More

  Snowfall nie żyje! Kolejna wielka strata dla Coolmore

  Kapitalna Snowfall doznała fatalnej w skutkach kontuzji i musiała zostać uśpiona. Jak poinformował trener Aidan O’Brien, klacz nabawiła się w boksie urazu miednicy, który mimo trwających kilka tygodni prób leczenia, nie dawał rokowań na uratowanie jej. “Pomimo najlepszej opieki naszego zespołu weterynaryjnego i całej ekipy w Ballydoyle, jej stan mocno pogorszył się kilka dni temu. Nie mieliśmy innego wyboru, jak tylko podjąć bolesną decyzję o uśpieniu jej. Nie do końca wiadomo, jak doszło do urazu. Chłopak stajenny nakarmił ją w porze lunchu, a gdy wrócił do niej po godzinie, kulała. Zrobiliśmy dla niej wszystko, co mogliśmy. Jej śmierć jest ogromną stratą” zakończył O’Brien.

  Na temat potrójnej oaksitki wypowiedział się również Lanfranco Dettori, który wygrał na niej Epsom Oaks. “Dosiadałem 21 klasycznych zwycięzców w Wielkiej Brytanii, ale nigdy nie odniosłem łatwiejszej wygranej niż na Snowfall w Oaks. To było niewiarygodne! Wygrałem ten wyścig już na Tattenham Corner (zakręt na torze Epsom prowadzący do finiszowej prostej- red.). Była wtedy u szczytu swoich możliwości. Przeszła między rywalkami jak gorący nóż przez masło. Nie sądzę, że szybko zobaczymy występ podobny do tego z Epsom. Jej śmierć jest olbrzymią stratą. To bardzo smutne dla Aidana (O’Briena- red.), ekipy w Ballydoyle oraz właścicieli. Wszystkim przekazuję kondolencje”.

  Przypomnijmy, że Snowfall po niepozornej karierze dwuletniej okazała się absolutnym fenomenem wśród trzyletnich klaczy na Wsypach. W sezonie 2021 wygrała cenny dystansowy sprawdzian przed klasykami- Musidora Stakes (G3), by zaszokować wyścigowy świat w Epsom. Zwyciężyła angielski Oaks z przewagą 16 długości nad drugą na celowniku Mystery Angel! Następnie sięgnęła po drugi klasyk- Irish Oaks (o 8,5 długości), a triplę skompletowała wygrywając Yorshire Oaks (tym razem już w towarzystwie starszych klaczy). Jesień miała trochę słabszą, co nie zmienia jej oceny jako jednej z najjaśniejszych gwiazd europejskiego turfu w sezonie 2021. 

  Jako córka nieodżałowanego Deep Impacta była wielką nadzieją hodowlaną na przyszłość. Niestety los chciał inaczej.

  Ostatnie kilkanaście miesięcy było bardzo trudnym okresem dla Coolmore. Przypomnijmy, że Snowfall nie jest jedyną gwiazdą, którą stracił ten potentat wyścigowo-hodowlany. W lipcu uśpiony musiał być multiczempion reproduktorów Galileo, a w ubiegłorocznym Melbourne Cup (listopad 2020) Coolmore straciło jego syna- angielskiego derbistę Anthony Van Dycke. 

  Na zdjęciu Snowfall wygrywa Epsom Oaks- skysports.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły