More

  Konrad Mazur: Będę jeździł w pierwszy dzień wyścigowy na Służewcu

  Ostatnie dwa sezony były najlepsze w karierze Konrada Mazura, który 2020 roku wygrał 36 wyścigów, a w 2021 roku 25, ale miał mniej dosiadów z powodu kontuzji. Niestety, w lutym tego roku podczas galopu na treningu został kopnięty przez konia w kostkę, miał złamaną kość i noga musiała być śrubowana. Przez ostatnie tygodnie przechodził rehabilitację i – jak sam nas poinformował – wszystko przebiega dobrze i będzie jeździł podczas inauguracji sezonu na Służewcu w niedzielę 24 kwietnia. Jest zapisany na czterech koniach. Być może już w pierwszym dniu wyścigowym będzie świętował tytuł dżokeja, do którego brakuje mu jednego zwycięstwa – ma dotąd wygranych 99 gonitw.

  W artykule zapowiadającym pierwszy dzień wyścigowy na Służewcu napisałem, że jazdy Konrada Mazura 24 kwietnia nie są do końca pewne. Tak wynikało z informacji, które przekazał mi w rozmowie telefonicznej Bolot Kalysbek, który pracuje razem z Konradem w stajni trenera Macieja Kacprzyka. Konrad w piątek zadzwonił do mnie i uściślił jak wygląda sytuacja.

  –  Bolot mógł nie do końca wiedzieć jak wygląda kwestia mojego zdrowia, bo ostatnio jeszcze nie jeździliśmy razem na przejażdżkach. Przebywałem na zwolnieniu lekarskim, odbywałem rehabilitację i dopiero teraz wracam do jazdy na koniach – mówi Konrad Mazur. – Miałem pecha na treningu w połowie lutego, gdy galopujący obok mnie koń tak nieszczęśliwie trafił mnie nogą w kostkę, że złamał mi ją z przemieszczeniem. Miałem założone śruby. Wracam już jednak do formy. Będę jeździł w niedzielę 24 kwietnia. Na razie na pierwszą rękę w naszej stajni pojedzie Bolot, a ja pojadę na tych spokojniejszych koniach, które nie są trudne, nerwowe, by po kontuzji łagodniej wejść w sezon – zakończył Mazur.

  Konrad jest zapisany w pierwszy dzień wyścigowy na czterech koniach. W Nagrodzie Strzegomia pojedzie na polskiej hodowli, niepokonanym Akurat (Exciting Life – Avocado po Duke of Marmalade), na którym wygrał w poprzednim sezonie dwie gonitwy u trenera Łukasza Sucha z Partynic. Najpierw zwyciężył w gonitwie II grupy we Wrocławiu aż o 11 długości, a następnie niespodziewanie wygrał na Służewcu w walce Nagrodę Nemana, bijąc Kaneshyę, Scarlett Jive i Don Kastersa.

  Konrad Mazur z ogierem Akurat podczas dekoracji po zwycięstwie w Nagrodzie Nemana dla braci Suchów

  W Nagrodzie Generała Władysława Andresa dla trzyletnich folblutów III grupy Mazur ma dosiadać Lucky Fate u trener Claudii Pawlak. Ten ogier jako dwulatek biegał raz, zajął czwarte miejsce w gronie siedmiu koni.

  Konrad ma też dosiadać dwóch koni arabskich. W Nagrodzie Skowronka na zwycięzcy Nagrody Europy z 2019 roku, dość trudnym do jazdy Salamie al Khalediah (na którym młody Mazur wygrał w październiku 2021 roku Nagrodę Witraża, ale w Nagrodzie Michałowa Salam zrzucił w trakcie gonitwy Kamila Grzybowskiego) pojedzie Bolot Kalysbek, a Konrad Mazur dosiądzie w tej gonitwie innego konia trenowanego przez Macieja Kacprzyka – Hazima al Khalediah.

  Na Salamie Al Khalediah Konrad Mazur wygrał w październiku 2021 roku Nagrodę Witraża

  Czwarty dosiad Konrad ma zaplanowany u trenera Mariusza Wnorowskiego na arabie Suryan w gonitwie III grupy, ale zaznaczył, że jeszcze musi porozmawiać z trenerem na temat tego, jak zachowuje się ten koń.

  Link do programu wyścigowego na pierwszy dzień sezonu 2022:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/04/PG_1.pdf

  Konrad Mazur karierę rozpoczynał w 2014 roku, miał wtedy 18 dosiadów, nie zdołał jeszcze odnieść zwycięstwa. Rok później wygrał pierwsze trzy wyścigi. Przełomowy i niezwykle udany był dla niego sezon 2020, gdy wygrał aż 36 gonitw (przy niezłym procencie 14,29 wygranych wyścigów) i uzyskał tytuł praktykanta dżokejskiego. Wówczas wygrał też dwa swoje pierwsze wyścigi pozagrupowe – na klaczy Lagertha Rhyme triumfował w nagrodach Skarba i Efforty.

  Na klaczy Lagertha Rhyme Konrad Mazur odniósł swoje pierwsze zwycięstwa w gonitwach pozagrupowych – Skarba i Efforty

  W sezonie 2021 wygrał trochę mniej gonitw, bo 25, ale przez pewien czas nie jeździł  z powodu urazu i miał mniej dosiadów, dokładnie 200, przy 252 jazdach rok wcześniej. Dokonania jeździeckie Konrada Mazura można sprawdzić pod tym linkiem:
  https://koniewyscigowe.pl/dzokej?d=746-konrad-mazur

  W sezonie 2022 Konrad Mazur pracuje u trenera Macieja Kacprzyka i u niego będzie jeździł na pierwszą rękę, ale ma też umówiony jazdy u Łukasza Sucha, gdy będzie wolny w swojej stajni.

  Starszy brat Konrada – Szczepan przez zimę jeździł nie w Emiratach Arabskich – jak w poprzednich latach – ale w Katarze, gdzie wygrał już 37 wyścigów. 7 maja wraca do kraju, będzie jeździł w stajni Adama Wyrzyka. Na Służewcu po raz pierwszy zobaczymy go w sobotę 14 maja, kiedy zostaną rozegrane nagrody Wiosenna i Rulera. W niedzielę 8 maja Szczepan ma jeździć w Bratysławie, w dniu rozgrywania tamtejszych odpowiedników 1000 i 2000 Guineas Stakes.

  Szczepan Mazur wygrywa Derby 2020 na ogierze Night Thunder, trenowanym przez Adama Wyrzyka

  Pod tym linkiem można obejrzeć rozmowę Annymarii Sobierajskiej ze Szczepanem Mazurem na temat jego występów w Katarze:
  https://www.youtube.com/watch?v=BgXeKNlDWN8

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Na zdjęciu tytułowym Konrad Mazur wygrywa Nagrodę Nemana na ogierze Akurat, wyhodowanym przez Michała Bochińskiego, a trenowanym przez Łukasza Sucha

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły