More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 22.)

  Analiza niedzielnych gonitw z uwzględnieniem prognoz Ligi Ekspertów.

  I: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1600 m

  Wycofane zostały Pressus i Eldas. Połowa uczestników Ligi Ekspertów jako zwycięzcę wskazuje Iago, który po niezbyt udanym początku sezonu wyraźnie ustabilizował formę na dobrym poziomie. Za jego najgroźniejszych rywali uznawane są dawno nieoglądana Hadjar oraz solidny Najem du Soleil. W trójce często wymieniany jest także Guajok de Bozouls. Z pozostałych koni wyróżnić można Dobrą Dynastię, której powinno odpowiadać skrócenie dystansu. Poprawy trzeba oczekiwać od niedawnej debiutantki – Celtik Amal. Trudne zadanie czeka średnią Majrę.

  II – Nagroda Syreny: 3-letnie i starsze, kat. A, 1400 m

  Chociaż wydaje się, że dystans 1400 m jest mniej sprzyjający dla Timemastera niż mila, to aż 23 typerów Ligi Ekspertów spodziewa się jego zwycięstwa, a tylko jeden nie zdecydował się go dać do dwójki. Bardziej otwarta wydaje się sprawa drugiego miejsca – po dziewięć głosów uzyskały Umberto Caro oraz Snow Storm, a sześć Comin’Through. Z niewielkimi szansami pokonania choćby jednego rywala pobiegnie najniżej sklasyfikowany w stawce, dzielny Domitz.

  III – Memoriał Izabelli Pawelec-Zawadzkiej: 3-letnie klacze arabskie polskiej hodowli (PASB), II gr., 1800 m

  Najliczniejsze grono zwolenników będą zapewne miały Sabamira (aż 22 typy na pierwsze miejsce w LE i dwukrotnie wskazywana na drugie) oraz Giulia (3-13). Pierwsza z nich mogła podobać się w debiucie, natomiast druga ma więcej doświadczenia i trzy solidne starty za sobą.

  Swoich zwolenników mają Zbrojna Fata (1-3) i Edormana (0-4). Podopieczna trenera Jodłowskiego będzie miała w siodle Szczepana Mazura, z kolei po wyhodowanej przez Zbigniewa Górskiego Edormanie trzeba spodziewać się poprawy.

  Pojedyncze wskazania do porządku otrzymały Waya, Orianka oraz debiutujące Sendai (pojedzie Sanzhar Abaev) i Haidea. Pierwsza z nich słabo rozpoczęła karierę, ale jest po świetnym katarskim Assy. Biegająca na rzetelnym poziomie Orianka pokonała ją ostatnio o 1,5 dł., jednak można się spodziewać, że dojdzie do rewanżu. Dobre oceny w stajniach mają Sendai oraz zgłoszona do gonitwy o Nagrodę Białki Haidea.

  Trochę mniejsze szanse wydają się mieć inne debiutantki: Wuzetka, Elsa JR (w siodle Esenthur Turganaaly), Ahri, a także prezentująca się do tej pory bezbarwnie na torze wyścigowym Cecylia.

  IV: debiutujące 2-latki, II gr., 1300 m

  Wycofane zostały Bullwinkle oraz Chou Pet. Dość wyraźnym faworytem uczestników Ligi Ekspertów jest Sindicato, który uzyskał 11 wskazań na pierwsze miejsce i trzy na drugie. Wysoko stoją notowania duetu wystawianego przez Janusza Kozłowskiego – Donny’ego di (6-6, pojedzie Viktor Popov) oraz najczęściej wskazywanego na miejsce drugie Dona Kastersa (3-12). Swoich zwolenników ma klacz Moira Queen (4-5).

  Biorąc pod uwagę rodowody najwięcej szybkości powinny mieć Sindicato, Don Kasters oraz El Corazone (1-0), które są pozytywnie oceniane przez trenerów. Teoretycznie bardziej dystansowe i przyszłościowe pochodzenie mają Moira Queen i Donny di, ale nie można wykluczyć, że wcześnie dojrzały.

  V: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1400 m

  Wycofany został Om Marakesh. Najczęściej wskazywana jako zwyciężczyni jest Asrar Al Khalediah (12 razy), chociaż trzeba mieć na uwadze, że klacz ma za sobą w tym roku tylko jeden, niezbyt udany występ (w mocnej stawce) i poniesie najwyższą wagę w polu – 63 kg. Pozostali typerzy najchętniej typują reprezentujące te same barwy – dosiadaną przez Szczepana Mazura Reem Al Khalediah (4) oraz rozczarowująca Zeebę Al Khaediah (4). W roli czarnego konia może wystąpić debiutująca Djalba (3 wskazania), chociaż brak doświadczenia może jej znacząco utrudnić zadanie. Z pozostałych wypada wyróżnić dobrze biegające w wieku trzech lat Sakiewkę (w siodle Sanzhar Abaev), Edmara i Sidane, chociaż ich dotychczasowe tegoroczne starty były niezbyt udane.

  VI: 4-letnie i starsze, wył. IV gr., 1400 m

  Wycofane zostały Party Animal oraz Terroubi. Zdecydowanym faworytem będzie Interview (21 wskazań w LE), który wyróżnia się w tym towarzystwie klasą. Grupę kandydatów do wywalczenia płatnych miejsc wydają się tworzyć: Gone Hill, Sugar Coating, Dowhatisay (pojedzie Aleksander Kabardov), Valkirie oraz nieobliczalny Sileroy.

  VII – DERBY ARABSKIE: 4-letnie ogiery i klacze arabskie polskiej hodowli (PASB), kat. A, 3000 m

  Sądząc na podstawie wyniku gonitwy o Nagrodę Janowa, walkę o błękitną wstęgę powinny stoczyć Alsahr (w siodle Sanzhar Abaev) oraz Kenjiy. Tego samego zdania są uczestnicy Ligi Ekspertów – aż 23 z nich wskazało ten porządek, w 16 przypadkach spodziewając się wygranej Alsahra. Jeśli tak się stanie, to pozostałe płatne miejsca mogą rozdzielić między siebie: biegający na równym poziomie Celebryk, progresujący Hes oraz trochę rozczarowujący w tym roku przedsezonowy lider rocznika (spośród koni polskiej hodowli) – Echaron. Cała trójka otrzymała po jednym wskazaniu na drugie miejsce. Być może niespodziankę sprawi utalentowana Hefira Grand, chociaż żaden z typerów nie uwzględnił jej w porządku. Rola outsidera przypadnie Hazimowi Al Khalediah (ma jedno wskazanie na zwycięstwo).

  VIII: 3-latki, hcp. IV gr., 2200 m

  Chyba najtrudniejszy do typowania wyścig dnia, co odzwierciedlają notowania koni w Lidze Ekspertów. Największym zaufanie został obdarzony Notorious, którego siedmiu uczestników wskazało na pierwsze miejsce, a pięciu na drugie. Liczone są również: Angel March (5-6), Poet’s Preem (5-4) oraz Sarayn (6-1). Wydaje się prawdopodobne, że z tego grona wyłoni się zwycięzca, chociaż trudne do oceny są nieoglądane dotąd na Służewcu Call Me Home (1-2, w siodle Konrad Mazur), Linz (56,5), a także startująca pod najniższą wagą w polu Lily Rose (54 kg) – klacz po raz pierwszy wystąpi na tak długim dystansie.

  IX: 3-letnie i starsze, II gr., 1400 m

  Wycofany został Kaszi. Choć wyścig nie wydaje się zbyt łatwy do typowania, to aż 17 głosów w LE uzyskał Caresser, a kolejnych czterech uczestników wskazuje go na miejsce drugie. Na jego najgroźniejszych rywali wyrastają: Seririo (2-7), Inter Approach (1-8) oraz Blizbor (3-5). Chyba trochę niedoceniane są lepszy na suchej bieżni Mukhadar oraz niezły Grants Black – któryś z nich może okazać się czarnym koniem gonitwy. Trudne zadanie czeka Mazovię Queen, Zpigalla (pojedzie Aleksander Kabardov) oraz Even Better (Sanzhar Abaev), chociaż dwa ostatnie zdają się robić spore postępy.

  NAJCZĘSTRZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (26 uczestników):

  I – Iago, 13 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Timemaster, 23
  III – Sabamira, 22
  IV – Sindicato, 11
  V – Asrar Al Khalediah, 12
  VI – Interview, 21
  VII – Alsahr, 17
  VIII – Notorious, 7
  IX – Caresser, 17

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Timemaster 23/26 (88,5% typów na zwycięstwo)
  Najbardziej wyrównany wyścig – VII.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły