More

  Wielkie ściganie na Torze Służewiec!

  Podczas rozpoczynającego się weekendu będziemy świadkami naprawdę wielkiego ścigania na warszawskim Służewcu. Atmosferę sobotnich gonitw podbija skumulowana septyma oraz pierwszy pozagrupowy wyścig dla koni dwuletnic, o Nagrodę Skarba. W niedzielę będą królowały konie czystej krwi arabskiej. Tylko raz do roku służewiecka bieżnia jest w pełni oddana najszybszym z najpiękniejszych, które podczas Dnia Arabskiego ustalają i weryfikują hierarchię w swoich kategoriach.

  Nagroda Europy bez Darego Al Khalediah

  Już kilka dni przed startem wiadomo było, że w Nagrodzie Europy (Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan) zabraknie najlepszego czterolatka w Polsce – Darego Al Khalediah. W tej sytuacji honoru stajni Polska AKF Sp.z o.o. będzie broniła niepokonana w tym roku Amwaj Al Khalediah. Trenowana przez Macieja Kacprzyka klacz w kapitalnym stylu sięgnęła po nagrody Cometa i Ofira zostawiając daleko w tyle większość spośród startujących tu rywali. Nie mierzyła się jednak z reprezentantami bardzo mocnego rocznika derbowego. Nawet pod nieobecność Darego, to właśnie reprezentant czterolatków wydaje się największym zagrożeniem dla Amwaj. Mowa oczywiście o bardzo szybkim Samonlau ,OA’, którego forma wydaje się rosnąć z każdym startem, a ostatni stawił zacięty opór samemu Daremu Al Khalediah. Cała stawka wygląda naprawdę imponująco, a udział czterech derbistów: Dragona, Wielkiego Dakrisa, Alsahra i rosyjskiego Seiful Muliuka dodaje smaczku rywalizacji.

  Speed test w Al Khalediah Poland Cup

  Rozgrywany od kilku lat Al Khalediah Poland Cup jest jedynym wyścigiem tak wysokiej rangi dla koni czystej krwi arabskiej, na krótkim dystansie 1600 metrów. Dlatego też można powiedzieć, że wyłania konia najszybszego. Na starcie zobaczymy powracające po zagranicznych wojażach Mayara Al Khalediah i Rasmiego Al Khalediah, które spotkały się we francuskim Derby i wysoko dotowanej gonitwie w Szwecji. Za każdym razem różnica na celowniku między nimi była duża, ale co zaskakujące, kolejność inna. We Francji Mayar zdystansował rywala, natomiast wyścig w Malmoe był popisem Rasmiego. Można dopatrywać się wielu przyczyn takich rozstrzygnięć i dywagować na temat prognoz. Jedno jest pewne- emocje podczas tegorocznego testu prędkości mamy gwarantowane!

  Czy Nagroda Białki da nam odpowiedź, kto jest liderem rocznika trzylatków?

  Mimo że za nami już trzy miesiące rywalizacji trzyletnich koni czystej krwi arabskiej, cały czas nie mamy wyraźnego lidera rocznika. O tę pozycję powalczą uczestnicy tegorocznej Nagrody Białki. Po wycofaniu Wirgiliona, który doznał niegroźnego urazu i powinien niedługo wrócić do ścigania, na starcie staną zaledwie cztery konie. Trzy z nich spotkały się w rozegranej “na końcówkę” Nagrodzie Europejczyka. Zwyciężyła Love Awam, ogrywając zaledwie o nos mocniej liczonego wówczas Suny du Loup. Dwie długości za nimi kończył Al Jassim, który jednak stracił sporo dystansu przy wyjściu na prostą i nie był w stanie tego odrobić przy szybkim finiszu. Realnie oceniając, żadne rozstrzygnięcie między tą trójką nie powinno dziwić. Interesującym wyścigowcem jest też jedynak polskiej hodowli- Saden Al Khalediah, któremu może jednak zabraknąć doświadczenia w starciu z tak mocnymi rywalami.

  Sobotnia kumulacja septymy i Nagroda Skarba

  Przyzwyczailiśmy się już, że septyma po skumulowaniu rośnie do ponad 30 000 zł. Jedną z gonitw wchodzących w skład tego najpopularniejszego zakładu na Torze Służewiec będzie Nagroda Skarba. W pięciokonnej (wycofana została jedyna klacz- Dominanta) stawce nie będzie wyraźnego faworyta. Program gonitw na pierwsze miejsce wskazuje Marvelous Stama, Witek Sudoł i Krzysiek Romaniuk w Podcaście Wyścigowym mocniej liczą: Moonu, Matt Machine i Don Kastersa. Adam Wyrzyk natomiast nie pozbawia szans trenowanego przez siebie Groszka na dobry wynik, zwłaszcza na lżejszej bieżni.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły