More

  Gala zakończenia sezonu

  Rok 2021 na polskich torach wyścigowych dobiegł końca. Przyszedł czas na podziękowania dla głównych postaci. Za nami podsumowująca go gala zakończenia sezonu, na której rozdane zostały najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia.
  Przed Państwem sami najlepsi z najlepszych: 

  Hodowca Roku
  Po raz kolejny nagroda ta powędrowała do wyśmienitego hodowcy prywatnego – Zbigniewa Górskiego. Konie reprezentujące zielono-żółte barwy w ostatnich latach stały się symbolem hodowli krajowej koni czystej krwi. Najjaśniej świecącymi gwiazdami stajni w tym roku były Dragon i Alsahr. Pierwszy z tej dwójki od lat dumnie reprezentuje polską hodowlę, rywalizując z najlepszymi importami biegającymi na naszych torach. Syn Dahessa w swojej czteroletniej karierze wygrał ponad 350 tysięcy złotych! Alsahr z kolei był najlepszym polskim koniem z rocznika derbowego. Czterolatek z dobrej strony pokazywał się jednak nie tylko w gonitwach zamkniętych. W maju zajął bardzo dobre 4 miejsce w Tiwaiq Central European Arabian Derby, a pod koniec sierpnia błysnął talentem, kończąc Nagrodę Europy na świetnej 3 pozycji! Stajnia “Górski” nie musi się bać o pozytywne wyniki w najbliższych latach, w roczniku trzyletnim nietrudno znaleźć godnych następców Alsahra czy Dragona. Wyśmienicie zapowiadają się Almared oraz Dalma.


  Właściciel Roku
  Emilla, Joanna i Magdalena Traka numerem 1 wśród właścicieli! W skład stajni “Tracja” wchodzą między innymi bardzo dobre: Quibou, Zanzily Passion i Iva Grey, ale bezapelacyjnie największym asem jest Night Tornado. Najlepszy folblut polskiego treningu całkowicie dominuje służewieckie wyścigi długodystansowe, a jego ogromny talent pozwala na ściganie się z sukcesami za granicą. Ogier ma za sobą dwa bardzo udane starty we Francji. Zajął trzecie miejsce w Prix du Carrousel, tracąc do zwycięzcy niespełna jedną długość, ale to nie tą gonitwą na długo zapadnie w pamięć fanom polskich wyścigów. Syn Night of Thundera w parze ze Stefano Murą niespełna dwa tygodnie temu wygrał gonitwę rangi Listed w Lyonie i pokazał, że czołowe konie naszego treningu nie są bez szans w wyścigach na zachodzie.  Wyjątkowy ogier dla swoich właścicieli wygrał już ponad pół miliona złotych, startując zaledwie 16 razy.

  Jeździec Roku
  Szczepan Mazur nie od wczoraj rozsławia polskie wyścigi, z sukcesami ścigając się na Bliskim Wschodzie. Podczas sezonu 2020/2021 zajął drugie miejsce w czempionacie jeźdźców w wyścigach koni czystej krwi arabskiej oraz siódme w klasyfikacji generalnej. Zarobił ponad 2,3 miliona AED (2,7 miliona złotych) i został czempionem toru Sharjah Longines Racecourse, dodatkowo wygrał gonitwę rangi G2. Na polskich torach sukcesów też nie zabrakło, wygrał 46 wyścigów w tym wiele pozagrupowych np. Europy (G3), Al Khalediah Poland Cup (Listed), Tiwaiq Central European Arabian Derby, Wiosenną, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Finalnie zakończył sezon na trzecim miejscu w czempionacie, zachowując najwyższy procent zwycięstw z pierwszej dziesiątki. Talent Szczepana jest ogromny i pozwala mu być najbardziej rozchwytywanym jeźdźcem, którego umiejętności możemy podziwiać w Polsce. W tym sezonie fani mogli oglądać go na najważniejszych torach Polski, Niemiec, Francji, Belgii, Słowacji, Węgier, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Kataru.

  Trener Roku
  Tytułem najlepszego trenera roku 2021 okrzyknięty został Krzysztof Ziemiański. Stajnia prowadzona przez drugiego na finiszu czempionatu trenera odgrywała kluczową rolę w najważniejszych tegorocznych gonitwach pozagrupowych. Najlepszy koń na dystansach krótkich to zdecydowanie Timemaster, z kolei na dystansach dłuższych w tym roku rządził Night Tornado. Rocznik derbowy również był bardzo udany, Nagrody Rulera i Iwna wygrał Young Thomas, co więcej w pierwszej koronie sezonu trener Krzysztof Ziemiański “wjechał stajnią” za sprawą drugiego na celowniku Quibou. Tego samego typu dominację mogliśmy oglądać podczas najważniejszej gonitwy sezonu dla koni pełnej krwi angielskiej, kiedy to duet w postaci Night Tornado oraz Petita nie miał sobie równych i zajął dwie pierwsze pozycje w Wielkiej Warszawskiej. Kluczową rolę w otrzymaniu tytułu trenera roku na pewno odegrał wielki sukces Night Tornado w gonitwie Prix du Grand Camp – Atlantic (Listed). Konie czystej krwi godnie reprezentowała Węgierka, zajmując drugie miejsce w Oaks oraz Almared, który po sukcesach w drugiej części sezonu stał się jednym z faworytów przyszłorocznego Derby.  Koń Roku
  Night Tornado najlepszym koniem roku 2021. Po wyśmienitych startach we Francji ciężko było o inne rozstrzygnięcie tej kategorii. Najlepszym koniem został wybrany czteroletni ogier reprezentujący świetnie znane pasjonatom polskich wyścigów barwy stajni “Tracja”. Syn świetnie prosperującego reproduktora Night Of Thundera zaczął sezon od wygranej w Nagrodzie Golejewka, później przegrał o nos w Vel’ka Cena Slovenska. Po powrocie do Polski mieliśmy przyjemność oglądać go wygrywającego Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego. Następnym startem klasowego kasztana był wyścig Prix du Carrousel, gdzie zajął trzecie miejsce. Później Tornado wywiązał się z roli faworyta i pewnie wygrał Wielką Warszawską. Rok jak widać był pełen emocji i sukcesów, ale postanowiono celować jeszcze wyżej. Night Tornado został zgłoszony do Prix du Grand Camp Atlantic, gdzie teoretycznie był skazany na porażkę, jednak ogier pokazał na obcej ziemi pokazał niesamowite serce do walki na prostej finiszowej i wygrał francuski wyścig rangi Listed. Po tym sukcesie jest oceniany jednym z najlepszych folblutów nie roku ale ostatnich dekad polskich wyścigów.  Koń Roku Czystej Krwi Arabskiej
  Amwaj Al Khalediah królową wśród koni czystej krwi! W tym roku najzwyczajniej w świecie nie miała sobie równych. Niepokonana w Polsce sześciolatka sezon zaczęła od dowolnych wygranych w Nagrodach Comety i Ofiry. Następnie rozłożyła na łopatki konkurencję w Nagrodzie Europy. Warto wspomnieć, że był to już trzeci triumf z rzędu dla koni treningu Macieja Kacprzyka w tym prestiżowym wyścigu. Po tym pokazie ogromnych możliwości wystartowała w Qatar Arabian World Cup i zajęła 11 miejsce. Sezonu jednak nie zakończyła na słabej nocie. Pod koniec października pojechała do Rzymu i nie dała najmniejszych szans rywalom w Premio Jockey Club. W roku 2021 zarobiła ponad ćwierć miliona złotych i wygrała dwie gonitwy rangi G3.  Historyczny sukces Joanny Wyrzyk
  Specjalnym wyróżnieniem doceniona została dżokej Joanna Wyrzyk, która w tym roku dokonała czegoś niesamowitego. Jako pierwsza kobieta w historii polskich wyścigów wygrała Derby. Zwycięstwa nikt jej nie dał za darmo. Walka w wyścigu trwała do samego słupa, a Joanna wygrała jazdą i chłodną głową. Dzięki temu zapisała się na kartach historii i pokazała, że kobiet w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Sukces ten z pewnością napędzi ambicje kolejnych amazonek i przyczyni się do śmielszych marzeń w wyścigowym świecie. Rok 2021 dla Joanny Wyrzyk to nie tylko pierwsze miejsce w Derby. Oprócz tego wygrała cykl gonitw Women Power, tylko potwierdzając swoje niemałe umiejętności. Dodatkowo popisała się bardzo dobrym stosunkiem zwycięstw do startów i skutecznością równą 16,4%. Spośród najlepszej dziesiątki tylko czterech jeźdźców ukończyło sezon z lepszym wynikiem. Warto także odnotować, że w drugiej części roku godnie zastąpiła Szczepana Mazura i po jego wyjeździe do Kataru spisywała się wyśmienicie, jeżdżąc na pierwszą rękę w stajni czempiona trenerów.  Pełna lista wyróżnionych i zwycięzców czempionatów:
  Czempion jeźdźców – Sanzhar Abaev
  Czempion jeźdźców skakanych – Pavel Složil Jr
  Czempion powożących – Taras Salivonchyk
  Czempion trenerów – Adam Wyrzyk
  Czempion trenerów w gonitwach skakanych – Janusz Kozłowski

  Czempion trenerów kłusaków – Anna Frontczak Salivonchyk
  Czempion młodych jeźdźców – Oliwia Szarłat
  Hodowca roku – Zbigniew Górski
  Właściciel roku – Emilla, Joanna i Magdalena Traka

  Jeździec roku – Szczepan Mazur
  Trener roku – Krzysztof Ziemiański

  Koń roku – Night Tornado 

  Koń roku czystej krwi arabskiej – Amwaj Al Khalediah

  Koń roku w gonitwach skakanych – Noble Eagle

  Kłusak roku – Factoriel
  Wyróźnienie specjalne – Joanna Wyrzyk 

  Wyróźnienie – Marlena Stanisławska
  Wyróźnienie – Wiktoria Żaczek

  Wyróźnienie – Victor Popov

  Wyróźnienie – Michał Saniewski

  Wyróżnienie redakcji Służewiec ITV – Jarek Zalewski
  Wyróźnienie redakcji magazynu KANAT – Stajnia wyścigowa Orarius trener Maciej Jodłowski

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły