More

  Wielki rywal Night Tornado przeszedł na wyścigową emeryturę

  Zwycięzca Wielkiej Warszawskiej 2020- Nagano Gold zakończył karierę wyścigową i rozpocznie nowy etap w swoim życiu. Wkrótce trafi do stadniny Rabbit Trhovy Stepanov, gdzie zajmie boks reproduktora. Zakończenie kariery Nagano Gold było dyskutowane od dłuższego czasu, ale decyzja zapadła dopiero w środę 13 stycznia, gdy właściciele stwierdzili, że mają minimalne szanse na dostanie się na listę startową stayerskiego wyścigu w Rijadzie. Vaclac Luka senior, który jest jednym z udziałowców przekazał, że na początek Nagano Gold dostanie 4 klacze od właściciela firmy Rabbit Zdenka Jandejska, a kolejne przyślą współwłaściciele Nagano. Cena stanówki dwukrotnym czeskim Koniem Roku zostanie ustalona w przyszłym tygodniu.

  Ogier został zakupiony przez Vaclava Lukę seniora w 2014 roku na aukcji w Newmarket za jedyne 3500 gwinei. Karierę rozpoczął u Alana Petrlika, później trenował go Greg Wróblewski, a od 2017 roku Vaclav Luka junior. To pod okiem tego ostatniego osiągnął największe sukcesy. Wygrał 7 z 31 wyścigów, 18 razy kończył z miejscem (w tym 13 razy w gonitwach black type). W Polsce zapamiętamy go z występu w Wielkiej Warszawskiej 2020, gdy pokonał po walce Night Tornado. Te dwie wielkie wyścigowe osobowości spotkały się ponownie we Francji i znowu minimalnie lepszy okazał się czeski czempion. Nagano Gold zarobił podczas 6 sezonów startów ponad 8 milionów czeskich koron (ponad 1,5 miliona PLN).

  Wśród zwycięstw znajdziemy dwa wyścigi na poziomie francuskiego Listed i Wielką Warszawską, ale jego topowymi performancami były drugie miejsca w: Grand Prix de Saint-Cloud (G1) i Hardwicke Stakes (G2) podczas Royal Ascot. Wielu obserwatorów twierdzi, że gdyby nie faul ze strony rywala, Nagano Gold wygrałby Hardwicke Stakes. Lista sukcesów mogłaby być dłuższa, ale wyścigi “na końcówkę”, na które często trafiał we Francji, nie były dla niego sprzyjające.

  Na podstwaie dostihy-fitmin.cz     

  Na zdjęciu Nagan Gold wygrywa Wielką Warszawską 2020/Tor Służewiec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły