More

  Pogoda rozdawała karty podczas drugiego dnia w Cheltenham

  Drugi dzień rozpoczął się w Cheltenham mocnymi opadami deszczu. Wyspiarska publiczność jest jednak przyzwyczajona do takich warunków, więc nie miało to wpływu na frekwencję na torze. Rewia mody zamieniła się w pokaz parasoli. 

  Mityng rozpoczął się od gonitwy, z którą mamy wspaniałe wspomnienia- Ballymore Novices’ Hurdle (G1). W 2002 roku wyścig ten wygrał wyhodowany w Stadninie Koni Moszna polski wicederbista Galileo (Jape-Goldika/Dakota), którego po przeprowadzce na Wyspy trenował Tom George. Dystans gonitwy- 2 mile 5 furlongów (ok. 4200m), jest już poważnym testem dla stosunkowo mało doświadczonych na płotach koni. 

  Tegoroczna edycja miała mocnego faworyta- Sir Gerharda (dż.P.Townend, tr W.Mullins). Po starcie przez dłuższy czas stawka galopowała mocno zgrupowana, aż pierwszy do ataku ruszył liczony w drugiej kolejności Journey With Me z Rachael Blackmore w siodle i rozciągnął towarzystwo. Po przedostatnim płocie na czoło wysunął się jednak dobrze galopujący Sir Gerhard i niezagrożony zmierzał do celownika. Słabnący Journey With Me przewrócił się na ostatnim skoku. Na szczęście, jak podali po wyścigu komentatorzy, ani koń, ani amazonka nie ucierpieli. W tej sytuacji drugie miejsce przypadło Three Stripe Life (dż.D.Russel, tr G.Elliot). Trener zwycięzcy- Willie Mullins najwyraźniej ma patent na tę gonitwę, ponieważ było to już 5e zwycięstwo przygotowywanego przez niego konia. 

  Do nietypowej sytuacji doszło przed drugą gonitwą dnia- Brown Advisory Novices’ Chase (G1)(3 mile, 0,5 furlonga). Na niespełna 20 minut przed startem komentator przerwał wypowiedź występującemu w charakterze eksperta Ruby Walshowi i poinformował, że trener Paul Nicholls zdecydował się na wycofanie faworyta gonitwy- Bravemansgame! Reporterzy szybko odnaleźli Nichollsa, który stwierdził, że to była bardzo trudna decyzja, ale głównym atutem jego konia jest szybkość, a to, na grząskim tego dnia torze, nie dawało przewagi. Z myślą o przyszłości tego świetnego stiplera zdecydował się na wycofanie go z wyścigu.

  Po tym ruchu samodzielnym faworytem został L’Homme Presse (dż.C.Deutsch, tr V.Williams). Liczony był też Ahoy Senor (dż.D.Fox, tr L.Russel), ale były czempion dżokejów- Ruby Walsh podczas analizy zwracał uwagę na liczne błędy, jakie popełnia przy skokach. Wyścig w 100% potwierdził słowa wybitnego jeźdźca. Mocno ze startu ruszył Ahoy Senor, a L’Homme Presse pilnował go. W pierwszej fazie gonitwy para ta miała pewną przewagę nad resztą stawki. Na szóstym stiplu przed metą błąd popełnił Ahoy Senor, ale szybko nadrobił stratę. W tym momencie na czoło wysunął się L’Homme Presse i nie oddał już prowadzenia do celownika. Na trzeciej przeszkodzie przed celownikiem ponownie “pomylił się” Ahoy Senor, co kosztowało go utratę pozycji. Po raz kolejny jednak pozbierał się i w końcówce, jako jedyny próbował zaatakować faworyta. Zwycięstwo L’Homme Presse było potwierdzeniem świetnego sezonu dla Venetii Williams. 

  Trzeci wyścig G1, a zarazem najważniejsza gonitwa dnia- Queen Mother Champion Chase (2 mile) był zapowiadany jako wielki rewanż między niepokonanym na stiplach Shishkinem a Energumene, który pierwszej porażki w tej dyscyplinie doznał 22 stycznia po niezwykle zaciętej walce z … Shishkinem. Tego typu pojedynki stanowią sól wyścigów! Po szybkim początku Shishkin musiał być wysyłany, by utrzymać się w stawce, a Energumene pilnował najgroźniejszego rywala, galopując na ostatnim miejscu. Gdy Shishkin słabo pokonał 8 stipel przed celownikiem, Paul Tonsend na Energumene zdecydował się poprawić pozycję. Po kolejnej przeszkodzie Shishkin stracił kontakt ze stawką, a po szóstym stiplu do mety Nico de Boinville zdecydował się zatrzymać źle galopującego na ciężkim torze faworyta. W końcówce ze stawki urwała się trójka, w której był Energumene. Po przedostatniej przeszkodzie drugi faworyt gonitwy odszedł od konkurentów i z ogromną przewagą minął celownik. Zwycięzcę trenuje Willie Mullins, który był zdecydowanie największym wygranym drugiego dnia Cheltenham Festival. Aż trudno uwierzyć, że to była pierwsza wygrana Williego Mullinsa w tym wyścigu. Na koniec nastąpiła miła uroczystość pożegnania 11-letniego Politologue, który zakończył karierę czwartym miejscem (wygrał tę gonitwę w 2020 roku).

  Na zdjęciu Energumene wygrywa Queen Mother Champion Stakes/fot.thesun.ie

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły