More

  Dwulatki na start! Breeders Cup rozpoczęte

  Pierwszy dzień najważniejszego mityngu świata rzucił światła reflektorów na konie dwuletnie. Najważniejszymi wydarzeniami były wyścigi na dystansach okołomilerskich. 

  NetJets Breeders’ Cup Juvenile Fillies
  Zaczęliśmy od starcia najlepszych klaczy na piachu. Do maszyny podeszło 6 konkurentek, ale oczy większości były skierowane na bitą faworytkę Echo Zulu. Córka Gun Runnera wyskoczyła ze startboksu i momentalnie objęła prowadzenie, narzucając zabójcze tempo. Przed zakrętem stawka już odczuła szybkie prowadzenie i jeszcze daelko od wyjścia na ostatnią prostą wszyscy rywale jechali w posyle. Po pokonaniu ostatniego zakrętu Echo Zulu nie oglądała się na nikogo i w ręku powiększała swoją przewagę. Finalnie wygrała dowolnie. Daje jej to 100% zwycięstw w czterech startach, a na domiar pochwał każda wygrana była co najmniej bardzo łatwa. W siodle oglądaliśmy gwiazdę amerykańskich wyścigów Joela Rosario. Drugą pozycję wywalczyła Juju’s Map.

  Echo Zulu wygrywa NetJets Breeders’ Cup Juvenile Fillies (RTG)

  Breeders’ Cup Juvenile Fillies Turf
  Następnie na tor wyszła kolejna plejada utalentowanych klaczy. Tym razem wyścig odbywał się na torze trawiastym. Na starcie zobaczyliśmy aż 14 rywalek i żadna z nich nie klarowała się na zdecydowany numer jeden. Najmocniej liczona była Koala Princess. Drzwiczki się otworzyły, a na front wysunęła się Cachet. Wyścig przez nią został poprowadzony w stosunkowo wolnym tempie, przez co trafiła nam się gonitwa na końcówkę. Dzięki oszczędnemu prowadzeniu Cachet długo utrzymywała prowadzenie, jednak na ostatnich stu metrach finiszujące konkurentki okazały się zbyt szybkie. Pierwsze miejsce przed samym celownikiem wywalczyła Pizza Bianca z Jose L Ortizem w siodle. Zaraz za nią słup minęła Malavath, irlandzkiej hodowli klacz na co dzień biegająca we Francji. 

  Pizza Bianca najlepsza w Breeders’ Cup Juvenile Fillies Turf (Thoroughbred Racing Dudes)

  TVG Breeders’ Cup Juvenile
  Pół godziny później na piach wybiegły czołowe ogiery. Najmocniej grany był koń treningu Boba Bafferta z legendarnym Mikiem Smithem w siodle. Corniche miał na swoim koncie już dwa łatwe zwycięstwa. Debiutanckie na sprincie w Del Mar i drugie milerskie na torze w Santa Anita. Przy obu startach ogiera dosiadał Mike Smith, więc oprócz gwarancji umiejętności i talentu mieliśmy też pewność zgrania. Corniche startował z ostatniego, dwunastego boksu, więc od samego początku nie miał łatwego zadania. Król amerykańskich torów miał pod sobą faworyta, więc postanowił pojechać na klasę, co jest bardzo często spotykane w Stanach Zjednoczonych. Ogier rozprowadzał wyścig w solidnym tempie. W połowie dystansu część koni odpadła, nie wytrzymując mocnego tempa. Mike Smith dość szybko zaczął posyłać ogiera, w wyniku czego ostry zakręt wypchnął konia lekko w stronę środka toru. W żaden sposób nie wybiło to duetu z rytmu i z każdym yardem powiększali przewagę, odskakując rywalom. Para minęła celownik niezagrożona, plasując się na pierwszym miejscu listy faworytów do wygrania Kentucky Derby 2022! Pewne zwycięstwo Corniche komentator zwieńczył słowami „He’s just too good”. Drugie miejsce w wyścigu zajął Pappacap. 

  Corniche zimowym faworytem na Kentucky Derby 2022 (Thoroughbred Daily News)

  Breeders’ Cup Juvenile Turf

  Ostatnia z prestiżowych gonitw dla koni dwuletnich podczas pierwszego dnia Breeders Cup to starcie koni z dwóch różnych światów wyścigowych – amerykańskiego i europejskiego. Faworytem amerykanów był Dakota Gold, a fani starego kontynentu liczyli na wygraną Dubawi Legend. Po równym początku prowadzenie objęli Coinage oraz Portfolio Company. Duet spokojnie prowadził peleton aż do ostatniego zakrętu. Tam standardowo rozpoczęła się walka. Na prostej finiszowej faworyci byli niewidoczni. Trzysta metrów przed celownikiem zanosiło się na sensację. Najwydajniej galopował Grafton Street i zdawało się, że ma szanse dowieźć pierwsze miejsce aż do samego słupa. Końcówka jednak wyłoniła innego zwycięzcę. Wyśmienitym finiszem od pola popisał się Modern Games, który pod Williamem Buickiem pojawił się znikąd i w mgnieniu oka wyprzedził wszystkich przeciwników, swobodnie wygrywając najważniejszy sprawdzian dla koni dwuletnich na trawie w USA. Kasztan pokazał piękną akcję i po świetnej jeździe gwiazdy brytyjskich wyścigów to właśnie tę parę mieliśmy przyjemność oglądać w Winners Circle.


  Modern Games dumnie reprezentował europejskie wyścigi wygrywając Breeders’ Cup Juvenile Turf (Racing Post)

  Zdjęcie tytułowe przedstawia dekoracje zwycięskiego Modern Games – Racing Post.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły