More

  Klacze trenera Rolanda Dzubasza wielkimi faworytkami Oaks i Nagrody Kozienic

  Rozpoczynający się weekend na Torze Służewiec będzie miał kilka ważnych punktów. W sobotę skromna, ale bardzo dobra jakościowo stawka zmierzy się w Nagrodzie Kozienic, a najlepsze konie czystej krwi arabskiej będą rywalizowały w Nagordzie Figaro. Jeszcze ciekawiej zapowiada się niedziela. Wicederbistka Nania wystartuje z pozycji mocnej faworytki Westminster Liry, a przedstawiciele młodych roczników będą rywalizowali w nagrodach: Europejczyka (konie arabskie) i Dorpata (dwuletnie folbluty).

  Westminster Liry (Oaks)

  Jeszcze przed startem najważniejszego wyścigu sezonu dla klaczy – Westminster Oaks wielu komentatorów stawia w ciemno na drugą w Westminster Derby Nanię. Rzeczywiście, patrząc na rozstrzygnięcie biegu o błękitną wstęgę, trenowana w Niemczech przez Rolanda Dzubasza klacz wydaje się poza zasięgiem rywalek. Co musiałoby się stać, żeby nasze rodzime klacze nawiązały z nią walkę? Po pierwsze tegoroczne Derby zostało rozegrane w apokaliptycznych warunkach, które ewidentnie sprzyjały silnej, dystansowej Nani. Czy na szybkiej bieżni jej przewaga będzie równie duża? Niewiadomą jest też sposób rozegrania gonitwy. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że, zwłaszcza w dystansowych gonitwach dla klaczy, wyścigi “na końcówkę” nie są rzadkością. Atutem niemieckiej klaczy będzie też dosiad Michala Abika, który świetnie zna służewieckie realia.

  Broni nie składa czempion trenerów Adam Wyrzyk, który tak wypowiada się o swoim duecie:

  Wedding Ring – “Czuje się naprawdę dobrze, ma za sobą udane tegoroczne starty na krótszych dystansach. Wszystko będzie zależało od tego, jak poradzi sobie na 2400 m”.

  Lady Gabi – “Liczę na jej dobry występ, bo do tej pory ścigała się z większością rywalek, które korzystały wówczas z ulgi wagi. Teraz będą tak samo obciążone jak ona. To dzielna klacz”.

  Po chwili z uśmiechem dodaje o urodzonej w jego stadninie Tres Amour– “Jej hodowca i właściciel ma duże ambicje. Pobiegnie w Oaks na jego życzenie”.

  Liczone są również córki Harzanda: Lady Joanna i Paradise Hill. 

  Michał Borkowski uważa, że “Paradise Hill nie odczuła zbytnio startu w Derby. Niemiecka Nania wydaje się poza zasięgiem, jednak nie poddamy się bez walki”.  

  Natomiast Maciej Jodłowski słabszy występ Lady Joanny w Derby tłumaczy warunkami na torze i słusznie zauważa, że dosiadający jej wówczas Per Anders Graberg nie widząc szans na miejsce w czołówce, “złożył się” i oszczędził klacz. 

  Start gonitwy w niedzielę o 16:00.

  Nagroda Kozienic

  Mający dobre wspomnienia ze Służewca trener Roland Dzubasz przywiózł jeszcze jedną klacz- pięcioletnią Stex. Urodzona w Irlandii gniadoszka ma w dorobku bardzo dobre wyniki na poziomie od Listed do G2 zarówno w Niemczech, jak i we Włoszech, gdzie dość często jeździ. Dystans Nagrody Kozienic (2000m) wydaje się dla niej idealnie skrojony, więc z urzędu przypadnie jej rola faworytki. 

  Bardzo interesujące będzie porównanie czołowego służewieckiego trzylatka Young Thomasa i mającego za sobą kapitalny występ w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego Night Thundera z europejskim “black-typem”. Tegoroczna Nagroda Kozienic nie będzie więc tylko porównaniem rocznika derbowego z końmi starszymi.

  A tak wypowiadali się Adam Wyrzyk i Krzysztof Ziemiański o swoich wyścigowcach:

  Night Thunder – “Jest w dobrej formie, chociaż na pewno korzystniejszy byłby dla niego dłuższy dystans. Trudno przewidzieć jak wypadnie na tle rywalki z Niemiec, a także trzyletniego Young Thomasa, bo to pierwsze takie porównanie”.

  Young Thomas – “Występ w Derby nie był dla niego udany. Chyba trochę odczuł trudy wiosennych startów. Miesiąc przerwy dobrze mu zrobił i myślę, że powinien biegać na wcześniejszym poziomie. Na ile to wystarczy – trudno powiedzieć. Jego atutem będzie korzystna waga”.

  Nagroda Figaro

  Prawdziwy wysyp gwiazd będzie miał miejsce w tegorocznej Nagrodzie Figaro. Zdecydowana większość uczestników Ligi Ekspertów nie ma wątpliwości, że to Dary Al Khalediah powinien wygrać ten wyścig! Trudno się dziwić, ponieważ reprezentant trenera Bartosza Głowackiego raz po raz udowadnia, że jest najlepszym koniem swojego rocznika. Tu jednak będzie się musiał zmierzyć też z końmi starszymi. Jak zauważa trener Wasmy Al Khalediah– Maciej Kacprzyk “faworytem jest Dary Al Khalediah, ale Wasma raz już go ograła”, a po chwili dodaje “zdziwiłbym się jakby zwycięzca wyłonił się spoza trójki: Dary, Dragon, Wasma”.

  Co na to przygotowujący Dragona Maciej Janikowski? “Dragon czuje się bardzo dobrze. Ostatnio był wycofany, więc ma więcej świeżości. To starszy koń, który solidnie pracuje na treningach, więc ta przerwa nie powinna w żaden sposób wpłynąć na niego negatywnie. Rywale są bardzo mocni, na czele z czwarty w Derby we Francji Dary Al Khalediah. Bez walki się nie poddamy.”

  Pozostali uczestnicy, to też wyścigowce z najwyższej półki. Czarnym koniem może się okazać świetnie czujący się na lekkiej bieżni Samonlau ,OA’, który w Nagrodzie Kurozwęk pokonał finiszowe 500m w 31,5 s, czym mógłby zaskoczyć również dzisiejszych konkurentów. Dość wyraźnie pokonał wówczas Wasmę. 

  Nagroda Europejczyka

  Tegoroczna Nagroda Europejczyka będzie znakomitym testem dla utalentowanych trzylatków i jak słusznie zauważył trener Maciej Kacprzyk w wypowiedzi do “Prosto ze Stajni” ustali hierarchię w roczniku. Bieg nie będzie miał zdecydowanego faworyta, chociaż mamy tu dwa utalentowane ogiery z pierwszogrupowymi sukcesami: zwycięzca Nagrody Erlisa Suny du Loup i polskiej hodowli El Nazir, który w Nagrodzie Borka sprawił niemałą, ale bardzo miłą dla właścicieli i trenera, niespodziankę ogrywając koalicję koni importowanych z wysoko ocenianą Al Ghabrą na czele. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami trenerów w Prosto ze Stajni.

  Na zdjęciu Nania w walce z Guitar Manem na finiszu Westminster Derby/Tor Służewiec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły