More

  Wróżenie z wyścigowych fusów – dzień 24.

  Analiza niedzielnych gonitw z uwzględnieniem prognoz Ligi Ekspertów.

  I: 4-letnie i starsze, III gr., 1400 m

  Wycofany został Kaszi. Większość typerów spodziewa się zwycięstwa Dame Gladys (11 wskazań) lub Blue Connoisseura (9), które są faworyzowane również w programie wyścigowym. Klacz w tym roku dwukrotnie, ze zmiennym szczęściem, startowała we Francji. Siedmioletni wałach dwa razy z dobrej strony pokazał się na Służewcu. Co ciekawe, na drugim miejscu w typach najczęściej znalazł się El Pago Pago (12x, a tylko raz wskazywany na zwycięstwo). Czterolatek wydaje się groźnym rywalem wspomnianej pary, szczególnie jeśli bieżnia nie będzie zbyt twarda.

  Pozostałe konie cieszą się mniejszym zaufaniem uczestników Ligi Ekspertów, chociaż potrafiący błyskotliwie finiszować Invincible Gunner, rozkręcający się Bright Amber oraz ostry, ale zdolny Jago raczej nie powinny być uznawane za outsiderów.

  II – Nagroda Europejczyka: 3-letnie araby, kat. B, 1800 m

  Niepokonany w dwóch startach Suny du Loup jest wysoko oceniany przez trenera i to on uzyskał zdecydowanie najwięcej wskazać wśród typerów Ligi Ekspertów – 15 na pierwsze i 7 na drugie miejsce. Za jego najgroźniejszych konkurentów uznawane są Al Jassim (7-6) i El Nazir (3-6), a nieco niżej oceniana jest Love Awam (0-6).

  Uwagi typujących nie przyciągnęła tym razem Al Ghabraa, która ostatnio przegrała z El Nazirem, jednak trener Maciej Kacprzyk mocno w nią wierzy i raczej trudno przekreślać jej szanse na podstawie drugiego biegu w karierze. Teoretycznie outsiderką wydaje się Maeli Muscat, ale to jej pierwszy start na Służewcu i pozostaje trudna do oceny.

  III – Nagroda Dorpata: 2-latki, I gr., 1200 m

  Wycofane zostały Matt Machine oraz Borgo. Gonitwa zapowiada się na pojedynek pomiędzy dwójką irlandzkich koni: Westminster Cat i Groszkiem. W LE wyżej oceniane są szanse klaczy (16 wskazań na pierwsze i 8 na drugie miejsce), ale ogier także ma swoich zwolenników (6-13). Z pozostałych koni zdecydowanie wyróżnia się Dakini – jej trener Salih Plavac po cichu liczy, że szybka dwulatka sprawi niespodziankę i podejmie walkę ze wspomnianą dwójką.

  IV: 3-letnie araby polskiej hodowli (PASB), II gr., 2000 m

  Wszyscy typerzy byli zgodni, wskazując na zwycięzcę ogiera Saden Al Khalediah. W notowaniach na drugim miejscu zdecydowanie najczęściej znalazł się debiutujący, dobrego pochodzenia Wellman (aż 16x), chociaż jego postawa w pierwszym występie na zielonej bieżni jest pewną niewiadomą. Inne konie sporadycznie wymieniane na drugiej pozycji to Orginal (4), Cis (2), Momo (2) oraz drugi z debiutantów – Woland (1).

  V – Nagroda Westminster Liry (Oaks): 3-letnie klacze, kat. A, 2400 m

  Mocną faworytką w przewidywaniach uczestników Ligi Ekspertów jest druga w Derby Nania (22 wskazania na miejsce pierwsze). Trudno się dziwić, skoro o ponad 20 długości wyprzedziła wtedy jedną z głównych konkurentek – Paradise Hill. Podopieczna Michał Borkowskiego jest najczęściej typowana na drugie miejsce (10 razy). Z pozostałych klaczy w dwójce wymieniane są jeszcze tylko Wedding Ring (3-9), Lady Gabi (1-2) oraz Gabriela Essence (0-1).

  Reszta nie znalazła uznania w oczach typerów, jednak trenerzy liczą na niespodzianki ze strony Lady Joanny (zdaniem Macieja Jodłowskiego jest o wiele lepsza na suchej bieżni), Virago Westminster (progresuje, preferuje miękki tor), Nayefy (lepsza na elastycznej nawierzchni) oraz Harley Wings. Outsiderką jest niezła Tres Amour, jedyna klacz polskiej hodowli w tej stawce.

  VI: 4-letnie i starsze, III gr., 2200 m

  W ocenie typerów gonitwę powinny rozegrać: Hudjel de Bozouls (10 wskazań na pierwsze i 9 na drugie), El Nasira (7-6), Hasem Al Khalediah (4-7) oraz Moudjar (3-2). Różnica między najbardziej obciążonym czterolatkiem ze stajni Cornelii Fraisl, a Moudjarem wynosi zaledwie 3,5 kg.

  Trudne zadanie czeka duet z Janowa: Bravosa (55 kg) i lepszego od niego Pilargo (56 kg). Ze znacznej ulgi wagi spróbują skorzystać natomiast Tirex (47 kg) i biegająca w kratkę Efate (46 kg).

  VII – Memoriał Mieczysława Mełnickiego: 3-letnie i starsze, III gr., 2000 m

  Wycofany został Delos, I Belive in Angels, Krokan i Grossier. W tej sytuacji zdaniem typerów Ligi Ekspertów zdecydowanie największe szanse mają Mary Elizabeth (9-5), Smashing (8-7) oraz Frantic (7-9), które uzyskały podobną liczbę wskazań. Zapowiada się niezwykle pasjonująca rywalizacja, zdecydowanie na wyższym poziomie niż nominalna ranga gonitwy (III gr.). Z pozostałych koni Damask Blade był typowany w dwójce czterokrotnie (1-3), a jedno wskazanie na drugie miejsce uzyskał Quibou.

  W gonitwie weźmie udział jednak jeszcze kilka ciekawych koni, które trudno skreślać lekką ręką. Na pewno na sprawienie niespodzianki stać mocnego Javan Eagle, czy korzystające z ulgi wagi trzylatki: Malą Czarną oraz Quibou (jeśli dystans okaże się dla niego zbyt długi).

  VIII: 3-latki, IV gr., 1600 m

  Wycofana została Madame Klinova. W tej przeciętnej stawce uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie najczęściej na pierwsze miejsce wskazują Lar Pur Lar (12 razy). Za jej najgroźniejszych konkurentów uznawane są w tej sytuacji niedawni debiutanci: Askatasun (4) oraz Eclipsis (4), a także rozpoczynająca karierę wyścigową Beaute Rousse (3). Z pozostałych koni najczęściej wymieniana w czołówce jest Double High Lady. Najniżej stoją notowania Hermidy.

  IX: 3-letnie araby polskiej hodowli (PASB), II gr., 2000 m

  Typujący zakładają, że gonitwę rozegrają Munes (13-9), Ewest (8-8) oraz Eworio Gal (4-3). Pierwszy z nich wydaje się mieć największe możliwości, ale w dwóch dotychczasowych występach sprawiał jeźdźcom sporo problemów. Sporo szybkości ma Ewest, któremu raczej sprzyja lżejsza bieżnia. Eworio Gal wydaje się z każdym startem rozkręcać. Z pozostałych koni czterokrotnie na drugim miejscu wymieniany jest jedynie Prom, a raz Almared. Na Wirgosie zamiast Sergeya Vasyutova pojedzie st. u. Kumushbek Dogdurbek.

  X: 4-letnie i starsze, IV gr., 1600 m

  Zdecydowanie najliczniejsze grono zwolenników wśród typerów ma La Factrice (15 razy na pierwszym miejscu). Pozostałe wskazania uzyskały: Jack the Wolf (4), Betfan (2), Scuti (2) oraz Sea of Silence (1). Z pozostałych koni wyróżnia się Don Toronado.

  NAJCZĘSTRZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (25 uczestników):

  I – Dame Gladys, 11 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Suny du Loup, 15
  III – Westminster Cat, 16
  IV – Saden Al Khalediah, 25
  V – Nania, 22
  VI – Hudjel de Bozouls, 10
  VII – Mary Elizabeth, 9*
  VIII – Lar Pur Lar, 12
  IX – Munes, 13
  X – La Factrice, 15

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Saden Al Khalediah 25/25 (100% typów na zwycięstwo)
  Najbardziej wyrównany wyścig – VII.

  * – przeliczone po uwzględnieniu wycofanych

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły