More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 32.)

  Analiza sobotnich gonitw z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów.

  I: 2-latki, II gr., 1300 m

  Wycofana została Mary Blueberry. Na dobrym poziomie biega Ana Swing, która powinna rozgrywać wyścig wraz z poprawiającą się Cannacore. Ta dwójka ma zdecydowanie najwyższe notowania wśród ekspertów. Z pozostałych jedynie trzecia z „bieganych” klaczy – Chibani oraz debiutujący Zaknafein (w siodle Kamil Grzybowski) mają pojedyncze wskazania.

  II – Nagroda Łeb w Łeb – Coolmore Footstepsinthesand: 3-letnie i st., I gr., 2600 m

  Długi dystans gonitwy sprawia, że w roli faworytów wystąpią konie polskiej hodowli. Najwyżej stoją notowania Delosa (13-11) i Smashinga (7-10). Zdecydowanie mniejsze grono zwolenników mają Neverland (1-1) oraz trzylatki: irlandzka Gabriella Essence (2-1), a także Trollstroem (1-1). Warto jednak pamiętać, że te ostatnie wystartują pod korzystnymi wagami, co na 2600 m może mieć spore znaczenie. W roli outsiderów pobiegną trudny do oceny Tham Luang oraz preferujący grząską bieżnię Islamabad.

  III – Nagroda Piechura: 3-letnie araby, I gr., 2000 m

  Na pierwszy rzut oka wyróżniają się Al Ghabraa oraz Nash du Douze, jednak po bardzo udanych pierwszych startach, w kolejnych radziły już sobie nieco słabiej. Klacz jest częściej wskazywana na pierwsze miejsce, natomiast zbliżone notowania do ogiera ma Bayareq, pozytywnie oceniana w stajni. Zagadkowa jest niemiecka Zoi – niespodzianki z jej strony chyba nie można wykluczyć. Z trójki polskiej hodowli koni Mariusza Wnorowskiego zdecydowanym numerem jeden jest Farhat.

  IV – Nagroda Goffs Dakoty: 2-latki, kat. A, 1300 m

  Polskiej hodowli Dakini zaimponowała w dwóch dotychczasowych startach i trudno się dziwić, że została obdarzona największym zaufaniem ekspertów. 14 wskazało ją na pierwsze, a 5 na drugie miejsce. Pozostałe konie są liczone do dwójki. Spośród nich notowania dwójki reprezentantów stajni Westminster, Matt Machine (6-7) i Westminster Cat (1-7), stoją wyżej niż francuskiego Amona The Great, chociaż po ogierze można się spodziewać postępów w porównaniu z pierwszym startem. Marvelous Stam oraz Przystojnykaźmierz też nie są pozbawiane szans na udany występ.

  V – Gonitwa uczniowska (9): 4-letnie i st., wył. IV, 1400 m

  Wycofane zostały Terroubi, Gone Hill oraz Sayif Shadad. W tej sytuacji najwyżej wśród ekspertów stoją notowania dosiadanego przez liderkę cyklu Oliwię Szarłat Adventure’a oraz Betfana, który ostatnio pokazał się z dobrej strony. W przypadku pierwszego z nich trzeba jednak nadmienić, że ogier lepiej prezentował się na zdecydowanie dłuższych dystansach, co może mieć znaczenie w sprincie. Z pozostałych na wyróżnienie zasługują Onyks i dosiadana przez mniej doświadczoną uczennicę Ujoor.

  VI – Westminster Freundschaftpreis: 3-letnie i st., kat. A, 2000 m

  Typerzy zdecydowanie faworyzują trenowaną w Niemczech Stex (18-4) i Konia Roku 2020 Timemastera (5-16), przy czym klacz wyraźnie częściej jest wskazywana na pierwsze miejsce, a ogier na drugie. Z grona pozostałych koni w dwójce pojawiają się jeszcze trzyletnia Lagertha Rhyme oraz rekordzista toru na 2400 m Gancegal. Stawka jest jednak doborowa i szans na czołowe miejsca nie można odbierać także pozostałej czwórce – uniwersalnym Snow Stormowi i Umberto Caro, błyskotliwemu Quibou oraz doświadczonemu Comin’Through, na którym pojedzie Anton Turgaev.

  VII – Gonitwa i puchar Dyrektora Zamku Królewskiego prof. Wojciecha Fałkowskiego: 3-letnie i starsze araby, hcp. IV, 2200 m

  Trudny do typowania wyścig, w którym konie na długim dystansie poniosą dość zróżnicowane wagi. We wskazaniach uczestników Ligi Ekspertów zdecydowanie jednak przodują dwa konie: dosiadany przez Szczepana Mazura Lucky Mat (15-5) oraz korzystają z ulgi wagi za dosiad ucznia Baby Cools (7-12). W dalszej kolejności wymieniane są: biegnąca pod najniższą wagą Nuta (1-2) oraz Cyrano (0-4), na której ostatecznie pojedzie Bolot Kalysbek Uulu pod wagą 58,5 kg. Pozostała trójka jest mniej liczona, jednak w tym wyścigu trudno wykluczyć niespodzianki.

  VIII – Westminster Charity Race: 3-letnie i starsze, III gr., 1300 m

  Na wyraźnego faworyta gonitwy wyrasta Caresser (18-1), który nie ma tak udanego sezonu jak w 2020 r., ale nadal ma duże możliwości. W dalszej kolejności najczęściej typowane jest Nandi (2-12), wyprzedzając w notowaniach Zireael (3-4) i Medrocka (1-5). Szanse pozostałych wydają się mniejsze. Na Angelic Time pojedzie Kamil Grzybowski, a na Subiectumie Jan Verner.

  IX: 3-letnie araby, II gr., 1400 m

  Faworytką będzie doświadczona Idya des Aubepines (15-5), która ścigała się dotąd w mocnych stawkach. Za jej najgroźniejsze konkurentki uznawane są klacze ze stajni Macieja Kacprzyka: Hiba (3-6) i dobrego pochodzenia debiutantka Al Shaikha de Faust (6-10). Szanse pozostałych oceniane są zdecydowanie niżej.

  IX: 4-letnie i starsze araby, IV gr., 1800 m

  Zdaniem typerów wyścig powinny rozegrać trzy konie: Edmar (9-8), Ussam de Carrere (8-5) oraz Asrar Al Khalediah (5-8) – ich notowania są zbliżone. Pozostałe, przynajmniej w teorii, mają powalczyć o niższe płatne miejsca.

  NAJCZĘSTRZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (24 uczestników):

  I – Zbrojna Fata, 15 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Delos, 13
  III – Al Ghabraa, 20
  IV – Dakini, 14
  V – Adventure, 13
  VI – Stex, 18
  VII – Lucky Mat, 15
  VIII – Caresser, 18
  IX – Idya des Aubepines, 15
  X – Edmar, 9

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Al Ghabraa, 20/24 (83% typów na zwycięstwo)
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – X.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły