More

  Wróżenie z wyścigowych fusów – dzień 21.

  Analiza sobotnich gonitw z uwzględnieniem prognoz Ligi Ekspertów.

  I – Nagroda Trafa – Wathba Stallions Cup: 3-letnie araby polskiej hodowli (PASB), II gr., 1800 m

  Wycofana została Paquita. Dodatkowo nagroda w wysokości 5000 euro dla zwycięzcy, ufundowana przez Wathba Stallions, przyciągnęła na start liczną i interesującą stawkę.

  Zdecydowaną parę faworytek według uczestników Ligi Ekspertów tworzą Dalma (12 wskazań na pierwsze miejsce i 7 na drugie) oraz Jabet Al Khalediah (10-8). Za pierwszą, na której pojedzie tym razem Martin Srnec, przemawia rodowód (jest półsiostrą świetnego Dragona po og. Mared Al Sahra) i styl zwycięstwa w debiucie. Za drugą – większe doświadczenie i udany ostatni występ.

  Za głównego konkurenta klaczy uważany jest Oficer, który powinien poprawiać się wraz z nabieranym doświadczeniem. Uzyskał on najwięcej wskazań z pozostałych koni – trzy na pierwsze i cztery na drugie miejsce.

  Pozostałe otrzymały pojedyncze glosy lub wcale, chociaż wydaje się, że jest kilku kandydatów zdolnych włączyć się do walki o czołowe miejsca. Ciekawy jest janowski duet. Trener Sergey Vasyutov dosiądzie Wirgiliona, który w debiucie sprawił bardzo korzystne wrażenie, ale nie udał mu się występ na poziomie I grupy. Klacz Suzana w przekonującym stylu triumfowała w jedynym starcie i też zapowiada się obiecująco. Nie należy zapominać o teoretycznie słabszym „papierowo” Dragado – ogier w gonitwie o Nagrodę Borka walczył o czołowe miejsce i gdyby się nie potknął, prawdopodobnie byłby drugi, wyprzedzając m.in. Jabet Al Khalediah, Oficera i Wirgiliona. Czy potwierdzi duże możliwości? Z szansami na wywalczenie płatnych lokat pobiegną również mające za sobą niezły występ w rywalizacji o Nagrodę Errlisa Farhat i Atlas.

  Niżej trzeba ocenić szanse Escalosa, Pianory, Cyprusa, Omandora Gala oraz Wieży Dumania.

  II – Women Power Series (3): 4-letnie i starsze araby, IV gr., 2000 m

  W trzeciej odsłonie rywalizacji w serii Women Power amazonki dosiądą koni arabskich. Pod nieobecność liderki cyklu (zamiast Darii Pantchev na Węgierce pojedzie Oliwia Szarłat), przed szansą na objęcie prowadzenia w klasyfikacji staną przede wszystkim zwyciężczynię dwóch pierwszych wyścigów serii Joanna Wyrzyk (13 pkt.) i Karolina Kamińska (11). Pierwsza z nich dosiądzie tym razem solidnej Wafy Al Khalediah, a druga lubiącej miękką bieżnię Ehssany. Doświadczone amazonki pojadą też na: dobrym Kromvelu (Joanna Balcerska) i silnej Esrar Al Khalediah (Natalia Hendzel), więc mogą znaleźć się w rozgrywce. Z kolei rzadziej oglądane w siodle Nikola Cyrkler oraz Natalia Stasiowska pojadą na nieźle prezentujących się No Neveur Saularie i Mokha d’Arusula.

  Teoretycznie trudniejsze zadanie czeka wspomnianą Węgierkę oraz Huaweia (w siodle Arleta Kołodziejczyk), chociaż trener Wojciech Olkowski wierzy w wałacha.

  A jak przedstawiają się przewidywania Ligi Ekspertów na ten wyścig? Typy są bardzo wyrównane. Podobną liczbę wskazań uzyskały: programowy faworyt Kromvel (6-7), Esrar Al Khalediah (6-5), Wafa Al Khalediah (6-3), No Neveur Saularie (4-4) oraz Ehssana (4-3). Z pozostałych jedynie Mokha d’Arusula została czterokrotnie wymieniona na drugim miejscu (0-4).

  III: 2-latki, II gr., 1300 m

  Wycofany został Champion Star. Typerzy nie mają wątpliwości, że walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy klaczą Cannacore i ogierem Matt Machine. Tylko jeden z ekspertów nie wskazał tego porządku (Cannacore – Duszka), a na pierwszym miejscu częściej wymieniana jest podopieczna Adama Wyrzyka (16 do 10). Z koni zapisanych przez Kazimierza Rogowskiego najlepsze wrażenie w debiucie sprawił Borgo (pojedzie Martin Srnec), ale jeden start może być niewystarczający, żeby je dokładniej porównać między sobą.

  IV: 3-latki, wył. IV gr., 1200 m

  Zdecydowanie najwięcej wskazań w LE otrzymał Louisville (21), który pokazał się z dobrej strony na krótkim dystansie. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to faworytami do walki o drugie miejsce wg typerów są: doświadczone Prince of Lyra (2-2, pojedzie Sergiej Vasyutov) i Dancing Riko (1-5) oraz mające za sobą przyzwoite debiuty Amant (1-5), Kodi Express (0-6) i Dragon Reborn (1-3).

  Z pozostałych koni postępy widać w dokonaniach Ghibliego RMP oraz Kasminy Royal. Niżej trzeba ocenić szanse Strielki i niedawnego debiutanta Jabu.

  V – Nagroda Demon Cluba: 3-letnie i starsze, I gr., 2000 m

  Największym zaufaniem typerzy obdarzyli triumfatora biegu o Nagrodę Widzowa, Petita (11 wskazań na pierwsze miejsce i 5 na drugie), oraz biegającego na dobrym poziomie Gancegala (8-10). W dalszej kolejności liczone są trójkoronowany Fabulous Las Vegas (3-5), biegnący grupę wyżej Delos (3-0) oraz zagadkowy, błyskotliwy It’s a Green Thing (1-3), którego dodatkowym atutem będzie najniższa waga w polu.

  Mniej liczone są tym razem Magnetic (w siodle Sanzhar Abaev), Neverland oraz Pilecki, chociaż nie zmienia to faktu, że to bardzo dobre konie i zajęcie przez nie miejsca w czołówce raczej nie byłoby uznane za sensację.

  VI: 3-letnie araby, II gr., 2000 m

  Wycofane zostały Bashar ibn Sayf oraz Ivory de Bozouls. Dwa konie Cornelii Fraisl zmierzą się z trójką wystawianą przez Macieja Kacprzyka. Teoretycznie przewagę nad debiutującymi Al Faisalem i Athal Bint Gifara mają Bayareq, Idya des Aubepines oraz Brahim, które zgodnie zajmowały drugie miejsca w pierwszych startach.

  Częściowo odzwierciedlają to przewidywania ekspertów – 15 z nich wskazuje na zwycięstwo Brahima, a sześciu na pierwszym miejscu widzi Bayareq. W dwójce jednak aż 11 typujących wymienia debiutującą Athal Bint Gifarę (3-8), której dosiądzie Szczepan Mazur. Niżej oceniane są szansę Idyi des Aubepines, a przede wszystkim Al Faisala.

  VII: 3-latki, IV gr., 1800 m

  Wycofana została Fantastic Leila. Mocnym faworytem wśród typujących jest Trollstroem, którego aż 21 uczestników Ligi Ekspertów spodziewa się na pierwszym miejscu. W dalszej kolejności liczone są: Kuri (1-11), Terre de Breizh (2-7) oraz Kurierka (2-4). Swoich zwolenników ma także Maitresse En Titre (0-3, pojedzie Dastan Sabatbekov).

  Szanse pozostałych oceniane są znacznie niżej.

  VIII – Nagroda Baracza: 3-latki, płoty, 2400 m

  W terminie dodatkowym wycofane zostały Dasoudi oraz Blue Aquilla. Jedynie Kontrargument ma doświadczenie w tej konkurencji – w połowie czerwca zajął drugie miejsce na dystansie 2800 m we Wrocławiu. To stawia go w roli naturalnego faworyta gonitwy. Tego samego zdania są uczestnicy Ligi Ekspertów, którzy aż 21 razy wskazują go jako zwycięzcę, a czterokrotnie na miejsce drugie. Historia pokazuje, że nie należy lekceważyć koni zapisywanych przez Janusza Kozłowskiego. To właśnie posyłana przez niego do boju przeciętna w gonitwach płaskich Nickle wydaje się najgroźniejszą rywalką ogiera. Klacz jest półsiostrą bardzo dobrego w tej konkurencji Nick of the Star.

  W roli czarnego konia gonitwy wystąpi Artysta, który uzyskał trzy wskazania na pierwsze miejsce. Warto dodać, że Degusta (dwukrotnie wskazana na miejsce drugie) oraz Błękitna Laguna są córkami dającego utalentowane skokowo potomstwo Estejo – czy to pozwoli im namieszać w czołówce?

  IX – Nagroda 1. Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego: 4-letnie i starsze, płoty, 3800 m

  Ciekawa konfrontacja wschodzących gwiazd dyscypliny skokowej z mocnymi weteranami. Co ciekawe, wszyscy typerzy Ligi Ekspertów wskazują na zwycięstwo trenowanego przez Janusza Kozłowskiego wałacha Noble Eagle, który w imponującym stylu wygrał swój płotowy debiut. Tym razem będzie miał jednak groźniejszą konkurencję, m. in. w postaci bardzo doświadczonych 9-letniego trenowanego w Czechach Option Be oraz 10-letniego Netto, znajdującego się w treningu świetnego byłego jeźdźca płotowego Zdzisława Licy. Option Be był niedawno 5. we Wrocławiu i to on najczęściej wymieniany jest na drugim miejscu (10-krotnie). Specjalizujący się w biegach stiplowych Netto znalazł się w typach na drugim miejscu dwukrotnie. Jego tegoroczne starty nie były specjalnie udane, ale raczej nie należy go lekceważyć. Nieco większym zaufaniem obdarzone są dwa inne, obok Noble Eagle, konie wystawiane przez trenera Janusza Kozłowskiego – Leading Light (9 wskazań) oraz Hibernian (4). Ta dwójka stoczyła pasjonującą walkę w gonitwie o Nagrodę Bojgarda na dystansie 3000 m.

  Z pozostałych największe szanse zamieszania w podziale płatnych miejsc ma chyba Noranda (wskazana raz na drugim miejscu), chociaż warto pamiętać, że Neapol w przeszłości wygrał gonitwę stiplową i plasował się na płatnych miejscach. Trudne zadanie czeka rozpoczynającą karierę skokową Demelzę (w siodle R. Mannanbek) oraz słabego Syrona.

  NAJCZĘSTRZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (26 uczestników):
  I – Dalma, 12 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Kromvel / Esrar Al Khalediah / Wafa Al Khalediah, po 6
  III – Cannacore, 16
  IV – Louisville, 21
  V – Petit, 11
  VI – Brahim, 15
  VII – Trollstroem, 21
  VIII – Kontrargument, 21
  IX – Noble Eagle, 26

  KOŃ DNIA wg Ligi Ekspertów: Noble Eagle 26/26 (100% typów na zwycięstwo)
  Najbardziej wyrównany wyścig – II.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły