kapitalnie dysponowany Snow Storm, który przebojem wdarł się do czołówki krótkodystansowców.

  Sobotnie wyścigi pod znakiem skumulowanej septymy i gonitw imiennych

  Wyśmienita obsada Nagrody Demon Cluba

  Doborowe towarzystwo staje na starcie pierwszogrupowej Nagrody Demon Cluba. Wybór kandydatów do wygranej jest naprawdę duży. Kto przestał wierzyć w trójkoronowanego Fabulous Las Vegas, może zdecydować się na jego kolegę stajennego- sensacyjnego zwycięzcę Nagrody Widzowa- Petit. Co na ich temat ma do powiedzenia trener Krzysztof Ziemiański?

  Fabulous Las Vegas – “Koń ciągle poprawia, teraz ma trochę niższą wagę. W mniej ekstremalnych warunkach powinien wypaść lepiej”.

  Petit – “Jest to ogier już sprawdzony w dużych gonitwach. W teorii ma większe szanse od kolegi stajennego”.

  Grono kandydatów do wygranej absolutnie nie ogranicza się do tej pary. Fantastycznie prezentuje się Gancegal, którego trener optymistycznie mówi: “To dobry koń, który utrzymuje wysoką formę. W tej gonitwie czeka nas ciekawa rozgrywka. Liczymy, że Gancegal weźmie w niej udział”.

  Absolutną niewiadomą jest jedyny trzylatek w tym towarzystwie- It’s a Green Thing. Obdarzony kapitalną końcówką ogier z każdym kolejnym startem prezentuje się lepiej i kto wie, czy nie okaże się czarnym koniem tego biegu.

  Nagroda Baracza

  Pierwsza z dwóch gonitw płotowych Nagroda Baracza zapowiada się na pojedynek trenowanej przez Janusza Kozłowskiego Nickle z parą koni wystawionych przez trenera Roberta Świątka: Kontrargument-Blue Aquila.

  Wyszkolone przez małżeństwo Kozłowskich konie wygrały w kapitalnym stylu oba rozegrane w tym sezonie wyścigi płotowe na Służewcu. To, co przemawia za Kontrargumentem, to doświadczenie zdobyte na wewnętrznej bieżni.  

  Nagroda 1.Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego

  Bardzo interesująca potyczka trójki koni Janusza Kozłowskiego: Noble Eagle, Hibernian, Leading Lion z doświadczonymi gośćmi z Wrocławia i Czech. 

  Kapitalny styl zwycięstwa i znajomość warszawskich płotów będą atutem Noble Eagle, ale trzeba też docenić klasę i doświadczenie dziesięcioletniego Netto oraz wyniki specjalizującego się w tej dyscyplinie gościa z Czech Option Be.

  Na zdjęciu Alsahr z Kenjiy na celowniku Nagrody Janowa/Tor Służewiec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły