More

  Bomba w górę 24 kwietnia! Poznaliśmy plan gonitw na sezon 2022

  Polski Klub Wyścigów Konnych opublikował plany gonitw dla warszawskiego Toru Służewiec i wrocławskich Partynic. Przyjrzyjmy się, jak będzie wyglądał sezon 2022. 

  Tegoroczne ściganie rozpocznie się w Warszawie, gdzie po raz pierwszy bomba pójdzie w górę 24 kwietnia. Dzień inaugurujący nowy sezon od lat wiążemy z pierwszogrupowymi handicapami dla koni trzyletnich (Memoriał Tomasza Dula) oraz czteroletnich i starszych (Nagroda Dandolo – Handicap Otwarcia). Co ciekawe, program tego niezwykle interesującego mityngu został uzupełniony o rozgrywaną w przeszłości w nieco późniejszym terminie Nagrodę Strzegomia. W planie znajdziemy również Nagrodę Generała Władysława Andersa, która rozpoczyna alternatywną drogę do Derby. Ubiegłoroczny zwycięzca tego biegu- Guitar Man triumfował pierwszego lipca w biegu o błękitną wstęgę. Już po pierwszym dniu wyścigowym widać, że plan został gruntownie przebudowany. 

  Kolejnym dużym mityngiem będzie zaplanowany na 14 maja dzień rozgrywania klasycznych nagród Wiosennej i Rulera, sprinterskiej Nagrody Jaroszówki oraz rozpoczynającej wiosenny tryptyk dla koni starszych Nagrody Golejewka. To spora zmiana w stosunku do lat poprzednich. Zostały bowiem połączone ścieżki dla koni trzyletnich i starszych, które w przeszłości splatały się dopiero w dniu derbowym. 

  Następnym etapem na drodze do pierwszej niedzieli lipca będą najważniejsze sprawdziany przedderbowe – nagrody Soliny i Iwna. 11 czerwca, czyli na trzy tygodnie przed szczytem pierwszej części sezonu, najlepsze trzylatki sprawdzą się w dystansie, czołówka starszych sprinterów będzie rywalizowała w Nagrodzie Haracza, a konie celujące w Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego zmierzą się w Nagrodzie Widzowa. Uważni obserwatorzy zauważą, że duże mityngi rozgrywane będą w soboty, a nie niedziele, jak to miało miejsce w przeszłości. Jak dowiedzieliśmy się od Dyrektora Toru Służewiec – Dominika Nowackiego, zmiana ta wynika z chęci rozgrywania największych wydarzeń na możliwie najlepiej przygotowanej bieżni. To jest również przyczyną, dla której gonitwy nie będą rozgrywane w soboty poprzedzające dwa największe wydarzenia sezonu – Derby i Wielką Warszawską, ale po kolei.

  Pierwsza niedziela lipca to w Polsce synonim tego najważniejszego, niepowtarzalnego i wyjątkowego wyścigu, jakim jest Westminster Derby! Bazowa pula nagród “błękitnej wstęgi” wzrosła ze 175 do 227,5 tysięcy złotych, a budżet całej Gali Derby przebił pułap 0,5 miliona! W programie tradycyjnie już znalazły się gromadzące najlepsze konie w swoich kategoriach: Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego i Memoriał Fryderyka Jurjewicza oraz alternatywa dla Derby dedykowana zapleczu czołówki trzyletnich klaczy – Nagroda Novary. 

  Po Derby nastąpi tradycyjna trzytygodniowa przerwa w wyścigach na Torze Służewiec, podczas której w przeszłości konie przenosiły się na dwa weekendy do Sopotu. Plan mityngów w nadmorskim kurorcie jest jeszcze jednak nieznany. 

  23 lipca gonitwy wrócą do Warszawy, a już następnego dnia zostanie rozegrane Derby Arabskie. 

  Na kolejny mityng premium będziemy musieli poczekać do 31 lipca, kiedy to rozegrana zostanie Nagroda Liry (Oaks), sprinterska Nagroda Kozienic i pierwsze starcie na szczycie trzylatków z końmi starszymi w dystansie – Nagroda Kozienic.  

  Kibice wyścigów koni arabskich koniecznie muszą zaznaczyć sobie w kalendarzu datę 21 sierpnia. To właśnie w tę niedzielę zostanie rozegrany Dzień Arabski z całym cyklem gonitw najwyższego szczebla dla najszybszych spośród najpiękniejszych: Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan- Nagroda Europy, Al Khalediah Poland Cup, Nagroda Białki i Nagroda Sabelliny. 

  Trzy tygodnie później (28 sierpnia) odbędzie się ostatni z klasyków, trzeci wyścig trójkorony – St Leger. W tym samym terminie trzyletnie i starsze klacze zmierzą się w prestiżowej Nagrodzie SK Krasne, a flyerzy powalczą o Nagrodę Deer Leapa. Zaledwie po tygodniu zaplanowano wysoko dotowaną (126 tysięcy złotych) Westminster Freundschaftspreis, w której szansę na nie lada hattrick będzie miał zwycięzca z lat 2019-2020 Timemaster. 

  Punktem kulminacyjnym drugiej części sezonu będzie najwyżej dotowany wyścig w Polsce- Wielka Warszawska. Tegoroczna pula nagród w “Wielkiej” urosła do 306 250 zł, z czego zwycięzca zgarnie 175 000 zł! To wspaniałe wydarzenie będzie miało miejsce w ostatnią niedzielę września (25.). W programie Wielkiej Jesiennej Gali oprócz clou programu, znajdą się również: milerska Nagroda Mosznej i arcyważne sprawdziany dla młodego rocznika: Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagroda Cardei. 

  Najważniejszym mityngiem w październiku będzie niedziela, podczas której poznamy zimowego faworyta na Derby 2023 (Nagroda Mokotowska) i najlepszego konia arabskiego bez podziału na kategorie wiekowe (Nagroda Porównawcza). 

  “Ta ostatnia niedziela” rozegrana zostanie 13 listopada.  

  Na sezon 2022 zaplanowanych zostało 46 dni wyścigowych, a w plan gonitw zostały włączone cykle, które zyskały popularność zarówno u kibiców, jak i jeźdźców: gonitwy uczniowskie i Women Power Series. Swoją przestrzeń dostały również gonitwy płotowe, które już w pierwszym sezonie po powrocie na Służewiec wykreowały wielką gwiazdę- Noble Eagle’a.

  Równolegle do gonitw w Warszawie odbywać się będzie rywalizacja na Partynicach. Zaplanowany na 12 dni wyścigowych, sezon we Wrocławiu, został spięty w klamrę dwóch wielkich świąt narodowych- 3 maja (rozpoczęcie) i 11 listopada (zakończenie). Najważniejszym wydarzeniem w gonitwach płaskich będzie Nagroda Konstelacji (4 czerwca), jednak tym z czego słyną Partynice, są wyścigi płotowe i przeszkodowe. Tu mamy przynajmniej dwie niezwykle ważne daty! 4 września rozegrana zostanie Nagroda Prezydenta Wrocławia – Wielka Wrocławska (przeszkody z pulą nagród 200 tysięcy złotych) i Wielka Partynicka (płoty z pulą 100 tysięcy złotych). Warszawski i wrocławski tor wyścigów konnych od dawna rywalizują na płaszczyźnie sportowej, ale współpracują na poziomie organizacyjnym. Dlatego to wielkie wyścigowe święto na Partynicach będzie dniem wolnym od gonitw w Warszawie.

  Podobnie będzie w przypadku drugiego ważnego mityngu we Wrocławiu- 15 października. Zostanie wtedy rozegrany Dzień Województwa Dolnośląskiego, którego punktem kulminacyjnym będzie dotowany pulą 172 tysięcy złotych Crystal Cup (przeszkody). 

  Wkrótce, bo już na początku lutego, poznamy listę koni zgłoszonych do sezonu 2022. Wtedy na dobre ruszy odliczanie do początku nowego, pod wieloma względami, sezonu wyścigowego. 

  Zdjęcie- Tor Służewiec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły